Kimi Özel Durumlar ve Yeni Bir VG Müteşebbisi

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Pretended tarafından 13 Ekim 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. Pretended

Pretended Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar,

İlk mesajımı Protein Tozları bölümünde, yeni bir üye ve VG meraklısı olarak nereden yardım almam gerektiğine dair sorarak atmıştım.

Öncelikle bu bölümdeki sabit başlıklardan en önemli gelenlerini okuduğumu söylemeliyim. O bilgileri vakit ayırıp yazan/derleyen/paylaşan arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum.

Ayrı bir başlık açmamın kimi özel sebepleri var, başlıkta da belirttiğim gibi. Müsadenizle girizgâhı daha da uzatmadan işin aslına geçeyim.

2001 yılında ölümcül ve ağır bir bağışıklık sistemi reaksiyonu olan Stevens-Johnson Sendromu geçirdim. Hastalığı "nadiren" denerek çoğu antibiyotik başta olmak üzere, ilaçların prospektüslerinin Yan Etkiler kısmında görebilirsiniz. Benim başıma da bir antibiyotik yüzünden geldi. Şans işi tamamen. Çok ağır bir yıkıma maruz kaldım, ayrıntılarını anlatmam paragraflar sürer ve epey can sıkar. Ben konuyla ilgili olan kısımdan bahsedeyim.

Bu hastalık karaciğeri yoran bir hastalık. İlacın yan etkilerini karaciğer süzemediği için patlak veriyor bütün reaksiyon. Hastalığın da epey bir kalıntısı oldu. Mesela bu konuyu ilgilendiren şu şeyler gelişti bende:

- Çok susuyorum. Dehidre haldeyim genel olarak. Kolay ağzım burnum kurur falan.

- Kaslarım kolay uyuşuyor, sanki bütün vücudum daha yağsız (motor yağının bir makinadaki işlevini kastediyorum) kalmış gibi, eklemlerim kıtırdar falan.

- Efor çok sarfettiğimde göğüs çevremde (kalp değil) nefesimi zorlayan ağrılar hissediyorum.

Ama bu egzersiz yapamayan biri olduğum anlamına gelmiyor. Hamlamış da olsak hareketsizlikten, gayet seri bir futbol maçını çıkarabiliyorum (seneler önce amatör lisanslı futbolcuydum). Geçen sene de kendi kendime zayıf olan kollarımı genişletebilmek için 2 ay boyunca dambıl çalışmıştım. Her neyse, bu bilgiler ışığında sizden rica ettiklerime geçeyim:

1- Şimdi bu yorgun (tıbbi olarak kanıtlanmış birşey değil ama tahmin ettiğim bir şey) karaciğer benim VG ile kas geliştirmeme engel olur mu ? Yani mesela gerekli maddelerin emiliminin daha verimsiz olması mümkün müdür ? Protein tozu (veya başka bir destek maddesi) falan aldığımda herkesin faydalandığı kadar faydalanamama olasılığım var mı örneğin?

2- 1.75 'e 60 kg 'yim. Şekilli (bu ince halini beğenenler oluyor, çalıştığımı düşünenler oluyor) fakat kalınlaşması gereken bu vücudu geliştirmek için bir spor salonunda işi iyi bildiği söylenen bir hoca eşliğinde çalışmalara başlayacağım. Kilo eksiğim olduğunu düşünüyorum (sanırım vücut kitle endeksine göre en az 5 kiloya daha ihtiyacım var). Forumda okuduğum şeyler biraz kafamı karıştırdı. Kilo almakla kas yapmak ayrı şeyler gibi yazılmış. Biz zaten burada şişmanlamaya değil vücut geliştirmeye çalışan insanlar değil miyiz? Yani kilo almamız kas yapmış olmamız anlamına gelmiyor mu? Yoksa yanlış düşünüyorum da önce kilo alıp sonra kas geliştirmek gibi bir yol mu izlenmesi gerekiyor ?

3- Okuduğum kadarıyla ilk 3 ay özellikle supplement tavsiye edilmiyor. Ben ise zaten kilo eksiğim de var, hem de doğal yollardan o kadar proteini (sanırım kilom 60 olduğuna göre 120 gram protein almalıymışım günlük) nasıl alacağımı düşündüğümden dolayı fellik fellik iyi bir protein tozu arıyordum. Bu arayışımın bir anlamı yok mu? Ayrıca gerekli protein ve karbonhidradı doğal yollardan alabileceğim ne derece gerçekçi ? Aynı proteini günlük iki serving protein tozundan alabilecekken baktıklarıma göre 300 gram tavuk göğsü ve 3 kutu ton balığı yemem gerekiyor. Bu iştah açısından hacimli bir metod olduğundan tokluk hissettirip yenemeyecek bir miktar değil mi ? Çok fazla yemek yiyen biri değilim. Yani sizce kilom itibariyle protein tozlarına ihtiyacım var mı, yoksa doğal besinlerden ibaret yenebilir derecede tıkamayacak bir diyet iş görür mü? Çalışmaya başlayınca 300 gram tavuk göğsü ve 3 kutu ton balığı yemek isteyecek kadar acıkır mıyım ?

