kime inanacaz yaw?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve wheeler tarafından 18 Ocak 2007 başlatılmıştır.

1. wheeler

wheeler Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    selam arkadaslar. bu aykı programıma dar benchi koydum tricepsler icin. bilekler biraz zorlandı tabı. dedım acaba yanlıs mı yapıorum hareketı. netten arastırdım. kımı dıo kı z bar kullan, dırseklerın vucuda yakın olsun ve agırlıgı ust goguse ındır. kımı dıo agırlıgı alt goguse ındır dırseklerı yana ac. kımı de dıo agırlıgı tam ortaya ındır falan fılan. yaw su hareketı bılen bırı varsa sevaptır bı anlatsın :D nereye ındırcez agırlıgı? o kadar da onemlı deil mi yoksa nereye ındırdıgımız? dırsekler vucuda yakın mı olacak yoksa yana mı accaz? amacım hareketın trıceplere vurması. cevaplarınızı beklıorum. tesekkurler...

2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
  3. wheeler

wheeler Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    haklısın dostum. kusra bakma. galiba ikinci ya da ucuncu mesajım forumda. acemiyiz ogrencez insallah.

4. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Buna dair daha önce forumda fikir paylaşımı yapmıştık.
    Dirsekleri vücuduna yakın tutarak yaparsan zaten bar ister istemez üst göğse doğru inecek, bu daha izole bir yapış şeklidir, hareket tam olarak tricepleri vurmuş olur, ancak...
    diğer şekilde, dirsekleri açarak yaparsan çok daha fazla kilo basabilirsin.
    Bence her ikiside faydalı, eğer bu hareketi ilk hareket olarak yapıyorsan bence ağırlığa yüklen ve dirsekleri vücuda yakın tutmayı hiç dert etme, en tepede dirseklerini kitleyerek triceplerini kasmaya özen göster ve ağırlığı kontrollü indir.
    Eğer ikinci hareket olarak yapıyorsan, kollarının içi kaburga bölgeni süpürecek şekilde yap, yani dirsekleri içerde tutmaya, kollarını vücuduna yakın tutarak yapmaya özel bir önem göster.
    Bu sporda tek bir doğru yok, bu dediğimin benzeri curl içinde geçerli.
    Hareketi dirseklerini vücuduna sabitleyerekte yapabilirsin, atıyorum o şekilde 28 kilo kullanabilirsin, hareketi biraz bozarak yaparsın kilo 36'ya çıkar, her ikisininde kendi içinde farklı faydaları vardır, birisinde kası daha doğrudan, temiz çalışmış olursun, diğer ise daha ağır kilolara gitmen için sinir sistemini ve eklemlerini hazırlamış olur.
    Amacın şekil ise çok ağır basmaktan önce nizami yapmak, kütle istiyorsan, forma aşırı takılmadan (tabii kendini sakatlayacak kadar boşvermeyeceksin formu) kendini zorlayarak sürekli daha fazla kilo basmaya odaklanman lazım.

5. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    karasan bilinmesi gerekenleri gayet guzel özetlemiş ama bir diğer püf noktamıda ben belirteyim;
    agırlıgı basma esnasında her iki kolda dışa dogru açılacakmış gıbı konsantre olunursa trıcepsler son haddine kadar zorlanır ;)

6. mudkicker

mudkicker Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Bodybuilding in hangi konusunda MUTLAK DOĞRU varki... Her bilgi doğrudur kendine göre. Yanlış olanlar bile!

7. wheeler

wheeler Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaslar cok tesekkur ederım. guardbody dedıgını tam anlayamadım bıraz daha acıklayabılır mısın?

bir de bır cok yerde dar bench bir numaralı triceps egzersizi die gecio. siz katılıo musnuz?

8. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    benim için iki numaraları trıceps hareketı.ılk sırada herzaman lyıng trıceps gelir.dar bench hareketınde eller press esnasında dısarıya dogru açılacakmıs gıbı kastıracaksın.bu sekılde yaparsan trıcepsler ızole olur.benim en az 2 gun kendine gelemiyor.bu itme esnasında tabiki ellerin kaymayacak ama sanki dısarıya dogru açılmak ister gibi baskı uygulayacak.anlatması benim için oldukça zor.bukadar elimden geliyor.

