Ketojenik diyet (SKD) araştırma- fikir alışverişi - başlama...günlüğüm

Konusu 'Yağ Yakımı Günlüğü' forumundadır ve PÖTİKARE tarafından 26 Nisan 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    oklohama, palotik diyeti uygulayanda yokki kaldıki ketojenik diyeti yapmak cok daha zor. çok para isteyen bir diyet sekli cok protein tuketmek gerekiyor.

makarna pirinç patates ekmek bunlar diyete giriyosa bu diyet insanı zinde olmaktan cıkarır stres ve bunalımı arttiriyor.

Bayan arkadaşımız uykusunun geldiğini söylüyor ve daha önce insulin direnci ve metabolik sendromu oldugunu kendiside söylemiş.

ben kilo açısından yaklaşmadım bile.

demişsinizki yağ tüketmek için kasmayın.

Diyetteki yağ miktarını arttirin diyorum bende.

Özellikle protein kaynaklarını yağı ile birlikte alın.

İnsulin direncini çözmenin başka yolu yok.

ikincisi yağ asitlerinin insanı yağlandırmadığını söyledik. hücrelerin içerisinde mitokondriler var.

Vücutta karbohidrat olmadığında, Yağlar AsetilCoa formuna dönüşüp mitokondrilerde yakılıyor. İGF-1 kas kemik ve beyin hücrelerini koruyor.

Ayrıca bütün hormonlar bir ahenk içinde çalışıyor.

Ökaryotik canlılarda, oksijenli enerji üretiminin en temiz en verimli enerji kaynağı olduğunu söyledik.

Ben burada bayan arkadaşımıza yardım için söylüyorum, karbohidratları bir dönem tüketmeyin yada oldukça azaltın.

Mümkünse erken yatın, ve sabah yürüyüş yapın.

Meyve sebze ve protein yağ tüketin ve mutlaka whey protein kaynağından faydalanın.

Yağ asitlerini mutlaka tüketin hiç korkmayın. Siz karbohidratlardan korkun su an.

insulin direncini yeninki, sağlıgınıza geri kavuşun.

Birde bol bol lor peyniri tüketin.

ayrıca balık yağını 1-2-3 gram arasında bir değerde almak sıkıntı stres ve depresyonu önlüyor. Yağların yakılması sırasında kişiyide sakinleştiriyor. Ayrıca motivasyonu ve görme yeteneğini arttiriyor.

omega3 yağ asitlerinin sayısız faydaları var bol bol tüketin korkmayın hiç.

Son düzenleme: 31 Mayıs 2011
    Efrahim ve PÖTİKARE bunu beğendi.
  2. PÖTİKARE

PÖTİKARE Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Evet. Kesinlikle karb. az yemek insülin direnci olayına çözüm getiriyor. Gözünüz dönüp saldırmıyorsunuz, omuz silkip yemegin önünden geçip gitmek kolay oluyor :)

Coyote, sabah yürüyüşlerine tekrardan başlayacağım. Evde kahvaltı edip mi çıkmalıyım yoksa bunu işyerine gelince yani yürüyüş sonrası mı yapmalıyım?

Şuna garanti verebilirim ki, keto oldum mu bilmem (yaparken-başlarda) ağzımda falan aseton tadı da oluşmadı. (şart değil snaırım da gene de yazıyorum). ama ketojeniki tam uygulamak değil uygulamaya ÇALIŞMAK bile büyük fayda diye düşünüyorum KENDİ BEDENİM İÇİN.
    Şöyle ki yürümekten NEFRET ediyorum. Çok üşeniyorum. Ama keto yapmaya çalıştığım dönem inanın sabahları hiç üşenmedim ve keyifle yürüdüm. Bilerek dolmuşu kaçırdım daha fazla yürüyüm diye vs. E bi de sabah vücut zinde oluyordu. Hoş akşamları çok yorgun oldugum için dolmuştan erken inip aynı yolu yürümek sürekli bayır çıkmak gibi çok yoruyordu, ama eve gidince bişeyim kalmıyordu. Sanırım fazla yüklenmemek adına akşam iş dönüşü yürümeyi sonralara bırakıcam.

Yıl sonuna kadar az karb. ile oluşturdugum bir diyeti uygulamayı sürdüreceğim. Açıkcası çok fazla hastalğım var. Beden olarak hiç yaşımın adamı değilim :( ve ben yıl sonuna kadar makul rakamlara ulaşıp bedenimi temizleyip artık bebek için hazırlanmak istiyorum.

Meyve ekleyeceğim dediğiniz gibi. Keza çok severim! ama ketoda hiç yemedim bi çilek yemiştim o kadar. Ama uzun dönem olacagı için gi düşük meyvelerden eklesem hem iyi olacak hem de keyifli.

Sebze olarak neler tüketebiliyorsunuz siz genelde?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 10:42 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 10:30 ----------

Bir de nescafe veya türk hakvesi hakkındaki görüşleriniz nelerdir bu tür diyetelerde tüketilmesi hakkında?

nescafe içtiğimde sanki bagırsak hareketlerim hızlanıyor gibi hissediyorum da...?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 10:54 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 10:42 ----------

Sayın Coyote, geçen migrosa gittiğimde bu wheyden gördüm nedir bu toz mu?

tüketimi nasıl, BEN nasıl tüketmeliyim?

ve fiyatını da baz alarak nerelerde satılır bu migrostan mı alayım?

3. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    ben bayan arkadaımız karbo. yesin dedmiyorum zaten. bendede benzeri şikinlik yaptığını anlatmak için yazdım onları :D birde bişey dikkatimi çekti. uyku gelmesi vs. bu durum benhde her ne hikmetse yulaf yediğimde oluyor. ki sanıyorum yulaf glisemik indeksi dusuk bir karbonhidrat. bunun bu tarz bi uyusukluk hissi vermemesi lazım diye dusunuyorum. zaten bu aralar 6pack yapmama ramak kaldı iyice kıstım karboyu.yinede sabah ve ant sonrasında bir miktar almaktayım. bu yulafı sabah alıyorum ve sanki gunumun yarısı uyusuk geçiyor. besin intoleransı olabilir belkide. bunu değiştirmeyi dusunuyorum. oraya tam tahıllıekmek eklesem bu sefer sodyum oranı yuksek. en mantıklısı galiba yuksek b vitamini ve potasyum içeren patattesi menuye almak olacak. iyi çalışmalar kolay gelsin ...

PÖTİKARE bunu beğendi.
  4. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    özellikle ağızda metalik bir tad hissediyorsanız ketojenik durumdasınız demektir.

uzun süre karbohidrat kaynaklarını bırakırsanız ketojenik duruma geçersiniz.

ikincisi whey protein sütte bulunan biyolojik değeri çok yüksek bir protein, enerji üretiminde büyük bir öneme sahip ayrıca pankreas hormonlarının üretiminine yardım ediyor.

Beynide koruyor. daha bir cok faydası var ama sizin icin en önemlisi enerji üretimi.

kafein tüketimini yatma saatlerine yakın bir zamanda kesin.

mesela hazır kahveler ve kafeini hap seklinde almamak gerekir. hazır çözünebilir kahveler miğdeyi ve

bağırsak florasını bozuyor.

özetle türk kahvesini günde bir - 2 fincan öneririm ben.

Fakat kahve vücutttaki stresi de arttiracaktir. Ayrıca kahve içiyorsanız bol bol su için. Kahve diüretiktir. Bir kötü etkiside kahve insulini etkiliyor. baş ağrılarınada sebeb olabilir.

Kakao ve kahve gibi içeceklerin azda olsa insulin üzerinde etkisi var.

genellikle yürüyüş önceleri tüketmekte fayda var. Kafeinin yağ yıkımına büyük etkisi var fakat düzenli kullanıldığında bu etki sona eriyor yada dozajı arttırmak gerekiyor.

tabiki yan etkileride var, en önemlisi bağımlılık gerçekleşiyor. Mesela kafein almadığınızda dopamin eksikliği oluşuyor. yani artık kahve içmessiniz kahve içip yaptıgınız işlerinizi halledemez duruma geliyorsunuz.

Beyindeki dopamini arttiran her türlü madde bir nevi uyuşturucudur. Mesela kafein 3. sınıf bir uyuşturucu olarak geçer. uyarıcıdır.

o yuzden doğru zamanlarda kullanılmalı.

Mesela bisiklet yada yürüyüş gibi aktivitivelerden önce kullanılabilir fakat miktarı iyi ayarlanmalı, yoksa idrar yapma gereği duyulur.

yatma saatine en az 7 saat önce tüketilmeli. uyku kalitemizin korunması için bu şarttır.

Kefir vücudumuz icin mükemmel, whey protein tozuda kullanılabilir. ancak whey protein tozunun, aromasız olması daha iyi olur. aromalı olanların içinde bulunan aspartamın çok zararlı etkileri var.

whey biyolojik açıdan cok mukemmel bir kaynaktır. Protein kaynakları içerisinde ve özellikle kilo vermek isteyen ve güçsüzlük çeken kişilerin kullanması gerekir.

gunluk ortalama 50-75 gram protein tozu yada 1-2 litre kefir içilebilir.

ketojenik diyette kefir mukemmeldir.

bazı insanlar içindeki karbhohidratın zararlı oldugunu dusunselerde, alakası yoktur.

gunluk 70-50 gram karb altında bulunan bütün diyetler ketojeniktir.

Mesela bir dikkat etmeniz gerekende Mono sodyum glutamattir. Kesinlikle hazır gıdalardan uzak durun dediğimizde mono sodyum glutamatın iştahı arttirici gereksiz besin alımını tetikleyici bir özelliği var.

