Kazakistan´da Yasayan Forum Üyeleri

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Despo tarafından 11 Eylül 2006 başlatılmıştır.

1. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Arkadaslar,

Aranizda Kazakistanda yasayan veya Kazakistanda tanidigi olan varmi ?

Kazakistanla ilgili biraz arastirma yapiyorum, kuzenim Kazakistana tasinmayi düsünüyor.

Is imkanlari hakkinda bilgisi olan varmi ?

Genel olarak Kazakistan ve Kazaklar hakkinda bilgileride yazarsaniz cok sevinirim.

Saygilar
    /Despo

2. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    Gecen günlerde tv de izlediğim bi belgeselde işleniyordu kazakistan ..Çok hızlı şekilde geliştiği söyleniyordu özellikle Türk mühendislere çok iş var orda ..

3. tahribat

tahribat Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Bautino'da tanıdıklarım var ev alacaksa bautino'dan alsın 3 sene sonra korkunç para edecek, Türkiye'de ENKA personel alımını sürdürüyor, kuzenin çalıştığı sektör nedir?

4. ebb

ebb Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    İş için gittim. 1 hafta kadar kaldım.

Kazakistan karma bir ülke. Ülkenin %45 kadar kazak %40 rus ilginçtir %3-5 kadarı alman kalanı çinli ve diğer kökenlerden geliyor.

Çok büyük bir ülke. Ülkenin büyük bölümü bozkır ve çöl. Bu bölümlerde yerleşim yok. Karayolu (zaten inşa etmek imkansız...) yakın şehirler dışında yetersiz. Ulaşım demiryolu veya havayolu kullanılıyor. (Doğu-batı)

Dikkatimi çekti yere çok tükürüyorlar (öyle böyle değil). Tükürülmemiş 1m2 alan bulmak imkansız yaya kaldırımlarında. Karasal iklim olduğu için sanırım ve ben Kasım ayında oradaydım tükürükler donmuş ve öylece kalmış.

Nüfus az, ülke çok büyük ve bu yüzdende şehirler fazla kalabalık değil. Şehirleşme rusya gibi. Kazakça türkçenin bir lehçesi, ancak pek anlaşılamıyor. Belki bir süre kalınca ve kulak aşina olur önemli bir kısmı anlaşılabilir. Rusça günlük yaşamda ve heryerde kullanıliyor.

Hayat pahalılığı (alımgücü) Türkiye gibi. Yalnız kiraların oldukça pahalı olduğunu duydum.

Sosyal hayat fena değil.

Ekonomi petrole dayalı biraz ticaret ve çok az sanayi var.

Petrol genellikle Hazar havzasında ve Amerikalılar çıkartıyor. Burada heryer petrol kuyusu ve sürekli yeni kuyu açıyorlar. İlginçtir doğalgazı çıkartmıyorlar çıkan goğal gazı yataklarda yakıp imha ediyorlar. (İşletme Amerikalılarda olduğu için sözleşmelerinde bulunmasına rağmen çıkartmıyorlar deniyordu. Belkide dedikodudur bilemiyorum.) Sonrada kendi ihtiyaçları için gidip türkmenistandan doğal gaz ithal ediyorlar.

Bu arada Hazar havyarı gerçekten harika.

İnşaat sektöründe ağırlıklı olarak Türkler birazda çinliler var. İnşaat sektörüyle alakalı bir iş yapılacaksa Türkiyeden bir firmayla Türkiye`de anlaşma sağlayıp gitmek çok daha mantıklı.

Bu ülkeye gidip burada yaşayan ve iş yapan çok Türk var. Bunlar genellikle başkent Astana`dalar. Genellikle lokanta ve ticaretle uğraşıyorlar. Bazılarıda küçük fabrika-büyük atelye tarzı imalat işleriyle uğraşıyorlar.

Birde bana orada söylenenler var; Ticartte pek güvenilir değiller, polis ve diğer devlet yetkillerinde ciddi anlamda bürokrasi ve rüşvet mekanizması var, hatta yapılan her işte yanında bürokrasiyle güçlü ilişkisi bulunan bir danışman bulundurman gerekli. Yani bu tip görünmez masraflar için orda iş yapanlar %10 bir ek gideri maliyetlerine yansıtıyorlar.

5. fırat 26

fırat 26 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    MASKOTLUK BİTTİ
    benim cok sevdigim bi abimin.arkadası vardı kazakistanlı.hem oraya sürekli gidiyordu.burdada cep tel.işiyle ugrasıyordu

kardesime dubaiden cep telefonu geldi.onu türkceye cevirmek için götürmüstüm.telefonun s...ti attı adam

o günden sonra kazakları hiç sevmememişimdir...

eger kavgalı olmasaydım,bende ona sorar bi kac cümle yazardım buraya

Sayfayı Paylaş