Ketojenik Diyete Başladım, Ateş, Boğaz Ağrısı ve Halsizlik De Başladı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Efrahim tarafından 14 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    İşte doğru düşünce bu olmalı, çünkü bizim bu beslenmelerde ki birinci amacımız sağlımızı yerine getirmek, sağlıklı olmak!
    Kilolardan ve yağlanmadan kurtulmak sadece sonuç, hedef değil ;)

2. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    Zeus bisy sormak ıstıyorum ketojenk diyet ile karatay beslnme tarzı bırbırınden biraz farklı deilmi?

Soyle dıyım yabncı forumlarda keto gunlugu tutnlarn beslnme programlarında hep yağa bir sınırlama var yani bir miktar var ayrıca 2 3 ölcek ortalama whey alıyor cogunlugu , hafta sonları ise carbo yüklemesi falan.

Canan karatay ın vıdeolarnda soyledıklerı ıse sağlıklı yağa sınırlama getirmiyor ve Gİ si yüksek karboları tamamen yasaklıyor ayrıca işlenmis gıdaları da yasaklıyor buna sanırım WHey de dahil ?

ZeusS_ bunu beğendi.
  3. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
    muhtemelen onlar body ile ugraştıkları için bu tarz ekleme çıkarma yapıyorlar diete
    karatay genel bakıyordur olaya,diye düşünüyorum ben :)

Dynamo bunu beğendi.
  4. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Sevgili Bethoven

Bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışayım, bilmediğim yerlerde bende sizlerden bir şeyler öğrenmiş olurum :)

Karatayın farklı yanları var bu doğru, ama ketojenik beslenmeler içerisinde neden?
    İnsülin direncinin tedavi edildiği beslenmelerin tamamı ketojenikdir.
    Çünkü insülin direnci varken ketosis olmaz.
    Ketosis için biz ne diyoruz en basit tabiri ile vücudun enerji sistemini Kh dan yağa çevirmesi!
    Yani sen tutupda hızlı Kh ı 60gr ma kadar kısmaya kalkarsan yine ketosis olmaz.
    Düşün sen ketojenik besleniyorsun diyelim, gittin 60gr ağırlığında çikolata yedin, çart diye verdi şekerini kana...
    O andan itibaren ketosis kalır mı? Sen deli gibi anlık enerji verdin kana hala daha vücuda yağlarla devam et diyebilirmisin?
    Ama mesela karatay daki bir adam zaten yavaş olanlarla besleniyordur, 3-4 gün hiç farkında olmadan Kh ı kıstı diyelim, farkına bile varmadan ketosise yaklaşır ve onun avantajlarından da yararlanır...
    Yani karatayda beslenen adam zaten ketojeniğin yolundadır, insülin direncine tahammülü yoktur, metobolizması bir kere o kısır döngüden kurtulmaya başlayınca gidipte bunu bozacak işlere zaten girişmez, onu göze almaz...

Yağa sınırlamaları olduğunu zannetmiyorum, şöyle yani belki gram olarak vardırda yüzde olarak vücudu ketosise soktuğun zaman en az günlük %50 yağla beslenmek zorundasın bu senin sorumluluğun çünkü vücudun bütün gün beyaz yağ hücrelerinden yemesini bekleyemezsin!

O Kh yükleme olayının mantığını bende bilmiyorum elimdeki makalelerde onun mantığını açıklayan yerler yoktu, kendimde tam ketojenik beslenme tercih etmediğim için bilmiyorum açıkcası.
    Senin araştırmaların arasında o olayın bilimsel altyapısı varsa eğer açıklarsan burada bende öğrenmiş olurum ;)

Whey-protein tozları oldukça rafine evet karatayda yasak ve yeri yok!
    Onun yerine doğal protein kaynakları bütün gıdalar olmalı :)

CarpeNoctum bunu beğendi.
  5. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    aslında daha uzun yazardım da bu aralar iyi degilim

ketosis demek beynin enerji kaynagı olarak ketonları kullanması demek Karatay diyeti iyi bir diyettir turkiye sartları icin fakat tam tas devri diyeti daha da iyidir

tam tas devri diyetinde hububatlar olmaz

6. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Son düzenleme: 15 Şubat 2012
  7. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123

hakaret veya suçlama yok mesajımda. Sadece insan sağlığını bu kadar hafife almayın. Keto sizde işe yaradı diye diğer bünyelerde yarayacağı anlamına gelmez.

Bu olayın yaşla alakası yok.