Maddi imkanlarım geniş değil. Aslına bakarsanız protein tozsuz başlamak madden çok çok işime gelir ama vücut geliştireceğiz diye yola çıkmışken mutlak bir sonuç elde etmek istiyorum. Lütfen yardımcı olun.

Egzersiz rutinlerine sadık kalacağım ve dinlenme-beslenme programlarına uyacağımdan şüphem yok. Azimliyimdir ama birşeylerin değişiyor olduğundan ve doğru yapılıyor olduğundan emin olmam çok önemli, o yüzden başınızı ağrıtıyorum zaten.

Şimdiden teşekkür ediyorum. Umarım ayrıca başlık açıp bilginize sığınmamı hoşgörüyle karşılar ve yardımcı olursunuz.

Saygılar.

2. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Geçmiş olsun diyerek başlamak istiyorum ve sırasıyla sorularını yanıtlayacağım:

1. Günlerden birgün, hastanede otururken; doktora derdini anlatan bir hastaya doktorun tepkisi beni şaşırtmıştı. Kadın doktora "midem ağrıyor" diyince doktor biraz sinirli, biraz azarlarcasına "nereden biliyorsunki midenin ağrıdığını" demişti. Haklıydı, genel bölge olarak ağrının geldiği yeri tarif edebiliriz(belim, karnım, bacağım) ama noktasal vuruşları doktorlara bırakmak en iyisi, tıpkı sende olduğu gibi. Önceden yaşadığın tecrübeyide göz önüne alarak o bölgedeki ağrını doktorla birlikte değerlendir.

Doktora gitmeyeceğini varsayarsak;

Karaciğer iç organların personel şefi gibidir. Kandaki toksinlerin süzülmesinden, karmaşık proteinlerin, yağ ve karbonhidratların parçalanmasından ve vücudun değişik dokularına taşınmak üzere , kana sürekli besin sağlamasından sorumludur. Kısaca karaciğerin tekliyorsa, değil Vg'ye birçok şeye engel olur.

Karaciğer için karahindiba kökü, meryemana dikeni, sliymarin veya özelden verebileciğim formuller kullanabilirsin. Ya da benim yaptığım gibi deve dikeni otunu ile l3'ü kombine edebilirsin.

2.Kilo almak genel olarak 3 şekilde olur:
    -Su
    -Kas
    -Yağ
    Bu üçü tartıda hatrı sayılır değişiklikler yapar genel olarak. İşte bizim istediğimiz "kas" olarak kilo almak.
    Kıssadan hisse "kas yapmak" kilo almaktır ama kilo almak her zaman "kas yapmak" değildir.

3. Dört litre süt 140gr protein ediyor. Yani günde bir litre süt içsen, bir ton balığı yesen, 300gr da tavuk yesen istediğin proteini fazlasıyla alıyorsun. Tabi birde yiyeceğin diğer besinlerden gelecek olanlar varki, bu sana fazlasıyla yeter. Ancak kafandaki bu beslenme sorunu çözmek için "beslenme bölümü"nü şöyle etraflıca araştırman lazım.

Yeni başlayan birinin supplement kullanmasını önermiyorum, çünkü zaten kaslarda gerekli uyarılmayı yapamayacağınız için size fazladan bir ek besin gerekmeyecektir. Nitekim tamamiyle doğal yoldan vücudunuzdaki büyümeyi görmek ve daha sonra supplement etkisiyle büyümeyi görmek, farkı anlamak sizin için iyi bir tecrübe olacaktır.

Benden size birkaç öneri:
    -Öncelik basacağınız ağırlıkta değil, hareketin tam ve doğru yapılmasından olsun
    -Eğer hareketleri oturtuysanız ağırlıkları arttırınız, tekrar ve tekrar söylüyorum, hareketleri yanlış yapacağınıza hiç yapmayın daha iyi.
    -Her zaman aklında bulunsun beslenme antremandan daha önemlidir bu sporda! Yani iyi antreman yapmayıp iyi beslenen biri büyük ihtimalle gelişir ama iyi antreman yapıp(beslenmesi kötüyse zaten iyi antreman yapması zor) kötü beslenen biri asla gelişemez çünkü hammade yok.
    -Ve son olarak forumda okadar çok makale, konu, tecrübe paylaşıldıki, bunlardan istifade etmek sizi ivmenizi arttıracaktır...

Son düzenleme: 13 Ekim 2008
    Pretended ve builtman bunu beğendi.
  3. Pretended

Pretended Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Mestano, ilgin için çok teşekkür ediyorum öncelikle. Aynı hizadan devam edersek:

1- Karaciğeri gerçekten detoks edecek rahatlatacak, uygulanabilir bildiklerin varsa gerçekten bilmek isterim. "Enginar ye" falan diyince kafam atıyor benim (doktorun teki böyle diyivermişti). Detoks işlemi akşam oturup enginar yemekle olmuyor olmalı. Detoks dediğin bir kür, bir yönteme tabi olmalı. Böyle sabah programlarından para kaldırmak için ekranlardan otobur dinozor tarifleri veren paragözleri hiç samimi bulmuyorum.