9. wheeler

wheeler Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    guardbody oldukca guzel anlatmısın saolasın. ya kafama bısey takıldı. karasan demıs kı dırsekler vucuda yakın olunca agırlık otomatık olarak ust goguse ıner zaten. ama dırsekler yandayken agırlıgı ıstersen alt goguse de ındırebılırsın. boyle sankı daha rahat oluo. agırlıgı nereye ındırmemız gerektıgı konusu hala ıcıme sınmedı. bu sporu cok sevıorum. en ınce ayrıntısına kadar ogrenmek ıstıorum. acaba sızce fazla mı abartıorum :D bı de bazen bazı hareketı tam nızamı yaparken vucudu zor pozısyonlara sokuyoruz. acaba bıraz da vucudun rahat ettıgı pozısyonlarda calısmaya da onem gostermemız gerekmez mı? anlatabıldım mı?

10. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    vucudun rahat pozısyonlarda çalışması derken fazlada rahatlıga kaçmamak lazım.çunki yapılan her hareketin kendine özgü yogun etkilediği kısımlar var.önemli olan hareketı yaparken sakatlanmaya meyıllı olup olmadıgını anlayabilmek.sosyal hayatını etkıleyecek duzeyde kas agrıları dısında agrılara yol açıyorsa demekkı birşeyleri yanlış yapıyorsun anlamına gelir.ben her iki sekıldede çalıştım.yogun olarak dırseklerı bıraz açıp alt goguse kadar ındırırım hep.ama goguse temas ettırmem.hareketı oldukça yavas yapmak gerekıyor cunki ters yonde hızlı geldıgı için sakatlayabilir.herzaman kontrolun altında olmalı.1 ay onu dene daha sonrada dırseklerı kapatarak ust kısma ındırmeyı dene.alacagın verıme gore kendi dogrunu bulursun.

11. wheeler

wheeler Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    eyvallah guardbody. saolasın

12. zülküf turan

zülküf turan Özel Üye

Beğenileri:
    126
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    vücut geliştirme kitap yazarı.
    Yer:
    mersin
    kime inanacağız yaw

sehpada yatarak "dar tutuşla"arka kol çalışmasında barı göğüsün neresine indireceksin? bu soruya şöyle cevap vereyim birinçisi kolun uzunluğu ile ilgilidir kolun kısa ise alt göğüse veya ortaya yakın bir yere indirirsin kolun uzun ise üst göğüse gelebilir bu bir fizik kuralı ama doğru olan indirirken hareketi arka kolunda hissetiğinde yere indirmen en doğru olan yerdir buda alt göğüslere yakın yer olabilir dirsekler ise vücuda yakın pozisyondur. bu bir press hareketinden çok itiş hareketi olarak benimsemen iyi olur.

13. wheeler

wheeler Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    tesekkurler hocam. yalnız "itiş" ve "press" aynı manaya gelmıo mu? bilgilendirirseniz sevinirim. iyi calısmalar

14. sohbetseli

sohbetseli Özel Üye

Beğenileri:
    885
    Ödül Puanları:
    103
    Close Grip Bench Press

Çalışan Kaslar: Uzun Triceps, Dış Triceps, Pectoralis Major (İç), Anterior Deltoid (Ön)

Kasların Görevi:
    İtici fonksiyonu olan bütün aktiviteleri yaptırırlar. Kolun 2/3 sini kapsarlar.

Hareketin Açıklaması:
    Spor Branşları:
    Gücün ön planda olduğu bütün spor branşlarında etkilidirler.

