Kendime uygun bir kemer nerden bulabilirim?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve MdbK tarafından 25 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

1. MdbK

MdbK Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Boyum 1.62, kilom da 62.Açıkçası bel kaslarımın pek kuvvetli olduğunu düşünmüyorum bu yüzden de squat yaparken bir süre boyunca kemer kullanmayı düşünüyorum.Tabi bu sırada belimi de kuvvetlendirmek için zaten çalışıyorum ama hala yeteri kadar iyi değil.Sorum şu olucak kendime uygun bir kemer nerden bulabilirim?Spor salonumda zaten bir kaç tane kemer var fakat boyum kısa olduğundan belime tam oturmuyor, forumda arama yaptım çıkan bi konuda kemerle bel arasına havlu koyulabilceğini öğrendim bu işe yarar mı?
    Onun dışında İstanbulda, Anadolu yakasında oturuyorum.Kadıköy taraflarında.Bu civarlarda kemer bulabilceğim bir yer war mıdır kendime göre?Kadıköy de bakındım bazı yerlere(Nike satan yerler, Kadıköy Pasajı..) ama tam olarak belime oturan bir şey bulamadım.Nike'da sadece Large ve XLarge war acaba herhangi bir yerde Medium falan bulmak mümkün olabilir mi?
    Tavsiyelerinizi bekliyorum.
    (Bir şey eklemek istedim, internetten ısmarlamak pek istemiorm çünkü biraz da acil gerekio aslında ama 1-2 günde geliosa internetten de ısmarlıyabilirim.)

2. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    gununfirsati.com sitesınden ben aldım.gayet guzel.beli tam anlamı ile kavrıyor ve koruma maxımum.

3. MdbK

MdbK Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Peki small, medium, large olarak mı?Yoksa tek bir seçenek mi war?

4. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    ben beden belirtmedım ve m beden gondermişler.cuk oturdu derler ya oyle bir şey.gayet memnunum.

5. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    mdbk sen oyle cuk oturmasina bakma senin belin cok ince.nike in cok guzel kemerleri var onlar sana olur.

6. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Kemer hakkında sormussun, dilerim kendine göre bir kemer bulabilirsin ancak hatırlatmak isterim ki, belli bir aşamaya gelmeden kemer kullanmak bence çokta gerekli değil.
    62 kilo olduğunu düşünürsek, zaten kas kütlesi yönünde daha çok yol kat edebilirsin, şu anda kendini gerçekten zorlayan, belini tehdit eden kilolar kullandığını sanmıyorum.
    Beli kuvvetlendirmek bence çok önemli, ben liseye yeni başladığımda, o zamanlar için idol olarak gördüğüm sporcu bir arkadaşımın tavsiyesiyle beli kuvvetlendirici bir harekete başlamıştım.
    Hareket çok basitti, şnav çekecek gibi yere uzanıyordum, ayaklarımı ise duvara dayıyordum, daha sonra ellerimi giderek ilerilere alarak ve ayağımı duvarda yukara çıkartarak bir anlamda duvara eğik olarak dayanmış bir kalas gibi :) bir pozisyon alarak beklemeye başlıyordum.
    En son 4.5 dakikaya çıkarmıştım süreyi.
    Bu hareket, bel ve mide kaslarımı inanılmaz güçlendirdi.
    Bu dediğimi yapan kimse görmedim ancak olayın ana fikri beli güçlendirdiğinde bunun faydası hayat boyu olur, ani bir harekette beli sakatlanan çok insan var, bence kemere güvenmek yerine +100 kilonun altına girene kadar kemere çok itibar etme.
    Zaten bu kilolar söz konusu olduğunda kas kütlen çok artmış olacak, zayıf noktanın üzerine gitmek bence kemer almaktan daha önemli.
    Sen genede kemer al, ama belini güçlendirme azmi içerisine gir, kısa zamanda sonuç alacağına eminim.

7. MdbK

MdbK Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Cevaplarınız için teşekkürler.En iyisi şu kemeri bir kaç yerde daha aramak umarım bulabilirim.

