Kas yapmanın yağ yakımına etkisi varmıdır?

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve CRUNCHY tarafından 13 Şubat 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. CRUNCHY

CRUNCHY Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Benim fazla kilolarım 14 yaşımda 1.65 boyunda ve 87 kiloyum.Kas yapmak için halter çalışmasına başladım.Şimdi soruya geleyim başlıktada belirttiğim gibi "Kas yapmanın yağ yakımına etkisi varmıdır?"

2. zuzu

zuzu Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    0
    Vardır, ne kadar çok kas kütlesi o kadar hızlı bir metabolizma ve bunun sayesinde dolaylı da olsa yağ yakma becerisi.

CRUNCHY ve Duke bunu beğendi.
  3. CRUNCHY

CRUNCHY Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Peki kasların hacmimi önemli olan yoksa gücümü.Çünkü ben ince ama güçlü kas yapmak üzere yani düşük ağırlıklarla daha uzun süreli çalışıyorum.Çünkü asıl amacım gösteriş değil güçlenmek ve aşırı irileşmekte istemiyorum

4. Paradise_In_Dubs

Paradise_In_Dubs Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İzmir
    Kaslar yağlardan 3 kat daha fazla kalori harcar.

5. yiğitcanharmancı

yiğitcanharmancı Yeni Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Anyı anda kas yaparak, yağ yakamazsınız. Bu iki ayrı kavram ne yazıkki ortak bir beslenme programında birleşmiyor. Sadece kaslarınızı arttırarak yağ oranınızı düşürebilirsiniz.

6. ozleyis

ozleyis Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    0
    Henüz yaşın 14. Gelişme çağındasın. Mental gelişimini tamamlamadın. Halter çalışması için çok erken. Eğer kilo problemin varsa. Düzgün bir diyet programı ile 30dk 40dk lık koşular yap sadece...

7. MT

MT Üye

Beğenileri:
    1.054
    Ödül Puanları:
    0
    Aynı anda kas yapmak ve yağ yakmak iyi bir beslenme ve antrenman düzeniyle mümkündür ama çok kolay da değildir. Burada önemli bir nokta da kişinin ne kadar yağ oranına sahip olduğudur. Eğer kişi yüksek yağ oranına sahipse ve vücut geliştirme sporuna yeni başlıyorsa bu ikisini kolaylıkla bir arada gerçekleştirebilir ama yağ oranı düştükçe yağ yakmak ve kas kütlesini aynı anda arttırmak iyice zorlaşır. Bunun içindir ki bulk ve definasyon denen iki farklı dönem vardır bu sporda.

Bu konuyla ilgili yazılar:
    http://www.femalemuscle.com/q_a/question09.htm
    http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=129948

Rpac bunu beğendi.
  8. Tan___

Tan___ Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    özel bir fitness salonunda çalışıyorum
    Yer:
    mersin
    crunchy yaşın daha 14 bu spor için erken.daha vücut gelişimini tamamlamadı ergenliğe bile girmedin.bırak vücut kendi gelişimini tamamlasın.spor yap tabiki ama ağırlılların altına girme.ayrıca sen zaten kendi önemini ortaya koymuşsun güçlenecem diyorsun fit bir vücut istiyorsun.

9. CosaNostra

CosaNostra Üye

Beğenileri:
    191
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir - Karşıyaka
    Karın egzersizleri yaparak o bölgedeki kasları geliştirmiş ancak göbekli olan biri o bölgedeki yağları , normal bir insana göre daha çabuk yakabilir mi?(bölgesel yağ yakımından bahsetmiyorum ve öncelikli nereyi yakıcağından bahsetmiyorum sadece normal bir insana göre oradaki yağları aynı egzersizlerle daha mı hızlı atar diye soruyorum)

DuE bunu beğendi.
  10. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    bu birkaç etmene baglıdır...ama normal bir insan kilosundaki birisine göre daha hızlı yakması kolay değil tabiki..karın çalışması göbekli birisiyseniz, pek bir işe yaramaz..öncelikle kardiyoya agırlık vereceksiniz, sonra mekik aşaması gelir..

vücut dinlenirken de yag yakacagı için, bu kişilerde yag oranı biraz yüksek ve spor gecmişi iyi degilse, o insanın kasları dinlenme anında yag oranı daha düşük olan bi rinsana göre daha fazla yag yakamaya bilir..ama yine depo edilen yaglardan yakacaktır..yag oranını düşürdükçe, dinlenme anında vücudunun alacagı proteinleri, mineral, vitaminler vs gibi ürünleri kas yapımında kullanacagı için vücut daha fazla yag yakmaya teşvik edilir..bu konuya değinirken de off günlerden cok iyi beslenmenin yag yakımına etkisini görebilmek mümkün..