Kaldı ki ben sıkı bir şekilde keto ile 2 ay rahat beslenmişimdir. Ama sırf ben sağlıklı geçirdim diye diğer insanları bunu onu yap diye riske atamam.

Önce tahlil hormon testleri vs yapılmalı müsaitse başlar ketoye sağlıklı kilo verir yaşamı boyunca da yapar.

Bu arkadaş , bilinçsizce ketoya başlasa hiç sebze vitamin lif falan almıcak, sadece protein alacağını düşünürsen yarardan çok zarar gelir.

8. Efrahim

Efrahim Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Ankara
    Sevgili danny boy ve Caner23 ilginiz için öncelikle teşekkür ederim, kimse bana ketojenik diyeti önermedi ben kendi araştırmalarımla bu diyeti yapmalıyım dedim, yaklaşık 1 ay önce bu forumu sadece okuyordum, aktif değildim yani. gidip testlerimi yaptırdım, diabetle ilgili bir sorunum yok çok şükür. sadece hipotiroid başlangıcı olan tiroidit diye bir rahatsızlığım çıktı, bir de karaciğer yağlanması (alkol kullanmıyorum), buna bağlı olarak trigliserid oranında ciddi bir artış. Sayın Karatay Hocayı dinlediğimde gerçekten de inandırıcı buldum, verdiği kaynakları takip ettim ve aslı olduğunu farkettim yani ortaya bi veri sürüyorsa kaynağa ve araştırmalara dayandırıyor. Tamam 145 kilo olabilirim ama fotolarıma bir göz atarsan resmime öyle vıcık yağ da değilim. 7-8 yaşında başladım spora, yağ oranım %23 çıkıyor ama ben %25 diyorum ona :) yani bence önemli olan kilo fazlalığı değildir. Ne vücutçular var 120 kilo adamda %7 yağ var mesela. Sağlıklı olduğunu düşündüğüm için bu diyete başladım. Her yeni çıkan şey gibi bu diyet de tepki alıyor bence.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 20:06 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 19:59 ----------

Bu arada diyete başlayalı 1 hafta oldu, ondan önce de adaptasyon süreci, 1 ay boyunca karbonhidratları yavaş yavaş kıstım, önce glisemik indeksi yüksek gıdaları az tükettim (ilk hafta %20 glisemik indeksi çok gıdalar, %30 glisemik indeksi az gıdalar) yani hala %50 carb aldım, Sonra bu oranı %30 a çektim yağları arttırdım (%10 glisemik indeksi yüksek, %20 düşük), sonra %20 ye düşürdüm ve yağlarla beraber protein miktarını da arttırdım ve bu hafta yürüyüşe başladım. (%5 gi yüksek, %15 gi düşük) ve son hafta %15 e düşürdüm (%15 gi düşük) tam anlamıyla diyete başladığımda ise %5 e çektim. Bunların sonucunda bu hafta sonu kan değerlerimi bir daha ölçtüreceğim, bakalım neler değişmiş :))

ZeusS_ bunu beğendi.
  9. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    Cidade de Deus

bu cok tartısıldı ama bilimsel birseyler sunamıyolar laftan ibaret konusmaları

kimin kisi size mantıklı geliyorsa ona inancaksınız

tıp bilimi cok paralı bir meslek ilac firmaları ile ic ice olan doktorların isine gelmeyebilir bazı seyler

nasıl ki margarin yiyin diyen bir kardiyoloji dernegimiz varsa buda olabilir...

Sadece suna cevap verin yada o doktorlar versinler

yag cok kötü ise anne sütünün yarısı nasıl yag dan ibaret ?

doga ana bebek hasta olsun diyemi anne sütünün yarısını yag yaptı?

Eger anne sütüne saglıksız diyebiliyorsanız tas devri diyetide saglıksızdır

ufacık bebegin damarları neden tıkanmaz o kadar yag yerken ?

Sizin mantıgınıza gore yag yemek damarları tıkar kalp hastalıgı yapar da o bebegin ufacık damarları neden tıkanmaz ?

Cevabınız gene olmayacak

Ben doktor murat beyin internet sitesinden bilimsel calısmaları paylastım kendisi yayınlamadı buda ayrı bir nokta

ZeusS_ bunu beğendi.
  10. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Sözlerim neden çaptırılıyor anlamış değilim ama tekrara yazmakta fayda var

Ben kendi aadıma konuşuyorum yağlara asla karşı değilim günlük almamız gereken yağ miktarı var forumdada bu mevcut.

Ben yağ tüketmıyormuyum tüketıyorum kuruyemiş tuketıyorum ayrıca yumurtada ve ette tavukta kendıne öz yağ mıktarı var

yedıgım peynrıde yağ var kuruyemişte yağ var ( omega3 faydalı yağ asitleri)

balık tüketıyorum yağlı balık turlerını tercih edıyorum balık yagı faydalıdır.

onun harıcınde markette satılan sahte tereyagı,sıvıyag,margarın tarzı yaglara para verıp alıp tuketmıyorum kımseyede önermem

ha köy tereyağı olur afiyetle yerım ama dozunda tabiki.

benim karşı çıktığım nokta şu sıfır karbonhıdrat dıye beslenme yoktur zararlıdır forumdakı saygın üyelerde bunu yıllar önce dıle getırdıler

meyvemı yıyorum sebzemı yıyorum tahılı yıyorum etımı yıyorum bellı mıktarda yagımıda alıyorum ben dengelı sağlıklı beslenıyorum

30 kg verdım bana deseler baklaların gozukucek ınanmazdım ama gozukuyor bambaska bır ınsan oldum bunu dıyetle yapmadım sporla yaptım

hayatımdan aburcuburu (basıt karbonhıdratı) çıkardım.

ama meyvemı kompleks karbonhıdrata devam ettım yemekleri haşlama tukettım.

Anne sutu mucizevi bir besın anne sutunun yagıyla sanayidekı yag karsılastırılması bıle başlı basına yanlıs bırsey

sizin yazdıklarınzıda yazıda olan bırsey karbonhıdratı kesmenınz ararlarını çok kez koydum ama ısınıze gelmedı benımde ısıme sızın koyduklarınız gelmıyor

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 21:45 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 21:28 ----------

Edit: eklemeyi unutmuşum.

S - Günde ne kadar protein almalıyım?
    C- Kilonuz başına, kas oranınızada bağlı olmak üzere en az yaklaşık 1,5-2 gr protein almalısınız.Bu değer definisyon dönemlerinde yada yoğun antreman dönemlerinde kontrollü bir şekilde artırılabilir.Verilen bu değerler vücut geliştirme ile ilgilendiğiniz dönemler içindir.Vücut geliştirme ile ilgilenmiyorsanız bu miktarlara çıkmayınız.

S- Günde ne kadar karbonhidrat almalıyım?
    C- Kas kütlesi kazanma dönemlerinde harcanan kaloriden fazla alınması mantığı ile kilo başına 4-6 gram arası karbonhidrat tüketilmesi tavsiye olunur.Definisyon dönemlerinde özellikle düşük karbonhidratlı diyetlerde günlük kilo başına 1-2 gr.a kadar indirilebilir.

S- Günlük yağ tüketimim ne kadar olmalıdır?
    C- https://www.bodyforumtr.com/vbforum/almam_z_gereken_ya_miktar-t3497.html?t=3497&highlight=ya%F0

benımde bu başlık altında son mesajım cevap vermesen sevınırım. heldic konu sapmaması adına ben yazmam gereken herşeyi yazdığımı düşünüyorum gerisi sizlere kalış benim beslenme yaşam biçimim bu.

11. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    anne sütü mucize bir besin ama digeride inek sütünün yagı birde kuyruk yagı var oda omega 3 den zengin cunku kuzu gezinen bir hayvan meraya cıkıyor

sahte tereyagı kimse yiyin demiyor

ayrıyeten

kilo verme hızına baglı olarak karbonhidratlar kesilmeli mesela kisi spor yapıyorsa ve kilosu idealse sekeri az meyveleri daha rahat tuketebilir

tahıl ların zararları var onları foruma yazdık zararlarını goze alan yer tabiki

12. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Bilinçli arkadaşlar araştırmacılığı ve dikkati ile farkını ortaya koyuyor zaten :)

Kh ların yavaş yavaş kısılması adaptasyon, kan değerlerinin takip edilmesi vb.

Efrahim arkadaşımız en güzel cevabı vermiş ve farkını ortaya koymuş zaten...

