kilo sıkıntısı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve speedy tarafından 22 Eylül 2006 başlatılmıştır.

1. speedy

speedy Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar yaşım 18 boy 180 kg 70.benimde sorunum kg alamamak.forumu iyice okudum gedim.iyi güzel de birkaç sorum olucak.luna diye bir çukulata var.1tanesinde 16 gr carbo var.10 tanesinde 160.ve birde her gün 1 kg hamsi yesem bir zararı olurmu?çünkü 100 gr balıkta sanırım 23 gr civarı protein var.bu da 1 kg da 230 gr prtein demek oluyor.gerçi tam rakamını bilmiyorum ama.hergün böyle yapsam uygun olurmu?tabi yine makarnamı pilavımı yicem de bunlarıda artı olarak yesem diyorum.fikirlerinizi bekliyorum

2. gorgeouskykhan

gorgeouskykhan Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    for about more info, please look my website on you
    Yer:
    the gorgeouskykhan home center
    mrb...

*bir düşün, sence olur mu? veya, olursa ne olur?...
    *çünkü, o "luna" vb. çikolatalarda 15-20 karbonhidrat varsa en az o kadar da hatta 30-35 gr yağ var. :!: yani 10 tane çikolata ile günde 300 gr yağ alırsın ki ve çok güzel de kilo alırsın. :!: ama nasıl, afedersin, göt-göbek kası yaparsın, pazu-göğüs kası değil...
    *ayrıca, çok şekerli yiyeceklerle, kan şekerin artar, insulin-büyüme hormonlar az salgılanır, iyice anabolik etki, sıfıra düşer; Arnold kası değil Türk veya Obez Amerikan kası yaparsın. :!:
    *sadece, etiketteki, protein değerini okumakla olmaz bu iş...
    *ayrıca, demişsin ki, günde 1 kg hamsi, 230 gr protein, bir düşün bakalım, ne kadar mantıklı?
    1.bu kadar hamsiyi kim ayıklayacakpişirecek-hazırlayacak-günlerce, hadi bunu geçtik...
    2.acaba, bunu midem kaldırır mı? yiyebilir misin ki? hadi, bunu da geçtik diyelim...
    3.steroidsiz ve supplementsiz, bu kadar yiyeceği, vücudunun işleyeceğini mi sanıyorsun? :!:
    4.mide fesatından, yorgunluktan, şişkoluktan, çok para-zaman kaybı vb. yan etkilerden çekinmiyorsan, o başka...
    +ayrıca, bir de bunlara ek olarak, makarna-pilav-ekmek demişsin, afedersin ama, Scarlet OHAra... :!:

tekrar düşün...
    *onun yerine, bir weight gainer-kilo aldırıcı alsan-tam ölçe-tam porsiyon; örnek-hardline progainer, ben de 2 gündür yeniden başladım.forumda da beğenen çok... çikolataları, o kadar hamsiyi bıraksan, basit ve öz ama aralıklarla 4-5 öğün yesen daha mantıklı olur; yımırta, pitites haşlama vb... :D

saygılar... ;)

3. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Re: mrb...

gorgeouskykhan selamlar.. ya sana bi sorum olcak..
    "steroidsiz ve supplementsiz, bu kadar yiyeceği, vücudunun işleyeceğini mi sanıyorsun?" diye yazmışsın.. düzgün bir beslenme programı ve doğru protein alımıyla da steroid ve ek besin kullanmadan da vücut geliştirmede ileri bir seviyeye gelmek mümkün değil midir? Sanıyorsam ek besin kullanmadan da harika vücut oluşturmuş bodyciler var..
    saygılarla=)

4. overmars

overmars Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    İSTANBUL
    ya benimde kafama takıldı o.illa supplement ve steroidmi almak gerek.birde balık konusu.annecim dün hamsi almış dediğin gibi onca zahmete girmiş ayıklamış.çerez gibi yedim valla rahat bir kilo.benim de aklımda vardı bu fikir.hamsi kg 2 ytl ye kadar düştü.luna değil ama hergün 1kg yada 500gr falan diyelim hamsi yesek nasıl olur?

