Kol kası eritmek? inceltmek

Konusu 'Kadınlara Özel - Fitness ve Antrenman' forumundadır ve fallenangel tarafından 22 Aralık 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. fallenangel

fallenangel Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlarım,

Öncelikle bu konuyu açmadan önce forumda bu konu hakkında arama yaptım fakat sorunum olan kol inceltmek konusunda hep yağ kaybetmek ile karşılaştım.

Benim sorunum kollarımın bir bayana göre kaslı olması. Arkadaş ortamımda da çok şaka yapılan bir konu olup, gittikçe moral ve sinirlerimi bozması. Öyle çok kilolu bir insan değilim boyum 1.70 , kilom 63. yaş 24.
    Kollarımın da göründüğü gibi güçlü olduğunu sanmıyorum fakat kollarım çok kalın olmadığı halde 19 yaşındaki erkek kardeşimden daha büyük pazularım var. bu durum çok sinir bozucu:(

Sporla aramında çok iyi olduğu söylenemez sadece ortaokul yıllarında tennis yapmıştım, ondan olabililir mi bilmiyorum.

Bunlar kas gibi görünen yağ olabilir mi? fakat sıktığımda sert olduğunu görüyorum.

bu kasları yine egzersiz yaparak eritebilir miyim?
    Hiç olmazsa küçültebilir miyim?

yine aynı şekilde forumda arama yaparken gördüğüm kadarıyla kasların proteinle beslendiği.
    bu konuda proteini kesmemde sağlığım açısından sakıncası olur mu?

Sorularım komik geldiyse şimdiden özür diliyorum.

önerilerinizi bekliyorum.
    Teşekkürler..

2. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    öncelikle kas erimesi tabiri yanlıştır, bu bir hastalıktır, öncelikle onu açıga kavuşturalım..

kilonuz fazla değil..sadece tenis ile ugastıysanız, cok iyi bir genetiginiz olsa bile, cok kalın kollarınızın olacagını çok çok düşük bir ihtimal..

insanlar genetik olarak bazı bölgelerden daha fazla ölçü alırlar..siz de, genetik olarak kollarınızdan daha fazla ölçü almış olabilirsiniz, ama kadınların hormonlarının imkan sunabilecegi kadar olabilir bu..kilonuza baktıgımda, bunun cok fazla olamayacagını bir kez daha anlayabiliyorum..

bunların dışında, spor yapmadıkça kaslarınızın üzeri yağ tabakasıyla örtülür..yani, spor yapmayan birisinin define kolları olması, özellikle bu insan bir kadın oluyorsa, kilosunun cok daha düşük olması gerekir define(belirgin hatları olan, çizgileri belli, parçalı) görünmesi için..burdan da sizin kollarınızın define olmadıgı ortaya cıkıyor..

vücudunuzun enerjiyi tam verimli bir şekilde kullanabilmesi için spor yapılması şarttır..kaslarınıza giden kan miktarını artırmak cok önemli sizin için şu anda..bu yüzden, egzersiz ve biraz kardiyo çalışmaları iyi gelecektir..

vücudunuz için, bu durumlarda kardiyovasküler çalışma sistemi gereklidir çünkü metabolizmayı hızlandırmak lazım, bu da yag hücrelerinin yakılmasını kolaylaştırır..vücudunuzun genel olarak yag yakma sürecine girmesi gerekiyor..interval kardiyoyu deneyerek, kardiyoya daha az zaman ayırıp, daha şiddetli bir kardiyo yapıp, üstüne de beklediginizden daha fazla yag yakabilirisiniz..tabi şu da var, mutlaka her bölgeden yag yakarsınız, ama genetiginize göre, öncelik, en cok pay sahibi bölge hangisiyse ordan başlanır..yapacagınızı egzersiz çalışmlarıyla bu yag yakımı oranını daha da artırmanız mümkündür..böylece, vücudunuz çalıştırdıgınız kas gruplarına daha fazla oksijen göndermiş olur..bu da verimin maksimum düzeye çıkması demektir..

ağırlık çalışamaları olarak, kadınlar için vücut agırlıgıyla yapılan çalışmalar + yüksek tekrarlar(12-20 tekrar), yani, izolasyon çalışmalarını öneririm, bu benim düşüncem tabi..kaliteli bir warm up ve streching kaslara giden kan miktarıın artırmada önemlidir.. yagsız kas kütlesi "lean muscle" dedigimiz olayın artmasına da yardım eder..vücut agırlıgıyla yapılan ve kollara ciddi ölçüde çalıştıran egzersizlerin bazıları şunlardır..bu hareketler biceps(pazu)-triceps(arka kol) kas gruplarını ciddi şekilde çalıştırır ve pumping etkisini artırır..

