Kemoterapi sonrası spor.

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve triumph- tarafından 20 Ocak 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. triumph-

triumph- Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle herkese merhabalar,

yaşım 18 geçen sene yaklaşık 5 ay salonda çalıştım fakat rahatsızlığım ortaya çıktı ve bırakmak zorunda kaldım. Haziran'dan bu yana kanser tedavisi yani kemoterapi gördüm. Haliyle de vücudum bir hayli yıprandı, hantallaştı. Tek elde 20 şınav çekebilecek güçteyken 2 elde 5 şınavı zor çekecek güçe düştüm kemoterapi sayesinde. Ve düzenli olarak futbol oynayan biriydim, sahada da hızlıydım. Fakat kemoterapiden sonra futbol oynarken gerek hızım olsun, gerek de yorulma olsun felaket bir şekilde düştü. Kemoterapi tedavim yaklaşık 1.5 ay önce bitti ve spor yapmanın bir sakıncasının olmadığını dile getirdi doktorlarım.

Bilgili kişilerden isteğim eski hızıma kavuşmam için ne gibi antremanlar yapmalıyım? Düz koşu gibi şeyler hızlı koşma konusunda beni geliştirir mi? Daha geç yorulmak için ne tarz bir antreman yapmalıyım? Ve vücudum son derece hantal, ne gibi şeyler yaparak kendimi daha dinamik hissedebilirim ve gerçekten öyle olabilirim. Kondisyon konusunda kendimi nasıl geliştirebilirim?

Umarım konuyu doğru kategoriye açmışımdır, şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleme: 20 Ocak 2013
  2. bosversen

bosversen Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    Öncelikle spor yapıp yapamayacağına doktorlarının karar vermesi gerekir. Bu öyle sinsidir ki vücudun bağışıklık sistemini bekler. En ufak zayıflamada nükseder. Eski formunu geri alma konusunda beklentilere girme derim.

Doktorlarınla konuşman gerek.

3. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Öncelikle geçmiş olsun. Ardından hemen spora dönme. 1.5 ay olsa bile bir kaç ay daha bekle. Vücut direncin biraz daha artsın. Bu süre zarfında yürüyüşler yapabilirsin. Ve doktoruna da nasıl bir spor yapman gerektiğini sorabilirsin. Onun önerisi doğrultusunda yol almanı öneririm. Çünkü burada şu hareketleri yap desek bile sağlığına olumsuz etkisi olabilir. Yani vücut direncini düşürebilir.

4. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    doktorların spor yapabileceğini söylemiş. buna güvenerek birden kendini hırpalamanın doğru olmayacağını düşünüyorum.

kauss un da belirttiği gibi doktorlara şiddetin ne kadar olması gerektiğini sorman gerekir.

seni yormayacak şiddette antrenmanlarla başlaman akıllıca olabilir. başlangıçta tempolu yürüyüş, form tuttukça yavaş tempo koşular vs. gibi. hafif ağırlıklarla 15-20-30 tekrarlı temel v.g. egzersizleri. mantık bünyeni yormayacak fakat kasları ve sinir sistemini uyarmaya yetecek kadar şiddet..

Sayfayı Paylaş