Kilo verme günlüğüm

Konusu 'Yağ Yakımı Günlüğü' forumundadır ve tncyoo tarafından 25 Nisan 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. tncyoo

tncyoo Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Aşağıda yaklaşık verdiğim 8 kiloyu nasıl verdiğimi ve yemek, spor ve belirli aralıklarla aldığım ölçülerimi yazacağım.
    Artık kilo vermeliyim dediğim ve diyete başladığım tarih (1-2 gün fark olabilir) 22.02.2010 bu tarihten itibaren tam 2 hafta yediklerime dikkat ettim ekmeği kestim kendimce rejim yaptım ve tartıya çıktım bide ne göreyim diyete başladığım tarihten tek gram aşagıya düşmemişim, düşmeme sebebi olarak bu tarihten 1,5 ay önce (01.01.2010) sigarayı bırakmıştım ve 5 kilo aldım, yediğimi azaltarak sigaradan kaynaklı kilo aldırmayı durdugumu o nedenle ekstra kilo veremediğimi düşünüyorum. İki hafta diyet yapmıştım ama yinede kilo verememiştim işte o an birşeyleri yanlış yaptıgıma kesin olarak karar verdim. Başladım araştırmaya yanlışım neydi diye, bir sürü yazı okudum, bir sürü diyet inceledim herkez birşeyler söylemiş, yazmış anlatmış ancak her yazının tek bir ortak noktası vardı spor yapmak bu konuya kendimi yeterince motive ettim ve spor yapmanın kaçınılmaz olduğunu kafaya koydum. Aşağıda ilk başladığım tarihten bugüne agırlık ve vücut ölçülerimi, yaptığım spor ve diyeti ve geldiğim son durumu anlatacağım. Ben bu yazdıklarımın doğru olduğunu iddaa etmiyorum, önerileriniz, benim farkında olmadan yaptığım yanlışlarım varsa belirtirseniz sevinirim. Ben kendi vücuduma, kiloma göre en uygun yöntemi yaptığımı düşünüyorum.

Diyet öncesi her akşam 1.5 lt kola, büyük cips yada bisküvi kuruyemiş o gün allah ne verdiyse yerdim önce bu konuya çözüm bulmam gerekti, uzun zamandır akşamları alıştığım bu alışkanlıkları düzeltmem gerekiyordu, birden kesmek istemedim açıkcası yoksa 1-2 gün içerisinde pes etme ihtimalimin yüksek olacağını düşünüyordum. Bu konuda yine internete başvurdum, bu forum ve birkaç site aracılığıyla epey bilgi edindim, güzel püf noktaları ögrendim. Yemek konusunda beni tok tutacak ve abur cubur yerine yemek için kendimce her yiyeceğin daha masum bir alternatifini buldum.
    Lafı çok fazla uzatmadan edindiğim beslenme alışkanlığını ve sporu verdiğim kiloları paylaşmak istiyorum, alternatif önerilerinizi, yanlış yaptıgımı düşündüğünüz noktalar varsa belirtirseniz sevinirim.

Beslenme alışkanlığım.
    Sabah kahvaltısı: 08:00
    1 kase yulaf ezmesi (50-60 gr) süt ilave ederek yiyorum
    daha önceleri içerisine kuru üzüm atıyordum yulafın tadına alıştıktan sonra artık atmıyorum.

Ara öğün: her zaman yememekle beraber işyerinde eti form şu sunta şeklindeki tatsız tuzsuz bisküvilerinden atıştırıyorum.

Öğlen yemeği : 12:30
    İşyeri yemekhanesinde o gün ne çıktıysa onların hepsinden ekmek hariç yiyorum. Porsiyonlar orta boy aşçılarımız kalori hesabı yaparak yag oranlarına felan dikkat ederek menü ve çeşitleri hazırladıklarını belirtiyorlar bende hepsinden yiyorum tatlıda dahil, sütlü tatlı olsun baklava vs olsun hepsinden 1 porsiyon yiyorum.