push ups
    bench dips
    pull ups
    chin up
    free squat

yukarıdaki liste daha da uzayabilir..yazdıklarım, kollara daha cok yük binmesini saglayan ve metabolizmayı ciddi ölçüde artırabilen hareketlerdir...

sizin için yeni başlayanların uygulayacagı bir programın daha cok vücut agırlıgıyla olan hareketler eklenmiş şeklinde bir program uygun olabilir..ileride, gerekirse, düzenleme yapmak konusunda yardımcı oluruz..

tnakresss bunu beğendi.
  3. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Öncelikle foruma hoşgeldiniz diyorum.

Yağ gibi görünen kasınız yok, sadece üstü yağ ile kaplı ve kaslı bir kolunuz var anladığım kadarıyla.

Kasların proteinle beslendiği tam olarak doğru bir ifade olmaz ancak kasların proteinle inşa edildiği doğrudur.

Bence kollarınızın kalın olup olmadığını görmeden söylemek zor. Çünkü kardeşinizin kolundan kalın olması kimseye birşey ifade etmez, bence bu durumda üzülmesi gereken erkek kardeşiniz :)

Ancak kolunuz vücudunuzun diğer kısımlarıyla orantısızlık derecesinde kalın ve kaslı değilse kas yıkmayı düşünmeyin.

Kolunuzu inceltmek için size önerebileceğim ilk şey yağ yakmak olur. Çünkü bayanların derisi daha kalın ve vücutları yağlanmaya daha musaittir (kulağa kaba bir ifade gibi geliyor ama genelde böyledir :)) Eğer yağ oranınızı biraz düşürürseniz, kolunuz incelir.

Bu yağ azaltmak sadece doğru bir diyetle de mümkün olabileceği gibi sporla ve kas kütlenizi arttırarakta mümkündür.

Vücudunuzun (kol olmasa bile) toplam kas kütlesini arttırmanız, bu sayede toplam enerji harcamasını ve metabolizma hızını arttırmanız gerekir. Tabii ki az yağlı, doğru zamanda alınan karbonhidrat ve doğru zamanda alınan yeteri kadar proteinle kas kütlenizi arttırabilirsiniz. Ancak işi abartıp çok fazla yağ atar ve buna karşılık çok az kas kaybederseniz kolunuz incelmekle beraber eskisinden daha kaslı görünecektir. Ancak bu sizi endişeye düşürmesin çünkü bahsettiğim derecede yağ atmak hiçte kolay değildir.

Hayır ben yağ atmak istemiyorum, kaslanmakta istemiyorum derseniz (ki aslında diğer bölgelerinizde kaslanırsa hem vücudunuz şekillenir ve oranlanır hemde kaba görünmez) Size şunu söyleyebilirim:

Ağır kol antrenmanı yapın, bu sayede kaslarınızda bir yıkım olacaktır. Daha sonrada yıkılan kasları yeniden inşa etmemek için yetersiz protein alın. Bu şekilde bir süre sonra çalıştırdığınız kaslarınız onarılamayacağı için yıkılacak ufalacaktır.

Bu şekilde metabolizmanız yavaşlar ve yağlanmaya eskisinden çok daha musait bir insan olursunuz ve üstüne yanlış ve yüksek kalorili beslenirseniz bugünkünden daha kalın ama kassız kollarınız olabilir. Buna değer mi? :)

Sanırım hayır diyeceksiniz, o halde spor yaparak ve kollarınızla fazla ağır çalışmamaya dikkat ederek toplam kas kütlenizi arttırmanız ve yağ oranınızı düşürmeniz en iyi çözüm gibi gözükmekte. Kollarınızla ne kadar ağır çalışırsanız gerekli inşaat malzemesini verdiğiniz kadar kollarınız kaslanır, ancak ağırlık az olursa kas yıkımı ve yeni kas kütlesi inşaası olmayacağından kollarınız daha fazla kaslanmaz.