Mono sodyum glutamat butun hazır gıdaların icinde bulunuyor.

ayrıca mumkun mertebe dışarıdan Tuz tüketimi yapmayın, fakat kaya tuzunu cok az oranlarda kullanın.

kaya tuzu iyot açısından zengindir ve içerisinde bolca mineral bulunur.

Son düzenleme: 4 Haziran 2011
    PÖTİKARE bunu beğendi.
  5. PÖTİKARE

PÖTİKARE Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Dün1: 13,06
    kursağımdan geçenler:)

bir kaç dilim sucuk
    beyaz peynir
    yarım kadar domates
    tuzsuz zeytin
    mantarlı tavuk
    ayran
    ay çekirdeği

bugün 2.gün 14,06

beyaz peynir
    salam
    yarım domates
    mantarlı tavuk -mantarsız-
    ayran
    1köfte
    1nescafe
    2napoliten (çekmece çikolata)

geri kalan için planım dışarıda olacagım için,
    burgerden ekmeksiz tavuk ya da köfte
    mayonez

eve kadar dayanırsam geç kalmazsam,
    köfte salata

6. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0
    Konuda epey tartışma olmuş herkes kendi görüşünü belli etmiş de şu keto diyeti denemeyen yorum yapmasın ben 10-12 ay normal bodyci beslenmesinden sonra keto diyete girdim ilk hafta 5 kilo kaybettim ki bu sudur bu diyet gereksiz suyu atıyor vucuttan 1 yıldır bulktan göremediğim kaslarımı gördüm 2 aydada 12 kilo falan verdim baklavalar dilim dilim olmasada görünmeye başladı antremanda ağırlıklar düşmedi performansım da düşmedi yaz olmasına rağmen hatta set aralarını dahada kısaltmaya başladım yok kas kaybettirir karbosuz olmz falan diye boşuna tartışmaya girmeyin şu an kas kaybetmeden kilo verdiren en etkili diyet keto diyettir denemeyen atıp tutmasın diyet hakkında ha bunla kas kazanılırmı bilemicem 2 ay ketodan sonra tekrar karbonhidratlı beslenmeme döndüm çünkü ketoyla kilo alınmıyor kolay kolay

7. olea

olea Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    izmir
    4 aydır ketojenik diyet uyguluyorum . günlük 130 gr kadar protein alıyorum. hindistan cevizi yağı(sütünü de kullanmak istiyorum ama bilmiyorum sağlık mıdır) ve zeytin yağı bol kullanıyorum. 176 boyunda 80 kiloydum. şimdi 69 kiloyum. ayrıca kadınım. çok faydasını gördüm. enerjim arttı sırtımdaki aknelerim geçti insülin direncim vardı artık yok vs. bundan sonra hep böyle beslenmeyi planlıyorum.
    ama artık hafta sonları carb yüklemesi yapmak istemiyorum. kendimi kötü hissediyorum çünkü. hiç canım istemezken tekrar pasta börek aşermeye başlıyorum. nasıl devam ettirebilirim hafta sonları yükleme yapmadan. haftada 3 gün plates bazen de kardio yapıyorum. hafta içi spordan önce mi almak gerek. ne kadar almalı. hiç almazsam sorun olur mu. multivitamin şart mı. ben sadece balık yağı kullanıyorum. yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

heldic bunu beğendi.
  8. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Belki meyveye yönelebilirsiniz. Vitamin ise tercihe bağlı günlük yeterince sebze tükettiğinizi düşünüyorsanız gerek olmayabilir. Ayrıca eklemek isterim bende karbonhidrat yükleme günlerimde bol bol meyve tüketiyordum, bir zararını görmedim.

9. Knec

Knec Üye

Beğenileri:
    81
    Ödül Puanları:
    38
    Bende birşey sorucam.Paleo beslenme tarzi amerika gibi ülkelerde çok yaygın kas kütlesi kazanmak için bile bu beslenmeyi uyguluyorlar.Peki benim sorum şu çok düşük karblarla kas kütlesi nasıl artıyor.Yani kaslar için glikojen çok önemli değilmi, veya antreman sonrası şeker vs. bunlar nasıl oluyor kütle kazanma dönemlerinde

10. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

antremandan önce ve sonra 30gr karb olcak sekilde meyve yenen türleri var yediginiz meyveyi antremanda yakıyorsunuz antreman sonrası keto ya devam ediyorsunuz

ccmssx bunu beğendi.
  11. OMK_01

OMK_01 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    başarılı bir diyet. en basiti yemeklerden sonra uyku çökmüyor. sürekli zindesiniz.

12. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

karbonhidrat agırlıklı beslenmede uyku cöküyor beyin kendine is verilmesini istemiyormus o yuzden uyku gelmesi :)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 18:12 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 18:08 ----------

sebze yersen multivitamine gerek kalmaz :)

aha buda 1000. mesajım olmus forumda :)

Sayfayı Paylaş