Tebrikler :)

Danny Boy ve Efrahim bunu beğendi.
  13. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
    konuya çok vakıf olmadıgım için saçma sayılabilecek bir mesaj yazıyor olabilirim kusura bakmayın :)

agırlık günleri karbo agırlıklı,kardio günleri 0 yada çok az karbo alarak beslenmek katkı saglarmı yag yakımına? yada daha dogru soru şu sanırım,sağlıklı olurmu bu tarz bir deneme

Efrahim bunu beğendi.
  14. Efrahim

Efrahim Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Ankara
    Aslında Hepimiz Aynı Şeyden Bahsediyoruz, Ama Farkında Değiliz :) Fazla Yağ Tüketmek Zararlı Değildir, Koruyuculuğu Artırır, Kolestrol Diyeceksiniz, Kesinlikle Böyle Bir Rahatsızlık Yoktur, Beynin Bile %90 ı Kolesteroldür :) Ayrıca Yediğimiz Hiçbir şey Kolesterolü Artırmaz Bunun Da Deneyleri Vardır. Yağ Oranı Biraz Uçuk Geldi Benim De Gözüme Ama %65 Oran Gözünüzü Lütfen Yanıltmasın, Siz De Zaten Belki %40 larda Yağlı Besleniyorsunuz, Saydığınız Şeyler Yağ Deposu, Kırmızı Et Olsun, Yumurta Olsun, Kuruyemişler Olsun, (Tabi Ki Sağlıklı Besleniyorsunuz, Ketojen Diyetler Mükemmel Diğer Beslenme Çeşitleri Sağlıksız Demiyorum) Örneğin Ben 2500 kalorilik Diyet Uyguluyorum, %65 Yağ Oranımı Nasıl Karşıladığımı Beslenme Günlüğümden Görebilirsiniz. (Aldığım Besinlere Ek Olarak Sadece 2 Yemek Kaşığı Mısırözü Yağı, 2 Yemek Kaşığı Ayçiçek Yağı, 2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı Kullanıyordum, Bunları Değiştireceğim Tereyağı Ve Zeytinyağı Ağırlıklı Olacak). Ben 145 Kiloyum. Sizce Verdiğim Oranlar Çok Mu Fazla Yağ İçeriyor? Normal 70 Kilo Bir İnsan Kırmızı-Beyaz Et, Kuruyemişler, ile Zaten %30+ Yağ Alır. Sadece Omega 3 Almak Da Bence Yanlıştır, Omega 3-6 Dengesi Kurulmalıdır, Omega 9 Da Alınırsa Süper Olur. Çok Uzatmadan Toparlamak İstiyorum, Ketojen Diyetlerde %65 Yağ Gözünüze Çok Gözükmesin. Ben 145 Kilo Olmama Rağmen ,Diyet Listesi İmzamda İsteyen İnceleyebilir, Toplamda 6 Kaşık Yağ Tüketiyordum.

Zaten Sayın ZeusS_ Vg ve Karatay Diyeti Adında Bir Başlık Açacak, Sorunun Cevabını Orada Bulacağından Adım Gibi Eminim :) (Karatay Diyetinde Eğer Spor Yapıyorsan, Spordan Yarım Saat Önce 1 Avuç Kuruyemiş Alırsan Herhangi Bir Performans Düşüklüğü Yaşamazsın Emin Ol :) Carb-Up Günleri İnsanlar Karatay Diyetinin Kıymetini Anlıyormuş, Diyet Yaparken Dinçlik, Zindelik Geliyormuş, Carb Up Günleri Bi Halsizlik Geliyormuş, O Yüzden Carb Up Günleri Antrenman Yapmamayı Düşünüyorum Ben :))

Cidade de Deus ve moothy bunu beğendi.
  15. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    @heldic tekrar hosgeldın :) asla sozundne donmeyen adam ketojenık denılınce aklıma gelen ılk ınsan :)

oncelıkle sunu solım 145 kg yukske bır rakarm kı normla brı ınsan ıcınde cok yuksek bır rakjam vıcık vıcıksın dmedı kımse . neyse uzatmadan tahlıllerını yaptırdıysan sorun yok

sunuda solım ben forumda asla dıyet yada beslenme seklı onermedım sadec sunu onerıyorum dengelı beslenme yanı sadece lıf yag ve proteın ıle degıl her besının gerkelı mıktarlada oldugu dıyetler

bu bence daha saglıklıdır ben buna ınanıyorum kı ketoyu detsklıyenlerede saygım var ama bence dogru bır yasam bıcımı degıl cunku dengelı degıl

hele bır sporcu ıcın hıc dogru degıl ben heldıcın bu dıyetı yapmasını garıp bulmuyorum cunku kendısı sporcu degıl

ama zeuss bence karbonhıdrat oranını bıraz arttırman kutlelenmen acısından daha mantıklı olucaktır

Cidade de Deus bunu beğendi.
  16. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    @Dannyboy

Ahahahaha :)

