Kendi Hazırladıgım Beslenme Programı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve scorpi tarafından 29 Mart 2007 başlatılmıştır.

1. scorpi

scorpi Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Merhabalar
    bu forumu okuyarak Edindigim Bilgilere Dayanarak Uyguladığım Programım Asagıdaki Gibidir.

Sabah :
    7:00 : 5 gr glutamine + 200 gr üzüm suyu + 30 gr whey..
    10:00 30 gr protein ve 100 gr carb içeren bir kahvaltı
    12:30 idmandan 30 dk evel. 200 ml üzüm suyu 5 gr glutamine
    5 gr creatine 3 gr taurine 3 gr nescafe. 3 gr arginine ve nanox9 nitro oxide
    5 adet amino caps.

13:00 antreman..

14:00 hemen bitiminde 5 amino caps..

14:30
    200 gr üzüm suyu 5 gr creatine 3 gr taurine 3 gr nescafe. 3 gr arginine
    multi vitamine + b vitamin complex

14:45 gibi 200 gr büftek veya tavuk + 150 gr carb..

17:30 30 gr protein ve çok az carb içeren bir ögün

20:30 150 gram ton balıgı.. 0 carb..

23:30 100 gram light Beyaz peynir..

23:45 ZMA + arginine+ornithine + glutamine + b complex vitamine

sizce programım nasıl nerde eksiklikler veya hatalar var?
    Simdiden Teşekürler.

2. Woot

Woot Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul / L.A
    Öğlen yemeğinin yanına salata , akşam yemeğine sebze eklemeni tavsiye ederim.Bu kadar protein alıp lifli gıdalar yemezsen acısını çekersin :badgrin:.

3. cherokee

cherokee Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yük.Müh.
    Yer:
    Niğde
    öncelikle kaç kilo isen kilona göre alman gereken protein miktarını belirlemen lazım. forumda bununla ilgili yazılmış bir çok makale ve besinlerindeki protein miktarlarını gösteren tablolar mevcut. yukarıda vermiş olduğun beslenme şeklinde aldığı protein miktarı bana göre fazla geldi. ayrıca fazla protein alımında yağlanmanın yanı sıra çeşitli rahatsızlıklara da yol açmaktadır. kolay gelsin.

4. scorpi

scorpi Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    kilom 86 günlük çalışma günlerinde ortalama 180 gram civarında protein alıyorum off günlerde ise 150 gram protein...

5. wolveron2

wolveron2 Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar ithalat/kurumsal satış
    Yer:
    İSTANBUL/mecidiyeköy
    Scorpi beslenme programını hazırlarken ilk başta hedefini belirlemen lazım.Define bir vucut içinmi yoksa bulk türü bir vucut ve büyüme içinmi istiyorsun..Aldığın karbonhidratlara bakılırsa düşük tutmaya çalışıyorsun ama yanlış yaptığın nokta üzüm suyunu kullanman..günlük 400 gr üzüm suyu yüksek oranda meyva şekeri fruktoz ve aldığın markaya göre fazla miktarda sakkaroz( çay şekeri) içerir...Oysaki ilk tercihin basit karbonhidratlar yerine bileşik karbonhidratlar olması lazım..Maximum günlük basit şeker alımın 30-40 gr olması lazım .bunlarda sadece meyva şekerinden ibaret olacak..Ayrıca çok yoğun amino asit kullanımı yazmışın.Bu kadar yoğunlukta kullanım.Ve yanında protein tozuyla karaciğerini çok yoracaktır.Tepkisinide verir...Yakın zamanda vucudunun sivilcelerle kaplandığını görürsen şaşma..İlk başta normal beslenmeye bak aralarda sıçrama etkisi için takviye alırsın..

6. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    üzüm suyu eleştirine katılmıyorum..
    sabah kalkınca çok düşük seviyelerde seyreden kan şekerini yükseltebilmek için üzüm suyu tercihi doğru.. bunun dışında antrenmandan önce creatinin işlevini ve emilimini artırmak için üzüm suyu gibi bir basit karboyla alması çok doğru.. ve antrenman sonrası boşalan glikojen depolarını doldurmak adına üzüm suyu tüketmesi çok mantıklı, hatta bana kalırsa antrenman sonrası için üzüm suyu miktarını artırabilir..

aminoasit kullanımı konusundaki eleştirine saygı duymakla birlikte şunu belirtmek istiyorum:
    okuduğum yazıların birinde aminoasit kullanımının protein alımı kadar karaciğere yük bindirmediğinden bahsediyordu.. (aminoasitler temel yapı taşları olduğundan karaciğerin bunları daha fazla işleme zorunluluğu kalmıyor deniliyordu)
    bu bilginin doğruluğunu tıp konusunda bilgili arkadaşlar tasdikleyebilirler ancak eğer doğruysa aminoasitlerin karaciğere yük bindirmesinden bahsetmek doğru olmayacaktır..

7. ozzy

ozzy Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Kocaeli/İzmit
    bana aldığın glutamin miktarı fazla geldi günde 3 sefer yerine antrenmandan hemen sonra 5 gr yatmadan önce 5 gr alırsan yeterli olacaktır.

8. scorpi

scorpi Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    günlük protein alımımız kilomuz çarpı 2.0 ile 2.3 arası olması gerekmiyor mu?
    yani 85 kg x 2 = 170 gram protein.. hatta 85 kg x 2.3 = 195 gr protein..

programdaki proteinin ne bakımdan fazla oldugunu düsünüyorsunuz?

9. wolveron2

wolveron2 Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İSTANBUL/mecidiyeköy
    Burada yapmak istediğim eleştiri değildi.Sadece uygulanan yöntem farklı bireylerde farklı etkilere yol açar bunu anlatmaya çalıştım..Arkadaş zaten profsyonel olarak uğraşmıyor..Eğer ki yapmak istediği birşeyler varsa daha yararlı teknikler uygulayabilir..Yağ fazlası olan bir insanın basit şekerlere fazlasıyla dikkat etmesi gerektiğini

Kreatini üzüm suyu gibi şeker ile birlikte alınması devamlı uygulanan bir yöntem.. . Ama yeni araştırmalar.. her alımın üzüm suyu ile yapılmaması . Alım vücutta insülin fonksiyonunu etkileyen bir şeyle yapılmalı . Insülin bir tür kreatin pompalama fonksiyonu yaparak . kreatini kasların içine doğru iter . Meyve suyuna bağlı kalacaksanız her 5 gram kreatine karşılık en az 100 gram meyve suyu aldığınızdan emin olun .Seviye ve hedeflerinize bağlı olarak meyve suyuna şeker koyarak yapılan yükleme uygun olmayabilir . Son zamanlarda yapılan bir araştırma aynı sonuçları elde edebilmek için kreatinin protein ile alınabileceğini bildiriyor .Yeni yapılan bir araştırma 5 gram kreatinin 50 gram protein ve 47 gram karbonhidrat ile alımının 5 gram kreatinin 96 gram karbonhidrat alımı ile aynı sonucu göstereceğini bildiriyor..

10. scorpi

scorpi Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    kafam karıştı bir yerde basit şekerler ile okudugum yazıyı asagı koydum
    biz bu üzüm suyunu energy versin ve kan sekeri yükselsin diye almıyor muyduk burda tam tersinden bahsediyor?

TERCİH EDİLMEME NEDENLERİ :
    - Kan şekerini düşürürler, buna bağlı olarak baş dönmesi, göz kararması, mide bulantısı, halsizlik gibi olumsuz etkilere yol acarlar.
    - Kas glikojen depolarının boşalmasına neden olurlar.
    - Rafine şekerler protein, vitamin ve mineral içermezler.
    - B1 vitamininin (Thiamin) yetersizliğine neden olurlar.
    - Ağız sağlığını bozarlar ve diş çürümesine neden olabilirler. :
    - Sporcu performansını olumsuz etkilerler.

ki gerçektende bendede oluyor bu baş dönmesi ve göz kararması üzüm + creatine den sonra.

11. wolveron2

wolveron2 Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İSTANBUL/mecidiyeköy
    Bende bunu anlatmaya çalıştım..Basit şekerler senin glikojen depolarını kısa zamanda tüketeceklerdir..Ve kan şekerini ani yükseltme ve düşürme ile vucut fonksiyonlarını olumsuz etkiler..Senin için en iyi seçim tabi bu benim görüşüm..Özellikle sabah bol proteinli bir kahvaltı+100gr yulaf veya mısır kornflxi olabilir..Antremandan 1-1.5 saat önce yarım porsiyon makarna ile creatin gerçekten güzel etkiyapar.Dene ve gör..Başarılar..

12. scorpi

scorpi Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    ezcaneden saf glikoz alıp onu tüketsek nasıl olur?

13. wolveron2

wolveron2 Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İSTANBUL/mecidiyeköy
    Scorpi bence bu sporu yaparken elinden geldiği kadar natural gıdalardan aldığın besin maddelerinden yararlan..Yani devamlı olarak oradan bunu alayım şuradan bunu alayımla bu spor çekilmez hale gelir..Eğer ki bu sporda süreklilik ve başarı istiyorsan ilk başta kendin rahat olmalısın.Yani normal aldığından gıdaları güzel seç ve öğünene yay.Disiplinli şekilde beslen arkasından iyi bir çalışma gerisini zamana bırak...

14. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    antrenman öncesi kompleks karbo alımının önemine tabiki katılıyorum.. bu yazdıklarınızı destekliyorum..

benim belirtmek istediğim nokta antrenman öncesi basit karbo alımlarını mümkün mertebe creatin veya glutamin gibi besin destekleriyle az miktarda yapman.. (creatinle kompleks karbo tüketimini de eleştirmiyorum)
    zaten bu alımların amacı antrenman için gerekli enerjiyi sağlamak değil aksine besin desteklerinin emilim süresine kısaltmaktır.. antrenman için gerekli enerjinin en önemli kaynağı yulaf, makarna, pirinç, patates gibi kaliteli, düşük glisemiks endeksli kompleks karbolardır..

ancak üzerinde durmak istediğim nokta antrenmandan hemen sonra 300-400 ml basit karbonhidrat (üzüm suyu en iyi seçimlerden biridir) tüketimin boşalan glikojen depolarını doldurmak adına çok önemli olduğudur..
    bu nedenle antrenman bitiminde protein alımından evel tüketilen basit karbo yağlanmanın aksine kaliteli kas kütlesi oluşumu açısından hayati önem arz eder..

anlaşılmayan noktayı düzelttiğimi umarım..
    kolay gelsin..

Sayfayı Paylaş