Ama bunu rica ederim üstüne alınma. Sadece son zaman iyice popülerleşen/cılkı çıkan ve aslında reel etkisi zayıf veya hiç olmayan ve artık her yerde karşılaşmaktan gına gelen şeylerden bahsetmek istedim yeri geldi diye.

Dediğim gibi ne yapılmalı bu konuda, önerilerini ilgiyle dinliyorum.

2- Yani ben doğru anlamışım. Burada kilo almakla kas yapmak/geliştirmek aynı şey. Başka bir yerlerde "önce kilo al sonra kas yap, ikisi bir arada çok zordur" gibisinden bir tavsiye almıştım ve oldum olası mantıksız geliyordu. Açıklama için teşekkürler.

3- Peki proteini bahsettiğin şekilde karşıladık diyelim -ki uygulanabilir geliyor. İşin kalori kısmı nasıl hallolacak? Ne kadara ihtiyacım var ve bu neleri ne kadar almam demek olacak aydınlatır mısın? İşin içine kalori hesabı da girince hala yenebilir öğünlerim olacak mı yoksa bunu hacimsiz supplementlerle takviye etmek zorunda kalabilir miyim ?

Forumda rast geldiğim her yeri ilgiyle okuyorum. İkizler burcu adam bilginin her türlüsüne açtır, o yüzden de gayet keyifle takip ediyorum paylaşılanları. Zaten buraya gelip bu konuyu açarak uzun uzun yazmamdaki sebep de işi bilenlerden layığıyla öğrenerek, sağlam bir plan doğrultusunda yanlıştan uzak yapmak istemem. Paldır küldür yapılan hangi işten verim elde edilir ki?

Tekrar teşekkür ediyorum.

4. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    1. Karaciğer için dediğin gibi bildiğim formüller var ancak bunları bu hafta ya da önümüzde hafta detoks başlığı altında çok kapsamlı bir şekilde anlatacağım. O nedenle burada eksik bilgi vermek istemiyorum.
    3.Ben sadece protein alımı için bir örnek program yazdım. Bunların yanında karbonhidrat, yağ, vitamin-mineral desteği içinde yemen gerekiyor. En sevmediğim şeylerden biri yemek programı istenmesi veya yazmak(bunu üzerine alınma, sana ithafen demiyorum). Çünkü beslenme konusunda biraz araştırıp, bilgi sahibi olunduğu zaman en iyisine yine kişinin kendisi karar verecektir. Benden sana tavsiye başkasından beslenme programı alma, bu haftanı bilgi edinmeye, araştırmaya ada ve önümüzdeki hafta uygulamaya başla öğrendiklerini.

5. Pretended

Pretended Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    O zaman daha net birşey sorayım:

Bu durumda VG 'ye başlamam anlamsız mı ?

6. RUNTIME ERROR

RUNTIME ERROR Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci(Bilgisayar Mühendisliği)
    Yer:
    Ankara

Öncelikle geçirdiğiniz hastalıktan dolayı çok geçmiş olsun.

Steven Johnson hastalığı gerçekten başta karaciğeri etkisiz hale getirir.Proteinlerin vucudu yoran atığı amonyak ise karaciğerde üreye çevrilir.Vücut geliştirmeye başlamak demek proteinle haşır neşir olmak demek.

Size önerim bir araştırma hastanesine giderek bir iç hastalıkları dokturuna başvurmak ve durumunuzu anlatarak "karaciğer fonsiyon testi" istemeniz olacaktır.Daha sonra gideceğiniz yol zaten belli olur.

Başarılar...

gaddarkemal bunu beğendi.
  7. Pretended

Pretended Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Çarşamba günü sanırım bir karaciğer fonksiyonu testi yaptırabileceğim. İlginiz ve öneriniz için teşekkürler.

Bu arada bütün sorularımı baştan yanıtlayabilirsiniz veya kaldığı yerden ekleyebilirsiniz, her türlü görüşe ve bilgiye ihtyiacım var. Esirgemeyin rica ederim.

8. Pretended

Pretended Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kan şekeri ve Karaciğer Fonksiyon Testimin sonuçlarıyla geldim. Sonuçlar şöyle:

Sonuçlardan ilk satırdaki kan şekerim (aç karnına ölçüldü), diğerleri karaciğer testlerim.

Sonuçları gösterdiğim pratisyen hekim arkadaşım özellikle AST, ALT, Alkalen Fosfataz ve GGT değerlerinin önemli olduğunu, bu değerlerin de bende gayet normal gözüktüğünü, siyah yıldızla işaretlenmiş normal değerleri aşmış olanların da değerleri itibariyle bir ehemmiyet teşkil etmediğini, yani özetle karaciğerimin sağlıklı olduğunu söyledi.

Varsa burada yukarıdaki biyokimya terimlerinden anlayan arkadaş, onun da yorumlarını bilmek isterim. Yoksa vücut geliştirme için önümde karaciğer bağlamında bir engel olmadığı konusunda hemfikiriz sanırım ?

Sayfayı Paylaş