Koşarken Bacakta Ağrı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve body1234 tarafından 12 Şubat 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 21 üye.
  1. body1234

body1234 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Selamlar.

Koşarken, sol bacağımda, resimde işaretlediğim bölgede bir ağrı oluşuyor. Tam ağrı da demeyelim de, o bölge komple geriliyor, sertleşiyor ve hafif uyuşuyor, tam olarak resimde işaretlediğim bölgede ufak iki şişlik oluşuyor alt alta. durmak zorunda kalıyorum. 5 dakika dinlenince hiçbir şey kalmıyor, şişlikler iniyor, koşuya devam edebiliyorum. bir de bu durum bazen oluyor, bazen olmuyor garip. 15 gün koştum hiçbir ağrı, sertleşme olmadı mesela, sonra bir gün ara verdim ertesi gün tekrar oldu. bu durum sinirimi bozuyor, ne yapmam lazım, neden oluyor acaba, bir fikri olan var mı ? sağ bacağımda böyle bir şey olmuyor mesela.

resim şu:

2. TheKing

TheKing Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Ankara
    oncesinde açma germe hareketleri yapmani tavsiye eederim sorunu cozecegini dusunuyorum

body1234 bunu beğendi.
  3. body1234

body1234 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    daha önce yaşadınız mı bu problemi?

4. repax

repax Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    öyle genel bir soru sormuşsunki neren agrıyor ? böğrüm agrıyor gibi birşey olmuş.Doktora gözükmeni tavsiye ederim

5. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    -koşacağınız koşu bandının darbe sönümlemesinin iyi olup olmadığı önemlidir
    kimi gerçekten darbeleri size minimum yansıtır
    -koşarken giyilen ayakkabının koşu ayakkabısı olması sağlığınız ve bu tip ağrılar için önemlidir
    -bence en önemlisi sizin nasıl koştuğunuzdur, kimisi koşarken pat pat diye ayağını vurarak koşar ki bu bileklerde ağrılara sebep verir, ayağınızı yere şamar atar gibi ses çıkartarak vurursanız yanlış koşuyorsunuzdur, daha yaylanarak koşmaya çalışın ama bu yaylanma işini abartmadan yapın

6. suleyman1992

suleyman1992 Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    0
    Aynı noktaya hızlı tempoda 5-6 dakikadan sonra müthiş caydırıcı bir ağrı giriyor bendede..

7. ADON

ADON Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    resimdeki aynı noktada bende de aynı şey oluyor hızlı yürüyünce uzun mesafe yürüyünce ağrı ve acı başlıyo. yürüyemicek hale getiriyo insanı topallamaya başlatıyo ve yarım saat geçmiyo acısı. birden ortaya çıktı bu durum. çok ilginç nedir acaba

8. AHOLOMAHO

AHOLOMAHO Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Ayakkabi sorunu olabiliyor. Ayni dertten bende bir ara muzdarip oldum. Kosmaya uygun ayakkabi kullanmiyorsan. Bir defaya mahsus denemeni oneririm.

9. ubersonic

ubersonic Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    13
    Aynı sorun maalesef ki bende de var 2 haftadır falan koşmaya başladım ve gösterdiğin bölge taş gibi oluyor ve koşmamı engelliyor sonra 10 15 dk topallamak zorunda kalıyorum.

10. TheHardCore

TheHardCore Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bendede aynı olay Vardı çok çektim topalladım ayakkabı olayı Çözdü koşu ayakkabısı kullanın

11. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    koşarken basınç merkeziniz topuk oluşturmuş buda bacıncı dengeleyen kas sistemize yük bindirmiş salon ayakkabısı kullanınız.
    ben piyasada gençlerin giydiği ortapedik olmayan ayakkabıları görüyorum.
    bunlar iskelet ve kas sistemine uymayan ayakkabılardır.
    moda olduğu için tercih ediliyor kanısındayım. kesinlikle basıncı yayan ayakkabılar tercih ediniz.

ağrınız 1 haftaya kadar geçecektir. bu zaman zarfında kas gevşetici ve ağrı kesici kullanabilirsiniz.

body1234 bunu beğendi.
  12. body1234

body1234 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    cevabınız için teşekkürler hocam. salon ayakkabısı kullanıyorum aslında, azıcık ayağımı sıkıyor sadece?

ayrıca o bölgeye bengay sürsem faydasını görürmüyüm, kasılmasını önleyebilir miyim bi nebze bu şekilde acaba merak ediyorum?

13. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    özür dilerim.. salon ayakkabısı kullandığını belirtmişsin.

o halde bir rahatsızlığın var genelde ağrıyan yerinde medial tibial stress sendromu olabileceği kanısındayım. daha doğrusu tecrübelere dayanarak söyleyebilirim.
    genellikle sporcularda oluşan çeşitli darbelere maruz kalarak stress kırığı dediğimiz olaylar çerçevesinde gelişir.
    normal bireylerde günlük hayatta düz sert beton zeminde yapılan atlamayı zıplamalı sporlarda görülen olaylar gelişir her 10 kişinin 3 ünde görülebilir.

Senden ricam akut veya kronik olduğunu tespitine gidilmesi.
    ilk olarak yaşını boyunu kilonu yazarak tibialis kasındaki baskıyı tahmin etmemiz gerekiyor.
    ikincisi bu ağrıyan yerinde hergün masaj yaparak ağrının merkezini bulman gerekiyor ( en doğrusu mr çekilerek ağrının akut yada kronik olduğunun tespitidir.)

nörolojik yada vasküler belirtileri yoktur.
    tibialis kasında ağrı var ama doku mu lezyonmu kemik mi ancak mr ile belli olur.

Etkiye bağıl kemik mineralizasyonunda gelişip tibialis kasını rahatsız ediyordur ve her baskı anında acı veririr. (1. tahminim.)
    kemik zarı iltihabı varsa şişme ve ateş mide bulantısı gibi durumların oluşur. bölgeye yoğun kan akısı olacağından kalp gibi atar. ağrıyı hissetmen dayanılmaz olur. (uzak ihtimal olsa idi doktorda olur antrenman yapmazdın.)

üçüncüsü tibialis kasına darbe alıp almadığını yazman. genelde futbol oynayanlarda oluyor.

Tavsiyem biraz bekle ağrı kesici ve kas gevşetici kullan! 1 hafta sonra acı devam ederse uzaman doktorun mr sonuçlarını değerlendirmesi sonucunda tedaviye başlanılması kanısındayım.

Son düzenleme: 7 Mart 2013
  14. body1234

body1234 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Sol ayağım 4 5 yıl önce alçıya alınmıştı, parmak kırığından dolayı diz bölgesine kadar alçıdaydı sonra alçı çıktı fizik tedavi vs. görmedim. Ağrı sürekli değil zaten koşunca oluyor, bazen olmuyor. Koşuyu bırakınca hemen gevşiyor tekrar o bölge. Boy 180 kilo 75, aşırı kilolu da değilim baskı yapacağını düşünmüyorum.

Kas gevşeticiyi deneyeceğim teşekkürler. MR sonucuna göre kesin tedavi uygulanabilir mi peki ? Tedavisi zor mudur, yoksa basit mi? Kronik olduğunu düşünüyorum çünkü 1 sene önce de koşarken aynı bölge kasılıyordu, şimdi de kasılıyor. Sadece koştuğum zaman. Yürürken, hatta tenis oynarken dahi ağrı, kasılma yok. Sadece düz koşuda.

15. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    dediğim gibi kemik zarı yapısında iltihaba bağıl oluşan acı ki uzak istimal

soleus kasının yapıştığı tibial kemik, medial tibialis kasının periostunda periostit gelişmekte
    hareket anında periostal acılıyı tetiklemekte.

16. remzi44

remzi44 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    aynı sorun bendede vardı ısınmak için salonda koştugumuzda acayip kasılıyordu o bölge üstüne basamıcak hale bile geliyodu agrının üstüne git çivi çiviyi söker misali agrıdıkça ara verme koş koşu bittiginde kas gevşetici krem kullan ben dolgit kullandım 1 ay sonra sorun ortadan kalktı

17. sLyMnSfa

sLyMnSfa Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam bende de aynı sorun var sizin rahatsızlığınız geçtiyse nasıl antlattınız anlatır mısınız?

18. Anıl ATLI

Anıl ATLI Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    --- Mesaj birleştirildi, 5 Mayıs 2017 ---
    Dostum bacak ağrını geçirecek çözüm buldun mu ? Aynı sıkıntıyı bende çekiyorum. Nöroloji ve Fizik tedavi bölümlerine gözüktüm, tahlil ve film çektiler sonuçlar gayet normal.
    Ağrım hala devam ediyor. Cevap verirsen sevinirim :)
    --- Mesaj birleştirildi, 5 Mayıs 2017 ---
    Aramızda bu sorunu olup çözüm bulan oldu mu ?

19. Vetrai

Vetrai Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Bacak ağrılarına düz taban rahatsızlığı da neden olabilir.Düz taban olup olmadığınızı kontrol edin arkadaşlar.

20. mehmet1414

mehmet1414 Üye

Beğenileri:
    112
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    çok mu ağır calf çalışıyorsun

Sayfayı Paylaş