Kas = Güç ?

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve Kan Mevsimi tarafından 2 Kasım 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Kan Mevsimi

Kan Mevsimi Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Isparta
    Kas la güç doğru orantılı mıdır ?
    Yani kaslı bir kişi kesin olarak güçlüde sayılabilir mi ?

2. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Kas kütlesi artan kiş güçlenir fakat kas kütlesi fazla olanın kas kütlesi az olandan kesin daha güçlüdür diye bir kaide yok. Burada olaya genetik faktörler girer.

Kan Mevsimi bunu beğendi.
  3. Jevric

Jevric Yeni Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    F=ma kuvvetin fiziksel formulü budur.
    Burada kendi kütlemiz m, kas oranımız a olarak gösterilir.
    Kendi kaslarımızı çeşitli durumlarda %100 kullanabilrz, fakat kütlemizin tamamına hakim olamayız. Her insan kütlesini farklı oranlarda kontrol eder.
    Mesela vücut ağırlığ 70 kg olan bir insanın kütlesi 7 kgdur. Bu kişinin kolunun kütlesiı yaklaşık olarak 3,5 kg. 10 birim kas yaptığını varsayalım. Bu kişinin attığı yumruk 3,5*10=35F kuvveti diye kabaca hesaplanabilir. Fakat bu insan kolu 3,5 kg kütleli ve 10 birimlik kas yapmışken 50F kuvvetine sahip yumruk atabiliyor. Yani normalin 1,5 kg üzerinde m kütlesi kullanıyor. Kolu bu kadar kütleli değilken bu kütle nereden geliyor peki? Vücudun diğer bölümlerinden kütle kaçıran kişi bunu yapabiliyor. Bunu bilinçli olarak yapan en iyi taraf kungfuculardır. Vücutta enerjiyi bir bölgede toplayabilirler.
    Onun dışında her kaslı kişi güçlü sayılır diye bir kural yoktur ortada. Kütlesi fazla olan kişi bir adım öndedir.

4. born2win

born2win Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    inşaat muh.
    Yer:
    istanbul
    kan mevsimi gereksiz başlıklar açıyorsun kanımca.

5. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
  6. cappi

cappi Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Kaslı olan kişi (vücut geliştirme çalışmasıyla beraber) eski haline oranla daha güçlüdür..Kas kütlesini arttırdıkça da güçlenir..Burada kas=güç gibi gözükse de her güçlü olan çok kaslı da olmayabilir..
    Güç arttırıcı çalışmalara (powerlifting) yönelen insanlar kas kütlesini çok arttırmadan da güçlerini inanılmaz seviyelere çıkarmaktalar..Bunun en büyük sebebi çalışma stillerinin vücut geliştirmeden apayrı olmasıdır..Kas yıkım ve yapımından çok kas liflerini en efektif şekilde kasılmasını, günde çok defa yaptıkları egzersizlerle bir anlamda vücutlarına "öğretirler"..Ameleler ve hamallar inanılmaz güçlü olabiliyorlar, nedeni de budur..Günde inanılmaz ağırlıkları 100 defa bir yerden bir yere taşımak zorunda olanlar vücutlarını bu yaşama adapte etmek zorundadır..
    Genetik elbete avantaj ama her şey değil tabii ki (güçlü olmak isteniyorsa)..genetik=güç olsaydı olimpiyatlarda hulktan bozma bir kaç kişi madalyaları silip süpürürdü zaten..

Kan Mevsimi ve gaddarkemal bunu beğendi.
  7. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Cappi'nin de söylediği gibi iş liflerde ve yapılan çalışmaların türünde. Body kas kütlesini arttırıyor ama kuvvet artımında başka antrenman metotlarına kıyasla yüksek oranda kuvvet kazan dırmıyor.

Ancak genetik gerçekten önemli çünkü doğuştan gelen kas kalitesi güç konusunda çok önemli. Ayrıca doğuştan gelen kas lifi sayısı asla sonradan çoğaltılamaz.

Amele hamal konusunda da bir iki söz söylemek istiyorum. Çok amele hamal gözlemledim, güçsüz olanları da var ama içlerinden bazıları gerçekten çok güçlü olabiliyor, doğru. Ama güçsüz bir amele bile zinde olabiliyor, iyi beslenilmemesine rağmen insan vücudunun inanılmaz adaptasyon yeteneği o insanlarda kalıplarından ve görüntülerinden beklenmeyecek bir kondisyon oluşturuyor. Tabii kimseyi ameleliğe hamallığa özendirmiyoruz, gözlemlediğim şeyler bunlar.

Büyük şampiyonlar doğru genetik ve sıkı çalışma bir araya geldiğinde (dopinge girmeyelim) ortaya çıkıyor. Doğru genetik tek başına birşey ifade etmediği gibi sıkı çalışma da hatırda kalan bir şampiyon olmaya yetmiyor.

8. Kan Mevsimi

Kan Mevsimi Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Isparta
    Benim arkadasimin birinde gercekten kas var ama kısa buyuk yani nasil anlatiyim boyle tepe seklinde benim kaslarim uzun kucuk yani onunki yukarı dogru cıkmıss benımkı yatay dolduruyor.
    O 55 kilo ben 70 ben kalıplıyım biraz.
    Simdi o bana cidden sinirlenerek vuruyor koluma böğrüme falan o kadar çok etklilenmiyorum ama ben ona geçirdiğimde o göçüyor ben bunu anlamadım o yuzden sormustum ...

9. Jevric

Jevric Yeni Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    kilit nokta kütle

10. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    İnsanların kas yapıları farklıdır. Örneğin, zenciler genelde yuvarlak kas yapısına(normala göre daha bombeli diyebiliriz) sahiptirler. Beyazlar ise daha çok düz kas yapısına sahiptirler. Yuvarlak kas yapısı, şekil itibariyle daha güzel gözükür fakat bunun güçle alaksı olabileceğini sanmıyorum açıkçası.

11. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    sen yumruk atmayı daha iyi biliyorsundur.
    ayrica 70kg lik adamin 55kg birine vuruna göçmesi doğal :)

12. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Kan Mevsimi bununla ilgili başlıklar mevcut..arama yapmadan başlık açmaktan dolayı bu son uyarınızdır..!!

Son düzenleme: 4 Kasım 2008
    bonatschi ve saydam bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş