Ketojenik Diyete Başladım, Ateş, Boğaz Ağrısı ve Halsizlik De Başladı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Efrahim tarafından 14 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    Hocam tarım devrimi nasıl yeni yahu Spartaküste adamlar tüm gün lapa yulaf yiyor , ulan nası yapmıslar bu vöcutları diyor insan :p :)

Danny Boy bunu beğendi.
  2. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Sadece omega 3 aldığımı nerden çıkardınızki ben omega 6 tahıllarda çok bulunuyor bende tahıl tüketıyorum zaten omega 3 ıcınde balık kuruyemıs dengelı yanı :)

Efrahim bunu beğendi.
  3. Efrahim

Efrahim Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Ankara
    uyardığınız için teşekkür ederim, kesinlikle size yönelmiş bir uyarı değildir zaten ben de farkındayım, orada anlatmaya çalıştığım şey yağ asitlerinin dengelenmesinin önemiydi. Üzerinize alındıysanız affola :) Saygılar

Cidade de Deus bunu beğendi.
  4. Duke Nukem

Duke Nukem Üye

Beğenileri:
    91
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Yüzme
    Sevgili heldic;

Ketojenik beslenme düzeni bundan çok öncelerde de biliniyor ve yurtdışında tartışılıyordu. Doğru bilinen pek çok yanlışı görmemizi sağladığı bir gerçek ancak zaman zaman burada çok iddialı davranıyorsunuz.

İnsanoğlu şöyle ya da böyle programlanmış demek bilimsel düşünceye terstir. İnsanoğlu toprağı ekmeyi öğrenmeden önce programlandığı gibi yaşamaktan ziyade bulduğunu yiyordu ve evrimsel süreç de buna göre işliyordu. Siz insanı bir makina gibi görür ve geçirdiği fazları yoksayarsanız eksik bir tespit olacaktır.

Basit şeker insanoğlunun hayatına gireli 150 sene olmuş, bizim gibi post-endüstriyel toplumlarda 60-70 sene anca olmuştur. Yağlar konusunda size genel anlamda katılıyorum, yağ tüketimi konusunda çekincelerim olsa da. Sonuçta yağlar hep öcü olarak göserilmiştir ancak siz de basit şekerden kaynaklanan problemleri öne sürerek tüm karbonhidratların köküne kibrit suyu diyorsunuz. Belki 20 kuşak sonra insanoğlu basit şekeri bile tolare edebilir, bunu bilemeyiz. Belki pankreaslarımız büyür, hücre duvarı, yapısı değişebilir.

Bu evrimsel bir süreç ve evrim bana göre yaşamın kaynağı değil bir parçasıdır. Yani maymundan geldiğimize inanmıyorum, ama belli fazlarda değişimlere inanıyorum.

Ayrıca ketojenik beslenildiği taktirde 6-7 bin kalori de alsak kilo almadığımızdan bu sağlıklıdır mantığı da çok tehlikeli ve yanlış bir örnek. Sonuçta yağ ve proteinler karbonhidratlara nazaran daha zor metabolize edilseler de bunun vücudun harcadığı günlük kalori üzerindeki etkisi bellidir. Siz kan şekerim yükselmiyor nasıl olsa pankreasım rahat derken hem vücuttaki yağı sentezlerken alınan onca yağı da atmakla uğraşan karaciğeriniz bir gün isyan bayrağını çekebilir. Sonuçta günde 50km hızla 24 saatte 1200km giden vücudunuza yağı ve kaloriyi fazlaca yükleyerek onu 200km hızla günde 5000km sürerseniz 20 senede vücut 80 senelik yıpranmayla karşılaşır.

Görüş çeşitliliği ilerlemeyi getiren unsurdur. Frank Herbert ın çok sevdiğim bir lafı vardır "Öğrenmenin önündeki en önemli engel Bilmek'tir" diye. Fikirlerinize değer veriyorum, katıldığım ve katılmadığım pek çok nokta var ama her konuda, hele ki ekses kalori alımı konusunda çok iddialı olmamanızı tavsiye ederim.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Rodwell, Karakaş, Danny Boy ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    zaten ilginç olan en önemli nokta "sank belli iprototip beslenme şekilli bir diyetin "herkese prototip olarak ayrı ayrı verimli gelebileceğine inanmak !...)

genetik bazlı olarak "mide ph 'ı yeterli olmayan, enzimleri buna göre çalışmayan bi adama " et gibi ürünleri yedirmek , veya tersi uygulamalar...kaldı ki "sindirim sistemindeki en basiti "fiziksel form değişikleri "bile önemli farklar yaratabilirken...

ama, burda önemli olan nokta şu:

eğer konu "spor ise ve iddia vb" varsa zaten bu tip prototip genel diyetlerle performans sağlamak söz konusu dahi olmaz..

