Kas Demek Güç Demekmidir?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve tunahan480 tarafından 15 Ekim 2005 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. tunahan480

tunahan480 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    matematik öğretmeni
    Yer:
    istanbul
    kaslı olmak güçlü olmak manasına mı gelir yoksa az kaslı kişiler bazı çok kaslılardan güçlü olabilir mi?

2. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    evet, kaslı olmak güçlü olmak manasına gelir...ama....kası daha fazla olan, kası daha az olandan kesinlikle güçlüdür manasına gelmez...güç, kaslar kadar sinir sistemi ile de alakalıdır..."deli kuvveti" deyiminin de altında aslında bu yatar...

3. ROMASANTA

ROMASANTA Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Kaslar güç manasını gelir fakat.Haltercilere baktığımızda bodyciler kadar kasları olmamasına rağmen daha fazla kiloları kaldırabiliyorlar.Bence güç teknik ile ilgildir.Kaldırma,itme ve çekme teknikleri vardır.Güçte nefes kontrolü de önemlidir.Kısacası KONTROLSÜZ GÜÇ,GÜÇ DEĞİLDİR...

4. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    bence sadece kas yanlız başına kuvvet güç manasına gelmez bunda vücut yağının ve tekniğinde rolu vardır. neden kaslı insan daha güçlüdür çünkü spor yapıyor bu kadar basit kendini geliştiriyor ilk başlayan birisi bencte 10 kg yi kaldırmakta zorlanıyor neden teknik yok ve ham zamanla çalıştıkça kendini aşıyor

5. xaures

xaures Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    d

evet değildir çünkü kas yapıya göre güç verir ben çok kaslı değilim 10 yaşımdan beri whun çu adlı bi sporu yapıyorum 12 yıldır body yapan bi abi ile bilek güreşi yaptık beni yenemedi :badgrin:

6. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    xaures avartarın güzelmiş :D bide benimle bilek güreşi yap :D yok be dostum şaka şaka

7. ersinm

ersinm Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Bilek güreşinin kasla değil teknikle alakası var bana sorucak olursan kas demek güç demektir ama tabiki şişirme değil doğal yollardan yapılmış kas.

8. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    ersinm,şişirme ve doğal yollardan kastın ne?

9. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Bende merak ettim.

10. ersinm

ersinm Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Şişirme diye dopingi kastetmiştim ;-)

11. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    peki sence steroidle oluşturulmuş vücutlar güçsüz ve sadece şişirilmiş vücutlarmı..yanii strongmanller,ağırlıkçılar,mr.olympialar hepsi güçsüz ,kuvvetsiz şişme balonlarmı? ;)

12. ersinm

ersinm Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Galiba bir yanlış anlaşılma oldu ben bilek güreşi konusundan bahsediyorm bu tamamen teknikle ilgili bence bahsettiğiniz profesyönel sporcular sporu ve ilaçları bıraktıklarında kısa zamanda güçlerini kaybederler.Ama gerçek güç emek harcanarak uzun zamanda normal yollardan elde edilen kastadır.

13. xaures

xaures Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    d

ya iş teknikte bnece hani uzakdoğu sporu dediğimiz kung fu karate güce değil tekniğe bağlı ne kadar güçlü olursanız teknik yani zekanızı kullanmazsanız hiç bişeye yaramaz.... kaba kuvvete girer Bilek güreşide güç ve tekniğin bileşimidir... teknikle bilek güreşi kazanılmaz bence güç daha ağır basıyo

14. extensor

extensor Yeni Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    bilek güreşi

bilek güreşinin güçlü olmak veya teniğini bilmekle bir alakası yoktur 20 sene body yapmış bir adamı bile yenebilirsiniz hemde onun 3 te 1 olmaznıza rağmen
    bilek güreşininde kesinlikle kasla alakası vardır ama genelde biz bodycilerin geliştirmek için çaba sarfetmediği kaslarla eğer flexorunuzu ve extensorunu iyi geliştirirseniz idmandan sonra 3-5 dk bilek çalışırsanız bilek güreşi için çook işinize yarayacaktır

15. extensor

extensor Yeni Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    bilek güreşi

ve ayrıca flexor hocamdan öğrendiğim bir kaç taktikte bilek güreşi için önemlidir. birincisi bileğinizi açmayın rakibiniz sizi yönlendirmesin ikincisi bileğinizi vucudunuzdan uzaklaştırmayın olabildiğince size yakın olsun ve busayede omuz ve kolunuzdanda destek alabilirsiniz
    3. ve son olarakta bilek güreşini öyle bizim halkımızın büyülttüğü kadar önemli birşey sanmayın. çünkü günlük hayatta pek işi yarayacak bir kas değil tabi ellerinizde 10 kiloluk kılıçları sallayarak sefere çıkmıyorsanız :)

yani en azından ben öyle düşünüyorum
    [/i]

Joerme bunu beğendi.
  16. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    aslında gücü sadece kasa bağlamamak lazım eger arabanız 220 basıyorsa buradaki tek güç piston yada şanzıman yada volant değildir. buradaki asıl güç parçaların ekip çalışmasıdır arabanın 220 yapmsı için herşeyin tam olması lazım

vucudumuzdaki güçte organların iyi bir ekip çalışması sonucu ortaya çıkar

magicbaris bunu beğendi.
  17. bomberman

bomberman Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Berlin
    arkadaslar... eger karsinizdaki insan güclüyse teknikte ise yaramaz... kolunuzu kirar yine yener sizi bilek güresinde. bir alman strongman´i olan heinz ollesch isimli sahis tv de metal tavayi kagit defter gibi elleriyle zorlanmadan dürüm gibi dürdü (yanlis anlamayin egdi demiyorum... dürüyor :) adam sag elinin orta parmagiyla 260 kiloluk tasi dizine kadar kaldiriyor deadlift hareketi yapar gibi.. evet tek elinin orta parmagiyla tutarak sadece. parmaklari ne kadar güclü siz hesaplayin...

simdi böyle bi adamin bilegini teknikle bükebilir misin?

ister wuschu yap ister tekvando bükemezsin tabii ki... istersen 300 tane van damme filmini bastan sona ezberle :) demek istedigim teknik sadece arada güc bakimindan fazla fark yoksa ise yarar. yoksa dedigim gibi adam insan azmani denecek kadar güclüyse bir hamlede kolunuzu bile kirar mazallah. ama yinede teknigin bazi durumlarda ise yaradigi dogrudur. ona lafim yok.

saygilar!

Nsent45 bunu beğendi.
  18. extensor

extensor Yeni Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    ewet üstat sonuna kadar haklısın flexsor demişti teknik gücün yanında çok çaresiz kalır diye gerçektende öyle bu arada wuhdçu mudur nedir o sporun bilek güreşiyle ne alakası varmış ona bende çok güldüm ya hele owuhdçu yaptım ve 5 senelik body yapan ağbeyi yendim muhabbeti çok komikti neyse ben bodyi şu şekilde yorumluyorum
    BODY DİĞER SPORLARIN BABASIDIR

19. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Beyler Wushu falan bilmem ama National Geographic'te Shaolin rahipleri uzerine bir belgesel izlemistim, o adamlarin sahip oldugu hem teknik hemde guc, Alaman Strongmanlerde bile yoktur.
    Tek parmak zenine ulasan bir buyuk ustadan bahsediyordu, amcam, pardon dedem, 90 yasinda, isaret parmaginin uzerinde amuda kalkabiliyormus.
    Zaten deniyordu, o oldukten sonra bu isi yapan insan evladi kalmamis dunyada, iki parmagi uzerinde duran bir amcayi gosteriyordu.
    Chi denen, vucutta dolasan enerjiyi kontrol almayi yillar suren akil almaz fiziksel ve ruhani egitimlerle ogreniyorlar.
    Bu egitimler, inanilmaz bir irade mucadelesi.
    Mesele bir saat boyunca hic durmadan suyu tokatlamak ( iki dakika boyunca denesenize bi )
    Parmak uclariyla bir saat boyunca fasulye dolu bir cuvali dovmek.
    Cok uzun sureler, dar agacina asili kalmak.
    Kafatasini celiklestiren, idmanlar...

Iste bu akil almaz idmanlar sonucunda yaptiklari gosterileri anlatayim.
    Bir gergedani delecek mizragin sivri ucunun uzerine goguslerin vererek cikiyorlar, ve bu sekilde kendi eksenleri etrafinda donuyorlar.
    Arkadaslari kalin insaat kalaslarini omuzlarina vuruyor, kalaslar talaşları sağa sola sacılarak parçalanıyor ancak arkadaşların incecik kollarina hic bir sey olmuyor.
    Bu adamlarin boyutlari; boy 1.60 - 1.68 civari, kilolari 50-60 kilo arasi.
    ama chilerinin kontrol altina aldiklari icin, celiklesmis adamlar.