Biz sözünden dönen adam oluyoruz sanırım bu durumda :D
    Yok abi daha doğru, daha iyiyi öğreneceksem, sözümden dönen olmaya razıyım ;)
    Bilim takiye kaldırmaz, sözümü ezdirmiyeceğim gibi saçma işler uğruna yada kişisel isteklerim uğruna yanlışta kalmaya devam edersem artık bilimsel düşünce ile düşünmüyorum demektir!
    Kısacası hiç düşünmüyorum demektir, böyle olmama ben bile katlanamam :)

Kullandığım Kh oranı tabi ki yağ yakımında ki arkadaşlara verdiğimiz tavsiyeler gibi değil!
    Ki benim verdiğim tavsiyelerde zaten sağlıklı Kh lar sınırsız ;)

Ama yine de yetmez bin bilsem de bir kere daha bilene sormak isterim, yani senden kütle arttırmak için bilgi ve tecrübelerini soracağım daha başını ekşiteceğim dönemler olacaktır ;)

Şuan ki hacim artımım dan memnunum sadece geçen ay çok beğenemedim diyebilirim.
    Malum artık artım zorlaşacak git gide bunun da farkındayım ;)
    Bu ayın sonuçlarını da bir görmek istiyorum, ona göre tekrar değerlendirmeler yapacağım :)

Danny Boy bunu beğendi.
  17. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076

estafrullah olurmu hıc ole sey sen su an bole daha tam ketojenık degılsın yenı basladın daha dur ama heldic gercekten ketojenık :)

yanı benım kendı gorusum bızım gıbı sporcular ozellıkle spordan 2 saat once spordan sonrakı ogunde mutlaka kh almalıdır ve mumkunse sabahta bır mıktar alınmalıdır . yoksa kutle beklemk bence pek dogru olmaz hele dolu bır kas gorunumu hıc beklenmemelıdır bknz. yarısmacılar yarısmadan 15 gun once dopdolu fızıklerı yarısma gunu ınce bır yapı halını alıyor :)

ZeusS_ bunu beğendi.
  18. serkan1984

serkan1984 Üye

Beğenileri:
    341
    Ödül Puanları:
    73
    @zeus

bence şu " sınırsız " terimini çok vurguluyorsun , çok kötü sonuçlar dogurabilir , her ne kadar saglıklı olsa bile sınırsız gibi bi laf etmek şakaya gelmez , suyun bile fazlası zararlıyken , birinin kalkıp şu besini sınırsız yeyin demesi , bilimsel konuştugunu iddia eden birine yakışmıyor

ZeusS_ ve Karakaş bunu beğendi.
  19. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    dengeli beslenme derken neyin dengesi ?

Araba mazot yakiyorsa dengeli olsun diye sumu koyacaksiniz yakitin icine ?

Insan vucudu et yag yemeye programlanmis tarim devrimi daha cok yeni tarim devriminden onceki gibi beslenmeliyiz avci toplayici zamanlarda oldugu gibi

20. Efrahim

Efrahim Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Ankara
    @heldic +1 rafine ürünlere, fazla ısı görmüş besinlere, konserve yiyeceklere, Günde 6 gramdan fazla tuza, uht süte, gi yüksek gıdalara, paketten çıkan hemen hemen herşeye hayır :)
    @ZeusS_ Katılıyorum ama sınırsız karbonhidrat benim de canımı sıktı, nasıl ki glisemik indeksi yüksek olan bir yiyecek insülin seviyemizi hemen arttırıyorsa, glisemik yükü yüksek yiyecekler de insülin seviyemizi hızlı artırır.
    "...Glisemik indeks (Gİ) karbonhidratların kandaki glükoz düzeylerine olan etkisini ölçme sistemidir. Kavram Toronto Üniversitesinde Dr. David J. Jenkins ve meslektaşlarının çalışmaları sonucu ortaya atılmıştır..."
    "...son yıllarda karbonhidrat içeren besinlerin öğünlerde tüketilen porsiyonlarının kan şekeri üzerindeki etkilerini karşılaştırmak için "glisemik yük" kavramı ileri sürülmüştür. Bir besinin glisemik indeksi yüksek olsa bile tüketilen miktarı az olduğunda glisemik yükü düşük olabilmektedir..."= Ters Anlamından Çıkarılacağı Üzere Glisemik İndeksi Düşük Olsa Bile Tüketilen Miktar Çok Olduğunda Glisemik Yükü Yüksek Olabilir.
    Kaynak:http://www.b o d y t r . c o m /2010/08/glisemik-indeks-ve-glisemik-yuk.html (boşlukları silin lütfen)

ZeusS_ bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş