kilo alma-besin değerleri-hakkında

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve pessimist tarafından 21 Ocak 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. pessimist

pessimist Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba arkadaşlar
    kilo almak istiyorum
    benim merak ettiğim şu;
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/malatya-pazar-ay-ekirde-t33929.html?p=357023
    mesela bu linkte iç ayçekirdeğinin besin değerleri verilmiş
    eğer dogruysa 1164 gibi bir değer veriyor
    benim almam gereken 3000 kcal desem 250 gr ayçekirdeği benim işimi fazlasıyla görüyor
    -şimdi diyebilirsiniz ki ne yani yemek mi yemiyeceksin
    öyle bi niyetim yok tabi =)

bu bildiğim kadarıyla gainer ların günlük sağladıgı degerlerden çok çok fazla-100 gr için

ben gainer yerine bunu yesem her gün 100 gr aynı etkiyi sağlarmı?

ek olarak merak ettiğim bir soru da şu
    mesela ben gainerda sütüyle tozuyla yaklaşık 700 gr kadar günlük besin alıyorum
    onun dışında herhangi bir besin (mesela iç ayçekirdeği) 100 gr ı aynı kaloriyi veriyor bu 700 gr la

fazladan 7000 kalori 1 kg yapıyor diye duymuştum bir yerde
    gainerdan mantıklı geliyor da,700 gr gainer 1000 kcal verse *7=4900 gr hadi bunun 1 kg sunu vücuda versin,çok mantıklı
    diğer taraftan 100 gr çekirdek =1000 kcal 700gr çekirdek=7000 kcal
    burda mantıgım kopuyor
    arkadaşlar 700 gr nasıl 1 kg veriyor vücuda?

2. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Şimdi zaten sen o başlıkta da yazmışsın, o bilginin doğru olması mantıken mümkün değil. Bakalım;

Gram miktarları senin de dediğin gibi 100 gr yapmıyor.

Onun haricinde, 1 gr yağ 9 kalori, 1 gr protein 4 kalori, 1 gr karbonhidrat yine 4 kalori eder. Yağ kalorisi 96x9= 869,4 , Protein kalorisi 154,4 ve Karb kalorisi 192 ediyor. Bunların toplamı da 1210 kaloriyi geçiyor. Yani toplam kalori bilgisi de doğal olarak yanlış.

Olay sadece kalori miktarıyla ilgili değil ki zaten. Protein kalitesi (hayvansal proteinler daha kalitelidir, aminoasit profili tama yakındır), karbonhidratların kompleks olup olmaması ve yağ miktarları vs de önemli. Ha kuruyemişlerin kalorileri fazladır ve kilo almak isteyen için sağlıklıdırlar. Kilo alma problemim olmadığı ve Gainer kullanmadığım için yorum yapamam ancak kombinasyon yapılabilir.

Sayfayı Paylaş