Kas kaybı bu kadar kolay mı?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Tell-Tale Heart tarafından 6 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Tell-Tale Heart

Tell-Tale Heart Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Diyet yaparken diyetisyenlerin de spor hocalarının da en sık yaptığı uyarı "Dikkat et, yağ yakayım derken kas kaybetme!"

Vücudunda normalin üstünde yağ kütlesi olan biri - diyelim ki normalden 10 kilo daha fazla yağ kütlesi var- nasıl olur da bu kadar kolay kas kaybı yaşayabilir? Uzun süreli açlık ya da çok fazla kardiyo çalışması söz konusu olsa dahi fazla yağ kütlesi olan biri yağ rezervlerini kullanmadan nasıl kas yakımına geçebilir ki? Normal kiloda ve normal vücut yağ oranına sahip biri için kas kaybından bahsedilebilir ama aksi durumda kilo vermek isteyen herkese "Kas kaybedersin" diye uyarılarda bulunarak insanlarda obsesyon haline gelebilecek korkular yaratmanın anlamı nedir? "Nerden hareketle böyle bir yorumda bulunuyorsunuz?" diyebilirsiniz. Gerek bu forumda gerekse yabancı vücut geliştirme forumlarda güncel makaleleri takip ediyorum, benim söylediklerimi onaylayan makaleler olduğu gibi aksini iddia edenler de hayli çok. Bu durumda en doğru kararı mantığın vereceğini düşünüyorum. En son okuduğum yabancı makalede, vücudun en kolay depoladığı ve en kolay harcadığı kütlenin yağ kütlesi olduğu ve vücut için gereksiz olan yağ kütlesi vücuttan atılmadan kas yıkımına geçmenin söz konusu olmayacağı anlatılıyor.

Bana da mantıklı geldiği için böyle bir konu açmak istedim, sizlerin de görüşlerini almak isterim.

EK: Aynı makalede kas yapımının da yıkımının da zannedildiği kadar kolay omadığından bahsediliyor.

Son düzenleme: 6 Ağustos 2013
    Bodyyci bunu beğendi.
  2. simple

simple Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle bu konuda benden daha bilgili arkadaşların affına sığınıyorum. Ben yeniyim ama okuduklarımdan öğrendiğim kadarıyla kas kaybı, günlük alınması gerekenden düşük kalori alındığı zaman vücut savunmaya geçiyor. Bu nedenle yağları olası bir kıtlık, yokluk durumu için ilerde kullanmak üzere korumaya alıyor. Bunun sonucundada gereken enerjiyi daha küçük hacimden daha fazla enerji edinebildiği kaslardan sağlamaya çalışıyor. Yani daha az hacim kaybederek daha fazla enerji sağlamaya çalışıyor. Kas kaybının benim bildiğim nedeni bu. Çok mantıksızda gelmiyor. Sağlıklı beslenen birisinin kas kaybedeceğini zannetmiyorum.

3. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Vucudumuz yag kütlesini gereksiz ise yaramaz olarak görmez aksine kaslar onun icin bir yük ise yaramaz seylerdir,bu sebepten dolayi cok ani kalori düsümleri yapilan diyetlerde vücut ilk olarak kaslardan yer sanirim vücudumuz kaslarimizin tadini daha cok seviyor.Bir diger unsur ise vücut acil enerji ihtiyaci olan durumlarda en cabuk ulasabilecegi enerji kaynagina yönelirki buda hali hazirda yediklerimizdir eger düsük kalorili bir diyet yapiyorsak vücut bunun yoksunlugundan dolayi ikinci olarak kaslari hedef alicaktir,cünki yaglar vucudumuzun kara gün dostudur.Beynimiz vücuda az besin girdigini farkederek kara günler icin yaglari korumaya alir ve yag yakimi durur kas yikimi baslar.
    Hem diyet yapip,hemde agirlik antremmanlari yapmanin mantigiysa gayet basittir.Diyetimizi yapar az kalori aliriz.Agirlik antremmani yaparak beynimize bak kaslar ise yariyor onlari yakamazsin onlar kullaniliyor sinyalini verebilmektir.Enerjinin lazim oldugu ve kaslarinda gerekli oldugu sinyalini alan beynimiz direk olarak o kara günler icin sakladigi yaglarimizi yakacaktir.Yillarca biriktirip kara gunler icin sakladigi yaglari kullanma zamani gelmistir.Bizim amacimiz bir yandan spor yaparak bir yandanda dengeli bir kalori düsümüne giderek beynimize bu sinyali verebilmek ve yag yakimini baslatmaktir.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 02:26 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 02:19 ----------

Fakat bunu yaparkende ani inis cikislardan kacinarak yapmak uygundur.Günlük bazal kalori ihtiyacini bilmek ilk sarttir yani kilo alip vermediginiz kalori miktari bunu baslangic olarak alarak her 10 gün ile iki hafta arasinda bu miktardan 200-300 kalori düserek diyetimize baslamaktir.Devamli kilo kontrolüne giderek her kilo vermenin durdugu zamanlarda tekrardan kalori düsümüne gitmektir.Bu su demektir 3000 kaloriden 2000 kaloriye düsmeniz sizin icin 2 aylik bir sürec demektir.Diger taraftanda sporumuzu agirlik calismalarimizi yaparak vücuda kaslarimizin gerekli seyler oldugu sinyalini vermek ihmal edilmemelidir.
    Günlük bazal kalori ihtiyacindan 500-600 kalorilik bir acik idealdir fakat bunun 200-300 kalorisini yediklerimizi azaltarak diger 200-300 kalorisinide yaptigimiz sporla harcayarak yapmaliyiz.
    Unutmamak gereken en önemli sey 2 haftada 5-10 kilo vermek degildir ideal olan haftada 0.5 ila maximum 1 kilo kaybetmektir.ve kilo kaybini uzuun vadelere böylemktir.
    KOlay Gelsin.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 02:29 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 02:26 ----------

Nasilll bir diyet uygulanmasi gerektigiyse apayri bir konudur!!!

Sayfayı Paylaş