Koşarken bacak yorgunluğu

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve hawkeye tarafından 3 Aralık 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. hawkeye

hawkeye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Merhabalar 2 ay sonra asker olacağım nasipse bu sebepten zorlanmamak için spora başladım. Kısaca bilgileri yazayım. 24 yaşındayım 1.72 cm boy 62 kilo atletik bir vücut şeklim var ve maalesef esnek düztabanım.

1 hafta önce 200 300 metre yokuş çıktım ayağımdan ağrı başlayarak belime kadar vurdu resmen ağır çekimde çıktım yokuşu çok zorlandım. Dün ise sahilde beton zeminde koşu yaptım 300 400 metreden sonra kaval kemiğinin önündeki sanırım tibialis kası ağrılı şekilde aşırı derecede yoruldu ayağımın canı çekildi resmen neyse oturdum banklara bu sefer ayak tabanımda kramp gibi ağrılar oldu.

Değerli hocalarımıza ve arkadaşlarımıza sormak istediğim şu ; tabi düz taban olduğum için normal ayak yapısına sahip insanlar gibi koşamam ama 300 metrede knockout olmak acayip moralimi bozdu , uzun süredir koşu yapmıyordum ama aktif yürüyen bir insanım. Koşu süremi ve dayanıklılığımı arttırmak için ne yapmam gerekiyor ? Ağrı ve yorgunluk genellikle kaval kemiğinin üzerindeki kaslarda gerçekleşiyor sanırım shin split(koşucu bacağı) olayı , ileriki safhalarda aşil tendonuda gerginleşiyor koşarkende sanki yere şamar atarmışım gibi koşuyorum sanırım buda yapısal bozukluktan kaynaklanıyor. Askerde 3000 metre nasıl koşacağım bilmiyorum inanın mesajlarınızı bekliyorum. Fizik tedavi uzmanına gözükmeli miyim ? Ayakkabı olarak nike structure 17 kullanıyorum.

Son düzenleme: 3 Aralık 2014
  2. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    düztabanlık bende de var. aynen dediğin gibi yere şamar atar gibi koşar düztabanlar... askerlikten yana endişen olmasın. gider gitmez kontol için revire alırlar, orda doktora durumu söylersin. koşudan muaf tutacak bir rapor hazırlar. askerlik boyunca idare eder. ama yanlış anlama çürük raporu değil, sadece koşudan muaf olacaksın. yani gene seni asker yerine koyup o barfiks direğine çıkarıp, eline de tüfeği verecekler.

3. Bodyturkey

Bodyturkey Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Organizatör
    Yer:
    İstanbul/Kadıköy
    Koşu için öncelikle 300 metre çok az kaçıncı seviyede koşuyorsun bantta koşuyorsan 8-9 da tempolu koşu yap doğru nefes almadığınada eminim derin nefes alıp vermelisin hem ağızdan hem burundan aynı anda almalısın mideni diaframını ciğerlerini doldurup vermelisin tabi ritim arttıkça bu hızlı olucaktır ama nefesini tam al iyice dolduğundan emin ol yoksa tıkanırsın kaslar erkenden ağrı yapar ve nefes nefese kalırsın tavsiyem tendonlarını güçlendirmek için engelli arazide koş düz tabanlar için uygun koşu ayakkabıları var araştır biraz şimdiden geçmiş olsun ama düzelmicek birşey değil o tıkanma ben tek seferde sigara içtiğim halde 9-10 km koşabiliyorum ilk başladığımda 200metrede nefes nefese kalıp yürümeye başlıyordum senden daha kötüydü halim.

4. hawkeye

hawkeye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Hocam nefesten kesilmiyorum sorun o değil bacaklarım o kadar yoruluyor ki adım atmaya mecalim kalmıyor dinlendikten sonra anca devam edebiliyorum oda çok uzun sürmüyodur 1 2 dakika sonra yürüyerek devam ediyorum
    --- Mesaj birleştirildi, 3 Aralık 2014 ---
    Mesaj için teşekkürler olayın temelinde yatan askerlikte olsa sonuçta 300 400 metre koşamamak çok sinir bozucu bir olay sporu seven birisiyim. Forumlarda okuduğuma göre bazen işler öyle gitmiyor oradaki doktorun insafına kalmış bir olay artık. Sizin performansınız nasıl koşuda özel egzersizler vs. uyguluyor musunuz ?

5. Bodyturkey

Bodyturkey Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Organizatör
    Yer:
    İstanbul/Kadıköy
    Demekki bacak kasların çok zayıf o zaman bacak antremanı yapıcaksın antremanı sert yap iyice acıt kasları ayağı kalkamıcak hale gel yani sonrasında sağlam protein ve karbonhidrat desteği alıp güzelce dinlen bacağın o kısa mesafede o kadar yorulması garip çünkü öyle kilolu falanda değilsin bacakların çok ince ve kassız tahminimce. Sıkı antreman yapman gerekir bacak geliştirme programları forumda mevcut araştırmanı öneririm.

6. hawkeye

hawkeye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Evet bacaklarımın güçsüz olduğunu düşünüyorum lakin kısa mesafede çok hızlı koşarım . Squat mı önerirsiniz. Ağrım genelde Tibialis kaslarında ve aşil tendonlarında oluyor üst bacak kaslarında sıkıntım yok.

