Kickboks Stamina Sorunum

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve Octagonx tarafından 22 Ocak 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Octagonx

Octagonx Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Oncelikle basliga tikladiginiz icin tesekkur ederim.Turkce tam karsiligi yok,Stamina sorunu cekiyorum.Kickboksa baslayali 1 hafta olmustur ilk antremanima oranla vuruslarim etki etmiyor yoruluyorum ve esnemeler sirasinda hemen yorgun dusuyorum.Bunu duzeltmek icin ne yapmam gerek? Onerileriniz nelerdir?

2. noyanaktas

noyanaktas Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    İlk önce şunu belirteyim; stamina / endurance aynı şeylerdir. İkiside dayanıklılık/dayanıklılık gücü anlamına gelir. Yaptığın ilk antrenmanda daha önce bu sporu yapmadığın ve olanca gücünle antrenman yapmış olduğun için rahat ve kuvvetli hissedersin genelde. Ancak antrenmanlar devam ettikçe bu yanlışlık daha da gün yüzüne çıkar. İlk sebep daha yeni olman bir diğeri teknik bilmemen bir diğeri ve en önemlisi beslenme. Gün içerisinde aldığın besinler senin antrenmandaki enerjinin nasıl olacağını belirler. ( Antrenmandan önce yemek yeme ya da az ye gibi birşey değil bu ) Herhangi bir sporla uğraşan bir insanın düzenli bir beslenme alışkanlığı olmalı. Bu alışkanlık sadece sporu değil aynı zamanda hayatı büyük oranda etkiler. Öneri kısmını yapmış sayıldım ama madde olarak söyleyeyim;
    Bol bol koş. Kilo için koşacaksan jog koş 2 saat aynı tempoda canın sıkılsın çatla ama yinede koş. Dayanıklılık için koşacaksan tepe koşuları ve süratli koşuları dene ama mutlaka koş sabah akşam koş. Kolun mu sakatlandı bileğin mi sakatlandı yumruk atamıormusun gard alamıyor musun bu idman yapmana engel değil çık koş. Bunu alışkanlık haline getirirsen vücudunun depoladığı oksijen miktarının ve ister antrenman olsun ister ring olsun dayanıklılığının arttığını göreceksin.
    Düzenli beslen. Genelde standarttır aynı şeyi söylerler ama bu çok önemli. 3 ana 3 ara öğünün olmalı ve yediklerin aşırı öneme sahip. Beslenmen senin idmanını belirler.
    Son olarak buda klasiktir ama sakın vazgeçme diğer bi değişle asla pes etme ( film repliği ;) )

3. Octagonx

Octagonx Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Tekrar tesekkur ederim.Her antreman oncesi zaten bayilana kadar kosuyoruz.Bende sorunumun yemek oldugunu dusunuyorum.Tam bir beslenme programi lazim.Nerden bulabilirim ve ya tavsiyeniz var mi?

4. noyanaktas

noyanaktas Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Antrenman öncesi önemli değil. Onun dışında hem sabah hem akşam koşu... Diyetislenler sadece kilo almak ve kilo vermek isteyenler için değildir. Diyetisyene gitmeni öneririm dostum. Tavsiye olarak vitamin deponu yüksek tutmanı öneririm. D ve C vitamini.

5. Octagonx

Octagonx Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Tesekkurler.Deniycem.

Sayfayı Paylaş