Kilo verme ve yağ oranını düşürme hakkında önerilerinize ihtiyacım var.

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve jr.fit tarafından 13 Eylül 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. jr.fit

jr.fit Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Arkadaşlar öncelikle merhaba aranıza yeni katıldım.

Aşağıda kısaca hikayemden bahsettim isteyen direk olarak soru kısmına geçebilir.

Öncelikle fiziksel özelliklerimden bahsedeyim;
    Boy: 187 cm
    Kilo : 120 kg
    Yağ oranı : ~ % 30-35

Kısaca hikayem:
    --------------------------------
    Aşırı kilolar inanılmaz şekilde hayatımı zorlaştırmaya başladı ve bu sebeple diyet yapmaya karar verdim. Aslında bu işte yabancı değilim çünkü daha önce 2 defa 30 kilo alıp vermişliğim var.
    İlk 30 kilo verişimde çok sağlıksız biçimde hızlı bir şekilde verdim ve sonrasında 1.5 sene kadar fitness yaptım ve hayatımda hiç hissetmediğim kadar sağlıklı hissettim.
    Sonraki geri alışıma sebep oılan şeyse şehir dışında üniversite okuyuşum oldu. İkinci seferde diyetisyen ile 30 kilo verdim ve artık daha bilinçli davrandığımı düşünüyordum ki yine sporu bıraktım ve geri aldım kiloları. (aşırı yediğim gerçeğinide söylemem gerekir sanırım )
    Şu anda 120 kilo ve hiç spor yapmayan biri olarak aşırı sağlıksız verimsiz bir hayat yaşıyorum. Bu sebeple acilen kilo vermeye ve "Before-After" bölümüne ismimi yazdırmaya karar verdim.
    --------------------------------------
    Soru:
    ---------------------
    Sizden ricam beni yağacağım spor konusunda bilinçlendirmeniz olacak.
    Daha önceki kilo verişlerimde her sabah 1 saat yürüyüş / koşu şeklinde yaptığım sporlarla başardım.
    Ancak bu sefer yarım saat yürüyüş / koşu şeklinde başlayıp sonrasında bir yarım saatte hafif hafif omuz,kol,göğüs idmanları yapayım diyorum kas kaybını önlemek için. Fitness ın kalori yakımını arttırdığını duymuştum fazlaca enerji harcattırdığından dolayı ?
    Bu arada artacak olan protein ihtiyacı için ise diyet listeme ekstra 2 porsiyon protein koymayı planlıyorum.
    Acaba doğrumu düşünüyorum ?
    Eğer düşüncelerime katılmıyorsanız sizce nasıl bir program izlemeliyim diyet zamanı boyunca ?
    Son olarak diyet yaparken "Hydorxy Elite" ürününü sizce kullanmalımıyım yağ yakımını hızlandırmak için ?
    Ürünü kullanabilirmiyim diye soruyorum çünkü fazla kilomdan dolayı zaten yürüyüş ve koşuda kalp ritmim çok yükseliyor ürünü kullanırsam sıkıntı olurmu ? Yada idmandan sonra alsam daha mı iyi olur sağlığım açısından ?
    -----------------
    Konuya ilgi gösteren herkese çok teşekkürler.

2. Eresbos

Eresbos Üye

Beğenileri:
    548
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    istanbul
    kardioya agirlik calismasi ekleyerek dogru bir tercih yapmissin. bir gun kardio(1saat)+karin,bir gun agirlik+15dk kardio yaparak hizli ve guzel sonuclar alabilirsin. proteini ekleyerek hem kas kaybinin onune gecersin hem de proteinin sindirimi zordur,metabolizmani canli tutacaktir.

ayrica yazi tarzini takdir ettim. konuyu ikiye bolmek cok akillica,ben direkt soru bolumunu okudum. kimileri cooook uzun yaziyor,yazinin boyutunu gorunce direkt okumadan cikiyorum :D

iyi sporlar.

3. bekturk

bekturk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Arkadaşım merhaba,
    Bende 6 ayda 96 kilodan 74 kiloya düştüm. 6 ayda 22 kg nasıl verdim onu anlatmak isterim. Öncelikle kendime bir akıllı bileklik aldım (Jawbone up24) kendime hedefler belirledim, günlük 10000 adım. Ayrıca yediklerimin kalori hesabını ortalama olarak tutarak haftada 1kg vermek şartıyla 1500kaloriye çektim ( 1500 cal kişisel bir durum, senin haftada 1 kg vermek için belki 1800 cal tüketmen lazım, onu araştırmalısın) Ekmek, şekerli gıdalar gibi ürünleri ilk 1 ay hiç tüketmedim (zaten çaya vs şeker kullanmıyorum) ekmekten alacağım karbonhidratı yulaf kepeğinden aldım. Bu süre içerisinde hiç bir yemeği ayırmadım hepsinden yedim ama 1 porsiyon, 2.ye gitmedim kendimi tuttum. 3 öğünden fazla yemedim. Atıştırmalık olarak arada ceviz fındık gibi şeyler yedim ama 1-2 tane sadece. Karbonhidrat ve yağ alımını normal aldığından biraz aşağılara şeker, protein +sebze meyve tüketimini artırırsan eminim istediğin kiloya kavuşacaksın. Günlük 3 lt su tüketmelisin bu arada bu da önemli. istediğin kiloya indikten sonra spor salonunda kardiyo + body çalışmaları yapman daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Zaten daha önce belirttiğim gibi her gün yürüyüş ve yavaş 2-3 km koşular işini görecektir. Umarım faydalı olur anlattıklarım.

4. jr.fit

jr.fit Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    @Eresbos Cevabınız için teşekkür ederim.
    Birer gün şeklinde yapmak dediğiniz gibi daha akıllıca olur sanırım.Çünkü kardiyo yapmak gerçekten daha zor geliyor ağırlık çalışmasına göre. Bu şekilde bıkkınlık hissinin önüne geçebilirim en azından :)
    @bekturk Sizede cevabınızı için teşekkür ederim söylediklerinizi kesinlikle aklıma kazıyacağım.
    6 ayda 22 kilo müthiş sağlıklı bir diyet olmuş ama ben çok sabırsızım ve bu kadar sabredemiyorum ne yazıkki.
    Ben ayda 6-7 kilo hedefleyip 4-5 aya bitirmeyi düşünüyorum diyet işini. Daha sonra yağ oranını sağlıklı rakamlara çekmek için tekrardan diyete girebilirim.

Sayfayı Paylaş