Ara öğün : yine her zaman yememekle beraber suntalardan yiyorum. Çok nadirde olsa arkadaşların ısrarıyla 1-2 bisküvi, küçük parça çikolata kaçamağı ister istemez olabiliyor.

Akşam yemeği: 19:00-20:00
    Büyükçe bir kaseye 7-8 kaşık yogurt üzerine 80-90 gr kadar yulaf ezmesi üzerine 2 yemek kaşığı pekmez bunu karıştırıp tüketiyorum.

Ara öğün: akşamları abur cubur canım çektiğinde direk meyvaya sarılıyorum, çoğunlukla elma akşamları 2-3 elma yiyorum bazen 2 avuç kadar beyaz leblebi felan yiyorum ve günlük yemek faslını genelde bu şekilde tamamlıyorum. Haftada 1 gün bu düzeni bozduğujm olabiliyor.

1 tam Günde 3-4 bardak yeşil çay çeşitlerinden 3-4 bardak normal çay 3-4 bardak sade kahve bunların hepsi şekersiz günde min 3 lt ile 4lt arası su tüketiyorum.

Günlük yaptığım spor;
    Elimde kondisyon bisikleti vardı her gün 1 saat aralıksız orta zorlukta sürüyorum. 1 saatin sonunda ter içinde kalıyorum ilk 1 ay hergün bu şekilde spor yaptım. Sonradan birde eliptik bisiklet edindim yine ondada aynı şekilde 1 saat aralıksız spor yapıyorum. Eliptik bisiklette normal bisikletteki kadar ter atamıyorum, galiba ayakta bu alette biraz miskinliğe kaçıyorum. Bazen yarım saat birinde yarım saat birinde şeklinde günlük sporu bitirmeye çalışıyorum. Çok nadir yapmadığım günler olsada hergün sporumu yapmaya çalışıyorum. (1 gün normal, 1 gün eliptik bisiklet şeklinde kullan gibi önerilerinize açığım bu konuda bende kararsızım)

Galiba çok fazla uzattım yazıyı sabrınız için teşekkür ediyorum şimdi gelelim bu yöntemle vücut ölçülerimdeki ve kilomdaki yaşadığım değişimlere. Belirli aralıklarala ölçmeye çalıştım.

Vücut Ölçülerim
    ilk rejim başlangıç kilosu 119kg boy=192
    diğer ölçülerimi ilk başlangıçta almamıştım.

yaklaşık 2 hafta sonraki durum
    07.03.2010 saat 11:00 civarı ölçülen kilo= 117 kg karın ölçüsü=122,5cm
    --------------------------------------
    14.03.2010 saat 12:00 civarı ölçülen kilo= 116 kg karın ölçüsü=119,4
    25.03.2010 saat 7:30 civarı ölçülen kilo= 114,7 kg karın ölçüsü=116,9
    28.03.2010 saat 11:00 civarı ölçülen kilo=114,6 kg
    05.04.2010 pazartesi ölçülen kilo=113,6 kg göbek=115 gögüs=115 kalça=112 sağsol baldır=45
    10.04.2010 saat 7:30 civarı ölçülen kilo=112,3 kg göbek=114 gögüs=111 kalça=111
    25.04.2010 saat 09:30 civarı ölçülen kilo=111,6 kg göbek=116 gögüs=112 kalça=111

Son bir haftadır rejimi, sporu fena aksattım sabah kendime kızdım ve bu yazıyı yazıp mevcut düzenime tekrar dönmeye karar verdim. Motive mesajlarınızı bekliyorum :D

Sorularınız ve görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.

residente_calle ve By_ZoKa bunu beğendi.
  2. By_ZoKa

By_ZoKa Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Bence 2 haftada 8 kilo şahane :) Umarım herşey dilediğiniz gibi olur..