Walla yazarken bile tuylerim diken diken oldu, en guzelide, suydu, iki saatlik bir egitimle, siradan bir kadin, agir sanayi iscisinin gucune kavusabiliyor deniyordu.
    Yani chi hepimizde, soyle tibet'e dogru topluca bir tur yapip isin inceliklerini ogrensek hicte fena olmaz.

Nsent45 ve F35 bunu beğendi.
  20. bomberman

bomberman Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Berlin
    tüylerin diken diken oldu haaa :) dostum karasan güldürdün beni...

arkadaslar bu noktadan sonra bi sey söylemek istiyorum. neye calisirsan o konuda gelisirsin... durmadan barfiks cekme rekoru 55 kiloluk bi uzakdoguluya ait bunu biliyor muydun? simdi bu adam bir strongman kadar agir kilolar kaldiramaz belki 10 da birini kaldirir ama bir strongman in hayal edemeyecegi kadar barfiks cekebilir... baska bir örnek vereyim... sinav ve bench press gögüs kaslarini gelistirir. ayni yapida iki insan antreman yapmaya baslasa birisi boyuna sinav cekse digeri boyuna bench te agir kilolar kaldirsa 5 sene sonra ne olur? sana söyleyim... bench yapan belki 200 kilo basiyordur artik ama sinav ceken kisi 80 bile basamiyordur. buna ragmen sinav ceken kisi bench press yapan kisinin hayal edemeyecegi kadar sinav cekebiliyordur. digeri daha güclü oldugu halde...

bu is sadece patlayici güc ve kondisyonla alakali degil. vücudu neye calistirirsan onda gelisme kaydedersin... hayatinda hic amuda kalkmamis birisi deneyince omuzuna agrilar girer... amuda kalkma hareketini yapabilmek icin ne yapar? omuzlari mi gelistirir agirlik calisarak? hayir! amuda kalkmaya calisir durmadan ve bunun teknigini ögrenir. eger omuz calistirsaydi 1 sene boyunca ve omuzlari kollari vs bayagi bi gelisseydi yine amuda kalkamazdi. cünkü bazi seyler teknik gerektirir. simdi diyelim ciliz ama göbekli bi adam var... havada takla atabiliyor artistik bi sekilde. ama gayet estetik ve kendine göre güclü bi vücudu olan bi insan aynisini yapamiyor. niye? sana söyleyim... bazi artistik hareketlerde vücut önemsizdir. yapmayi bilmek önemlidir. beceri denilir buna... (esneklik gerektiren bacak acma hareketleri vs disinda) mesela diyelim bir kareteci wushucu veya tekvandocu var... cok garip artistik hareketler yapabiliyor. havada takla atiyor sincap gibi :) iyide vücudu var. ve bunlari yapamayan antremansiz siska birisi ayrica birazda göbekli :) bunlarin ikisinin beynini degistirsen. beyin nakli diye bir sey olsa diyelim. tekvandocu hantal vücuda girince bile bir cok artistik hareketi yapabilir. ama digeri tekvandocunun kas yapisina esnekligine sahip oldugu halde ayni hareketleri yapamaz. bazi seyler beceri gerektirir. neyi nasil yaptigini bileceksin. uzun sözün kisasi ne shaolin strongmanin yapabildigini yapar. nede strongman shaolinin yapabildigini. senin o 60 kiloluk cinli 1 tonluk arabayi yanindan tutup ters cevirsin, yemin ederim o zaman halteri malteri birakip daga cikip boyuna pirinc yiyerek hayatin anlamini aramaya baslayacagim....

parmak ucuyla fasulye cuvali dövmeye baslarsan ve bu konuda kendini gelistirirsen eline uzun süre boyunca fasulye cuvalini dövebilme yeteneginden baska bi sey gecmez. ayni sekilde bench press yapip durursan hayatin boyunca sadece ve sadece bench press te gelistirirsin kendini... ne sinavda, ne kendi eksenin etrafinda balerin gibi dönmede, ne bülent ersoy gibi geceeeeeeler sarkisini söylerken eee harfini 30 küsür saniye uzatmada, nede fasulya cuvali dövme tekniginde gelisirsin bunu yaparken. ne icin calisirsan o konuda uzman olursun. shaolinin yaptigi cogu seyi bir strongman yapamaz... ve hatta hic bir seyi yapamaz onlarin yaptigi. ama ayni sekilde shaolin de strongman disiplinlerinde hep sifir ceker.

saygilar...

saygilar.

hhakkann, sssuvari, pedro ve diğer 5 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş