Kendini Savunmak Amaclı En Kısa Sürede Öğrenilebilen Dövüş Sanatı/Sporu

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve Scoobz tarafından 25 Mart 2011 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 17 üye.
  1. Scott Adkins

Scott Adkins Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Ercanla bu konuyu daha önce konuşmuştuk benim konumda.En sonunda burnumdan estetik oldum rapor bitince başlıcam birine.Ama eğer hocam burnumun kırılmayacağına yani böyle derken güvence vermesi anlamında mesela maçlara falan çıkmıcağıma gibi şeyler söz verirse kickboks istiyorum.Mma dövüşlerine eğer katılmaya karar verirsem 1 yada 1.5 sene sonunda kendime baktıkdan sonra düşüncem bakalım ozamana kadar nolur bilemeyiz :)

2. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Tekvandocuyla İdman yaptım ama Türkiye avrupa dünya derecesi yoktu.çok istedi müsabakada yaptık.Muay Thai , kickboxing mma konularına girmene gerek yok hala idda ediyorum Tekvando bir minder sporduru spor olarak kalıcaktır.Ama adı mücadele sporu olarak geçer.Tekvandoyla anca sokakta hiç bir şeye gitmemiş saf , gücünü kontrol edemeyen birini dövebilirsin.Karşına çıkan daha sert bir dövüş sanatı yapan kişi Tekvandocuyla nasıl dövüşeceğini biliyorsa rahatca onu yenebilir.Ben Jeet Kune Do ile ilgileniyorum MMa , Kickboks , muay thai ile pek fazla bilgim yok.Ama yorumluyabiliyorum ne konuda yanlış yazdıysam kanıtlamak isteyen biri var ise yazsın konuşalım.Ben çalışılan emeğe yapılan işlere birşey demiyorum çalışıyordur insanlar emekleri vardır ama Sokak Dövüşüyle mukayese etmeleri insanların yanlış bilgi vermeleri gibi oluyor.Çünkü Sokak Dövüşü öyle bir kavram ki gerçekten çok büyük şeyleri kapsıyor.Öyle Tekvando , Karate , Aikido vbz gibi sanatlar kalıpsallaşmıştır hiç bir zaman antrenörünüzün , ustanızın size öğrettiği şeylerin dışı yoktur sizin için kendinizi aşamazsınız çünkü Karatede biri sana yumruk atarsa kesiş tarzı birtanedir ama sokakta böyle olmaz işte buna izin vermezler size emin olunki bu şansı tanımazlar Jeet Kune Do'nun Felsefesi adlı kitabı okursanız biraz daha iyi anlarsınız diğer tekniklerin kalıpların içerisinde hapiste kalışlarını , ayrıca MT , kickbox , mma gibi dövüş sanatları ise kısıtlanmış sanatlardır.Bunlarla Sokakta birini dövebilirsin ama öğrendiğin teknik sayısı yeterli kılınmadığı sürece rakibine yapabileceği vuruşlar bellidir.Soruyorum size bir kickboxs'da duruma bağlı olarak göze vuruş teknikleri var mı?Muay Thai'de hayalara vuruş var mı? MMA'da saç çekmek , ısırmak ne bileyim daha birçok saldırma tekniği var mı?İşte bunlar olmadığı için her zaman tamamen sokağa dönük bir dövüş sanatı olarak geçmiycek.Ben emek veren insanlara saygı duyarım sadece anlatmak istediğim budur.JKD'de pek yeniyim ama felsefesi gerçekten muhteşemlikler taşıyor.Vücudu otomatikleştirmeyi sağlayan , insana boşluk felsefesiyle dövüşe bakmayı sağlayan başka dövüş sanatı olduğunu düşünmüyorum.Jeet Kune Do'da herangi bir sınır yoktur sınır tanımaz...BİZ KARATECİLER GİBİ BAĞIRIP ADAM YUMRUK ATARSA SAĞDAN KESCEZ SOLDAN KESCEZ BAĞIRARAK KASILARAK YAPCAZ DİYE DÜŞÜNMEYİZ , TEKVANDOCULAR GİBİ SADECE AYAKLARIMIZI KULLANMAYIZ , MUAY THAİCİLER GİBİ VAR OLAN ELLERİMİZİN KULLANIMLARINI KISITLAMAYIZ , BOKSÖR GİBİ YUMRUKLARIMIZDA OMUZ ÇIKARMAYIZ , GELENEKLERE TAKILMAK YOKTUR BRUCE LEE DÖVÜŞ SANATINI OLUŞTURURKEN SADECE GEREKLİ OLAN TEKNİKLERİ ALMIŞ.GEREKSİZİ ATMALISINZ KENDİNİZDEN BUNU BİLMELİSİNİZ...Ben tekvandocunun Türkiye'de olanınında Avrupa'da olanınıda minderin üstünde yapılabileceği hareketlerin sınırlı olduğunu biliyorum.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 01:10 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 01:02 ----------