Son düzenleme: 23 Aralık 2008
  4. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul

bu ne kadar dogru tartışılır, ama saglıksız bir yöntem oldugu kesin..vücudun agır çalıştıktan sonraki durumunu düşündünüz mü hiç?..agır antrenmanlar, vücudu daha cok besin alma ihtiyacına sokar..peki, siz ben yetersiz protein alacagım derseniz benim cevabım ne olur?..cevap:sinir sisteminzden tutunda, yüksek kan basıncı, kasın cok yorulması ve çalıştırılması sonucu kaslarda ufak yırtılmaların başlaması, hormonların işlevinin yetersiz kalması, artan kortizol seviyesi sonucu vücudun iyice bitkin düşmesi ve canlı sisteminin gittikçe kötü duruma gitmesidir..

agır antrenmanlara da gelince, şimdilik cok gerek yok, normal bir antrenman düzeniyle kişinin belli bir süre sonra geldigi seviye tespit edildikten sonra, vücudun verdiği tepkiler dogrultuunsa yeni bir program hazırlanır..üstte dedigim gibi, kollarında yag miktarı fazla olan kişilerin, erkek-kadın farketmez, vücut agırlıgıyla yapılan hareketlere agırlık vermeleri lazım çünkü yogunlaşılmak istenilen kas gruplarına cok fazla kan gönderebiliyor vücut, bu hareketler sayesinde..

en saglıklısı, belli bir beslenme disiplini oluşturarak, orta derecede vücudun verdiği tepkilere göre düzenlenecek bir antrenman ve kardiyo programı hazırlamaktır..vücuttan ne istiyorsanız, onu vücuda geri vermelisiniz ki, vücut size istediginizi tekrar sunsun..

5. fallenangel

fallenangel Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle D.Wolf ve gaddarkemal arkadaşlarım, ilginiz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Sorunumun düşündüğümün aksine kaslı olmamdan ziyade spor yapmamak nedeni ile kas üzerindeki biriken yağ tabakasından kaynaklı olduğunu öğrendim.( ve anlattıklarınızdan sonra anladığım kadarıyla sorularım ve konu başlığı biraz bilinçsiz olmuş:) )

Spora başlayarak daha fazla kas yapma korkum yanlışmış. Ağırlık çalışırsam buralara daha fazla önem verceğimi de öğrenmem çok iyi oldu.

Evin yakınındaki 2 spor salonundan birine bir arkadaşımlan yazılmaya karar verdik.Umarım arkadaşımla beraber gitmenin de motivasyonuyla, dediğiniz gibi iyi bir antrenman ve kardiyo programı ile sorunumu çözmüş olacağım.

Dediğiniz gibi özellikle push ups,bench dips,pull ups,chin up,free squat hareketlerine ağırlık göstermeye çalışıcam. ( şimdiden push ups ve pull ups ı nasıl yapcağımı düşünüyorum :) )

Sorunum veya gelişmeler konusunda tekrar başınızı ağrıtacağım, tekrar teşekkürler.

gaddarkemal bunu beğendi.
  6. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    push ups yapma konusunda şunu söyleyebilirim ki, büyük oranda, kondisyon gerektiren bir harekettir..zamanla hızla artırabiliyorsunuz tekrar sayılarını..başlarda 1 tane bile cıkaramayabilirsiniz, ama bu normaldir,..bu harekette güçlenmek için, özellikle göğüs ve omuz bölgesini antrenman öncesi iyice ısındırmaya çalışınız..

pull ups a gelince, "assisted pull up machine" vardır salonlarda, bunlar size alttan agırlık destegiyle size başlarda daha cok pull ups yapmanızı saglar..bu aletin bulundugu salonu tercih ederseniz daha iyi olur..eger bu alet gideceginiz salonlarda yoksa, pull up yerine, lat pull down ile başlarda alışıp, gücünüzü artırmayı deneyin...setlerinizde, nizamiyet oldukça önemlidir şu konumda...hareketleri yavaş yavaş, yedirerek yapmak en iyisidir..böylece gerilimi en üst seviyede tutmuş olursunuz..

lat pull down, daha cok sırt egzersizidir , pull up nin verdigi hazzı kolay kolay veremez, ama başlarda güçlenmeniz için etkili olacaktır, tabi dedigim yardımlı pull up makinesini bulamazsınız, bu yola başvurursunuz..

7. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    damarlari inceleyin, eger koldan cikan kabarik bi sekilde damarlanma varsa kas dokusudur, bu durumda incelmesi ancak o bolgeyi calismamak yani kas hucrelerini kucultmekle olur, eger damarlanma yoksa 30-40 tekrarli hafif kol hareketleri yapabilirsiniz...

8. shewolf

shewolf Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba aynı sorun bende de var :( Ben 15 yaşındayım fakat bu gönderi 2008 de gönderilmiş, şuan 2014 deyiz. Ne gibi şeyler yaptınız ve bir yararı oldumu??

Sayfayı Paylaş