@Karasan
    Dediğiniz şeyin farkındayım zaten belim kuvvetsiz sayılır.O yüzden ters mekik ve deadlift yapıorm.Aslında deadlift tam beli çalıştırmıo ama o da kuvvetlenmesine yardımcı oluodur birazcık.Sizin dediğiniz hareketi tam anlıyamadım ama kafamda birşeyler canlandı.Good-morning die bir hareket war o da beli çok iyi çalıştırıomuş die duymuştum hareketi yapan bir tanıdığımdan.Belim tam kuvvetlenene kdr kemer takarım sonra da pek gerek kalıcağını sanmıorm 60-90 kg arasında ama belim kuvvetlenene kdr şart gibi.

Tekrar teşekkürler..

8. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Deadlift doğru yapıldığında beli en çok çalıştıran ve güçlendiren harekettir, good morning, izole bir hareket iken deadlift, bir çok kası çalıştıran ve çok yüksek kilolar kullanmaya izin veren harika bir hareket.
    Doğru yapılması çok önemli, yani beli asla içe doğru kavis oluşturmaması, gözlerin ileri bakması, başın dik olması gibi incelikleri var.
    Bu hareket, hem beli çelikten kordonlarla donatır (erector spinae kası geliştiği zaman bel kemeğinin üzerinde iki tane kastan kalın kordon geçiyor görüntüsü verir)
    Kalça kaslarını çok güçlendirir, mide duvarını güçlendirir, sırtı kalınlaştırır, ön kolları ve parmakları en iyi çalıştıran harekettir.
    Deadlifti her sırt idmanında yapman çok iyi olur.
    8-12 tekrar 4 set uzun vadede harikalar yaratacaktır.
    Kemer takarak belini güçlendiremezsin, kemer-strap gibi ekipmanlar ancak son bir iki çalışma setinde kullanılmalı, öncesinde kas ağırlığa desteksiz olarak direnecek güçlenmeli, gelişerek artan yüklere adapte olmalı.

Dikkatimi çeken bir diğer unsur ise, kemeri çok acele temin etmek istiyor olman.
    Psikolojiye çok meraklı biri olarak, bu acelende, kemere büyük bir anlam yüklüyor olmanın büyük etkisi olduğunu düşünüyorum.
    Kemer seni amerikalıların deyimiyle,"öteki seviyeye" taşımaz, büyülü bir etkisi olmaz kesinlikle idmanlarına.
    Burada anlaşalım, son setinde fazladan on kilo ile squat yaparken kendini daha güvende hissetmeni sağlar, bu ek gelişim için çok iyidir, ancak dediğim gibi, kendini çok zorlayacak seviyede olmadığın için, kemerin ağırlık basmanda çok etkisi olmayacak.
    Dorian Yates, kemersiz 140 kilo ile rowing yapar, kemerle 220 yapar, mesela bu çok önemli bir farktır, iyi olmakla mükemmel olmak arasındaki farktır o 80 kilo.
    Ancak 40 kilo ile 50 kilo arasındaki fark çok büyük değildir, doğal çabanla yapabileceğin bir şeydir o 10 kilo.
    Dediğim gibi o kemeri al, ama o kemerden çok şeyler bekleme.
    Kendinden bekle, deadliftten, squattan, hyper extension gibi hareketlerden bekle asıl farkı.
    İyi çalışmalar.

9. MdbK

MdbK Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Önerileriniz ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler, önerilerinizi dikkate alıcağım zaten bb hakkında çok bilgili değilim en önemlisi de tecrübe olarak sizlerden çok daha eksik olduğum için bu forum bu eksikliğimi kapatabilceğim yerlerden birisi.
    Tekrar ilginiz ve cevaplarınız için teşekkürler.Acele etmemin sebebi 20 haftalık bir progama başlıycam ve nerdeyse her antremanda squat war.Bende başlarda kemerle giriyim diorum çünkü belime güvenmiorm açıkçası.Tabi belim güçlendikten sonra sizin tavsiyenize uyucağım yine.(Son setlerde +kilo eklediğimde kemer kullanma..)

Sayfayı Paylaş