Uygulama:
    Normal Bench Press pozisyonunda sıraya yatılır. İki el arasında 15-20 cm.lik bir mesafe ile, özel askılığında bulunan veya bir partnerin verdiği Barbell sıkıca kavranır. Ayaklar her iki yanda ve dengeli olarak yerdedir. İki el ile avuç içleri yukarıya bakacak şekilde eşit aralıkla yukarıda tutulan Barbell, dirsekler dışarıya doğru hareketle, göğüse doğru yaklaşık 3 cm.kalana kadar indirilir fakat değdirilmez. Sonra nefes verilerek dirsekler düzelinceye kadar yukarıya göz seviyesine kaldırılır. Bu esnada Triceps kasları hiç gevşetilmez ve gerginlik hareket sonuna kadar devam ettirilir. Eller arasındaki tutuş mesafeleri değiştirildiğinde, triceps kaslarının değişik açılardan çalışması sağlanır.

iyi çalışmalar...

15. cenci

cenci Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    ANKARA
    Re: Close Grip Bench Press

kaynak belirtseydin hoş olurdu.herkes için spor Erol Uğur/ Özer Baysaling

16. zülküf turan

zülküf turan Özel Üye

Beğenileri:
    126
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    mersin
    sohpetseli arkadaşım hareketi acıklamana katılıyorum katılmadığım tek nokta dirsekler konusudur kesinlikle
    arka kol çalışmalarında dirsekler yanlara acılarak hareket yukarıyı doğru iterek veya pressleyerken arka kol çalışmalarında dirsekler mümkün oldukça vücuda yakındır vücuda yakın olmasının amacı adaleye daha iyi hükmederek hareketi direkt olarak arka kol kaslarını etkilenmesi içindir şayet yukarda anlatığın gibi dirsekleri acarak hareketi uygulariseniz hareketi göğüs kaslarına ve birazda ön omuz kaslarına kaydırırsınız. dirsekler kapalı pozisyonda hareket% 90-100 arası tiricepslere kollar acı yaparak hareketi uygular isen % 60 göğüs % 20 omuz "ön omuz" %20 ise ancak arka kol kaslarına hitap eder "çalıştıtırırsın"
    Not: göğüs veya omuz çalışmalarında dirseklerin acıklığı direkt olarak adaleye etkisi ile doğru orantılıdır.
    göğüs çalışmalarında dirsekler tam acık ve barla aynı hizada olması en uygun ve etkili şeklidir. omuz çalışmalarında dirsekler yarım kapalı pozisyon arka kol çalışmalarında ise dirsekler vücuda en yakın pozisyonda dır eğer ağır ağırlıkla çalışırsan bu pozisyonları kacıra bilirsin.
    Not. itiş bizim sporumuzda belirlediğin bir hedefe direkt olarak itmektir Press ise belirlediğin hedefe en direkt olarak ulaşmaktır örneğim benceh press hareketindeki can eğrisi gibi.

kaynak:göğüs sırt ve kanat kitabı.
    Zülküf TURAN

17. zülküf turan

zülküf turan Özel Üye

Beğenileri:
    126
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    mersin
    CÜMLE DÜŞÜKLÜĞÜNDE DOLAYI ÖZÜR DİLERİM
    "arka kol çalışmalarında dirsekler yanlara acılarak hareket yukarıyı doğru iterek veya pressleyerken arka kol çalışmaları yapılmaz" olacak

18. CENTAUR

CENTAUR Guest

Zülküf hocam, ben bu egzersizi yaparken tricepsi tam hissedemiyorum acaba bir problem mi var? Yani alna pressteki gibi kaslarda bir doyum hissedemiyorum ve partnersizde çalışamıyorum bu egzersizi. Galiba birde daha çok üst göğüse doğru indiriyorum tricepse daha çok yük bindirmek için ama tabi bu biraz zorluk ve tehlike yaratıyor, galiba buda hatalı birşey.

19. sohbetseli

sohbetseli Özel Üye

Beğenileri:
    885
    Ödül Puanları:
    103
    cenci arkadaşım kaynak veremedim çünkü kitaptan haberim bile yok. Bu Erol hocanın kendisinin yayınladığı bi yerden... Senin gösterdiğin iyi olmuş kaynağı, tşk.

Zülküf Hocam sizin de eklemeniz ve düzeltmelerinizle çok güzel ve hepimize yararlı olmuş.
    Sevgiler...

Sayfayı Paylaş