Kas şaşırtma prensibi

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve elite35 tarafından 6 Mart 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Kası şaşırtmazsak gelişemeyiz. Bunu biliyoruz fakat ne ölçüde olmalı bu ?
    Kendimden örnek vereyim, benim kası şaşırtma prensibim tekrar sayısı ve ağırlıklardı. 2 ay boyunca tek bir hareketi değiştirmeden tekrarlarla ve ağırlıklarla oynadım. Her hafta bir üst seviyeye çıkmaya çalıştım. Buraya kadar güzel.
    Sonra düşündüm ki kası daha da şaşırtabilir miyim ? Tüm programı değiştirdim yani yeni hareketlerle kası şaşırtmayı denedim. Sonuç olarak yeni programımı beğenmedim. Hareketlerin bazıları sanki hiç yapmasam da olacakmış gibi gelmeye başladı.
    Sonra süper setlerle kası şaşırtmaya çalıştım. Başarılı oldum.
    Şimdi tekrar hata yapmamak için soruyorum. Tüm antrenmanlarımda en az 2 süper set hareket var. (Omuzda 2, Göğüste 2 şeklinde)
    Kası nasıl şaşırtıyorsam 2-3 gün ağrısı geçmiyor. Diyorum ki fazla gelmesin ? Bu süper set tekniği kaç hafta uygulanmalı ?
    Ve bonus sorum: Kası ağırlık arttırarak şaşırtmanın, süper setle şaşırtmaktan ne farkı var ? Her ikisi de +hacim olarak mı geri dönüş yapıyor bize ?

2. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Bonus soruya cevap:
    Ağırlık artırarak şiddeti artırıyorsun=hacim
    Süperset. İle yoğunluğu artırıyorsun=kuvvet (i nce kas liflerini(fibre) leride vuruyorsun
    Tam türkce karşılığını bulamamış olabilirim yanlışım varsa düzeltsin arkadaşlar:)
    --- Mesaj birleştirildi, 6 Mart 2015 ---
    Kası nassıl şaşırttığının çokda bir önemi yok,fakat drop setlerin ve süper setlerin herzaman yapılmaması gerekir,bu sistemleri zaten kası şaşırtmak için kullanıyoruz her antremanda yaparsak vücut alışır ve amacından sapmış olur.
    Kası şaşırtırken temel hareketlerden çokda sapmamak gerekir misal benc in yerine şaşırtma amaçlı bir süre inciline yapılabilir,bazen aynı hareketi barbell ile yaparken dumbell e bile dönmek şaşırtmak için yeterli olabilir ,ya ni demek istediğim kas ı şaşırtıcam diye temelden çokda uzaklaşmamak gerekir,kası şaşırtıcam diye amerikayı tekrardan keşfetmenin manası yok diyorum:)

Son düzenleme: 6 Mart 2015
    elite35, winston123 ve Balboa7 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş