Kolda uyuşma hakkındaki tecrübelerim.

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve abysss tarafından 14 Eylül 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. abysss

abysss Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    (Öncelikle herkese merhaba, forumdaki ilk mesajım)
    Yazacaklarım biraz uzun ama okumanızın çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Şu anda 25 yaşındayım. 3 yıl önce evde ağırlık çalışmaya başladım.
    3 ay sonunda sol kolumda uyuşmalar başlayınca vücut geliştirmeyi bıraktım. Ama sıkıntılarım devam etti. Nöroloji, beyin cerrahi ve fizik tedavi rehabilitasyon(ftr) doktorlarına gittim. Problemim ulnar sinir sıkışması(kübital tünel sendromu)'ymış. Dirsekteki ulnar sinirler sıkışınca serçe parmak ve 4. parmakta uyuşma yapıyor sürekli.

Doktorlar sadece kas gevşetici verdiler ve bu hiç bir işime yaramadı. Acılarım artık dayanılmaz olmuştu. Aylarca uyuyamadım ve 80 kg dan 90+ lara çıktım. Son çare bir ortopediste göründüm ve sol kolumdan ameliyat oldum. Sol dirseğimden 14 cm'lik bir yarık açıp sinirn yerini değiştirdiler. Ameliyattan 6 ay sonra şimdi çok daha iyiyim ama hala kolum eski durumunda değil.

Size önerilerim; eğer kolunuzda uyuşma varsa öncelikle ftr doktoru yerine bence el cerrahisi üstüne uzman bir ortopediste görünün.

Bu rahatsızlıklarda erken tedavi çok önemli olduğunu unutmayın. Ayrıca en önemlisi mutlaka ama mutlaka STRETCHING hareketlerini yapın. Bu hareketler sadece kaslarınız için değil sinirleriniz için de çok faydalı.

Ben eğer stretching hareketerini yapsam bu rahtsızlığım olmayacaktı. Bunun dışında klavyeyi kullanırken kollarınızı çok bükmemeye çalışın; bu da çok kritik.

İşin enteresan tarafı şimdi fizyoterapistlerin önerisiyle tekrar vücut geliştirmeye başladım çünkü hareketsizlikten kaslarım iyice kayboldu.

Benim durumuma düşmek istemiyorsanız siz de lütfen doğru şekilde ısınma ve strechjing hareketlerini yapın.

Umarım yazdıklarım birilerine yardımcı olur.
    Herkese iyi günler.

cihantes, ALPEREN, SRTN ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    teşekkürler sayın abysss bilgilerin çok faydalı. ben sahşen daha önceki konularda özelliklle ulnar sinir şıkışmasından bahsettiğim bir üyeye yaptım bu uyarıyı özellikle günümüzde klavye ve mouse kullanımda artanb bu sendrom çağımızın sendromu. özellikle zaman içinde dikkat edilmez ise çok ciddi sonuçlar doğurabilir.

haa bu arada edit olayını fena kaptım yönetimin bilgilerine arz ederim..

bu mesajı okuyan okadar gizli ulnar sendromuolacakki daha doğrusu ne olduğunu bilmeyen ve 4. ve 5 parmak uyuşması yaşayan..

Son düzenleme: 14 Eylül 2008
  3. SRTN

SRTN Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    38
    oncelikle sagol gercekten verdiğin bilgiler icin.. bundan sonra stretching yapmaya özen göstericem.

4. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Çok geçmiş olsun abyss inşallah eskisinden daha sağlıklı olur kolun.

Bu da stretching yapmaya erinen tüm arkadaşların kafasına DANK etsin artık lütfen.

Isın
    Gerdir
    İdman yap
    Gerdir
    Soğu

Buna da ıgigs adını veriyorum. aha da verdim :)

5. novaJRdeli

novaJRdeli Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    tavsiyelerin için saol.stretching cok kisinin ihmal ettiği çok önemli bir konu.antremandan önce yapıldığı gibi antremandan sonra da yapmak gerektiğini unutmayalım

6. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Daha da ileri gidelim, ben mümkün mertebe set aralarında çalıştırdığım kasları gererim. Çok yorucu ama bence çok çok iyi karşılığını alıyorum;)

Herkese tavsiye ediyorum, yalnız antrenmanlardaki dinlenme sürelerinde gerdirme yapınca antrenmanlarınız çok daha yorucu geçecektir, bunu göze alarak kararlı bir şekilde yapmanızı öneririm.

Sayfayı Paylaş