5. JöNTürK

JöNTürK Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Tekirdağ
    bonatschi sorunu gorgeuskyhan a sormuşsun ama bende cewaplamak istedim mahsuru yoksa,demişsin ki "ek besinsiz çok ii vücut geliştyiren..."var ama ne kadar ii bu göreceli bi mesele yani sana göre ii bana göre ii farklıdır eğer 40 küsür cm parçalı kollar define bir vücut vs. şekilde bir vücut istiosan bir süre sonra bence bu ek besinleri kullanmak şart ve bu ek besin denilen maddeler zararsız yani onlardan uzak durmaya çalışmanız gerekmez eğer belli bir sewiyeye gelmek istiosan bir süre sonra ister istemez bunları kullanman gerekio ama steroid konusuna pek bişi diemicem bu kişinin kendi kararıdır..

6. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    jöntürk ne mahsuru ayıpsın=)
    ek besinden kastın protein tozları ve doğal aminoasitlermi?
    eger gün içinde alman gereken tüm proteinleri besinlerden alabilecek imkanın varsa da bu dediğin geçerli mi?
    yoksa bu ek besinlerin sadece protein alımını basitleştirmek dışında başka önemli işlevleri var mı?
    soru bombardumanına tuttum kusura bakma..

7. JöNTürK

JöNTürK Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Tekirdağ
    Sağol bonatschi..ek besinden kastım suplement dediğimiz ürünler,bu suplementlerin bildiğim kadarıyla normal besinlerden çok az aldığımız ve daha fazlasına ihtiyaç duyduğumuz maddeleri karşılamamızı sağlamasıdır ayrıca bu sporda ne kadar fazla besin o kadar ii sonuç ve tüm ihtiyaçlarımızı bir süre sonra besinlerden sağlamak zor oluo yani kilo arttıkça daha çok besine ihtiyaç duyuyoruz ve bunları bir süre sonra besinlerden tam olarak karşılayamadığımız için suplement kullanıyoruz mesela creatin;forumda okuduğum bir yazıda arnold un creatin ihtiyacını karşılamak için günde 2 kg et yediği söyleniyordu ve suplementlerin bir özelliğide daha çabuk işlenmesi ve kana karışması,ant.dan sonra daha çabuk takviye yapmamızıda sağlıyor,bildiklerimi az çok aktarmaya çalıştım arada belki yanlışlar olabilir eğer varsa uyarın ve mazur görün..

8. NUCLEUS

NUCLEUS Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Re: mrb...

ya boyle zamanlarda keske rep puanim olsaydi diyorum iste, bi flexer in o bel fitigi yapabilmesi ile ilgili mesaji birde senn bu mesajin cok iyiydi ya, keske benimde puanim olsaydida dagitabilseydim bu iki mesaja :D

bu arada abi gercekten her satirinda koptum ya cok iyiydi hala guluyorum, iyi karin kasi oldu sayende sagolasin :D:D

