kas ağrıları

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Coleman Trebor tarafından 28 Şubat 2007 başlatılmıştır.

1. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    kas ağrılarım ertesi gün oluyor çalışmam bittikten sonra eskiden yorgunluktan ölürdüm şimdi hiç bir şey olmuyor gayet kendimde oluyorum ve iyide çalışıyorum düzgün çalışıyorum ertesi gün neredeyse 24 saat sonra başlamış oluyor ağrım ve o ana kadar hiç bir şey hissetmiyorum acaba sizin nasıl benim ağrım normal mi

2. zülküf turan

zülküf turan Özel Üye

Beğenileri:
    126
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    vücut geliştirme kitap yazarı.
    Yer:
    mersin
    antrenmanları hakkıyla yaptığına bir işarettir zaten çalışma bitince adale sıcaktır ağrı hissetmesin daha sorra veya bir tam gün sonra çalıştığın adale gurubu ben burdayım der ve çalıştığını sana ağırarak gösterir bu ağrı vücutcu için güzel ve tatlı bir tebesümdür kollay gelsin

Zülküf TURAN

TheSingleWolf ve Furkan. bunu beğendi.
  3. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    evet düzgün çalıştığımda anlıyordum zaten bir tek malesef kol çalışırken bicepste pek bir şey hissetmiyorum bunu bir uzmandan duymak çok güzel bir şey gerçekten

4. CENTAUR

CENTAUR Guest

Bu herkeste bu şekilde oluyor Coleman Trebor ve yine sıkça karşılaşılan durum bicepslerde, omuzlarda ve sırtta diğer bölgelerde olduğu şiddette ve uzunlukta ağrılar yaşanmıyor bunun nedenini bende bilmiyorum :roll: .

Mesela sıkı bir antrenmanın akabinde benim tricepsler üç gün ağrırken bicepslerde tık yoktur çoğu zaman, göğüslerde çok ağrır ama omuzlarımı ağrıtmam için kendimi paralamam gerekir aynı şey sırt-kanat içinde geçerli, bacaklarda normal şiddette çalışıldığı zaman ağrır, nedense bu böyle.

5. spidey

spidey Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Makine Mühendisi
    Yer:
    istanbul
    centaur'a tamamen katılıyorum. bu arada benimde ağrılar antremandan sonra hiç olmuyo,ama ertesi gün sabah kalktığımda bayaa hissettiriyo kendini :D

6. CENTAUR

CENTAUR Guest

Eğer bu çok şiddetli ağrılar alınan güzel amino asitler ve/veya proteinlerle çok hızlı birşekilde geçiyorsa bu daha güzel bir hediyedir :p .

7. hoterme

hoterme Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    ağrının nedeni arkadaşım kaslarının parçalanması yani proteinlerin demekki sen önceden iyi antrene olmamışsın o yüzden oluyo ağrın yada hareketlerinde eksantirik kasılmalar oluyo buda kasların deformasyon yapıyo oda ağrı yapıyo hareketlerini kontrol et iyi antrene bi sporcuyum diyosan. antrenmanın hakını veriyorumdan ziyade bunlara bak sorun ikisinden biridir. iyi antrene olan sporcuda ham diye tabir edilen ancak birden antrenman temposi artırıldığında olur kolay gelsin

8. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    peki sizlere bir soru; bu agrıların vucutta biriken laktik asit ile ilişkisi nedir ve önlem nasıl alınır???

9. brujah

brujah Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Tabiiki glikojen yıkımı sonrası laktik asit ama düzenli spor yapan insanlarda bunun etkisi çok daha az olacaktır.Bu kramplara en iyi çözüm magnezyum diye biliyorum ben.

10. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    peki ya potasyum???

11. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Bana biraz tuzak sorusu gibi geldi ama :)

Genelde, laktik asit, kısa bir zaman içerisinde, "patlama" esasına dayanan hareketler sonucunda vücutta bir yanma hissi uyandırır(diye bilinir). Vücutta belli bir miktar ATP vardır. Ama bu sayı azdır ve eğer vücut kullanılan ATP'lerden tekrar enerji üretemese, çok kısa bir zamanda yorulurduk. Vücut 3 şekilde bu enerjiyi tekrar sentezler, bu sistemlerden biri de laktik asittir.