3. swordfish32

swordfish32 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    böyle devam edin.

yalnız baklava olayına dikkat edin

4. eserver_sek

eserver_sek Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bende yeni başladım spora daha önce iki yıllık boks geçmişim vardı bıraktktan 1 yl sonra kio aldm boks yaparken 63 kilo idim şimdi ise 75 civarları tam bimiyorum yaş 19 senin yöntemini denemek istiyorum ama ben hergün spor saonuna gidyorum bugun 3. günüm olucak yağ yakmak istiyorum daha sonra iyi bir kas oluşsun istiyorum ama senin diyetin bana uygun olur mu acaba bilemiyorum salona gitiğim çin acaba ek proteinli besinler eklemelimiyim?

Yardımınz bekiyorum.

5. tncyoo

tncyoo Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Yorumlar için teşekkürler arkadaşlar, son 1 hafta iş yogunlugu nedeniyle elimden geldiği kadar yediklerime dikkat etmeye çalışsamda çok fazla diyeti bozdum, 36 saat hiç eve gelmeden çalışmak zorunda kaldığım ve gece yarıları eve geldiğim için sporda yapamadım ancak bugün tartıldığımda bende şaşırdım açıkcası kilomu 109,6 olarak gördüm herhalde aşırı çalışmak ve iş stresinden rejimin bozulmasına rağmen kilo vermişim. Bugünden itibaren spora ve eski düzenime tekrar giriyorum yoksa ipin ucu kaçacak, yeni gelişmeleri tekrar yazacağım.

Baklava olayında haklısın swordfish32 ama tatlı görünce kendime zor hakim oluyorum :)

02.05.2010 ölçülen kilo= 111,5 kg karın ölçüsü=113 gögüs=112 kalça=110
    ----------
    09.05.2010 ölçülen kilo= 109,6 kg karın ölçüsü=112 gögüs=112 kalça=110

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 09:02 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 08:55 ----------

Bu tamamen benim kendim için uygun olduğunu düşündüğüm bir diyet, ben yukarıda yazdığım yöntemle hiç kendimi aç hissetmiyorum ve kilo veriyorum. Salona gitmiyorum ancak evde en az 1 bazen 1.5 saat kondisyon bisikleti ve eliptik bisiklet kullanıyorum salonda bu kadar süre aralıksız spor yapıp bu kadar terleyebilirmiyim emin değilim. Bence sizde uygulayabilirsiniz ama yaştan dolayı ek vitamin vs gibi ihtiyaçlar konusunda deneyimli arkadaşların cevap vermesi daha uygun olacaktır.

6. tncyoo

tncyoo Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Uzun zamandır yediklerime dikkat etmeye çalışsamda geçen haftaya kadar epey kaçamaklar oldu ama sporu hiç bırakmadım. Son bir haftadır eski düzenime döndüm ve hemen 1 kg vererek farkı gördüm.

30.05.2010 ölçülen kilo=108,6 kg karın ölçüsü=110 gögüs=110 kalça=108

son durum böyle, pes etmek yok yılmak yok inadına devam...

7. Kötü Çocuq

Kötü Çocuq Üye

Beğenileri:
    153
    Ödül Puanları:
    0
    Eserver Sek sen normal kilolarda birisisin.2 haftada 2 kilo sağlıklı bir biçimde verebilirsin.Yani 8 çok zor zaten gerekli değil.Tüm diyetisyenler ayda 2-6 kilo arası verimin sağlıklı olduğunu söylüyor.Bırakın 2 hafta da 8 kiloyu ayda 8 kilo vermek bile saf yağ atılmadığının ispatı.Genel kanı(diyetisyenler arasında) haftada 1 kg yağ atılabileceği yönünde.Eğer daha fazla veriyorsanız bu çok büyük ihtimal kas ve sudan gidiyor yani çok hızlı verme hızlı alırsın mantığı buradan çıkmış durumda.Ama konuyu açan arkadaş yanlış anlamasın arada böyle vakalar oluyor.Obez kişilerde ilk ayda 10 kilo ya kadar verim gerçekleşiyor.Çünkü ödem ve fazla sıvı vücuttan atılıyor.Ama şunu bilmen gerekli artık o kadar kolay gitmiyecek o kiloların.