9. Hentai

Hentai Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    <quote>
    *bir düşün, sence olur mu? veya, olursa ne olur?...
    *çünkü, o "luna" vb. çikolatalarda 15-20 karbonhidrat varsa en az o kadar da hatta 30-35 gr yağ var. yani 10 tane çikolata ile günde 300 gr yağ alırsın ki ve çok güzel de kilo alırsın. ama nasıl, afedersin, göt-göbek kası yaparsın, pazu-göğüs kası değil...
    *ayrıca, çok şekerli yiyeceklerle, kan şekerin artar, insulin-büyüme hormonlar az salgılanır, iyice anabolik etki, sıfıra düşer; Arnold kası değil Türk veya Obez Amerikan kası yaparsın.
    *sadece, etiketteki, protein değerini okumakla olmaz bu iş...
    *ayrıca, demişsin ki, günde 1 kg hamsi, 230 gr protein, bir düşün bakalım, ne kadar mantıklı?
    1.bu kadar hamsiyi kim ayıklayacakpişirecek-hazırlayacak-günlerce, hadi bunu geçtik...
    2.acaba, bunu midem kaldırır mı? yiyebilir misin ki? hadi, bunu da geçtik diyelim...
    3.steroidsiz ve supplementsiz, bu kadar yiyeceği, vücudunun işleyeceğini mi sanıyorsun?
    4.mide fesatından, yorgunluktan, şişkoluktan, çok para-zaman kaybı vb. yan etkilerden çekinmiyorsan, o başka...
    +ayrıca, bir de bunlara ek olarak, makarna-pilav-ekmek demişsin, afedersin ama, Scarlet OHAra...

tekrar düşün...
    *onun yerine, bir weight gainer-kilo aldırıcı alsan-tam ölçe-tam porsiyon; örnek-hardline progainer, ben de 2 gündür yeniden başladım.forumda da beğenen çok... çikolataları, o kadar hamsiyi bıraksan, basit ve öz ama aralıklarla 4-5 öğün yesen daha mantıklı olur; yımırta, pitites haşlama vb...

saygılar...
    </quote>

Şimdi bu mesajı neden attım? Sabah sabah (aslında saat 10 ya neyse) açtım forumu biraz vakit geçireyim diye ve senin yorumunu gördüm. Kusura bakma ama konu hakkında fikir danışan bir insanla alay eder gibi ve ben bilirimci bir tavrın olduğunu düşünüyorum.(belki de sadece espri yapıyordun, benim algılayamadım) Söylediklerin %100 doğruluk arzeden şeyler olsa tavrın tolere edilebilir ama kendisine uygun bir şekilde günlük protein ihtiyacını karşılamayı düşünen bir adama "öyle olmaz böyle olur" deyip gainer kullan demişsin. Tamam çikolata kısmı pek mantıklı değil ama hamsi neden olmasın? Adam 1 kilo hamsi yesem olur mu dediğine göre vardır bir bildiği ya seviyordur yiyebilecektir, ya da fiyat/protein oranına göre ona en uygun o gelmiştir. Hepimiz zaman zaman ekonomik koşullar yüzünden veya başka sebeplerle marjinal protein kaynaklarına başvurmuyor muyuz?
    Speedy; her ne kadar proteinini çeşitli kaynaklardan almak daha faydalı olsa da hamsi uygun, ayrıca sağlıklı bir besin. Günlük 230 gram vücut ağırlığına göre fazla geleceğinden 150 gr proteine denk bir miktarda ye, hem de böylece bıkmanın önüne geçmiş olursun. Bunu çok yağlı pişirme ve uygun bir şekilde 5-6 öğüne böl, yanında da pilav/makarna/patates vasıtasıyla gerekli karbonhidratını da al. Gainerların bu kombinasyon üzerine tek faydası vitamin/mineral ilavesi ihtiva etmesi, yeşillik ve meyve tüketiyosan o konuda da sorun yaşamazsın. Bence eğer , iştahın yoksa ve yukarıda yazılanları ne kadar zorlarsan zorla yiyemiyorsan gainer alternatifini düşün, kan şekerinde ani yükselme/alçalmalara neden olduklarından, olabildiğince iyi bir marka al, dikkatli kullan. Doğal her zaman en iyi olandır, haydi kolaygelsin.

10. gorgeouskykhan

gorgeouskykhan Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Yer:
    mrb...

*hepinize teşekkürler, mesajımı beğendiğiniz için... :D 8)

*ayrıca, çok da fazla olmamak şartıyla-abartmadan, tabi ki, birazcık, "bilirim" havasındayım...
    *ayrıca, esas amaç tabi ki alay değil di, ama, bu mesajım sadece mesaj olduğu için, makale olmadığı için ve birazacık ta bazen bu espri anlayışını sevdiğim için, ayrıca, bu tarzın "daha etkili" olacağını düşündüğüm için, salt tanımsal-resmi yazış tarzı yerine, bunu seçtim...
    *gene ayrıca, tabi, herşeyin doğalı güzeldir-önceliği her zaman doğal olanlara vermeli, ama bazen, bence, bazı durumlarda, "doğallık" ütopik kaçıyor, aşırı oluyor...
    1.antreman öncesi, özellikle, antreman sonrası; aminoasit tabletleri ve protein tozunun yerini, ancak, başka bir protein tozu-amino tutar... :!: isteyen, her iki durumu denesin, ilkinden memmunsan, senin için sorun yok, ne güzel. Ama, genel olarak, istisnalar dışında, supplement almak gereklidir; bodybuilding için... :)
    -neden?, çünkü, vücuda çabuk karışıyor, çabuk sindiriliyor, kaslara gidiyor, pratik, zararsız, etkili...-genel olarak-
    2.ayrıca, ben hamsi yeme demedim, ama hergün 1 kg yerine, daha az ye dedim mesela 300-500 gr hamsi buğulama-sağlıklı ve besleyicidir.
    3.ayrıca, bir kilo aldırıcı-weight gainer'ı, tam ölçek-tam porsiyon aldığında, sadece karbonhidrat almazsın yeterli protein tozunu da alırsın; örnek; Hardline-progainer-6 ölçek-170 gr-yaklaşık 140 gr carbs ve 40 gr protein var.
    4.ayrıca, bırak günde 1000gr-2000gr C vitamini, 60 gr C vitamini için, kaç tane portakal yemen gerektiğini biliyor musun?
    gün içersinde, vakit buldukça, 2-5 portakal yersin, ama sonrası için?... aynı şekilde, 50-250 mg B vitamin kompleksi ile birlikte, hem antioksidan-anti-aging, detox-recovery vb. birçok fayda görürsün, gençlik-karaciğer bakımı vb.; bunu ne 1 avuç marul-maydanoz ne de gainer karşılar, onun yerine 1 redoxon ve 1 apikobal gibi veya günde 2-4 tane Bevitin-C...
    5.bunlar, bodybuilding için gereklidir, fantezi değildir, benim tarzım; "No bullshit. It's the real deal. This my sport and then this is my sport's nutrition." ok? :D senin tarzın, farklı olabilir, saygı duyarım...

saygılar... ;)

11. gorgeouskykhan

gorgeouskykhan Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Yer:
    mrb...

*ayrıca... yeni başlayan arkadaş ve arkadaşlara ve beni bilmeyenlere... güzel yazı dizilerimi okumalarını tavsiye ederim...
    *lütfen, planınızı, kür olsun, beslenme olsun farketmez, önce bir düşünün, tekrar düşünün, çevreyi iyi gözlemleyin, inceleyin, okuyun vb. sonra, bilgi paylaşımı yapın ve tavsiye isteyin...
    *ne kadar, istediğinizi sorabilirseniz de, her şeyde olduğu gibi, bu güzel forumun da kuralları var; boşuna, mod'lar, "önce "ARAMA" yapalım, arkadaşlar." demiyor. :!:

saygılar... ;)

örnek yazılarım;
    1.kas katilleri ; https://www.bodyforumtr.com/forum/viewtopic.php?t=6818
    2.Synthol çevirisi ; https://www.bodyforumtr.com/forum/viewtopic.php?t=6670

