koşu ve bacak gelişimi

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve rockyyy tarafından 5 Eylül 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. rockyyy

rockyyy Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    arakadaşlar ramazana girdiğimizden beri evde vücut çalışmayı bıraktım ama haftada düzenli olarak koşuya gidiyorum şimdi sorum şu olacak düzenli koşu ayak kaslarını ne kadar zamanda geliştirir yani 1 ay 2 ay gibi zamanda fark yaratırmı eskisine nazaran birde koşu yaparken bol su içmek iyi mi yoksa su içmemek iyimi bol su içince kilo kaybı yapıyor diye duymuştum ben kilo vermek istemiyorum koşarken kilo vermemek için neler yapmalıyım.

2. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Düzenli koşu ayak kaslarını yeterli beslenmeyle birlikte geliştirir ancak koşunun çeşidine göre gelişimde farklı olacaktır. Uzun mesafe koşu mu kısa mesafa süret koşusu mu eğimli arazide yokuş yukarı yapılan sürat koşusu mu? Ne kadar süreyle koşu yapılıyor... Bunlar hep gelişimi etkileyecektir.

Uzunca bir mesafeyi koşarken koşu esnasında enerji içeceği içmek en faydalısı olur. Ancak gerek enerji içeceğini gerek suyu "bol" içmemek laızm diye biliyorum.

Koşarken kilo vermemek için beslenmene dikkat etmekten başka yapacağın birşey yok zira zaten koşarken aerobik çalışmayla koşu sonucu ağırlık çalılşmasındaki kadar enerji tüketimi olması imkansız. Koşu için gerekli enerjiyi vücuduna yükledikten sonra başlamak ve koşu sonrasında da vücudunu gerektiği gibi beslemek kilo vermeni engeller.

Yamuluyorsam düzeltin.

3. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    yokuş yukarı koşman bacak kaslarını daha gelişirecekir. koşarken fazla su içmen zaralıdır. 15 dk aralıklarda 1 bardak içebilrsin. giydiğin elbiselere dikkat etmeli pamuklu ve ter emen cinsten giymelisin.. kosmak okadarda kalori yakmaz kostuğun mesafeye ve süreye bağlıdır. beslenmene dikkat edersen kilo kaybı gerçekleşmez.

günde enaz 2000 calaori metabolizman yakar extra hareketler için kalori ekle ve ona göre beslenmene dikkat et.

mustafa kemal gayet güzel yazmışsın ekliycek pek bişey yok tebrik ederim.

gaddarkemal bunu beğendi.
  4. rockyyy

rockyyy Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    genelde düz zeminde hafif tempoda yaklaşık 1 km gidiş 1 km geliş hiç durmadan koşarım ama 1 km nin sonunda 10 dk dinlenmenin ardından terim soğumadan dönüşümü yapıp tamamlarım hafif tempoda artık vücut alıştı çok rahat su içmeden koşuyorum şimdi biraz daha hızlı koşmayı deneyeceğim çünkü ekimde hastanede randevum var o zamana kadar bacaklarımı seri geliştirmem lazım genellikle koşarken her iki dizimede dizlik takarım hem ağrıyı azaltsın hemde o bölgede ısı artışıyla birlikte terleme sonucu daha hızlı gelişim sağlamış oluyorum.sizde koşuya çıkmadna önce dizlik takarsanız em daha rahat hem seri hemde gelişimde daha hızlı sonuç alırsınız.

5. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Koşu en fazla kalori yaktıran aerobik sporlardan birisidir.
    Yüzme gibi vücudun birçok kasını aynı anda çalıştırır, yoğunluğuna, şiddetine ve süresine göre yakılan kalori miktarı da değişir tabii ki..

6. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Hem kalori yakıp hemde bacak gelişimi için bisikletide deneyebilirsin...

7. Overlord

Overlord Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    0
    benim anlamadığım 100-200metre koşanlar için o kadar kas fazla değilmi, hani patlayıcı kuvvet falanda koşarken biceps triceps mesela hiç çalışmıyor. buna rağmen sprinterların hepsinin kolu belli bir düzeyin üstünde. göğüs omuz kanat gelişimlerinden zaten hiç bahsetmiyorum !!

8. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    İyi zamanlamalar kaydeden bir sürat koşucusu, yeteneğe, güçlü bir fiziksel yapıya ve iyi bir taktiğe sahip olmalı, çok antreman yapmalı ve formda kalmalıdır.Performansı etkileyen diğer unsurlar arasında pistin cinsi (sert yüzeylerde daha iyi zamanlara ulaşılır) ve iklim koşulları (özellikle rüzgarın hızı ve yönü) vardır.Sürat koşucularının bacak kasları fırlayıcı gücü sağlamak için hayli gelişmiştir.Üst gövde de gayet kaslıdır, çünkü biyomekanik kanunlarına göre, sıçrayan bacaklar ve sallanan kolların yarattığı kuvvet eşit ve aksi yönde olmalıdır.Başlama atışına hızlı tepki vermeleri gerektiğinden, atletlerin kaslara ek olarak keskin reflekslere de sahip olmaları gerekir.

Kendim yorumlayacaktım ama vikipediden bunu buldum.

Ayrıca
    http://www.yvik.org.tr/index.asp?pg=kh&newID=333

Son düzenleme: 5 Eylül 2008
  9. Kan Mevsimi

Kan Mevsimi Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Isparta
    18. veya 21. veya 24. viteste bisiklet surmeyi dene bacak kasi ıcın ıdeal ama dikkat et ! Cok hızlanma Eger Cok hızlanırsan Kolaylasacak cevırmen anatabıldım denersen gorursun zaten.Ama Tekce bacak kası degılde baska bırseyler amaclıyorsan Kos Ama zorlan Duz yol Degıl Yokus olsun bıraz gör sen bacak kasların nasıl yanıyor.

10. tatt

tatt Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    şöyle örnek vereyim. uzun mesafe koşucuları zayıf olurlar gerek alt vücut gerek üst vücut olsun. 100 metre koşucularının ise kas kütlesi ortadadır. bacakları da üst vücudu da gayet kaslı oluyor. o yüzden interval koşuyu araştırmanı ve uygulamanı öneririm

11. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    sayın bonatsci benim demek istediğim 4-5 km solanda koşardım yaktığım kalari 100-200 arası birşeydi okadarda yüksek değildi...

12. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Ortalama bir erkek, saatte 12.5 km ile kostugu zaman 1000 civari yakiyor. Demek ki ya cok yavas kosuyormussun ya kosunun suresi azmis, ya da makine yanlis olcuyor. 200 kalori yakman icin bu tempoda sadece 12 dakikalik bir kosu yeterli. Kosu antremanlarinin sabit hizda oldugu zaman ideal olarak 25-35 dakika arasi surdugu dusunulurse bence kosu harika bir kalori yaktirici.

Kan Mevsimi, gaddarkemal ve bonatschi bunu beğendi.
  13. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    sadece ısınma antrenmanı v.g. öncesi kosusu 9 dakika orta tempo sonlara doğru 13 km hızla makinada sorun da yok

ad3mk_ ve aneximandros bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş