Kas Demek Güç Demekmidir?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve tunahan480 tarafından 15 Ekim 2005 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Ilk olarak genel bır yanlısı duzeltmelıyım, antrenman yaptıkca kas lıflerının sayısı artmaz, enıne kesıt kalınlasır sadece.

Kas demek guc demekmıdır derken , kası buyuk olanın buna orantılı olarak gucude cok mudur denılıyorsa bunu elmeyla elmayı armutla armutu karsılastırarak yapmalıyız. Yanı bır bodycı ıle bır powerlıfterı yada haltercıyı karsılastırırsak sonuc almak zor olur.

Kendı ıcınde bakarsak defıne vucudu- bu cok onemlı - daha buyuk kaslara sahıp olan bodycı kendınden daha kucuk olana gore genellıkle - ama sadece genellıkle - daha gucludur.Ancak bır powerlıfterın kendınden cok daha ırı bır bodycıden daha guclu oldugunu da bılırız.

Yanı pompaladıkca sısen kaslarımız gucun yuzde yuz garantısı degıldır.Ancak burada gucu ne ıle olctugumuzde onemlı, eger tek tekrar bır gucu baz alıyorsak bodycı haltercıye gore sınıfta kalır, ama 8 tekrarı baz alıyorsakta bodycı kendı dengı bır haltercıden daha gucludur.

Bızım sporun en onemlı ozellıgı gucun degıl goruntunun degerlendırılmesıdır, bu yuzden guc amac degıl aractır, ancak bır haltercı veya powerlıfter ıcın ıse guc amactır, sekıle genellıkle onem vermezler.

Bılek guresı konusu enteresan bır konu, eger bır bodycı bu konuya gereklı onemı verıyorsa tabııkı sonuclarını alır

Saygılar

2. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Olayın genetik bir boyutuda var, nice insanlar vardır, doğuştan akıl almaz bir güçle doğarlar.
    Bunun güzel bir örneği, bizim dişçi olan bir aile dostumuz, adamın omuzları oldukça dar, boyu 1.76 civarında, kilosuda en fazla 70 kiloymuş gençliğinde.
    Adamın kavga ettiği zaman, 90 kiloluk adamları candan dışarı fırlattığı, 3-4 adamı çocuk gibi dövdüğü anlatılır.
    Kendisi çok efendi ama yapı olarak agresif bir insan.
    Bunu anlatıyorum, zira adamın üst kolları benim önkollarım kadar, kesinlikle gücünü göstermeyen bir insan.
    Böyle insanlar vardır çevrenizde, bu adamda iş yok dersiniz, adam akıl almaz bir güce sahiptir.
    Bunun sebebi, bazı insanların "nörolojik verim" denen konuda avantajlı olmaları.
    İnsanın gücünün en önemli kaynaklarından biriside, sinir sistemi, sinirsel uyarımdır.
    Bazı insanlar, mevcut kaslarını daha güçlü bir şekilde uyarabilecek sinir sistemiyle doğuyorlar.
    Ki bu da, az bir miktar kas kütlesi ile bile, muazzam güçler üretebilmelerini sağlıyor.
    Ancak kesin olan birşey, kas kütlesi büyüdükçe, güçlenir, ve bunu tam tersi düşünürsek, güçlenen bir kas kütleside muhakkak olarak büyür.

tevhid61 bunu beğendi.
  3. extensor

extensor Yeni Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    üstat çok iyi açıklamalar olmuş emeğinize sağlık ta şu kas demek güç demekmidir?
    sorusuna genel bir açıklama yapayım
    Abi biz kas yapıpta güçlenmeyeceksen neden bu sporu yapalım ya!!!

4. Atlas

Atlas Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Masteer haklı yanılmışım orda.

5. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    kas demek sadece güc demek degildir kas sadece gucun bir parcasıdır bir vevi pistondur bilirsinizki araba sadece pistonla gitmez araba sadece pistonla gitmediği gibi kaslarda sadece guç anlamına gelmez onları destekleyen diğer unsurlarında tam olması gerekir.. yukarıda karasanın örnegi var bu ornege soyle bir yorum yapıyorum kişi çok kaslı fakat cesareti yoksa bir olayda beyin kastan ustun duruma gelerek oradaki gucu alır yada karasanın dediği gibi kişi cok agresifse kaslara o anlık yogun bir guc verir ne kadar celimsiz olsada buna chek adı verilir yani kontrol

6. extensor

extensor Yeni Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    SORU

Peki hocam o kafadaki cesareti nasıl arttıracağız?
    ve vücudunu geliştiren insan kendine bu suretle özgüven aşılayabilirmi
    veya kendine güveni gelirmi?
    cesaret kazanabilirmi?

7. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    kafadaki engeller

kafadaki engelleri kaldırarak bizim sporumuz tum sporların atası kişiye bakıyorum bugun yapmıyıcam mac var yada kıza gidicem yada bu bolgeyi sevmiyorum yapmıyıcam gibi kafada engeller herzaman kas ve guç gelişimini engeller bu engelleri kaldırdığımızda zaten ortaya güzel goruntuler cıkıcak

NHFL bunu beğendi.
  8. extensor

extensor Yeni Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    hocam her ortamda laf sokabiliyorsun tebrik ederim :)
    ama ben onu sormadım ki kafadaki güç diyorum (CESARET) nasıl kazanılır

9. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    bu farklı bir konu extensor bu konuyu istersen konu dışına tasısın yoneticilerimiz yada editlesin burada kastaki gucten bahsediyoruz kafadaki degil

10. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Her ortamda laf sokuyorsun demısın ya koptum valla :lol: :lol:

Kafadakı guc ınsanın kaybetmeyı goze alabıleceklerıyle ılgılı , yada dıger bır deyısle kaybedecek bır seyı olmamasıyla ılgılı,
    bu yuzden zaten gencken herkez daha atık tetık her seye zıplayan bır haldeyken yas ılerledıkce daha agır ve mantıklı oluyor,
    netıcede coluk cocuk , ıs guc var.

Kastakı gelısmeyı durduran barıyerlerden en onemlısı de bence bulunulan ortamdakı dıger sporcular sayesınde kırılıyor.Eskıden calıstıgım majjestıkte 130 kılo bench super bır kıloydu , su an calıstıgım salona basladıgımda kendı ayarımda gordugum cussedekı adamların 180-200 kılo bench bastıgını gorunce altta kalmamak ıcın kendımı zorlamam gerektı ,rekabet duygusu ve altta kalmama psıkolojısıyle o kılolara cıkabıldım, sonra bır donem bu adamlar gelmemeye basladı ve kendımı
    zorlama geregı duymayınca flexorun dedıgı gıbı dısıplını kaybedıp baska ıslerı on plana aldım ve 130-140 kılolar bana gene yeterlı gelmeye basladı.

Herkez ıcın gecerlı olan bır sey bu salonda senden ustun kısıler oldukca kendını yetersız goruyorsun, ama kendını dıgerlerınden onde gorunce de hemen havalara gırıp dısıplını kaybedıyorsun. Bu yuzden ozellıkle musabıkların calıstıgı salonlar cok daha saglam adamlar cıkarır, karsılıklı etkılesım var cunku.

11. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    master benim yerime gereken herseyi yazmış sinan kendisine tesekkur ederken dikkatle oku diyorum

12. extensor

extensor Yeni Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    okudum ve kendisine teşekkür ederim emeğine sağlık ancak
    belirli insan tipleri var ve bazıları çok ağırbaşlı bazıları ise çok sinirli ve dengesiz olabiliyor
    şahsen ben bu güne kadar çok kavgadan dönmüşümdür aklımın sinirlerime hükmetmesi sonucunda ancak doğrumu yaptım yanlışmı yaptım diyede şüpheye düşmüyor değilim örneğin tamamen şuurumu yitirip ölesiye kavga ettiğim hiç olmamıştır gerçi flexorla boks maçı yapmaya cesaret ederim ama hiç tanımadığım bir insanla kavga etmeye ceserat edemediğim oluyor cesaret bence çok önemli birşey ve bunu nasıl geliştirebileceğimi gerçekten
    çok merak ediyorum yardımcı olacak arkadaşlar varsa cevaplarını merakla bekliyorum

13. rampage

rampage Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    kas demek güç demektir bence ama her insanın aynı kütle kaslarla yapabileceği işler farklıdır
    buda Alllah vergisidir

14. judgementday

judgementday Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Benim bi arkadaşım var boyu 1.83 kilosu 70 adamda öyle bi güç varki yanımda benim gibi 2tane daha olsa onunla kavga etmekten çekinirim. Benim kilomda 77 bu arada. Ama arkadaşım arçelik in servisinde çalışıyo ve baya ağır şeyler kaldırıyo powerlifter gibi. Bu yüzden güçlü sanırım. Ağır işlerde çalışanlarda hep anormal bi güç oluyo zaten. Benim düşüncem bu kişilerin kemikleri sağlamlaşıyo ve kasları yoğunlaşıyo. Genişlemek değil ama kasların yoğunlaşması diye bişey var dışardan anlaşılmaz ama 2kişinin kolu aynıdır biri diğerinden çok daha güçlü olabilir işte onun kolunun içi doludur. Bence güçlü olmak istiyosanız body doğru seçim değil dövüş sporuna gidip(boks) bunu bodyle desteklemelisiniz.

15. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    bence görüşün yanlış powerlift gibi bile olamaz onların yaptığı işlem taşıma işlemi taşıma ama powerliftcilerin , bodycilerin yaptığı şey egzersiz düzenli olarak değişik şekillerde ağırlık kaldırarak vücudun her bölgesinde gücünü zorlama ayrıca senin gördüğün göz ile gören bazı arkadaşlarım var hala acıyorum anlatmakta zorluk çekiyorum onlara , yok inşaata çalışılırmış 50 kglik çuvallar taşınırmış 5.6. katlara vbz vbz yok 70 kg şanziment mi ne arabayla ilgili birşey taşınırmışta onlara dediklerim düzensiz yaptığınız taşıma işlemleri boş diye sizce ? Güçlü olmak nereden bakılırsa öyle görülür insan gücüyle herhangi bir konuda sınırlarını zorluyor ise o konuda güçlüdür. ve son yazdığın cümleyede şöyle bir görüşte bulunayım eğer Sokak Döğüşünde güçlü olmak istiyorsanız bir mücadele sporuna gidin , ama bir mücadele sporunda müsabık olmak istiyorsanız mücadele sporuna inanın , bunları bodyle desteklemek doğrudur evet...

16. slamon12

slamon12 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Ben National Geographic'te bir belgesel izlemiştim.Kum torbasına en sert kim vurur diye.Bir futbolcu,karateci,tekvandocu vardı.Aralarında en kaslı görünüm olarak karateciydi fakat en sert tekmeyi tekvandocu sonra futbolcu en sonda karateci vurdu.Biraz alakası olabilir ama bence tamamen kasın güçle alakası yok.

17. moment

moment Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Gaziantep
    Cüneyt Arkını anlattın Allah razı olsun :D

18. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    en sert tekme için Tekvando normal dostum , sonra futbolcunun gelmeside karatede tekmeye tekvandodaki kadar yüklenilmemesi için.

19. hardchoice

hardchoice Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    body çalıştıgın bölgede kütlesel bir artış sağlar birader şimdi güçten kastın tekmenin sertligiyse eger yada yumrugun olay oluşturdugun momenti karşı tarafa iletmen momentte kütle çarpı hız demek yani büyüttügün kolu aynı zamanda hızlandırsan senın kastettıgın gucu fazlasıyla sağlarsın olay senin altındaki arabadan ne kadar verim alabildigin boksörler yumrugu atarken vücudunuda yumurugun yönünde hareketlendirir yani sağa sola yatar yani sadece koluyla vurmaz vücuduyla vurur adam flexorun dedigi gibi arabanın parcalarının ortaklasma calısması senın kolun 50 cm olsun sen sadece kolunla belli bir hızda vurursun ama bölsör adam 40 cm kolla bide artı vücut ağırlıgını bir kısmıyla senden 2 kat hızlı vurur ama senın darbenden 3-4 katı etki yapabilir teknik dediniz ya teknikte bir nevi ustası olmak yani illaha kitabında yazıldığı gibi degil teknik diyince herkesin aklına uzak doğu sporunun bir hareketini tam anlamıyla doğru yapmak geliyor teknik dedigin senin hareketi yapış şeklini ne kadar yaptıgın ne kadar hakim olduğun çok saçma yumruk atarsın her gün iyice geliştirsin sonuç etkili bir yumruk olsada bilegini sakatlarsın ikinci yumrugu çıkartmada geç kalırsın nefesini düzgün kullanamassın çabuk yorulursun vesaire ama sonuçta güçlü şekilde vurursun her böksorun tarzı vardır mesela kimi direği iyi çıkartır kimi upper cut ı e siklet aynı kol hacmi aynı ama teknikteki milim oynama çok daha farklı kasları olaya dahil ediyor eger o teknige çalışmışsa düzgün, amacına ulaşır hepimiz futbol oynamısızdır sağ ayagıyla incecik bacagıyla sert şutlar çıkaran yani topa büyük bir enerji aktarmasına rağmen sol bacagın ıaz kullanıyorsa sol ayakla çektigi şutları ne sert olur nede etkili hatta daha yavas vurdugunu dusundugun halde bacagında agrı zorlanma hissedersin baktıgında boyutlarıu aynı kas aynı dersin ama bacağın içindeki kasın beyinle olan kordinasyonu yada kastaki küçük farklılıklar her şeyi değiştirir farklılık derken sadece hacim olarak düşünme yani altındaki arabayı ne kadar tanıdıgın bir anlam ifade ediyor ama sadece o da değil yabancı bir dergide okumustum yaptıgın işe göre gelişen kaslar farklıymış aynı bolgede uzun kısa diye ayırıyor bu kas liflerini mesela bir haltercinin bacakları çok büyük olmasada o yüklerin altına girecek ve epey yüksege zıplayacak kadar güçlü burdaki olay hızlanma degil mesela dayanılıkla ilgili yani güç dedigimiz şey aslında hangi konudan bahsediyorsan tecrübeyle ilgili zaten bir şeyde tecrübeli olmak için o işi epey yapmaktan geçer güreşçi adam itme çekmede güçlüdür boksör adam darbe konusunda güçlüdür yada iyidir diyelim

Son düzenleme: 17 Eylül 2012
    ads1940 bunu beğendi.
  20. ads1940

ads1940 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Kardeş noktayı koymuşsun bu olaya. Kickboksa başladığımın ilk ayında bisikletten dolayı bacağımın gücünden şüphem yoktu highkicklerde sağ bacağımla vururken hocanın elindekini her defasında duvara yapıştırıyordum ama sola gelince açmalarda hep daha fazla açılan sol bacak vuruşa gelince sağ kadar kalkmadığı gibi doğru vuramıyordum kız gibi güç uygulayabiliyordum sonunda hırsımdan dolayı yanlış vura vura parmaklarımı çıkarmıştım ve sonraki gün sol bacağım o kadar hamlamıştı ki ağrıdan dolayı tüm kaslarımı hissedebiliyordum. Hacim olarak hemen hemen aynı olan bacağım kas kütlesi biraz daha da az olsa uygulayabildiğim güçler arasında dağlar kadar fark vardı. Flexor hocanın da dediği gibi komplike bir sistem bu.

Sayfayı Paylaş