Bloke yapışlarınızı görmek isterdim , Pumselerle hayal ediyor musunuz? gerçekten hala inanıyor musunuz? onları yaparak biryere gelinebilceğine ? yani tabi minderin üstünde rakibinizi yenmek için pumselerle inanarak çalışın karşınızda rakip varmış gibi vurun :) ''Bilinçli bir insan kavgadan uzak durur,o yüzden sadece bilinçsizlerle kavga etmek normal.'' Peki hayatında hiç mi? bilinçli olan bir insan ile kavga etmek zorunda kalmıycaksın?Varsayalım kaldın napıcaksın rakibinin bilinçsiz olduğunu umucak mısın?kavga etmek zorunda kaldığında bu kelimelerin arkasına saklanılmaz dostum kendini savunmak istiyorsan savunabileceğin bir sanatı savun burda bari :) Tekvandoda ellerini ne kadar iyi kullanabiliyorsun ki rakiple bitişik kaldığında kendini savunabiliceksin.Sokak için Gard sınırsızlaşabilir ama durşun kötü olursa eğer o ayakların yere yapışık ise bilen sen kendini garddan dolayı savunamazsın bile...

3. Animasyon

Animasyon Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ercan hoca hiç üyelere yönelik yorum yapmaz.O bile sana dayanamayıp bir şey yazmış.Bende susuyorum artık.Kareteyide sadece yumruk bloke eden bir spor haline getirdi.Böyle insanlarla tartışılmaz.Jkd hakkındada dediklerine inanmıyorum aslında gittiğine inanmıyorum başta.Giden öğrenci bu kadar boş konuşmaz.Bıktım artık cevap yazmıcam.Muaythai de felan bilgisi yokmuş.Bence hiçbirşeyde bilgisi yok.JKD den soğuttu adam beni!İyi forumlar.

4. yellow_captain

yellow_captain Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    @SiR Arawn
    Arkadaşım niye kendi sporunu anlatmıyorsun ? Başka dövüş sporlarını veya sanatlarını küçümseyerek kendi sporunu yüceltmeye çalışma amacın nedir anlayamadım.
    Karateciler,teakwandocular,muay thaiciler,boksörler alayı birşey bilmiyor alayında sorun var yok karateci bağırıyor,yok boksör omuzdan bilmemne yapıyor,yok teakwando öyle, yok o böyle o şöyle biz onlar gibi öyle yapmıyoruz şunlar gibi böyle yapmıyoruz başka sporları küçümseyerek kendi sporunuzu yukarıya çıkartamazsınız ! ; Bir tek sizin spormu yada sizin sanatınımızmı iyi diğer sporlarla uğraşan adamlar ne yapsın.Sokakta adam gibi bir boksöre rastgelde sana göstersin omuzdan yumruk çıkarmayı :D bir muay thai ciye denk gelde sana göstersin ellerini nasıl kullandığını.
    Eğer hakiketen bir sporcu olsaydın başka sporlarada saygı gösterirdin heralde sizin felsefesinizde yok böyle birşey size sadece sokakta nasıl adam döveriz diye gösteriyorlar valla beni Jeet Kune Do dan soğuttun ayıp ya sizin felsefeniz böylemi...
    .Ben Jeet Kune Do ile ilgileniyorum MMa , Kickboks , muay thai ile pek fazla bilgim yok demişsin altta yok boks böyle yok muay thai böyle demişsin bir dediğin bir dediğini tutmuyor.Sana göre diğer sporların hepsi kısıtlı sizin spor mükenmel.
    Soruyorum sana madem JKD bu kadar iyi n,ye kimse bilmiyor niye kimsenin haberi yok ? (Yani bu soruyu sordundun ya bana birşey demiyorum artık)