şu da var, kişinin çalıştıgı antrenman programı cok önemli gerçekten...örnegin; kişi kendi vücut agırlıgıyla hiçbir egzersizi yapamıyorsa, o zaman bu egzersizleri destekleyici ve bu egzersizlere agırlık vererek vücudun tamamını çalıştıracak antrenman şekline agırlık vermelidir..çünkü aynı anda vücudun büyük bir böllmesini çalıştırırsanız, o kadar cok yag yakar ve kalori harcarsınız..bu nasıl olur?..şimdi, squat, deadlift, bench dips, chin ups vs gibi egzersizler vücuttan daha fazla yag yakar..squat, daha cok bacakları çalıştırır gibi görünse de gövdeyi düzeltmede ve üst vücudun uyarılmasında cok etkili bir hareket..

deadlift, hamstrings, glutes, quadriceps, ön kol, omuz alt sırt genel olarak tüm vücuda etki eden bir hareket, dolayısyla testosteronu daha fazla yükselttigi için ve vücudu genel olarak çalıştırdıgı için bu saydıgım hareketlerin hepsi daha fazla kalori yakacaktır..bu yüzden, kilo vermek isteyenler bu egzersizleri listesine almalı..yardımcı olacagına inanıyorum..

mide egzersizleri yüksek kiloda, çogu zaman işe yaramıyor..ama yag oranını düşürdüyseniz, benden size tavsiye; mide çalışırken 5-10 sn den fazla ara vermemeye çalışın, kaç tane cektiginiz önemli değil, ne kadar oranda uyardıgınız önemlidir.

Son düzenleme: 15 Şubat 2009
    NHFL ve CosaNostra bunu beğendi.
  11. tnazlioglu

tnazlioglu Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    D.Wolf birşey sormak istiyorum kendimi örnek göstererek. Yaşım 36, boy:1.84 kilo:79
    4 ay önce bu spora başlarken 94 kiloydum. Yağlı bir vücuttu. Fat:%23.6 ve Fat Mass:22 kg. çıkıyordu. 1,5 ay sıkı bir kardiyo ile ciddi kilo verdim ve ondan sonra kardiyoyu azaltarak ağırlık artırdım. Şu anki değerlerim Fat:%15 ve Fat Mass:12 kg. Hem yağ yakmak hemde kas kütlemi artırmak istiyorum ama bunun çok zor bir olat olduğunu biliyorum. O yüzden şu an için kas kütlemi artırmaya karar verdim.
    Asıl sorum ise şu: aşağıya yazacağım ve şu anda uygulamakta olduğum beslenme programı sence sağlıklı bir kas kütlesi artışı için yeterlimidir ? Problemin şuki her ay yaptığım ölçümlerde kardiyoyu çok azaltmış olmama rağmen azda olsa kilo kaybettiğimi ama buna rağmen son 2 ölçümümde 350-400 gram kadar kas artışı sağladığımı görüyorum. Ama kilo kaybetmesem bu artış sanırım daha yukarı bir seviyede olacak.

Sabah (07:30)
    Kalkar kalkmaz 250 ml su ile 1 ölçek whey (GNC %100 whey)
    1 kaşık bal
    1/3 kase light yoğurt ile 100 gr kadar yulaf ezmesi

1,5 saat kadar sonra (09:00)
    1 kepekli sandwich içerisinde beyaz peynir, domates, salatalık, biber

Öğlen (12:30)
    200-250 gram kadar ızgara tavuk göğüs
    1 tabak pirinç veya bulgur pilavı veya makarna (sossuz)
    1 tabak dolusu salata ( havuç, kırmızı lahana, kıvırcık ve turp)
    300-350 ml ayran

İkindi
    İşte bu konuda sıkıntılıyım. Bu araya birşey koymakta çok güçlük çekiyorum vakit açısından. Genellikle 1 adet elma ile idare ediyorum. Eksik olduğunun farkındayım.

Antrenman (07:30 - 09:00)

Akşam (09:30)
    300 ml kadar üzüm suyu
    10-15 dk sonra 250 ml su ile 1 ölçek whey (GNC %100 whey)
    30 dk kadar sonra 1 kutu light ton balığı
    150-200 gram kadar ızgara tavuk göğüs
    veya bazen balıkla tavuğun yerine 5 adet yumurta beyazını bir miktar light kaşarpeyniri ile tavada yağsız bir şekilde kızartıyorum ve onu yiyorum.

Yatmadan önce (11:00)
    100 gram kadar tuzsuz yağsız lor peyniri

Şimdi bu yeme temposu ile azda olsa olsa kilo kaybım devam ediyor. En azından kilo alamıyorum. Daha kalorili şeyleremi yönelmeliyim ? 14-15 kilo vermişken yağdan mümkün olduğunca uzak durmaya gayret ediyorum. Amacımın şu an hacim kazanmak olduğunu belirtip beslenme programımla uyumunu bir değerlendirmeni rica edebilirmiyim.

12. tnazlioglu

tnazlioglu Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Bu arada şunuda belirteyim yine ölçümlerde gün içerisinde yakmakta olduğum kalori miktarı yaklaşık 2.000 görünüyor.

Sayfayı Paylaş