8. tncyoo

tncyoo Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0

Verdiğin bilgiler doğru, ben neden alınayım ki onu anlamadım? Benim yazımı okumadığın ortada ben 1 ayda 10 kilo felan verdiğim yok kimseyede bu yönde bi telkinim yok yazımı düzgün okumuş olsaydın 5 aydır diyet ve spor yaptığımı buna rağmen yeni 10 kilo vermiş duruma geldiğimi görebilirdin . Belirttiğin şekilde bende 1 haftada maksimum 1 kilo verilebileceğini ondada diyeti hiç bozmadan ve spordan taviz vermeden ancak olabileceğini bizzat kendimden biliyorum.

9. Kötü Çocuq

Kötü Çocuq Üye

Beğenileri:
    153
    Ödül Puanları:
    0
    Evet okumadım hatta hiç okumadım sadece konunun 1 altındaki yoruma baktım.Ve bir anda 2 haftada 8 kg verdiğini düşündüm.Uzun konuları sevmem zaten ayrıca o tavsiyeyi sana yapmadım yani konunu okumaya gerek yok.Tavsiyem arkadaşaydı.Senin konundan bağımsız bir yorum ama senin konunda cvb verdiğim için yanlış anlamaman için alınma dedim.Neyse iyi zayıflamalar.

10. residente_calle

residente_calle Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    2 ayda belden 12 cm, benim hedefim 105 gündü inşallah seninki gibi işler :)

bu arada yağ yakıcı vs. kullanmıyorsun degil mi?

tncyoo bunu beğendi.
  11. jumyjum

jumyjum Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Moldova
    Kardeşim gayet başarılısın. Azim ile devam etmeni öneririm. Haftada 0.5-1kg arasında kilo vermek sağlıklı olan. İdeal kilona geldiginde de haftada 3-4 gün en azından yarım saate yakın spor çalışmalarına devam edersen hem kendini daha iyi hisseder, hem zinde, hem de sağlıklı bir yaşama kavuşursun.

Bende 15-20kiloya yakın verdim geçmiş aylarda. Vücudunun diyete ilk etapta cevap vermemesi doğal, kendini kıtlıkta sanmasından kaynaklanıyor. Şoka giriyor ve zayıflamayı engelliyor.

Bir kaç nacizane kurallarımdan sana tavsiyede bulunayım. Kesinlikle aç karnına sabredip oturma. Çünkü aç kaldığında vücudun kıtlığa girildiğini düşünüp kendini savunma moduna sokuyor ve kilo vermen zorlaşıyor.

Öğlen yemeğinde yediğin tatlıların yerine ya da nasıl diyim, böyle abur cubur olarak aldığın ve zararlı olduğunu bilmene rağmen aldığın her gıda esnasında şöyle düşün. 'lan şimdi bunu yiyceğime akşam 1 dilim ekmek yerim' :D Bir yandanda öyle. Bir lokma şeker yerine, ince bir dilim tam tahıllı ekmek daha zararsızdır diye düşünüyorum. Bu hem psikolojik olarak destek verecek, hem de cidden 1 dilim ekmek fazla yediğin için iyi doyacaksın.

Ek olarak, canının çok istediği bir şey varsa, onun hayaliyle yaşayıp başka şeylere saldırmaktansa, git o şeyden ye. :D

En son diyebileceğim, kas kütlen ne kadar fazla ise, bazal metabolizmanda o kadar hızlanacaktır. O yüzden bir spor salonuna bir yada üç aylık üye ol. Flexer hocamızın verdiği https://www.bodyforumtr.com/vbforum/bodye-yeni-ba-layanlar-1-t4773.html bu program yada programları uygula.

Bu sporu hiç yapmamış birisinin, ilk başladığında ilk 3 ayda gösterdiği gelişim çok entersandır. Vücudun o ebleh çuvallığı gider, 3 ayda senden nasıl bir şey olucağına şaşırırsın. Korkma öyle şişmeyeceksinde. Bunlar başlangıç antremanları.

tncyoo bunu beğendi.
  12. tncyoo

tncyoo Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Sen yazınca ilk mesajımdaki ölçüyü ve son mesajımdaki ölçüye baktım hiç o kadar azaldığını farketmemiştim gerçekten :) farkına varmamı sağladığın için teşekkür ederim. Benim kilo ilk başladığımda epey fazla olduğu için bel ölçüsü bu kadar oynamıştır diye düşünüyorum, insanın vücudundaki yağ oranı azaldıkça kilo verme süreci doğru orantılı olarak uzuyor. Burdaki son mesajıma kadar yağ yakıcı vs hiçbirşey kullanmadım. Son 2 haftadır l-carnitine getirttim y.dışından onu kullanıyorum. Kilo vermem duraksamıştı günde 2 tablet (1000mg) l-carnitine'i eliptik ve kondisyon bisiklete binmeden 45 dakika önce alıp 1.5 saat spor yapıyorum. Son iki haftadır yine haftada 800gr-1 kg arası vermeye başladım aynı beslenme düzeniyle 1 aya tamamlayınca ara vereceğim. Yarın sabah bu haftaki kilo ve ölçülerimi yazacağım.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 15:23 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 15:06 ----------

Kardeşim öncelikle mesajın için çok teşekkür ederim inan bu tür mesajlar çok moral veriyor ve insan motive oluyor. Hala ilk mesajda yazdığım düzende yeme alışkanlığına devam ediyorum bu düzende kendimi hiç aç hissetmedim aksine yemek sonrası kendimi hep aşırı yemiş hissediyorum. Tek kendime kızdığım şey tatlı, yemekte varsa almayacağım diyorum ama tatlıların önünden geçerken dayanamayıp alıyorum. Tavsiyelerine uyup dediğin şekilde kendimi telkin etmeye çalışacağım, galiba tatlı benim en büyük zaafım.
    Benim boyum 1.91cm kilom hedefim 95 kg'a düşene kadar aynı düzende devam etmek. 95kg altının bende çok sırıtacağını yakışmayacağını düşünüyorum. Spor salonu konusunda çok haklısın biraz kas kütlesi oluşturmam gerekiyor. Verdiğin linkteki programı inceleyip dediğin gibi salona gitmeye ve spora zayıflama sonrası bile devam etmeye çalışacağım. Her hafta gelişmeleri buradan yazmaya çalışacağım. Sporda ve kilo vermede herkeze kolaylıklar dilerim.

residente_calle bunu beğendi.
  13. tncyoo

tncyoo Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Bu hafta kaçamaklar fazlaydı ancak spordan taviz vermedim bugün sabah itibarı ile son durumum

06.06.2010 ölçüle kilo=107,9 kg göbek=110 gögüs=110 kalça=108

14. tncyoo

tncyoo Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Salı ve cumartesi günü haricinde bu hafta spor yoktu, vücut aynı düzende gitmesin diye bir değişiklik yaptım bu hafta hiç l-carnitine kullanmadım. Dikkatimi çeken şey l-carnitin olmadan yaptığım spor beni çok yordu.

13.06.2010 ölçüle kilo=107,4 kg göbek=110 gögüs=110 kalça=108

15. Javuz

Javuz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    17 yaşındayım 180cm boyum 85kilom var.Bel ve göbek çevresinde aşırı yağlanmam var bu soruna nasıl çözüm bulabilirim yardımlarınızı bekliyorum.2sene önce futbol klübünü bıraktıktan sonra kilo almaya başladım.Kardiyo yapıcaksamda dışarı çıkıp koşmayı tercih ediyorum ancak bir diyetisyene gitme imkanı bulamadım daha.ameliyat oldugum için bir hafta sargılarımı bekliyorum sonrasında spora başlayacagım.Yukarıdaki beslenme şeklini uygulayıp yüksek tempoda koşsam acaba ne kadar ve nasıl kilo verebilirim? (cahilliğim için bağışlayın :eek: )

Sayfayı Paylaş