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 01:42 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 01:37 ----------

glikemik indeks ise alınan besinin miktarı ile ilgili olmayan ,ancak biokimyasal yapısı ile ilgili olan bir konsepttir...

mesela 200 gr fasulye yemekle ,500 gr fasulye yemenin sadece kalorifik değer açısından farkı olup, kan şeker seviyesi ile ilgili çok fazla bir fark yaratmaz...önemli olan maddenin niteliğidir...)

Cidade de Deus, Danny Boy ve Karakaş bunu beğendi.
  6. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    @ Efrahim, Serkan 1984

Sınırsız dememizin sebebi şu; vücudun kendi ihtiyacı olacak kadar almaya sizi yönlendireceğine olan inancımız.

Yani siz hızlı sindirilen besinler yerseniz, yada şeker gibi bağımlılık yapan besinler yerseniz 1saat de bir sürekli şeker yiyebilirsiniz!
    Çünkü vücut kendi düzeninde değildir, insülin direnci dediğimiz kısır bağımlılık ile eli kolu bağlanmıştır!
    Ama günde oturup 1lt zeytinyağı yiyemezsiniz!
    Çünkü bu ne bağımlılık yapan bir besindir ne de metabolik bozukluğa sebep verir!
    Vücut kendi ihtiyacı olan kadar onu aldığında daha artık onu canınız istemez!!!

Sınırsız derken ki kastımız, rahat olun vücudunuza güvenin, doğru besinler ile vücuda uygun iş yapıyorsanız korkmayın anlamında ;)

Bunu daha önce gösterdiğim bir belgesel kesitinde açık bir şekilde gösterdim...
    Okyanusun ortasında kalan bir balıkçı hakkındaydı, bir süre zıpkınıyla balık avlayıp hayatta kalmayı başarmıştı fakat sürekli balığın etinden yediği iç organlarını ise attığı için, vücudunda uzun süren bir vitamin ve mineral eksikliği baş göstermişti!
    Balığın iç organları etine göre vitamin ve minarelce çok zengindir, eti ise çok fakirdir.
    Bir süre sonra normal hayatında para verseniz o iç organları yemiyecek olan balıkçı beyinin ona ihtiyacı kanalize etmesi sonucu iç organ kısmını daha lezzetli algılamaya başlamış ve orayı çoğunlukla yemeye başlamıştı....

Yani vücut sizin benim tahmin ettiğinizden çok daha zeki!
    Yeter ki onu bağımlılığa sokmayın, o sizi asla utandırmaz, asla gereksiz şeyleri yedirmez ;)

7. Efrahim

Efrahim Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Ankara
    Sayın Ercan Kesinlikle Katılıyorum, Glisemik İndeks Zaten Bir Gıdanın İnsülin Salgılatma Sotansiyelidir.

Bizim Dikkat Ettiğimiz De Bu, Biz İnsülini Zararlı Buluyoruz Vücudumuz İçin :)
    Gönerdiğim Bir Önceki Mesajda Açıklamıştım, Glisemik İndeksi Düşük Olan Bir Yiyeceği De Fazla Tükettiğimizde Glisemik Yük Artacağından Yine İnsülin Salgılanacak, Bizim İstediğimizden Fazla Olacak Şekilde. Siz Diyemezsiniz Ki 3 Tabak Kuru Fasulye Yerim Nasılsa Gİ si Düşük, Tamam Bir Basit Şeker Veya Bir Basit Karbonhidrata Göre Daha Az Arttıracaktır Yediğimizde, Ancak Zamanla Sindirince Fazla Yediğimizden İnsülin Yine Artacak. Benim De Anlatmak İstediğim Oydu. Teşekkürler.

@ZeusS_ Sayın ZeusS_ Ben Kesinlikle Sizin "Sınırsız" Derken Neyi Kastettiğinizi Biliyorum, Ancak Bu Topici Okuyan Biri Şunu Diyebilir:
    "Baba, ZeusS_ Sınırsız Gİ Düşük Olan Gıdalardan Tüketin Dedi, Hadi Abanalım :G:G" Bundan Dolayı Böyle Bir Açıklama Yaptım Yoksa Tezatlık Çıkarma, Açık Yakalama, Ya Da Muhalefet Olma âşaa :)

ZeusS_ bunu beğendi.
  8. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Art niyetin olmadığını biliyorum kardeşim ;)
    Doğru söylüyorsun bizim millet biraz vur deyince öldürmeye meyilli :D

Ercan hocanın da açıklamalarında insülin direncini artık bir bağımlılık olarak görmesi sevindirici tabi ki...
    Uzunca bir süre ketojenik beslenmeleri sağlıksız bulmuştu...
    Sanırım yeni besin piramidini göstermemiz ve konuyu bütün olarak yayınlamamız etkili olmuş ;)

Efrahim bunu beğendi.
  9. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    ama , hala anlaşamadığımız önemli noktalar da mevcut...)

Efrahim, Danny Boy ve ZeusS_ bunu beğendi.
  10. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Evet doğrudur mevcut :)

Ama böyle de güzel, çünkü ercan hoca yazı yazdığı zaman en azından inatlaşma ve başlığı çöp etmek gibi bir durum ortaya çıkmıyor, faydalı tartışma oluyor.

Hem tartışan 2 taraf yararlanıyor hemde okuyucular ;)

Efrahim, CarpeNoctum ve Danny Boy bunu beğendi.
  11. Efrahim

Efrahim Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Ankara
    Evet Kesinlikle Katılıyorum, Ben Makalelerden Daha Çok Tartışmaları Okuyarak Aklımdaki Soru İşaretlerini Giderdim :) Sağolsunlar :)

12. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    zaten beslenmenin mantiksiz ve yanlis bir tarafini gosterseler :)

Yada insan sagligina zararli olan bir tarafini bulabilseler beslenmemizi degistiririz ki bu kadar saglikli beslenelim diye ugrasiyoruz fakat

fakat hersey bizim dogrularimiz bir kez daha kanitliyor

Yagdan kacin diyolar :)

Anne sutu nun yarisi neden yag o zaman dedigimiz de bir aciklama yok :)

ZeusS_ bunu beğendi.
  13. Efrahim

Efrahim Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Ankara
    Sayın Heldic. Ben 1 Haftadır Ketojenik Besleniyorum, Dün Carb Up Yaptım. Çok Halsizleştim, Şiştim. Tabiri Caizse Mal Gibi Oldum. Bida Yapmamayı Düşünüyorum. Bugn Kendimi Daha İyi Hissediyorum. Dün Karbonhidratları Alırken Farkettim Ki, Biz Aslında Bağımlığmışız Karbonhidratlara, Mutlu Oldum Yedikçe, Ama 2 Saat Sonra Acıktım, Gece De Gurul Gurul Oldu Karnım :S Halbuki Önceki Günler Tok Uyudum Hep :)

14. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

cok agır antremanlar yapmıyorsan karb up a gerek yok

eger antremanları cıkarmakta zorlanıyorsan antremandan 30 dk önce taze sıkılmıs meyve suyu icebilirsin örnegin portakal

karbonhidrat aldıgım zaman mal gibi hissediyorum kendimi o enerji patlaması olmuyor cabuk yoruluyorum.

Yag tükettigim zaman sanki arkamdan birileri ittiriyor devamlı bir hareket etme istegi oluyor icimde

Sende bunun farkına varmıssın :)

Senin adına sevindim dogru yoldayız aynen devam

Efrahim bunu beğendi.
  15. Efrahim

Efrahim Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Ankara
    Bu Gün Güzel Antrenman Yaptım Sayın Heldic. Halsizlik De Hissetmiyorum. Yaptıgım Da Agır Değil. Az Ağırlık Çok Tekrar, Normalde Yorulmam Lazım. Şu An Çıkıp 5 Km Koşabilirim :) O Derece Zindeyim. Tereyağında Kızarttım Tavuğumu, Yanına Zeytinyağlı Ton Balığımı Açtım, Yoğurt Ve Pırasalı Salata Mis Gibi. Ne Gerek Var Ekmeğe :)
    (Laf Aramızda 7 Kilo Vermişim :) 1 Haftada. Ama Sağlıklı :):))

16. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    afrahim bu attığın mesajlar ne bilimsel birşey sunuyor bize ne başka birşey

1 hafatda 7 kılo zaten başlı başına bir sorun gunde 1 kılomu verdin? nerden bılıyorsun sağlıklı verdiğini kanıtlayabılırmısın ?

Günde 1 kilo vermeğin neresi sağlıklı allah aşkına günde 7000 bin kalorimi yaktın hemde yağ olarak? insanları yanlış yönlendirmek bu olsa gerek

ben enerjımı karbonhidrattan alan bırısı olarak hergun salonda kosup onun harıcında hafta sonları 40 dk boyunca hızlı tempoda kosan bılırım sımdı sıuz neyı kanıtladınız bunu yağa balaman garip herneyse fazla birşey yazmaya deymez.

Besin maddelerinin vücuda kazandırdığı enerji değerleri protein ve karbonhidratlarda 1 gramları için 4 kalori iken yağlarda 9 kaloridir . 1 kilo verebilmek için 7700 kalorilik ekstra harcama yapmak gerekir, çünkü vücut yağı anlamında 1 kg 7716,17 kaloridir.

bu arakdas 1 hafatda 7 kılo vermıs yani günde 1 kilov ermiş hemde sağlıklı vermiş bu kadarda abartılmazki bir diyeti övmek için kafa_

Danny Boy bunu beğendi.
  17. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    145 den 139 a düşmüş gayet normal su atımı ile olabılır , 80 den 73 e düşmüyor yani bunuda goz onune almak lazm :)

ZeusS_ ve Efrahim bunu beğendi.
  18. Efrahim

Efrahim Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Ankara
    Yani. Beethoven a Katılıyorum. Zaten İlk Ay Su Atmak İçin Thermogenic Etkili Olduğu İçin Animal Cuts Kullanıyorum. Ben 7 Kg Yağ Yaktım Demedim 7 Kg Verdim Dedim. Sağlıklı Olduğunu Da Nerden Biliyosun Diye Soruyosun, Kan Tahlili Yaptım Sonuçlar Süper Yarın Yayınlıcam İnşallah Vaktim Olursa. Ketojenik Diyete Yormuyorum Herşeyi Tabiki Ama Normalde Yorulmam Lazım, Yorulmuyorum Ya Bu Bana Yeter. Ben Kendimi İyi Hissediyorum Böyle Beslenerek. Ayrıca Normal Bi İnsanın 7 Kilo Vermesi Sağlıksız Olabilir Ama 145 Kilo Bi İnsanın 7 Kilo Vermesi Bence Abartılcak Derecede "Sağlıksız" Niteliğine Sahip Değil Bence.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 23:34 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 23:31 ----------

Ayrıca Diyetim Ve Antrenman Günlüğüm Mevcut. Yediğim İle Yaktığım Arasındaki Farkı Hesapla İstersen. Harfiyen De Uyuyorum Yazdıklarıma. Günde 1000 Kalori Fark Olsa Yediklerimle Yaktıklarım Arasında (Bazal Metabolik Hız Dahil) Bir Haftada 7000 Kalori Yapar. En Azından Diyebilirim Ki Neredeyse 1 Kg Yağ Yakmışım.

19. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    efarim sen 1 haftada 7 kılov erdım dedın sağlıklı dedın su kaybetmek yag kaybetmek degıl o suyu tekrara gerı alırsın önemlı olan yag kaybetmek

kılon fazla basta daha hızlı kılo verırsın bunu bende bılıyorum ama bu 1 gunde 1 kılo vermek anlamına gelmez seni kırmak ıcın yazmıyorum gunde 1 kılo verılmez onu soylemek ıstıyorum

hafatda 1 kılo vermıssen normali odur zaten ama sen yenı basladın dıye daha hızlı verırsın ama gende gunde 1 kılo vermekten söz etmıyorum

inşallah en sağlıklı şekılde kılo verırsın kımsenın kotulugunu ıstemıyorum umarım dedıgın gıbı sağlıklı sekılde vermıssındır.

Efrahim bunu beğendi.
  20. Efrahim

Efrahim Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Ankara
    Saolun Sayın Cidade de Deus Ancak Bir De İsmimi Doğru Yazsaymışsınız. Beni Düşündüğünüz İçin De Teşekkür Ederim. Ben Kimseden Bu Diyetle İlgili Reklam Ücreti Almıyorum :). Sadece Kendimi İfade Ediyorum. Zaten Diyetin Başlığına Bakarsanız Hastalığımı Ketojenik Diyete Atmıştım :p Ancak Öyle Değilmiş, Doktora Gittim Faranjit Olmuşsun Dedi, Öğrencilerde Genelde Oluyormuş, İzmir Gibi Bi Yerden Konya'ya Gelince Çarpmış :) Ben Hiçbir Beslenme Türünü Yadırgamıyorum. Belli Başlı Kurallar Var Uyuldukça Zaten Sağlıklı Olur İnsan. Sadece Şu Carb Olayında Sıkıntı Yaşıyoruz :) Ben Almamayı Tercih Ettim. Bir Ay Boyunca Deniyeceğim Ve Her Hafta Tahlillerimi Yapacağım. Durum İyiye Giderse Devam Edeceğim, Kötüleşirse Bırakacağım :) Deneme Yanılma Yapıyorum. Ancak Şimdiye Kadar Durum Çok İyi Bence. Halsiz Ve Hantal Hissetmiyorum Kendimi. Sanki Biri Beni Arkamdan İtiyor Hadi Kalk İş Yap Dercesine. Oturunca Vücut Isım Artıyor Hareket Yapmayınca. Kendimi Hiç Olmadığım Kadar Mutlu, Zihni Açık, Dikkatli Ve Enerjik Hissediyorum. Önemli Olan Da Bu Değil Midir Zaten? Kişinin Kendini İyi Hissetmesi.
    Tekrar İlginiz Ve Endişeniz İçin Teşekkür Ediyorum, Saygılarla

Cidade de Deus bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş