Kickboxing ve Fitness

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve versiyon3 tarafından 8 Ekim 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. versiyon3

versiyon3 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Selamlar,
    7 Aydır düzenli olarak fitness yapmaktayım daha önce de kickboxing geçmişim vardı ve şimdi kickboxing'e yeniden başladım. Kickboxing ve fitness'ı aynı anda götürüyorum ciddi bir yorgunluk vs gibi sorunum yok.
    Ana sorunum ise daha uygun bir fitness programına geçmek, amacım tabii ki sporla uğraşan herkes gibi hem daha mutlu hem de daha iyi bir görünüme kavuşmak:
    Fitness programım iki gün olarak ikiye ayrıldı detaylar aşağıda .
    Birinci gün programı
    - Karın egzersizleri
    - Bench press 3*12
    - Incline Bench Press 3*12
    - Dumbbell Fly 3*12
    - Kapalı şınav 3* 12
    - Dumbbell Omuz Press 3*12
    - Öne Omuz Press (makina ile) 3*12
    - Ayakta Dumbbell Yana Açış 3*12
    - Biceps Machine Curl 3*12
    - Alternate Curl 3*12
    - Concentration Curl 3*12

İkinci gün programı
    - Karın egzersizleri.
    - Duz barı aşağı çekme 3*12 (sırt)
    - Hyper Extention 3*12
    - Dumbbell row 3*12
    - Z-Bar Alna press (triceps) 3*12
    - V Bar Cable Pushdown 3*12
    - Dumbbell French Press3*12
    - Leg Extension 3*12
    - Leg Press 3*12
    - Arka bacak yatarak (adını unuttum) 3*12

Bu programı ise şöyle uyguluyorum
    Pazartesi - kicboxing
    Salı - Fitness 1.gün programı
    Çarşamba - Kickboxing
    Perşembe - Fitness 2.gün programı
    Cuma - Kickboxing
    Cumartesi - Fintess 1.gün programı
    Pazar - Fitness 2.gün programı

Beslenmemse şöyle:
    Şeker yok- gereksiz karbonhidrat yok-tuz yok- alkol yok
    Günde en az 4 yumurta beyazı
    her gün ızgara tavuk, balık ya da bonfile mutlaka öğünlerden birisinde var
    mutlaka her gün bir elma ve muz var
    elime geçtikçe badem, fındık, leblebi yiyorum
    günde maksimum iki fincan filtre kahve
    sebze yemekleri bulursam affetmiyorum (buharda pişmiş brokoli vs)
    fitness idmanlarından sonra bir porsiyon dymatize iso 100 içiyorum

İkiye ayrılmış program özellikle kickboxing ve fitness'ı birlikte yapınca bana faydasız gibi geliyor. Acaba ikiye bölmek yerine her fitness gününde tüm vücut çalıştırmak daha mı mantıklı olur. Salondaki antrenörümüz ki kendisi tecrübeli bir sporcu güveniyorum kendisine lakin iki spor için pek de ikna edici bir öneride bulunamadı. Ayrıca yakında yer değişikliğinden dolayı salonumu da değiştiriyorum. Sizlerden ricam programım ve bundan sonra fitness'da nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda bana fikir vermeniz ve tecrübelerinizi paylaşmanız.
    20'li yaşlarda Bruce Lee gibiyken iş hayatı ve gece hayatı ile 96 kiloya kadar çıkmıştım (boy:180cm) kickboxing bu fazla kilolardan kurtulmamda çok faydalı oldu şu an 79 kiloyum lakin gitmek bilmeyen bir göbeğim var. Ayrıca yoğun bir alkol tüketimim de vardı son bir aydır alkol'ü de neredeyse sıfırladım. Artık hayatımda alkol-şeker-tuz ve gereğinden fazla karbonhidratlı gıdalara yer vermiyorum ayrıca sigarayı da bıraktım. Anlayacağınız yeni ve sakin bir hayata başladım bu yüzden programımla ilgili tavsiyeleriniz çok önemli.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
    İyi sporlar.

2. versiyon3

versiyon3 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Sanırım henüz okunmadı.

3. frodobagins000

frodobagins000 Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Kickboks yaninda fitness calisila bilir ama tum vucut antremanlari yapmanizi oneririm ama tum vucut antremanlarindan kastim mft28 crossfit functional antremanlari gibi ve 5x5 seklinde çalışarak kuvvetini patlayici gucunu kondisyonunu ve dayanikliligini arttirmalisiniz ama pazar gunleri dinlenmenizi oneririm gerilememek icin haftada 3 gun tum vucut ve 3 gun kickboka calismak yararli bizzat kendim bu sekilde çalışıyorum maximum faydasını goruyorum ancak programlarinizi uzmanlik alani olan hocalardan almanizi oneririm. Gobek basen vb sorunlar duzenli beslenme ve duzenli antremanla yok edilicek seyler kilo sorununuzu kafaniza takmayin ve spor size bir cok kotu emelden kurtarmis ve sagliginizi bu denli desteliyen bir sporu asla birakmamanizi dilerim başarılar.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. swepturex

swepturex Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    İhracat
    kick box programınız nedir tam olarak? ona göre bir plan yapılabilir bence.. ayrıca kesinlikle her hafta minimum 1 gün off olmalı.. uzun vadede siz farkında olmasanız da çok yoracaktır.. kickbox antrenmanının tam olarak içeriğini yazarsanız daha kolay yardımcı olabiliriz. çünkü kickbox günü karın çalışıyorsanız ertesi gün tekrar karın kaslarına yüklenmek çok doğru değil diyebiliyorum.. siz hızlı kilo verebilirsiniz sizin sisteminizde belki ama yağ kaybederken kas kaybı yaşama riskiniz daha fazla sanırım.. kick box programınızın detaylarına göre şekillendirmek daha doğru olacaktır diye düşünüyorum çünkü yanılmıyorsam kickbox antrenmanları da ağır oluyor.. ayrıca bacak, göğüs, triceps için 5x5 yada 8-6-5-5-5 ve omuz,biceps ve kalf için 4x8 yada 10-8-8-8-6 tercih edebilirsiniz..

5. versiyon3

versiyon3 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    @frodobagins000 Cevabın için çok teşekkürler ben de senin gibi düşünüyorum. Fitness günleri tüm vücut idmanları daha verimli olur diye düşünüyorum.

@swepturex
    Kickboxing'de fitness gibi her güne özel bir çalışmamız olmuyor sadece extra cuma günleri fight night oluyor (sparring) her gün aşağı yukarı çalışma şeklimiz aşağıdaki gibi.
    Toplam 1,5 saat süren idmanın ilk yarım saati kondüsyon 50 dakikası falan kickboxing çalışması son 15-20 dakikası yine kondüsyon çalışmaları
    -Koşu-atlama-sıçrama
    -Esneme
    -Düz mekik, ters mekik, dizler çekilerek yapılan mekik, ayaklar kaldırılarak yapılan karın egzersizleri
    -Açık şınav, kapalı şınav, yumruk üstü şınav
    -Esneme
    -Teknik çalışma (teknik, lapa, model, sparring)
    -Mekikler
    -Şınavlar
    -Esneme

Kickboxing idmanları fitness idmanlarından daha yorucu olduğu için kickboxing günleri fitness salonuna gitmiyorum.
    Teşekkürler.

frodobagins000 bunu beğendi.
  6. swepturex

swepturex Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    İhracat
    cuma günleri antrenman olmuyor mu yoksa antrenman sonrası mı fight night oluyor?

7. versiyon3

versiyon3 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    @swepturex
    Cuma günleri de idman var, idman yapılmazsa sakatlık oluşabilir. İdmandan sonra isteyenler ve hocanın seçtikleri fight night'a çıkabiliyor ya da diğerleri idman yaparken müsabık ve maça çıkacak sporcular hoca denetiminde sparring yapıyor.

8. swepturex

swepturex Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    İhracat
    siz muhtemelen incelemişsinizdir ama ben yine link atayım fullbody antrenmanıyla ilgili.. bence antrenman günlerinde karın çalışması ve cardiyo yapmayın sadece öncesinde yeterince ısının ve antrenman sonunda esneme ve 4-5 dakikalık koşudan fazlasını yapmayın derim.. haftalık 2 gün fullbody bile yeterli olabilir sizin için sağlam çalışırsanız ama fierce 5 programını haftada 3 kez yapabilirsiniz sanırım.. bu programlardaki gibi sürekli bench press yada incline press yerine göğüs dips hareketi koyabilirsiniz en azından bir gününe.. sadece göğüslere ve tricepslere çok yüklenmiş olacaksınız o biraz kafa karıştırmıyor değil =) full body çalışacağın günlerden birinde bence göğüs çalışma hiç ve triceps.. ve o gün sırt, bacak ve omuz hareketlerine ağırlık ver mesela.. 1er değil 2 şer hareket yap bu bölgelere.. mesele enerjinin yetmesi olmamalı bence.. kaslar dinlenmeli yeterince.. zihin de.. ama ben ağır çalışan işçileri örnek alıyorum bu konuda biraz.. düzenli dinlenme ve beslenme ile onlar bile çok iyi kas inşaa edebiliyorlar üstelik 8-10 saat çalışmalarına rağmen.. ama yine de haftada en az 1 bazen 2 gün dinlenme olmalı bence.. sen net olarak biraz kafanda tasarla bence nasıl çalışacağını.. ona göre program oluşturup hareket isimleri yazmak daha kolay..

http://www.bodyforumtr.com/threads/...emi-program-İskeleti-full-body-workout.87298/
    http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=159678631

Sayfayı Paylaş