Koşuda çabuk tıkanma

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve ynstmmm tarafından 8 Mart 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. ynstmmm

ynstmmm Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    S.a yaşım 22 boy 1.72 kilom 80 uzun zamandır spor yapmıyodum iş güç derken baya bi aksattım o yüzden koşarken cok cabuk tıkanıyorum nefes almakta zorluk cekiyorum..Kısa sürede kondisyon yüklenebilir mi ? 20 gün sonra mülakat var nefesi acmam lazım yardım ederseniz sevinirim..Hafif tempo kosularla mı baslamalı yoksa kısa süreli deparlar mı işe yarar veya tavsiye edebileceğiniz yöntem var mı ?

2. Burak Can

Burak Can Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Hafif tempodan başla beslenmene dikkat.Beslenme performansın başında gelir.

3. ynstmmm

ynstmmm Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Beslenme olarak ne yememeliyim nelerden uzak durmalıyım

4. Burak Can

Burak Can Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Her sene kardiyoloğa giderim.Bana ilk dediği şey şekeri bırakacaksın şeker kalbi en çok yoran birinci etkendir dedi.İkinci olarak tuzu bırakacaksın.Türk kalp vakfının sitesini incelemeni öneririm bu konularda.Ayrıca bol su içeceksin.Karbonhidrat ve kalorisi yüksek yiyecekleri azaltacaksın.Bir de koşuya set set başla.Örneğin ben kardiyoloğa chek up a gittiğimde efor tstine sokar, efor testi koşu bandında olur.Hızı 3 kademede yükseltirler.Önce yavaşla başlar, sonra tempolu yürüyüş şeklinde devam eder en son standart tempoda koşu olarak devam eder tam ters sırayla biter.Normalde koşamadığımı o şekilde hiç nefesim kesilmeden koşuyorum.Kademe kademe hız arttırman da önemli performansının süregelmesinde.Örneğin ben sahile yürüyüşe çıktığımda önce çok yavaş adımlarla vucudumu ısıtırım, sonra hızlı yürüyüş uaparım son 400 metreyi de hafif koşu yaparım böylece tıkanmam.Sana beslenme programı veremem, çünkü her insanın kendine göre bir metabolizması olduğu için forumda arkadaşlar da beslenme programı vermeyi yasaklamışlar.Bir diyetisyene gitmeni tavsiye ederim.Onlar çeşitli kan ve hormon testleri yapıp senin bünyene göre beslenme programı çıkarıyorlar.Ha genel sporcu programı ise protein ağırlıklı az karbonhidrat az kalorili şeyler içerir.Örneğin sabah yumurta beyazı lor peyniri ile omlet, öğlen ızgara tavuk, akşam et gibi ana besin öğeleri vardır.Mesela tavuğun göğüs eti yüksek proteinli kalorisi ve karbonhidrat miktarı çok düşük bir besindir sporcuların vazgeçilmezidir.

5. ynstmmm

ynstmmm Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Teşekkür ederim güzel bilgileriniz için.Şeker tüketimi malesef kola olarak var kola içiyorum tatlı veya çayda falan tüketmiyorum sadece kola var onuda kullanmamaya karar verdim.

6. Burak Can

Burak Can Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Günde 2,5 litrelik bir şişeyi bitiriyordum.Şimdi herşeyin yanında bol bol ayran içiyorum.Sende öyle yap.Üstelik kemiklerini de destekler.Bir süre alışma evresi geçirirsin en fazla 1 hafta sonra alışırsın ayrana.Bazen evde yoğurt yada ayran olmuyor yemeğin yanında yarım bardak kolayı zor bitiriyorum.Kola bünyeye tamamen zarar zaten.Bir de zayıflamak için meyve suları da yasak.

7. ynstmmm

ynstmmm Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Meyve suyu da mı yasak :) kolayı bırakacam diye meyve suyu iciyodum ben

8. Burak Can

Burak Can Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Meyve suları, ice tea lar falan bu tip fabrikasyon içeceklerde şeker oranı çok yüksek.Diyetisyenler bile içmeyin diyor.Light yoğurttan ayran yap iç.Emin ol alışınca aynı kola gibi hergün canın ayran çekecek :)

9. ynstmmm

ynstmmm Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bisküvi kek gibi yiyeceklerin durumu ne peki tüketilmemeli mi : )

10. Burak Can

Burak Can Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    İçinde şeker olmayan bisküvi ve kek gördün mü?Ha, anne yapımı keklerden arada kaçamak yap, o kadarı vucuduna da besin olur ama abartmamak şartıyla.Mesela ben 2 günde bir bir dilim kek yerim çünkü vucudun bir miktar şekere de ihtiyacı var.Ama diyetine etki etmeyecek kadar az miktar şekere.

Sayfayı Paylaş