7. Bodyturkey

Bodyturkey Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Organizatör
    Yer:
    İstanbul/Kadıköy
    Normal squat yapabilirsin squat'ta yani serbestte değil makinede doğru olarak tibialis çalıştırabilirsin. Haliyle aşil tendonunda güçlenmiş olucaktır beslenmenede önem ver.

8. hawkeye

hawkeye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Genellikle protein ağırlıklı besleniyorum 2 ayda ne derece kondisyon yapabilirim o konuda şüpheliyim bilgiler için teşekkürler.
    Benimle aynı sorunu yaşayıp kondisyonunu arttıran düz taban veya içe basan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa sevinirim

9. Bodyturkey

Bodyturkey Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Organizatör
    Yer:
    İstanbul/Kadıköy
    2 ayda süper bir kondisyonda yakalayabilirsin ama uygun ayakkabıyı seç bunu şimdi burada kimse sana söyleyemez atıyorum ben düz tabanım benim ayak yapıma a ayakkabısı çok güzel uyuyor sorunsuz koşuyorum ama sana b ayakkabısı daha güzel uyabilir sanırsam bunun için doktorlar kalıba göre ayakkabı öneriyorlar ayağa özel ayakkabı yapan markalarda var kifikis mi öyle birşeydi spor yapıyormu bilmiyorum ama.

10. hawkeye

hawkeye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Evet araştırdım ayağıma uygun Stability kategorisinde bir koşu ayakkabısısı aldım rahat ayakkabı fakat koşarken biraz sert gibi geldi aslında lunarglide 6 daha iyi olabilirdi biraz pahalıydı. Onuda slikon tabanlıkla daha rahat bir hale getirmeye çalışacağım.

11. Bodyturkey

Bodyturkey Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Organizatör
    Yer:
    İstanbul/Kadıköy
    Sorunun çözülmesine sevindim şimdi kaslarınıda kuvvetlendirince sorun tamamen çözülecektir

12. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    ben koşmuyorum, eliptik bisiklet kullanıyorum. askerde de pek koşturmadılar. 1500 metre teçhizatlı koşmuştum ama çok zorlamıştı.
    --- Mesaj birleştirildi, 3 Aralık 2014 ---
    yalnız arkadaşımız ayağında düztabanlık olduğunu söylüyor. istediği kadar bacak kası geliştirsin, istediği kadar nefesini açsın, istediği kadar ayakkabı alsın, asla normal bir insanla aynı performansı gösteremeyecek. dediklern yararlı olur muhakkak ama, düztaban olmayan biriyle kıyaslanması yanlış olur.

13. Bodyturkey

Bodyturkey Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Organizatör
    Yer:
    İstanbul/Kadıköy
    Tabiki sağlıklı bir ayak gibi olmayabilir sadece kendisini geliştirir belki bir mucize çok iyi bile olabilir.

14. ahmet ocak

ahmet ocak Üye

Beğenileri:
    129
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    SİVAS
    DÜZTABANSAN EGER ASKERDE SPOR İSTİRATİ ALMAN VE SPOR FALİYETLERİNDE MUAF OLMAN OLASIDIR BİRLİGİNDE SEVK ALIP REVİRE ÇIKMAN YETERLİ OLACAKTIR ASKERLİK İÇİN ENDİŞELENMENE GEREK YOK AYAKABI OLARAKDA YÜKSEK TOPUKLU VEYA ÇOK YUMUSAK TOPUKLU ŞEYLERDEN KAÇINMALISIN BİLDİGİM KADARIYLA DÜZTABANLARİÇİN ÖZEL TAMAMLAYICI AYAKABI KECESİ ÜRETİYORLAR MEDİCALLERDEN ULAŞABİLİRSİİN

15. hawkeye

hawkeye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Evet haklisin fakat olimpiyatlarda 7 madalyali duz taban sporcunun oldugunuda hatirlamakta fayda var cok buyuk bir beklentim yok 2 3 km zorlanmadam koşarsam yeterli

16. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    olimpiyat koşucularının kas yapısı normal insanlardan çok farklı. genel olarak düztaban insanların koşu düzeninde problem var. tabi ki çalıştıktan ve yukardaki tedbirleri aldıktan sonra 10 km koşmaman için bir sebep yok. zaten düz tabanlığın da aşamaları var, çok kötü durumda olsan 100 metre bile koşamazdın. koşabiliyorsan, arkası gelir.

17. hawkeye

hawkeye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar tavsiye ve önerilere açığım tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Koşu stili , koşu öncesi ve sonrası ısınma germe egzersizleri , tabanlık tavsiyeleri. Özellikle aynı rahatsızlığa sahip olan arkadaşlarmesajlarınızı bekliyorum

18. CASSER

CASSER Üye

Beğenileri:
    95
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Muğla
    Sorunun tıbbi boyutu hakkında bilgi sahibi değilim. Ancak askerlik için dert etmeyin bir sorun olmaz rapor almanız yeterli olucaktır. Fitness veya spor hayatınıza gelirsek koşu çokta önemli değildir altarnatif bir çok hareket var. Kolay gelsin :)

Sayfayı Paylaş