Kilo Alma Sorunu

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve enqinn tarafından 19 Haziran 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. enqinn

enqinn Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Merhaba Arkadaşlar,

Benim kilo alma sorunların var.Önce size neler yaptığımı bir anlatayım.

Ben başta Aralık 2008 dedoktora gittim kilo alma ile ilgili problemim var dedim bana spraktin bir şurup verdi 3 ay onu kullandım ama bir fayda etmedi 1 hafta bıraktım sonra tekrar alıp kullandım bu sefer çok ağır uyku yapıyor diye bıraktım. 5 ay spor salonuna gittim hiçbir fark olmadı gene aynı kiloda kaldım 4 ay çalışmama rağmen ben ağırlıklarım artacağına sabit tutup hergün çalıştım sadece pazarları çalışmıyordum.

Şimdi Arkadaşlar bana tutupta forumdan bir link vermeyin ben forumun herşeyini uyguladım 5 ay boyunca kilo alma ile ilgili problemler var onlarıda araştırdım fakat bir fayda etmedi ben Aralık 2008de 71 kilo idim şimdide 71 kiloyum değişen hiçbirşey yok..Üstelik çok iyi besleniyorum günde 3 öğün yemek yerim Akşam yemeğinde 2 tabak pilav ve 2 tabak makarnayı rahatça bitiririm (Bunu bilmeniz açısından söyledim). aralarda da yerim günde 1 kilo muz, 1 kilo kiraz ve 1 kilo şeftaliyi rahatça yerim arasıra çilek ve kayısıda yerim..2 ay önce tekrar doktora gittim sağlıklısın bol bol meyve ye dedi şaşırdım devam ettim fakat fayda etmedi.

benim anlamadığım Araşık 2008den beridir herşeyin fazlasını yapıyorumda nasıl fayda etmiyor üstelik kilo verdim :S

Bu Arada 20 yaşındayım, 1.90 boyunda 71 kiloyum yani anlayacağınız çok zayıfım ve 6 aydır aynı kilodayım

Teşekkürler
    Bana bu konuda yardımcı olun

2. GoLD_WaRRioR

GoLD_WaRRioR Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kardeş ben aynı sorunu senelerdir yaşadığım için bu konuda tecrübelerimi sana anlatmak istiyorum.
    Öncelikle günde çok fazla meyve ve sebze tüketiyorsun. Meyve ve sebzeler midede yavaş sindirildiği için insana tokluk hissi verir. Bu yüzden daha az bol kalorili besinler tüketirsin. Bol meyve ve sebze tüketenler genelde kilo vermek isteyenlerdir. :D
    Uyumadan önce bol kalorili yemekler ye ve çok uyu (en az 8 saat), eğer çalışıyorsan erken yat.
    Sabah kahvaltısını yapma onun yerine Öğlen yemeğini çok ye daha çok kilo alırsın, günde 5 öğün yapan biri, akşam 1 öğün yapıpta çok yiyen birinden daha az kilo alır bunun nedeni vücud enerji harcayıpta besin almadığı zaman bir dahaki öğünü yediğin zaman önlem olarak yediklerini direk depoluyor. Bunu ben Gazetede Sumo Diyeti hakkında bilgileri okurken okudum.
    Daha fazla bilgi için : http://www.ailemax.com/1435_Saglik_Beslenme_Kahvalti_yapmamak_kilo_aldiriyor.html?divID=0

Öğünlerini günde 2 kez yap,örneğin 12.00 dan 9.00 a kadar uyusan 12-14 arası yap ikincisini de yatmadan önce yap. Çok çabuk kilo alırsın. Ayrıca yemekten önce içme sonra iç.
    ee benden de bu kadar bunlara rağmen kilo alamıyorsan Doktoruna birdaha başvurmanı tavsiye ederim. :):):)

Son düzenleme: 19 Haziran 2009
  3. enqinn

enqinn Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    kardeş sağolasın emin ol senin dediklerini yapacam ama doktora gitmeden önce başka arkadaşlarında fikirleri olabilir onlarıda dinleyip eğer değişiklik olmazsa giderim.. ( bu arada sebze yemiyorum :) sadece meyve :) )

4. @COMMANDO@

@COMMANDO@ Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    bol yemek yemelisin misal ağırlını 2.5 gr ile çarp 177.5 gram protein almalısın. Tabi sen kilo alamıyorum diyorsun bu yüzden maksimum protein alman gerekli. yoksa kilonun 1,5 ve 2,0 katı kadarda protein alabilirsin ama kilo alma sorunum var diyorsun. Buna dikkat et kısacası yemeye bayağı bir masraf yapmalısın.

5. Yavru_Kartall

Yavru_Kartall Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Samsun
    Bende yaz tatilinde başka bi şehire gitmiştim tam 29 gün kaldım orada ve 29 gün içinde tam 4 kilo aldım bende inanamadım ama bana zorla yemek yediriyolardı oranın havası da benim iştahımı açmıştı ordan 56 kilo geldim geçen seneden bu seneye düşünün işte hiç kilo alamaıdm hala aynıyım. bende kilo almak istiyorum ama olmuyo işte.

6. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Kilo alma da verme de sağlıklı yapılması gereken şeylerdir. Öncelikle tenya vb. şeylerin kontrolünü yaptırdınız mı, bu tür bi parazit sorununuz varsa kilo almak elbette zor olacaktır.

Meyve sebze tüketimini kesmek kilo almak için de vermek için de gereken vitaminlerin vücuda girmesinin önüne geçmek demektir ki bu da size yarardan çok zarar getirir.

Öğün sayısının azaltılıp -mesela tek öğün- yenilen miktarın artırılması vücudu yağ depolamaya yöneltecektir ancak aynı zamanda vücuttaki enerji kullanımını da kısmaya yöneltecektir. Yani bu, gün içinde kendinizi daha halsiz ve bitkin hissetmeniz, dikkatinizin azalması ve yaşam enerjinizin düşmesi demektir.

En iyi yöntem öğün sayısını düşürmeden yenilen miktarı artırmaktır. Ağırlık çalışmayı da bırakmamanızı öneririm.

max ağırlık + max öğün sayısı + max yiyebileceğiniz miktar

Yağdan ziyade kaslı bir kütle kazanırsanız eğer uzun boyunuzla birlikte çok daha yakışacağını düşünüyorum.

Bi de son olarak, tanıdığım çok zayıf bi arkadaşın nasıl kilo aldığından bahsedeyim. Bu arkadaş bir tava patates kızartması ve bir ekmeği mideye indirip sonra da uyuyup yine de kilo alamayan bir arkadaştı. Sonra üzüm yemeye başladı, oldukça fazla yedi, kasalarla alıyolardı evlerine üzümü. Bundan sonra yavaş yavaş kilo almaya başladı.

Tahminimce üzümdeki dekstroz kan şekerini ve dolayısıyla da insülini fırlattığı için kilo almaya başlamıştı. Siz de deneyebilirsiniz.

7. GoLD_WaRRioR

GoLD_WaRRioR Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Tabi bunlar da işin ince ayrıntıları. Benim anlamadığım kilo derken yağ olarak mı yoksa kas olarak mı almak istiyorsun? Eğer yağ olarak ise benim yazdıklarımı uygula bence, ben bunları uyguluyorum haftada abartısız 2 kilo aldım(Tabi çok kalorili besinler olcak). Eğer kas olarak kilo ise Günlük bol protein alman lazım. Ama o üzüm olayı kesinlikle doğru bence :)

8. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73
    sigara içiyor musun?

9. enqinn

enqinn Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    hayır sigara yada alkol kullanmıyorum

10. GoLD_WaRRioR

GoLD_WaRRioR Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kardeş normal şartlarda senin kilon boyuna göre uygun. BMI ni (Body Mass Index) ölçtüm 19,7 çıkıyor senin yaşında ve boyundakilerin 19-24 arası normal kilo olarak uygun görülüyor.

11. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73
    belli ki metabolizman çok hızlı...

ben de uzun süre senin bahsettiğin gibi zayıflık problemleri yaşadım, bu sorunu da spor yaparak (vücut geliştirme) çözdüm.

185 boyum var. 61 kilolardayken spor yapmaya başladım, kilo aldım, bıraktım... tekrar zayıfladım... anladım ki benim ilacım spor yapmak tekrar başladım 68 kilodan, 77 kiloya kadar ulaştım şu anda... kolay olmuyor, uzun bir süreç... çok sabırlı olmak lazım!

kilo almak zayıflamaktan daha zor, özellikle senin benim gibi metabolizma hızı yüksek olan kişiler için çoookk çoookk zor...

yaşını belirtmemişsin ama 18 ile 23 yaşları arasındaysan, bu yaşlarda daha dikkat edilmesi gerekir...

son olarak ta "masturbasyon" haftada bir defadan fazla yapmamalısın...

saygılar!

12. enqinn

enqinn Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    hacı yaşımı belitmişim zaten 20 diye yazdım + mestrübasyon diye birşey bende zaten yok yapmam da ok ;) sağlıcakla kal

13. dantex

dantex Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    nişasta veya diğer bir deyişle kompleks karbonhidrat içeren besinlerle kilo alman zor olur bol yağlı ve şekerli besinler yemelisin

14. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Yanlış ve saçma yönlendirmeler yapmayınız.

Yeni başlayanlar forumundaki sabit başlıkları okuyarak lütfen bu spor ve beslenme konusunda bilinçleniniz.

Bu spordaki amaç (her sağlıklı bireyin amacı) kaliteli kütle kazanmaktır, yağ deposu olmak değil.

saydam, YesiLZeytin, FleXoR ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  15. Bureaucracy

Bureaucracy Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İzmir
    Forumda bunlarla ilgili bir çok başlik var.fakat ben kendi tecrübelerimi seninle paylaşmak isterim.ilk başta 'her şeyin fazlasini yapmak' kilo aldirir diye bir yanilgiya kesinlikle kapilmamalisin.bence senin hatan burada yatiyor enginn.haftada 3 gün spora gitmen yeterli olacaktir.en fazla 4 gün git.art arta 2 gün spora gitme.vucudunu dinlendirmen senin için çok önemli.1 gün ara olsun çalişma günlerin arasinda..şuana kadar gainer kullandin mi bilmiyorum ama bunu şiddetle tavsiye ederim.antreman önce sonrasi ve gece yatarken mutlaka kullanmalisin.yaninda protein takviyesinide ihmal etme.beslenmeye gelince.pilav senin için çok önemli bir besin.karbonhidrat takviyesini onunlar yapman gerekiyor.antreman sonralari ve öncesi yiyebiliosan mutlaka ye.pilav olmadiği zamanlarda makarnayida tercih edebilirsin.fakat bunlarin az yağli ya da yağsiz olmasina dikkat et.çünkü burda kilo alirken en büyük hedef 'kaliteli'kas kütlesi elde etmektir.yağli yicekler yiyipte göbekten popodan kilo alma..günde 5 öğün yemen gerekiyor.bu zor bir şey ama çok önemli.sabah kahvaltisi-öğlen yemeği-antreman öncesi-sonrasi ve kendi belirleyeceğin bir aralikta yemek zamanlamasini yapabilirsin.gece yatmadan yemek yeme..bu da kaliteli kilo alimini zorlaştiracaktir.çalişmalarda ise ağir kaldir ve 8-6 tekrari geçme..az tekrar çok ağirlik bunu unutma..ve kesinlikle sabirli ol..belki 1 yilda 6-7 kilo alicaksin.çünkü ben öyle aliyorum..zor bir iş ama kesinlikle imkansiz değil..hee son olarak uykuna dikkat et.en az 8 saat uyuman lazim.başarilar

16. CEW!Q

CEW!Q Yeni Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0

Sakın ama sakın sabah kahvaltını ihmat etme. Öyle şeymi olur ya, sabah kahvaltısız bir gün nasıl zinde geçer, özellikle spor yapan biri için?

Sayfayı Paylaş