12. Hentai

Hentai Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Polemik arayışındaymış gibi görünecek ama cevap vermek istiyorum.
    1) Protein tozu/aminoasit konusunu gainer konusundan farklı değerlendirmekte fayda görüyorum, örneğin ben de protein tozu kullanıyorum , yapı olarak bizim doğal gıdalardan ekonomik ve makul olarak elde edemeyeceğimiz saflıkta içeriyor bazı maddeleri."Ad hominem"den kaçınalım diyorum. Fakat gainerın alternatifsiz olma gibi bir durumu yok, gerçekten düzgün bir beslenme düzeni ile dahi kilo alınamıyorsa (kas değil-kilo) durum gainerlık değil doktorluktur büyük ihtimalle. (endokrin sistem bozuklukları, parazitler vb), ki gainerların doktor kontrolünde verilme durumu her zaman için hastanın önerilen diyet programındaki gıdaları tüketmekte zorlanması halinde olur.
    2)Ben seni tanıyan eden bir insan değilim, sana karşı bir düşmanlığım veyahut yazına önyargı ile bakmama neden olacak bir unsur da yok. Nötr bir okuyucu olarak yazından böyle bir anlam çıkardıysam belki de o "esprili" stilini biraz daha açıklayıcı hale getirmelisin. Her derdin devasını supplementte bulan bir hava seziyorum, salona 3 defa adım atan adama 3-5 kutu toz amino vb aldıran, 2 aylık adama deca kürü yaptıran da benzer bir zihniyet. Arkadaş yapsın dediği gibi güzel bir hamsili pilavlı 6 öğün sistem, olmazsa gider diyetisyene anlatır derdini veya o zaman dener gainerını öyle değil mi?
    3)Anlayamadığım husus, yazının başka bir yerinde gainerı destek olarak kullanmasını salık verdiğini yazmaktasın. Şimdi bu verdiğin 140 gr carb 40 gr örneğini öğüne ek olarak mı alacak? Asıl o zaman "obezite" gibi bir problemle karşı karşıya kalınmaz mı, yoksa sayılar büyük görünsün argümanın güçlensin gibi bir düşünceyle mi örnek verdin? İlk yazında yerdiğin çikolatalar ile gainerın -yağ dışında- karbo olarak yapılarının benzer, çoğunlukla disakkarit veya kısa zincirli polisakkarit yapıda olduğunu söylesem? 140 gr basit karbonun tek öğünde alımının hiç de "pratik,zararsız,etkili(en azından pozitif yönde)" olmadığını söylesem?
    4)1000-2000 gr(gram) değerinin yazım yanlışı olduğunu varsayıyorum, zira günlük 20 gram C vitamini alımı metabolik olarak kritik değerdir. Normal bir insanın günlük C vitamini ihtiyacı 300 mg (miligram) civarındadır ve ortalama bir portakalda 75-80 mg C vitamini bulunur. Hal böyle iken 2 portakal, günlük C vitamini ihtiyacının (tabi ki sadece C vitamini içermiyor, bir çok diğer vitamin ve mineralin de) yarısından fazlasını karşılamaktadır, söz konusu şahsın sadece protakal yemediği düşünüldüğünde, aldığı diğer besinler de kalanını karşılamaya yeterli olacaktır. Bu değerleri vermem, supplement olmadan günlük vitamin-mineral değerlerinin karşılanması mümkün olmayacaktır gibi bir hava sezmemden ötürü idi. Tamam bodyci daha fazlasına ihtiyaç duyuyor ama bu kadar abartmanın alemi yok, bu spor 20. yüzyılın son çeyreğinde, supplement ve steroid endüstrisi ile paralel olarak ortaya çıkmış bir spor değildir. (Bu arada belirtmekte fayda görüyorum tablet vitaminlerin bağırsakta emilmediği ile ilgili ciddi iddialar var, bizim gazetelerde bile çıkmıştı googlelayıp bulabilirsin)
    5) Bunlar body için gereklidir demişsin, faydalıdır desen katılırdım fakat bir "gerek" şartına katılmıyorum. (kime göre neye göre, ne kadar iri bir vücut vs gibi konulara hiç girmeyelim)
    Arkadaşa verdiğin tavsiyeye gene , hala katılmıyorum. Farkındaysan, nitelikli kas alma sorunu değil, herhangi bir şekilde kilo alma sorunu var ortada ve beslenme düzeni değişimi ile halledilemeyecek bir sorun değil. Böyle tüm problemlerin çözümünü supplementte aramanın alemi yok, bunun bir model üstü "supplementsiz bu spor olmaz", onun da bir model üstü "steroidsiz olmaz gözüm" adamlarıdır, bu tip adamlardan da yeterli sayıda mevcut zaten sporda.
    Son olarak adını hatırlayamadığım bir bodybuilderdan alıntıdır (50-60 lar civarı olması lazım): "Bizim zamanımızda body building ağırlıklara abanıp günde 1 galon süt içmekti". Milyon dolarlık steroid endüstrisinin reklamlarına, dezenformasyonuna, ve hatta riyakarlığına esir olmayın arkadaşlar. (Ha bu arada sondaki İngilizce kısmı Türkçe ifade etmekte zorlandığın için mi ekledin, ünlü bir quote olduğu için mi (açıkçası googlelayıp aratmadım), yoksa "şov" amacı ile mi ekledin bilemiyorum, hadi kal sağlıcakla)

13. overmars

overmars Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    İSTANBUL
    10 tane lunanın besin değerleri
    protein:14gr
    yağ:76gr!!!!!!!
    karbonhidrat:170gr
    bilgilendirmiş olayım.yağ oranı 76 gr.dikkatini çekerim.

14. NUCLEUS

NUCLEUS Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    gorgeouskykhan, Hentai.. tama dostum yaw, uzatmayalim konuyu oke?

Sonucta speedy bu sekilde beslenme sistemi olusturmanin yanlis olabilecegini anlamistir sanirim, yazilanlar bunu acikca ortaya koydu..

soyleyis tarzi vs eger speedy yi rahatsiz etseydi eminim dogru olani yapip ozel mesajla bunu gorgeouskykhan a soyleyecekti ve gorgeouskykhan da bundan sonraki yazilarinda daha dikkatli olurdu muhtemelen. Bu yuzden bu konu basligi amacindan sapmadan bu kucuk "anlasmazliga" son verelim ne dersiniz?

Sonucta hepimiz burada yaptigimiz spor hakkinda bilgi almak, veya yardim etmek, ya da benzer konularda bilgi alisverisi yapmak icin bulunuyoruz, amacimizdan sapmadan devam edelim lutfen ;)

15. gorgeouskykhan

gorgeouskykhan Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Yer:
    ek...

***düzeltme; tabi ki, gr değil, miligram(mg) olacak; 1000-2000 mg; 1-2gr c vitamini...
    saygılar... ;)

16. ahgonline

ahgonline Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Balık kırmızı etten daha fazla protein bulundurur. Genel olarak da yağ oranı daha düşüktür. Ayrıca balıkdaki proteinin vücut metabolizasına katılma oranı diğer doğal protein kaynaklarından daha yüksek. Balıkda bulunan yağlar da diğer protein kaynaklarındakilere oranla vücut açısından daha faydalı yağlar. Ama şuda var, balıkla beraber vücuda yüksek miktarda civa da alınıyor ki bu pek sağlıklı değil. Bundan dolayı ben haftada 2 bağzı mevsimlerde-zamanlarda 3 öğün balık yerim.
    Hergün balık yemenin, yada balığı öncelikli protein kaynağı olarak kullanmanın dicci zararları olabilir. Buna dikkat etmek lazım..

17. overmars

overmars Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    İSTANBUL
    ben yaklaşık bir aydır iki günde bir yarım kg balık veya bir bütün tavuk yiyorum.kollarımda hızlı bir gelişim oldu.yada hızlımı normalmi orasını üstadlar bilir.ama gerçek olan varki balık protein deposu.arkadaş hergün demiş.ben iki günde bir yedim.sanırım budaha sağlıklı.

Sayfayı Paylaş