Laktik asit sistemi, anaerobic bir sistemdir, yukarıda bir arkadaşımızın da bahsettiği gibi, yani oksijensiz bir glikojen yıkımıdır(karbonhidrat parçalanması). Bu reaksiyon sonucu pirüvik asit ve hidrojen iyonu ortaya çıkar. Zaten asıl sorumlu bu hidrojen iyonlarıdır. Bunlar kaslarda çok miktarda olursa, kas hücrelerine asit etkisi yapar, bu yüzden taşıyıcı hücreler tarafından mitokondriye gönderilir(ki oksijen ile birleşip su olsun).

Diyelim ki, bu işlemi yapmak için yeterli oksijen yok. O zaman taşıyıcı hücreler fazla hidrojeni bırakamıyor ve bunlar hücrede birikmeye başlıyor. Kaslardaki asit oluşumunu engellemek için, demin bahsettiğimiz pirüvik asit deyim yerindeyse kendini feda ediyor ve fazla hidrojen iyonları ile birleşiyor ve laktik asit ortaya çıkıyor. Bu laktik asit ise tekrar ayrışıyor ve geriye yine hidrojen iyonu kalıyor, ama bu sefer yanında laktat var. Bu laktatın bir kısmı kana karışarak, fazla hidrojeni de yanında götürüyor ve bu sayede kaslardaki hidrojen iyonu azalmış oluyor. Bu işlem, kasların normal pH derecesi olan 7'yi, 6'ya doğru çekiyor. Bu süre içinde kasların tekrar gerilmesi(yani bir rep daha yapmanız), serbest sinir uçlarını(zaten hassaslar, pH değeri düştü) uyarıyor ve acı geliyor(yanma hissi). Buna aynı zamanda laktik eşiği de denir. Aslında bu gerçek bir acı değil, ama sinirler öyle uyarıldığı için bize acıyor gibi geliyor.

Yani sonuç olarak, laktik asitin ne o yanma hissiyle, ne de antremandan 24-48 saat sonraki ağrılarda bir rolü var. Tamamen masum görüldüğü gibi. Kasların 1-2 gün sonra ağrımasının sebebi, kas liflerinde oluşan küçük kesiklerdir, onların sebebi de, tahmin ettiğiniz gibi, ağır çalışmadır. Engellemek için antremandan önce ve sonra esneme, ağır kaldırmadan önce ısınma, ağır kaldırdıktan sonra soğuma yapma gerekir.

12. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    açıklama bence eksiksiz olmuş.sanırım bundan sonra kas ağrılarının nedeni ile antrenman yorgunlugunu ayrıştırmada yeterli bir açıklama olur ;)

13. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Teşekkür ederim ;) Bir-iki imla hatası olmuş, onları düzelttim şimdi.

14. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    aslında soru tuzak değildi ama tek konu üzerinde okadar çok soru sorulacaktı ki ben bundan yola çıkarak bilerek bu soruyu sordum.verilen cevapta konuyu kapatmış oldu.bende böyle cevap yazmayı isterdim ama ne uzun yazabiliyorum nede uzun okuyabiliyorum :) gercekten yazı guzel.umarım kimse okumadan yeni soru sormaz.cevaplar içinde...

15. CENTAUR

CENTAUR Guest

Moderatörlerimiz çok bilgili gerçekten konulara süper hakimler, ayrıyeten açıklamalar hep bilimsel ve teknik detaya giriliyor.

Laktik asitin etkisi yani kaslardaki uyuşma hissi daha sonrada yorgunluk hissi antrenmandan bir iki saat sonra ortadan kalkar.

Ertesi gün ağrılarının sebebi ise laktik asit değil, kas fibrillerindeki mikro yırtıklardır.

Nasıl, öğrenmiş miyim ;) .

16. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    ben o tuzak soruyu sıfırdan soru soranlar için hazırladım zaten.sizlerin bildiğinden zaten şüphem yok.belki tereddütler olabilirdi ama oda netleşmiş oldu.

17. turkovic

turkovic Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Biceps ler de ağrı olur ama antrenmanda yeteri kadar gergintuttuğunuzdan ve yeteri kadar kası yaktığınızdan emin olun dediiğiniz gibi goğus bacaklar sırt da ağrı olur ama omuz banamsısın demez!

18. xshamur

xshamur Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Ne alakası war. ağrılar gelişimin bi işaretidir. ağrı yoksa gelişimde yoktur

19. CENTAUR

CENTAUR Guest

Eğer bicepsleri ağrıtabilmek istiyorsan aşağıdaki linki izleyip bu tekniği bir dene istersen ben bu konuya son mesajımı yazdıktan sonra izleyip uygulamıştım, aylardır böyle şiddet hissetmemiştim bicepslerde ;) .

https://www.youtube.com/watch?v=-a5uDmwJFp4

Sayfayı Paylaş