Kasların yoğunluğu

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve neverbackdown. tarafından 14 Eylül 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    Merhaba bugün salonda antranörümle konuşurken bana fazla tekrar yapmamın daha iyi olacağını söyledi.30-40 tekrar yapabilirsin dedi.Çok kütleliyim ancak sıkı gözükmediğimi düşünüyorum.

Bunu yapmamı istememin asıl nedeni kickbox yapıyor olmam.Hocam kas kaybedersin ama yağları da yakarsın dedi.Yani kasların yoğunluğu artar ama büyümez dedi ( dövüşçüleri örnek gösterdi ).Ben 17 yaşındayım 86 kg 186 boy..%13 yağ oranı Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Hoca öyle yoldan geçen biri değil yani yabancı bir antranör konuştuğum insanlar hep çok iyi olduğunu söyledi.Bana da biraz düşününce mantıklı geldi.Yani biz illa 8-12 tekrar diyoruz , fazlası overtraining diyoruz ama mesela street workoutcuların vücutlarına bakarsanız çok iyi bana göre ancak yüzlerce tekrar yapıyorlar.Yine salonda 4x50 tekrar triceps yapan boksörler var ve kol ölçüleri 40 cm..

Ayrıca mike tyson da yüzlerce şınav , dips vb. yapıyordu.Barla yüzlerce shrug yapıyordu ancak görüyorsunuz ki yaratık gibiydi.

Kısaca kas büyümese bile sıkılaşır mı? Belli bir kas kütlesi kaybedilir ancak bu aşırı olur mu?

Son düzenleme: 14 Eylül 2015
  2. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    şimdi öncelikle çok tekrar overtraining e neden olur diye bir şey yok ya da çok tekrar ile vücut inşaa edilemez diye bir şey yok.

fakat olaya şu açıdan bakmalı,o kadar yüksek tekrar sana ne kazandıracak?bizim ülkemizde bir çok konuda yanlış bakış açısı olduğu gibi bu sporlardaki durum da bana öyle geliyor.sen sonuçta birebir yakın kontak içeren bir spor yapıyorsun,teknik hız vs. tamam sen onları idmanlarda zaten çalışıyosun da seni bir üst basamaya çıkaracak olan nedir?kas hacminden ziyade total güç,patlayıcı güç lazım sana.bunun için de normal dövüş sanatı idmanlarının yanında güç idmanları yapmalısın,bir powerlifter gibi güç idmanları yapmalısın benim bakış açıma göre,squat dl bench ohp big liftler yani.aynı anda hem güçlü hem hızlı hem teknik olabilirsin,vücudu ne için eğitirsen sana o sonucu verir.

bizim ülkede nedir olay,kas insanı yavaşlatır aman ağırlık çalışma vs.bizim ülkede bu bakış açısıyla güç açısından zayıf sporcu doluyken gitsen pro bi mma sporcusunu soksan salona adam 150-200kg deadlift squat yapar şaşar kalırız.

ayrıca yoğunluk mevzusuna da şöyle bakabiliriz,tam olarak öyle bir şey olmasa da hipertrofi türleri açısından mevzuya bakabiliriz.yoğun ve güçlü = myofibriler hipertrofi yani düşük tekrar domine şekilde çalışmak.

o yüzden ben senin idman tarzını beğeniyorum.kim ne derse desin,esas amacın dövüş sporunda iyi bir yerlere gelmek de olsa her hafta güç amaçlı idmanları da yapmak şart.

3. Ömer F.

Ömer F. Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Türkiye
    Zeo haklı kas yapmadan kuvvet yapman gerekir birde sen dövüşçüsün. Benim dövüş sporlarıyla alakam yok ama hantal oluşumdan şikayetçiyim. En kısa zamanda bende kas hacmimi azaltmayı düşünüyorum. Tabi bunu kasları yakmadan yapmak gerek kuvvetin düşerse üzülürsün. :)

neverbackdown. bunu beğendi.
  4. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    Teşekkürler ama burda amacım yağ oranını azaltmak ve sıkılaşmak.Zaten bunlar olunca kondisyon ve hız da artmış oluyor.O şekilde patlayıcı güç çalışıyoruz zaten.Merak ettiğim konu gerçekten 30-40 tekrar yaparak aşırı ufalma olmadan da yağ yakılır mı ? Bulk beslenmek şartıyla.Karb azalt diyeceksiniz ama çok yoğun geçiyor günlerim dershane , spor vb. yani low carb yapmak imkansız.Hocaya da güvenmesem bu ne diyor derim ama kafama takıldı.

Yani şimdi definasyonda bile fazla tekrar mantıksız diyecekler ama yapmadığım şey kalmadı vücudun sıkılığını istediğim kıvama bir türlü getiremiyorum.

5. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    hayır kalori eksiği verilmediği sürece yağ yakmak mümkün değil.

6. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    Zaten biraz yanlış anlamışım hoca yabancı olduğu için.Bacakta süper setler için 30-40 yapabilirsin demişti sanırım.Normalde maksimum 25 tekrar dedi. 12-20 tekrar arası yani.Bulk beslenmek derken yanlış anlattım , yani karbonhidrat kısmadan demek istemiştim.Teşekkürler..
    siklet olarakta 81 sikletinde olucam büyük ihtimalle

7. hercules13

hercules13 Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Yağ yakımı için ağır kilo daha etkili bir teknik değil mi ve eğer tek amaç yağ yakımıysa antrenman sistemiyle çok oynamaya gerek var mı?

Sayfayı Paylaş