Kilomu Aldım Göbekmi Yaptım Bilemedim

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Umut Göldere tarafından 24 Nisan 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Umut Göldere

Umut Göldere Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Beyler selam;
    Vücut geliştirmede 6. ayımdayım. İlk başta 50 kilo ile başladım şu an 61,5 kiloyum ama göbekte yaptım galiba. Belim ilk gün 69 iken şu an 80. o_OHocama söylüyorum e kilo alıyorsun normal diyor ama hayatımda göbek ne bilmeyen ben aşırı rahatsızım bu durumdan. Ne yapıcaz diyorum mekik,twist diyor. Araştırıyorum internetten ama yağı sadece kardiyo yakar deniyor. Ölçülerimde iyi güzel geliştim ama şu göbek canımı sıkmaya başladı arkadan bakınca bel incecik görünüyor ama yandan bakınca 3 katı oluyor resmen. Pek fazla yağlıda yemem pilavı lapa yapıyorum, makarnayı sadece haşlıyorum , eti haşlıyorum, ton balığını light alıyoum. Haftada 1 gün falan ev yemeği yersem yiyorum nereden oluyor bu göbek bende anlamıyorum. Ne yapmam lazım boyum 1,65 en fazla 70 kg olmayı hedefliyorum 70 olana kadar sabredip kardiyomu yapmalıyım yoksa kardiyo yaparak kilo alma gibi birşey var mı ?

2. Morte

Morte Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    Kas kütlen artarken baskülde daha ağır çekmen gayet normal. Belin kalınlaşıyorsa da bunun nedeni kaslanırken bir taraftan da yağlanmandır ki bu da belli bir ölçüde normal.

Eğer yağlanmanın fazla olduğunu, belinin istediğinden daha fazla kalınlaştığını düşünüyorsan
    - günlük karbonhidrat alımını kontrollü olarak düşür,
    - antremanlarının sonuna 15dk HİİT kardiyo ekle veya boş günlerinde kardiyo yap,
    - karın bölgende sıkılaşma (yağ yakımı değil) için çeşitli karın egzersizlerini proramına ekle.

3. Umut Göldere

Umut Göldere Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Teşekkür ederim hocam cevap için.
    Karbonhidrat alımım şu şekilde günlük 1 su bardağı pirinçten lapa pilav yapıyorum ve dolu dolu 1 tabak makarna yiyorum (normal porsiyon ile 2 tabak gibi) ayrıca kahvaltıda yulaf veya müsli yiyorum 50-60 gr arası. Bunun dışında protein alıyorum 100 gr ve üstü olacak şekilde (yumurta,tavuk göğsü,whey,süt) Bu programdan gayet iyi verim aldım kilo alma konusunda ne şekilde düşüreyim mesela ne kadar pilav ne kadar makarna yiyeyim ayrıca kardiyo konusunda hocam yazmıyor programa kardiyo ve üst kata çıkıp kafama göre yaptırmıyorlar programa uyacakmışım illa. Hocayla konuşurum bir şekilde ama kardiyo yaparak kilo alabilirmiyim acaba ? Ayrıca aynadan bakınca çok çok belli karnım baya öne çıktı hocam düşünün 69 nerede 80 nerede. o_O

4. Morte

Morte Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    Çok genel olarak, günlük makroların dağılımı:
    - Protein = kilo*1.5
    - Yağ (sağlıklı) = kilo*0.5-0.75
    - Karb (kompleks) = kilo*2
    gibidir.

Antreman şiddeti, bazal metabolizma, genetik, vb. etkenlerle bu sayılar değişebilir.

Önce kendi beslenme planındaki makroları belirle. Sonra yavaş yavaş karb. alımını kısarak vücudundaki tepkileri gözlemle. Halsizlik, gelişememe gibi tepkileri gördüğünde yeterince yakıt (karb.) almıyorsun demektir.

Airoud bunu beğendi.
  5. Umut Göldere

Umut Göldere Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Anladım hocam şimdi diyelim makroları belirledim uyguluyorum kardiyoya da şimdi başlamalımıyım. (kardiyo+karın sıkılama egzersizleri)

6. Schwarz

Schwarz Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    28
    Aynı sorun bendede oldu baslarda karbonhidrata cok yüklendim ve gece yatmadan bile tabak tabak bulgur yerdim onun sonucları oldugunu düsünüyorum. Ektomorf oldugumuz icin kolay yakabilecegimizi düsünüyorum ama su an yakmakla ugrasmıyorum cünkü o yagı yakıcam diyerek kardio yaparsam gene incecik kalırım diye korkuyorum. Karbonhidratı kıstım sadece kilomu sabit tutmaya calisiyorum zamanla erir düsüncesindeyim.

7. Umut Göldere

Umut Göldere Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Hocam peki kilo başına kaç gr karbondihrat alıyordunuz şimdi kaç alıyorsunuz.

8. Schwarz

Schwarz Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    28
    Proteinde hesaplama yapıyorumda karbonhidratta yapmadım hic. Ama tahminen günde kilomun 4-5 katı alıyormusumdur diye düsünüyorum simdilerde ise 2-3 katı anca

9. Umut Göldere

Umut Göldere Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Hocam peki bu şekildede kilo alıyor musunuz göbek yağlanma yapmadan?

10. Schwarz

Schwarz Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    28
    hayır yaklasık 2.5 aydır kilom sabit hatta 1-2 kilo arası verdim ama tabi bu arada yag kütlem azalıp kas kütlemin arttıgını düsünüyorum ben

11. Umut Göldere

Umut Göldere Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Anladım hocam ölçülerde eksilme yok arttıysa sorun yoktur heralde. Bu arada benim biraz daha hacim kazanmam lazım biraz daha idare edeyim sonra yağ yakımına geçerim. Peki yağ yakma zamanında kilo başına kaç gr protein kaç gr karbonhidrat alayım ben ?

12. Schwarz

Schwarz Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    28
    Benimde hacmim yetersiz ama yaza geldik ve o düzende gidersek cok bicimsiz bi vucut olacaktı o yüzden kıstım karboyu yanlıs anlamaki su an yag yakımındada degilim antreman ve beslenmede aynı devam ediyorum. sadece karboyu kıstım. Kilomun 2-2.5 katı kadar protein alıyorum antreman günlerinde. Karboyu dedigim gibi net bişey söyleyemiyorum onu kendine göre ayarlıcaksın artık

13. Umut Göldere

Umut Göldere Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Anladım hocam teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş