Kasları Tamamen Yormak Mit Olabilir Mi ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve elite35 tarafından 2 Ekim 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Tamamen kendi tecrübelerimden yararlanarak yazacağım. Elimde bilimsel bir veri yok fakat gözlemlediğim şeyler faydalı olabilir.
    1 ay boyunca haftada 5 antrenman, her gün farklı kas grubu şeklinde çalıştım.
    Pazartesi Göğüs, Salı Sırt, Perşembe Omuz, Cuma Kol, Cumartesi Bacak. Bölgeleri birbirinden tamamen izole etmeye çalıştım.
    Her bölge için büyük kaslarda 5 hareket, küçük kaslarda 3 hareket uyguladım.

Özellikle tek bölge çalışanlar için söyleyeceğim, bu sistem doğru uygulanmadığında tamamen zaman kaybı.
    Nasıl olsa tek bölge diye çalıştığımız kasın tabiri caizse anasını ağlatıyoruz. E bu kas nasıl toparlanacak hiç düşündünüz mü ?
    Şahsen ben tek bölgede 5 bazen 6 hareket yaparak çalıştığım dönemlerde beslenmem mükemmele yakın olmasına rağmen yorduğum bölge asla toparlanmıyordu. Yani problem aslında şurada başlıyor: Nasıl olsa protein alıyoruz, kalori açığı vermiyoruz kas toparlanacak daha iyi hale gelecek diye düşünüyor olabiliriz. Ama vücutta sistem böyle işlemiyor.
    Her insanın günlük sentezleyebileceği protein aşağı yukarı belirli bir sınıra dayalıdır. Bu hormon seviyeleriyle ilişkilendirilebilir. Yani onarabileceği kas miktarı da bununla doğru orantılıdır. Yani bir bölgeyi tamamen yorup gelişmeye bırakmak vücuda haksızlık olmuyor mu ?
    Başlıkta kasları tamamen yormak diye bahsettim fakat tabii ki yoracağız; şöyle ki kasları 2 hareketle tamamen yormak var, 6 hareketle tamamen yormak (öldürmek) var.
    Karşıt ve benimle aynı görüşte olanların yorumlarını görmek isterim. Amaç beyin fırtınası. Belki bu konudan güzel bilgiler çıkabilir.

Son düzenleme: 3 Ekim 2015
    elezar bunu beğendi.
  2. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    katılıyorum hocam. kası öldürene kadar çalışmak yerine %50 sini öldürüp onu dinlenmeye bırakmak vücut için en mantıklısı gibi geliyor banada.

elite35 bunu beğendi.
  3. berkay1

berkay1 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Mugla
    Bende bu şekilde düşünerek son 3 ayimi buna gore düzenlemiştim , çünkü aklımda çalıştığımi karsilayamadigim dusuncesi vardı, ne kadar mükemmel beslensek de zaten bilimsel olarak da myostatin inhibition seviyesi olayı var. Çoğu profesyonel sporcu bunu aşmak için follistatin tarzı ilaçlar alıyor.
    Ama bu bir aydır da tam tersini deniyorum, kasları tamamen olduruyorum, ertesi hafta gene ağrı sizi oluyor ama inanır misiniz o hafif idman attigim 3 ay hiç bir kazancım olmadı bu bir aydır kol ve gogus bölgelerinden 3 er santim aldım.
    Bence bazı dönemler dinlendirilip bazı dönemler de sert idmanlar atılarak daha verimli olunabilir.

Daha ayrıntılı bilgisi olan varsa bende merak ediyorum

elite35 ve Mert0505 bunu beğendi.
  4. Wicca

Wicca Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Bu 3 aya özel olması kaydıyla özellikle zayıf olan göğüslerim için haftada 2 gün göğüs girme kararı aldım. Zaten pazar günleri öğleye kadar yatıyoruz tatilimiz diye.
    Göğüs+Triceps, Omuz+Biceps, Sırt+Karın, Göğüs+Karın (Bacak girmiyorum çünkü bacaklarım oldukça iyi seviyede)
    Karın hariç her grup için 5e2 şeklinde gidiyorum. Yani 5 omuz-göğüs ve sırt, 2 biceps ve triceps hareketi şeklinde.
    3 hafta piramit ve 3 hafta ters piramit şeklinde gideceğim ki net 12 haftayı yani totalde 3 ayı yakalayabileyim.
    Göğüs için;
    İncline bench press - Incline Dumbbell Press - Flat Bench Press - İncline Dumbbell Fly ve Low cable Fly
    Triceps için;
    Dumbbell Kickback ve Skull Crusher
    Omuz için;
    Barbelll Military Press - Side Lateral Raises- Dumbbell Shoulder Press - Z Bar Front Raises (Side) - Arnold Press
    Biceps için;
    Z Bar Curl ve Hammer Curl
    Sırt için;
    Pull Up - Lat Pulldown Chest veya Lat Pulldown Behind Neck - Seated Cable Row - Barbell Row - Dumbbell Row
    Karın için;
    Cable Crunches (tek harekettir ve haftada 2 gün çalıştırıyorum.)
    Yukarıda belirttiğim gibi haftada 2 gün göğüs giriyorum ve 3 haftalık periyotlarla piramit-ters piramit uygulayacağım.
    Fazla mıdır? Verim alabilir miyim sizce?

5. berkay1

berkay1 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Mugla
    Yeterli beslenirseniz ve genetiğiniz protein sentezine hakimse faydasını görürsünüz. Ama dinlenme de şart tabi

6. fbirfn

fbirfn Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    16 yaşındayım ve 11. Ayım. Verdiğiniz örneğin günü gününe aynısını yaptım (tesadüfe bak). Ve kası tamamen öldürdüm 3 ay boyunca. Yüksek hareket sayılarıyla. İnanmayabilirsiniz ama eve geldiğimde ölü gibi oluyordum ailem bırakmamamı istiyordu ve sonraki gün o çalıştığjm bölgedeki kas ağrısını hayatımda unutamam. 6-9 arası tekrarı geçmiyordum. Konuyu toparlarsak bu dediğiniz örneğin hepsini harfiyen uyguladım 3 ay boyunca;

Kol 34.5 --37
    Omuz 116 121
    Göğüs 96 116
    Bel 77 81
    Kilo 67 74

Bulk dönemi ile birlikte bu antreman çeşidiyle çok iyi sonuçlar aldığımı düşünüyorum ve hala devam ediyorum. Okul açıldığı zaman arkadaşlarıma göre ilk 8 ayıma göre son 3 ayımda mükkemmel gelişim sağlamışım.

İyi sporlar

Sent from my iPhone using Tapatalk

7. ArdaFit

ArdaFit Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    Fitnessa baslayali 1hafta oldu suan bu haftanin son ant gunu olan bacak ant.'dan ciktim. Benim ant programim soyle sali gous carsamba sirt persembe kol cmt omuz pazar bacak. Gous icin 6 hareker. Sirt icin 7 .hareket Kol icin ( triceps biceps) 11 hareket, omuz icin 6 hareket. bacak icin 6 hareket. Bu hareketlerinde hepsi ortalama 4setten 8-12 arasi tekrar yapiyorum. Ilk haftami degerlendiricek olursak calistigim bolge bir sonraki gun cok fena agridi en cokta dirsek ön yüzüm agridi ve hala biraz agriyor. Beslenmem 4 4lük olmasada iyi sayilacak sekilde dikkat ediyorum. seker 0 a yakin yag da dusuk. carb ve protein ön planda . Simdi kendi yorumumu yapacagim. Bazi arkadaslar bu sistemin herseyi 4 4 luk yapmadan verim alinamayacagini soylemis. Dedigim gibi bu ilk 1 haftam . 1 2 ay sonra tekrardan yazarim. Ben bu sistemlemle insallah iyi fayda gorurum. Kilom yok hatta onuda soyleyeyim yas 16 boy 185 kilo 70. En buyuk sıkıntım gosulerim kilom olmamasina ragmen on plandalar jineokamasti denliebilcek kadar kotu olmasada ergenlikten kaynakli sanirim buyudu gouslerim insallah gecer bende sporla duzeltmeye calisiyorum. Insallah daha duzgun sekile sahip olurlar.

8. fbirfn

fbirfn Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Arkadaşım ilk haftadan böyle birşeye girmen çok saçma hemen normal ilk 3 ay lık programlara yönel kol 11 hareket nedir göğüs 6 sırt 7 hocam bunlar ne böyle ben bile 11. Ayımdayım supplement+süper beslenmeye sahibim kol 7 hareket göğüs 4 hareket sırt 5 hareket çalışıyorum

Hemen forumdaki ilk 3 ay programlarına bakmalısın. İyi sporlar

9. ArdaFit

ArdaFit Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    Anladım hocam peki göğüs isine ne diyorsun bide bu programa devam etsem ne gibi sıkiñti olabilir

10. fbirfn

fbirfn Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Yaşıtız dostum alt göğüsteki yağlanmalar ergenlikten kaynaklı ve yağ oranıyla alakalı bende başladığımda erkek memesi denecek kadar kötü duran bir göğüsüm vardı ancak yağ oranımı düşürüp göğüste kas kütlesi ekledikten sonra güzel bir görüntüyü yakaladım ancak hala biraz yağ var onuda bu yaz definasyonda atacağımı düşünüyorum. Kısaca yağ yak ve ilerde kas kütlen arttıkça sorun kalmaz

Diğer konuya gelirsek bu programla devam edersen ciddi bir kas kütlesi yakarsın kilo verirsin beslenmen ne kadar iyi olsa bile ve tabiki verdiğin kilo yağ değil kas olacak. Bu alanda profesyoneller bile o kadar hareket yapmıyordur. Forumdaki flexor hocam sanırsam ilk 2-3 ay için program yazmıştı onu uygulamanı tavsiye ederim.

11. ArdaFit

ArdaFit Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    Anladim tesekkur ederim. Benim aklimda ama 1 ay bu sekilde cok zorlamiyacak agirliklarla yapip sonra 2. ayda senin taktige gecmek var. Yani programi bana bi abi yazdigi icin ondan sasmak istemiyorum ve kendisine baya guveniyorum. Ama kesinlikle seninde hakli yanlarinin oldugunu biliyorum ben dedigin programida inceliyecegim umarim dedigin gibide gous sıkıntımdan kurtulabilirim tekrardan tesekkur ederim :)

12. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Başlığa uygun devam edelim.

13. SlipKnoT16

SlipKnoT16 Üye

Beğenileri:
    228
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa- Ankara(okuyor)
    Triceps çalıştıktan sonra ertesi gün Omuz çalışmak veya Biceps çalıştıktan sonra ertesi gün Sırt çalışmak sorun olmuyor mu ?
    --- Mesaj birleştirildi, 5 Ekim 2015 ---
    Triceps çalıştıktan sonra Omuz veya Biceps çalıştıktan sonra ertesi gün Sırt çalışmak sorun oluşturmuyor mu ?

Sayfayı Paylaş