Animasyon bunu beğendi.
  5. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Jeet Kune Do Bruce Lee'nin ölmesinden sonra pek fazla insan bilmemesi yüzünden yayagınlaşamadı.Türkiye'ye getiren insan Fehim Başaran Yükse Yılmaz hocaya ders vererek ordan yayılmaya başladı şuan bilen Türkiyede sadece 8 yerde Jeet Kune Do salonu vardır.Ben başkalarının sporlarını küçümsemiyorum bu konuyu açan arkadaşın sonusuna yanlış cevap verenlere görüşlerimi bildiriyorum.Ben çoğu şeyleri bilgilerimle değerlendiriyorum sizler yaptığınız mücadele sporlarının ne kadar yararlı olduğunu biliyorsunuz ve abartmakta bulunuyorsunuz bu konu altında onun için yazıyorum.Bir Muay Thaici , Kickbokscu , MMacıyla çalışmadım.Ama Boksör , Wing Chuncuyla çalıştım.Ve şuan Jeet Kune Do öğreniyorum.Bakın anlatmak istediğim şey klasik sanatların geçmiş yıllarda bulunmuş.Üstlerinden 1000 yılı aşkın zaman geçmesine rahmen bu sanatlarla bu yüzyılda sokak dövüşünde işe yarıycağını düşünen arkadaşlarımızın oluşudur.Boksör çıksın , MTci çıksın bakalım ringte olmadıklarını anlayınca nasıl bir tepkiyle karşılaşıcaklar...Bu arada JKD'nin yayılmaması konusunda dediğim gibi çok insan bilmiyor bu yüzden bilgi dağılmadı daha , yabancı ülkelerde bile yaygın bir dövüş sanatı değil çünkü Bruce Lee çok fazla öğrenci yetiştirmedi...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 13:11 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 13:07 ----------

Son yazdıklarıma karşın bir cevap veremiycek oluşun yüzünden soğuyup kaçtığını idda etme , senin gibi bilinçsiz insanların düşünceleri hala böyle devam etsin bencede en iyisi unut devam et hayatına...Keşke İzmir'de olsaydın bir müsabaka yapma şansımız olsaydı ki bana elindeki yeteneklerle yapabileceğin hareketleri göstermiş olurdu MTcilerin , tekvandocuların gücünü gösterirdin bana...

6. Animasyon

Animasyon Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Son yazdıklarıma karşın bir cevap veremiycek oluşun yüzünden soğuyup kaçtığını idda etme , senin gibi bilinçsiz insanların düşünceleri hala böyle devam etsin bencede en iyisi unut devam et hayatına...Keşke İzmir'de olsaydın bir müsabaka yapma şansımız olsaydı ki bana elindeki yeteneklerle yapabileceğin hareketleri göstermiş olurdu MTcilerin , tekvandocuların gücünü gösterirdin bana...
    Bizde ilk 1-2 ay bir spora gidince o sporu bir numara sanardıkta,seninki biraz tuhaf 6 yaşındaki çoçuklar gibi benim babam senin babanı döver hesabı yapıyorsun.Konuyu okuyan herkeste seni her türlü kapak ettiğimide görüyor.Umarım forumdan en kısa zamanda uzaklaştırılırsın.Sen bu sporu bırak,bu düz mantıkla gidersen ben senin hocan olsam atardım seni salondan.Sen milletin başına iş çıkarırsın öğrendiğin iki hareketle anca.Dövüş sporu yapan insanlar kavga etmeyi değil kavga etmemeyi öğrenir özünde.Sen bunu anlayamadıysan oda senin sorunun.İyi forumlar.

7. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Bakın hala yanlış anladığın şeyleri saptırarak yazıyorsun.Birşeyin bir numara olduğunu idda etmiyorum.Konuştuğumuz konu sokak dövüşlerine yarıyan dövüş sanatları bilgili olduğum kadarıyla yazıyorum ve cevaplıyamıyorsun şimdi senin gibi seviyesiz bir insanla dialoga girmeyi kesicem son mesajım sana seviyesizliğin üste yazdığın herşeyden belli oluyor.Emin ol ben senden iyi biliyorum kavga etmeyi değil kavga etmemeyi ama burda konuştuğumuz konu o değil sokak dövüşüne en iyi olucak dövüş sanatı...

8. demir00

demir00 Özel Üye

Beğenileri:
    1.316
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Istanbul
    Değerli üyelerimiz;

Konunuz kilitlenip kapatılmıştır.
    Konu kilitleme sebepleri;

Forum Kuralları Madde-24'e aykırı başlık!

Alıntı:
    24- Kavga önerisi istemeyin, öneride bulunmayın! Kavga etmek,dövüşmek,tehdit etmek,tabanca,silah,bıçak vb konuları içeren , bu konularda tavsiye isteyen, tasviye veren, özendiren mesaj ve konuların paylaşılması yasaktır.
    Lütfen 1 dakikanızı ayırarak forum kurallarını okuyunuz. Forum kurallarını okumak için buraya tıklayınız

Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
    BodyForumTR Ekibi

Son düzenleme: 19 Ağustos 2011
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş