Kendi karışımım!

Konusu 'Yemek tarifleri' forumundadır ve anung tarafından 16 Ekim 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. anung

anung Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    bruksel
    1 su bardağı süt 3 tam yumurta yarım su bardağı kadar yoğurt tatlandırmak için meyve (muz-çilek vs.) veya az reçelde konulabilir. ve 2 yemek kaşiği süt tozu.. mikserde 1-2 dakika karıştırılıp yavaş yavaş içilmesi gerekiyor. tadı milkshake gibi :) işin sırrı yavaş içmek(ağzımızdaki enzimlerle yani bizim tükürük dediğimiz seyle iyice karışıp mideye gitmesi gerekiyor.) ve gece yatarken içmek. saygılar.............

2. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    bu karışımın vücut yeniledigini neye dayanarak söylüyorsun tam anlayamadım.. daha dogrusu vucut yenılemek ne demek?
    ayrıca kullanmıs oldugun çiğ yumurtanın bakteri üretme ve bazı mikropları barındırma ihtimalini de hesaba katmalısın.. o yuzden yumurta tuketımını fazla sarı kullanmadan pişmiş yapmanı öneririm..
    saygılar

3. JöNTürK

JöNTürK Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Tekirdağ
    Bu ve buna benzer karışımlar çoğu vücutcu tarafından bilinen bişi ama sen da yeni keşfettin heralde ;)

4. cdalgic

cdalgic Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Re: Kendi karışımım vucut tazelemeye birebir!!

Yumurtayı çiğ tüketmemek gerektğini pek çok hocadan duydum ve bir ara internettede body le ilgili çok güvenilir bir siteden okudum. kesinlikle çiğ tüketilmemeli.

5. Vadi

Vadi Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    insaat sektoru
    Yer:
    fransa
    Çiğ yumurta mı, pişmiş yumurta mı?

Yabancı bir beslenme uzmanının bir kitabında çiğ yumurta ile ilgili bir yazısını okumuştum; şunları söylüyordu :
    Proteinlerin yapı taşlarını oluşturan Amino Acid'lere yakından bakıldığında onların boncuklu bir kolye gibi dizildiğini ve birbirilerine sarılmış olduklarını görürsünüz (burada çiğ yumurtadan bahsediliyor tabii). Amino Acid'ler bu şekilda iken mide tarafından parçalanıp sindirilmesi zor ve uzun sürer. Fakat onları pişirdiğinizde birbirine sarılmış bu zincirler çözülerek yan yana dizilirler. Ve bu şekilde midemiz tarafından daha rahat sindirileceğinden bahsediyordu.
    Şahsen önceden yumurtaları çi çiğ yeyiyordum bu yazıyı okuduktan sonra omlet şeklinde (çok da fazla pişirmemek sureti ile) hemde sayılarını 2 katına çıkartarak (10 tane 2 si sarısı) tüketmeye başaldım.
    Kişisel olarak midem daha kolay hazmetiğini gözlemledim.
    Yorum sizin...

6. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Re: Çiğ yumurta mı, pişmiş yumurta mı?

Çiğ yemek hastalık riski de taşıyor. Hoş forumda çok yiyen var bir şey olmadı ama, yinede :?

7. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    ÇİĞ YUMURTA

Aman haaaaaa...

Sakın ola ki çiğ yumurta tüketmeyin...

Sebep :

1)Yumurta kabuğundaki hayvan dışkıları belirli bir süre sonra yumurtanın içine nüfus edebilir..
    2)Bu dışkılar yumurta içine nüfus etmese bile , elle temas halinde ya da kırma esnasında yine yumurta içine bulaşma ihtimali taşır..

3)En önemli kısım ise burası : yukarıdaki ikisinden biri gerçekleşirse ve hayvandaki hastalık bize geçerse , örnek olarak bu direk "SALMONELLA" sebebidir..

Salmonella ' nın etkilerine ve daha ayrıntılı bilgiye ise aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz :

http://www.food-info.net/tr/qa/salmonella.htm

8. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    ben yumurtanın akını sarısından ayırmak ıcın tabaga kırarken yumurta akı kabugu da temas edebiliyor..
    daha sonra bunu pişirip omlet yapıyorum..

bu durumda solmonella riski ne oluyor? yani kabuga temas eden pişmiş yumurta akındaki risk nedir?..
    sonucta akını sarısından ayırırken ister istemez temas olabiliyor..

9. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    Bu konuda meraklanmaya gerek yok...Temastan sonra pişirme işlemi gerçekleştiği için "Salmonella" mikrobu kısa sürede çoğalmasını durdurur ve geri kalanları da ölmeye başlar...

Bu yüzden minimum 6 dk yumurtanın pişirilmesi gerekir...Asla "RAFADAN OLMAMALIDIR!!!.."

Fakat eğer pişirdikten sonra da eller iyice yıkanmadıysa , kabuğa ve dolayısıyla dışkıya temas eden el , mikrobu tekrar pişmiş gıdaya bulaştırabilir...Buna da dikkat etmek gerekir...

10. CENTAUR

CENTAUR Guest

Sütle yoğurdu karıştırarak tüketmeyiz biz Türk halkı olarak, zira yourt sütü keser (yani bozar sütü) bir düşünün...

11. saso

saso Guest

bence bu çiğ yumurta işini ammada abarttınız..ben yıllardır çiğ yiyorum bu dediklerinizin hiç biri olmadı.bence yumurtayı ve hatta diğer gıdaları pişirdiğimiz zaman bazı vitaminleri yok olur..hem eskiden yumurta çiğ olarak yenilirdi bunu hepiniz biliyosunuz.kabuğundan mikrop bulaşır işine gelince biraz temizliğe dikkat edildimi o sorunda çözülmüş olur böylece.

12. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    saso sende birsey olmadigi sürece başkalarinda olmayacagini garanti edemezsin.

13. saso

saso Guest

ben böyle birşey söylemedim zaten.

14. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    daha ne demen gerekir!!!

15. saso

saso Guest

saydam polemiğe gerek yok bence..seni ve diğer arkadaşların yazılarını epeydir takip ediyorum.sen çok sert ve katı cvp lar veriyosun..neyse uzatmamada gerek yok çünkü bu senin sorunun..

16. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    saso ortada polemik yok farkındaysan..Saydam senin sözlerinden kaynaklanabilecek polemiği önlemeye çalışıyor..
    çiğ yumurta konusu sağlıkla ilgili olduğu için abartma falanda yok buarada..sen biliyor olabilirsin fakat diğer üyeler bilgilerini paylaşma ihtiyacını sonuna kadar kullanma haklarına sahipler..

17. saso

saso Guest

ortada polemik yok diyosun.sonrada benim sözlerimden kaynaklanabilecek polemikten bahsediyorsun...FARKINDAYSAN

18. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    saso valla sana diyecek soz bulamiyorum.eger benim yazdiklarimi bu kadar anlama guculugu cekiyorsan...

19. bodycicocuk

bodycicocuk Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yukarıdaki konuda sana kesinlikle katılıyorum.Çok sert ve birbirini savunma durumu var sürekli.Ancak yumurta konusunda bence eskiden çiğ yeniyormuş diye doğru kabul etmen yanlış.Sonuçta bunun zararları sonradan keşfedilebilir,bilim sürekli gelişiyor.Bende pekçok yerde bunun zararlı olabileceğini okudum.Vede şahsen Body'e ilk başladığım zamanlarda Gainer la karıştırdığım çiğ yumurta çok rahatsızlık veriyordu.Bilmiyorum bana özel birşeymiydi.Bende yumurtayı iyi kaynamış olarak tüketmeyi tercih ediyorum.

20. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    saso ve eski sabikali ve firsat kollayan bodycicocuk burda sertlik nerde?ikiniz de kendinize gelin,isterseniz baskalarina okutun,belki size durumu daha net izah edebilirler.

ben sadece sende rahatsizlik olmuyor diye baskasinda olmayacak diye birsey yok dedim,saso konuyu nereye getirdi,sencektin nereye goturdun bodycicocuk.

Sayfayı Paylaş