Kilo kaybi durdu. Neden?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve keremorhan tarafından 19 Ocak 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. keremorhan

keremorhan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Herkese merhaba.
    Sitede yeniyim ve bu ilk mesajim. Konuyla ilgili bilgi sahibi arkadaslar yardimci olurlarsa sevinirim.
    Bilgilerim;
    Erkek
    Ektomorf
    34 yas
    178 cm
    70 kg
    Haftada 3 gun agirlik calismasi (45-50 dk)
    Yaklasik 4 ay once 79 kg iken kilo vermem gerektigini dusunerek saglikli beslenmeye ve egzersiz yapmaya basladim. 3 ayda 9 kg verdim. Internetten arastirdigim kadariyla ideal kilom 73 kg. Ben yine de hedefi -10 kg olarak belirleyip 69 kg'a dusmek icin ugrastim. 70 kg'a geldikten sonra son kalan 1 kg'i bir turlu veremedim. Beslenmemde bir degisiklik yapmadim ve kilom azaldikca aldigim kaloriyi de dogru oranti ile dusurdum. Ama nedense o son 1 kiloyu uzun zamandir veremiyorum. "Neden 69 kg'a duseceksin ki? Verdigin kilo yeterli, artik kalori miktarini cogaltip kas gelistirmen gerekir" diyebilirsiniz. Haklisiniz. Ben sadece -10 kg hedefimi tutturmak icin inat etmistim.
    Bel ve karin bolgemdeki yaglardan buyuk olcude kurtuldum. Fakat yine de bu bolgelerde yag var. Tamamen yok etmek icin o son 1 kg'i vermem gerekir diye dusunuyordum. Ama artik 1 kg veremeyecegime inanmaya basladim. Bunun sebebini soyleyebilecek biri var mi icinizde?

Soru 1: O son 1 kg'i neden veremiyorum?
    Agirligim 79 kg iken yaklasik olarak 2400-500=1900kcal hesabiyla kilo vermeye baslamistim. Simdi 70 kg oldugum icin yaklasik 2265kcal'den yola cikacagim. Amacim vucut gelistirme sporcusu olmak degil. Yani devasa kaslara ihtiyacim yok.
    Soru 2: Duzgun, yagsiz, saglikli bir vucuda sahip olmak icin kac kg'a cikmaliyim ve bunu + kac kcal ile hesap ederek yapmaliyim?
    Simdiden herkese tesekkurler.

2. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.788
    Ödül Puanları:
    123
    Son birkaç kilo her zaman en son ve en yavaş gidendir. 1900 kaloriyle kilo verme durduysa 1800 kaloriyi deneyin. 2 hafta sonra kilo kaybı olmadıysa kardiyoyu arttırın veya yapmıyorsanız ekleyin. Bir şekilde kalori açığının daha çok artması lazım. Bu arada kas kaybı riskinin de en yüksek olduğu bölümdesiniz, yağ oranı düştükçe kas kaybı riski artar. O yüzden sabırlı olup kalori miktarını adım adım düşürmeniz lazım. Direkt 1500'e düşerseniz mesela yağ ile birlikte kas kaybı da olur, yağ oranı düşmemiş olur.

Ha, ben olsam sizin de tahmin edeceğiniz gibi o kiloda artık o son 1 kiloya takılmadan kas kütlemi arttırmaya çalışırdım.

Sayfayı Paylaş