Kasli olmakla guclu olmak farklimidir

Konusu 'Diğer Spor Antrenmanları (Yüzme, Futbol vb)' forumundadır ve bugrasarikaya tarafından 28 Haziran 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. bugrasarikaya

bugrasarikaya Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Ben 17 yasindayim ve futbol oynuyorum. Evde kendi imkanlarimla calisiyorum. Salondan daha verimli calistigim konusunda hic bi suphem yok . herhangi bir ilaç , protein tozu falan kullanmiyorum. Aslında sorum su . televizyonda gördüğümüz futbolcular hiçte öyle bodyci havasinda değil . hatta neymar gibi ciliz olanlari bile mevcut. Sorum su kasli olmakla guclu olmak arasında fark varmidir ? Ve fazla kasin futbola yarari veya zarari varmidir. Ornegin hareket kabiliyetimi kisitlarmi , beni hantallastirirmi , esnekliğimi azaltirmi vb diğer bir yönden acaba kalflarla falan kas olması beni daha hizli yaparmi daha yükseğe ziplayabilirmiyim . umarim sormak istediğimi anlayabilmişimdir şimdiden teşekkürler . ihtiyaç duyarmisiniz bilmem ama boyum 1.80 kilom 64.

2. cem baştürk

cem baştürk Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    8
    brezilyadan = hulk bence bütün işi fizigi yapıyor (güçlü)

3. Kadirzm45

Kadirzm45 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
  4. bugrasarikaya

bugrasarikaya Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Ramireste çok ciliz ama oda baya kuvvetli nasil oluyor kuvvet antrenmanlari farklimi oluyor

5. berkaykry

berkaykry Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    28
    Güç ile hacim çok farklı şeyler dostum.
    Eğer futbolu ağrılıklar ile AKILLICA desteklersen hem daha çevikleşirsin yıkılmazsın hemde daha güçlü olursun. Tekrar söylüyorum hacim=güç KESİNLİKLE değildir. Ayrıca hızda farklı birşeydir.

6. BalaN

BalaN Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Futbol için belli miktar kaslı olmak şart ama abartırsan ağırlaşırsın.(Ama stoperim diyosan orasını bilmem :) )

7. frodobagins000

frodobagins000 Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    Futbol + functional antremanlar yap bence her yonden gelisirsin kalflarida az calis birak futbolla gelissin. Bizim futbolcu bi arkadas vardi kalflar cok kalin ve cok kasliydi onun yani sira saglam bodyci bi arkadas onun kadar saglam kalf yoktu ikiside esitti oranlae falan cok ufacik farklar vardi

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. aposmapos

aposmapos Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    arkadaşlar yorumların tamamını okumadım ama hacim ve güç antremanları birbirinden farklı olsada , antreman sonucu hacim le birlikte güç te veya güç kazanılmasıyla birlikte hacim de kazanmış olursunuz

9. berkaykry

berkaykry Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    28
    Şimdi 3x15 in kazandırdığı güçle 5x5 ki aynı değil yada 5x5 in ile 5-3-1 in kazandırdığı gibi. Aynı şey hacim içinde geçerli. Yani amacın neyse onu yap. İllaki hacim alıcam nasıl olsa yap 5x5 i gitsin dersen hayal kırıklığı yaşarsın istediğin hacimi kısa sürede alamazsın. Aynı şey güç içinde geçerli. 4x12 yapıyorsun kendinde bir güç artışı bekliyorsun ama %901MR 'a girdinen afallarsın çünkü vücudu o yönde pekte strese sokmamışsındır.

10. neshter_90

neshter_90 Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    istanbul
    Basitçe anlatmak gerekirse,vücutta iki tip kas hücresi var;biri beyaz kas hücresi,hacimce daha geniş olan ve anaerobik solunum yapan hücreler
    ikincisi kırmızı kas hücreleri;aerobik solunum yapan hücrelerdir ve hacimce küçüktür.
    Vücutta bu iki kas hücresi ort insanda yüzde 45 e 55 oran civarındadır.Bir 100 m koşucusunda yüzde 95 beyaz yüzde 5 kırmızı;bir maraton koşucusundaysa tam tersi kırmızı kas hüc ağırlıklı bir vücut vardır.Bu farkı Usain Bolt la Elvan Abeylegesseyi karşılaştırarak anlayabilirsin.

Futbol sadece güç değil ayrıca dayanıklılığın gerektiği bir spor dalı.O yüzden çalışmalarını bu sporun gerekliliklerine uygun olarak yapman gerekir.Ronaldo yu düşünelim,bir maçta 10 15 kez depara kalkabilen bir vücudu var bunu aerobik kas hücrelerine bağlı,ama 90 dk boyunca ayakta kalmasını da o2 kullanabilen kas hücrelerine borçlu.

Yani sadece patlayıcı tarzda antrenmanlar(vücut geliştirme) yaparsan sprinter özelliğin gelişir ama dayanıklılığın zayıf kalır(mesela Myke Tyson gibi patlayıcı antrenman yapan boksörler ilk roundda işi bitirmek isterler maç uzadıkça işleri zorlaşır enerjileri düşer)

Tabii vücudunu ve seni iyi tanıyan işten anlayan bir antrenörler çalışırsan sana özel doğru antrenmanlarla gelişme sağlarsın

11. berkaykry

berkaykry Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    28
    Beyaz kasmı ? Yanlışın olması lazım tabi kesin konuşmayım ama senin anlattığın olay Fast Twitch ve Slow Twitch ve bunlar kas lifleridir ve yine kırmızılardır. Beyaz kas kırmızı kas bilmiyorum çok saçma birşey geldi insanda beyaz kas %95 olursa , olmaz ya yok yok olmaz mantığıma fanasal şekilde ters düşüyor kaynak verebilirmisin ?

12. neshter_90

neshter_90 Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    istanbul
    armacino bunu beğendi.
  13. berkaykry

berkaykry Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    28
    Niye öyle dedinki şimdi kaynak vermişin daha ne açıklıycan zaten :D Bahsettiğimiz olay aynı şeymiş ama slow-fast olayının red-white diyede adlandırıldığını bilmiyordum yargı için kusura bakma.

14. volvol6161

volvol6161 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ögrenci
    Kaslı olmakla güçlü olmak farklıdır tabi
    vucutcular bölge bölge çalıştığı için genel çekiş itiş kuvveti daha az oluyor vucutta barfiks çekmek yada şınav pozisyonu alıp o şekıl beklemek dayanıklılık falan daha düşük oluyor denge problemı oluyor esneme problemı bacaklar esnek olmuyor amatör yapanların adam sadece dambıl kaldırıp eve gıdıyor ne soğuma var ne esneme hareketleri var ç bişe yok yani aklıma gelenler bunlar

15. terzi312

terzi312 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Güç ile Kas karşılaştırmaları yapmak ikisi arasında bağ kurmak,
    yada birinin diğeriyle tam zıt olması durumu değildir.

Benim güç tanımım kişinin azmidir,hırsıdır.Güçlü olmak zorluklara karşı dik durmak demektir.
    Bir anlamda güç demek
    irade demektir.
    Güçlenmek;
    zorlukların üstesinden gelerek olur.Bu her anlamda böyledir.

Köyde yada dağda... yada ovada sıcak altında,yada karda belki pamuk tarlalarında,dikenlerin içinde veya tam çamurun içinde göğüs germektir bütün olumsuzluklara...
    Bence insan böyle güçlenir.Güç
    kalptedir
    bilininenlerin tam aksine :) Seyid onbaşıdır güç.
    İşte bu anlamda güç ve kas karşılaştırmasını yapmak hala abes gelmiyor mu? ;)

diyerek edebiyat çerçevesinden gücün tanımını yaptım şimdi belki daha akılda kalıcı olur :)

Son düzenleme: 12 Ağustos 2014
    armacino bunu beğendi.
  16. mehmet2576

mehmet2576 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    terzi312
    Bence sen kastan ziyade, kendini kişisel gelişime ver.

17. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    http://k1304.hizliresim.com/18/n/m8vx1.gif

etsote77, Ludendorff ve mehmet2576 bunu beğendi.
  18. terzi312

terzi312 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
  19. berkaykry

berkaykry Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    28
    Geçen gün 8 yaşındaki kuzenimi gaza getirdim odamdaki 90 kiloluk yerde duran barı snatch yapabilirse dünyanın en güçlü çocuğu olacağını , bu kış okulda onu kimsenin onu dövemeyeceğini söyledim. bil bakalım ne oldu ? 90 kilo ile snatch i yaptı ve o artık GÜÇLÜ bir çocuk.

Lütfen şu yaz sıcağında yapmayın bunları. Üslubum bozuldu biliyorum sarcastik takılıyorum ama ne yapayım arkadaşlar :(

20. terzi312

terzi312 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Nie la dikkat çeksin diye yaptım :D Kalpler falan komik oldu biraz ama empoze etmek istediğim fikre başarıyla dikkat çektim :D

Sayfayı Paylaş