karpuz kavun ve meyve şekeri?aklıma takılan bi soru?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve deep_fly tarafından 14 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 16 üye.
  1. deep_fly

deep_fly Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    meyve şekeri çok çabuk yağa dönüşür mü?bahar aylarında diete başlarken genelde salata+protein ağırlıklı bi beslenme programı yapmıştım.gayet iyiydi.şimdi yazın gelmesiyle salata yerine karpuz yada kavun gibi düşük kalorili yiyeceklere yönelmeyi planlıyorum fakat aklıma takılan bi soru var.dietlerde genellikle 6 porsiyon meyve sınırken şimdi o sınırı kavun ve karpuz ekleyerek büyük ihtimalle aşacağımı düşnüyorum.fakat bi tam tahıl yiyeceğin kalorisine baktığımda(öğünlük tüketim için)hemen hemen bir kilo kavun karpuza eşit.kavun ve karpuzun kalorisi de oldukça düşük ve nerdeyse yüzde 90'ı da su.yani kalorisi düşük fakat şeker içeriyo.kısacası kafam karıştı.önerileriniz benim için çok önemli.teşekkürler
    karpuz içerik:
    Karbonhidratlar % DV Toplam karbonhidrat 7,6 gr % 2,5 Şeker 6,2 gr Nişasta 0,0 gr Lif 0,4 gr % 1,6

Yağlar % DV Toplam yağ 0,2 gr % 0,2 Doymuş yağ 0,0 gr Tekli doymamış yağ 0,0 gr Çoklu doymamış yağ 0,1 gr Trans yağ ~
    Enerji % DV Besinden sağlanan enerji 30 kcal % 1,5

Son düzenleme: 14 Temmuz 2009
  2. deep_fly

deep_fly Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    yani tüketirken temel olarak kalori hesabı mı yoksa şeker oranı mı dikkate alınmalı?

3. berbes

berbes Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    53
    ben karpuzdan korkuyorum açıkcası..ne zaman yesem pişman oluyorum..şeker miktarı ayrı bir sorun ama beni su miktarı korkutuyor..vücudumda su biriktiği zaman acaip geriliyorum..O yüzden karpuzu genelde hiç yemem..

deep_fly bunu beğendi.
  4. mercan_2591

mercan_2591 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    muhasebe
    Yer:
    istanbul
    berbes vücudunda su birikmesinden korkuyorsan o zaman sen suda içmiyorsundur :)

5. berbes

berbes Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    53
    emin ol o dediğinden günde 6 litre içiyorum ama bana göre aynı şey değil..

6. ERtuna__

ERtuna__ Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    S İ L İ F K E

NE gibi fark var açıklayabilirmisin.bilmek isterim

7. mercan_2591

mercan_2591 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    muhasebe
    Yer:
    istanbul
    bencede berbes açıklada aradaki farkı bizde bilelim dimi hee bu arada sen o 6 lt suyu nasıl içiyorsun ya helal olsun valla :)

8. berbes

berbes Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    53
    6 litre suyun 4 litresini zaten supplementlerle tüketiyorum..bu arada neden garibine gitti anlayamadım 6 litre su içmem..çokmu tuhaf..hı ?

karpuz olayına gelince dikkat edersen ben suyla arasında fark var derken bana göre ifadesini kullandım..yani bunu bilimsel bir temele dayanarak söylemedim..Ben vucudumun tepkilerini dinlerim..300 gr karpuz yediğimde midem davul gibi oluyor ama 300 gr su içtiğimde hiçbir rahatsızlık hissetmiyorum..Sanki karpuzun içindeki su daha farklı gibi geldi bana..en azından beni rahatsız ediyor..Yani bunun bilimsel açıklaması varmı yokmu bilmiyorum varsa onuda ben bilmiyorum..ama benim vucudumdaki tepkiyi soyluyorum ben sadece..Birde ayrıca soruyu sorma üslubun hiçte hoşuma gitmedi..2. defa neden aynı soruyu soruyorsun onuda anlamadım.Bir kişi sormuş işte.. ya neyse..elbet vardır bir sebebi

Son düzenleme: 14 Temmuz 2009
  9. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    rencide edici yazılar yazmayınız kimsenin kendi uyguladıklarını açıklamak zorunda olmadığını unutmayın. konuyla alakalı mesaj atınız

deep_fly, aneximandros, slymnasye ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  10. mankiller21

mankiller21 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    İkisi de önemlidir.Kalorisi yüksek besin alırsan zaten kilo alırsın,yüksek şekerde insülin salınımını arttırarak yağ depolanmasına neden olur.

Karpuz olayına gelirsek şimdi karbonhidratlarda glisemik indeks diye bişey var bu kan şekerini yükseltme hızıyla alakalı birşey ve karpuzunda glisemik indeksi yüksek,yani fazla porsiyonlarda tükettiğin zaman kan şekeri yükselmesi sonucu daha önce de dediğim gibi insülin ani yükselir ve sonra düşer ve bu dalgalanmalara yol açabilir. o yüzden karpuz yerken 1 porsiyon tüket veya beyaz peynirle ye ki kan şekeri aniden yükselmesin

deep_fly ve mercan_2591 bunu beğendi.
  11. mankiller21

mankiller21 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    6 litrenın kaçını spor esnasında tüketiyorsun o önemli. Yazın spor yapmadigin günlük zamanda 2.5-3 lt nin üzerine de çıkılmamalı böbrekler açısından

12. Wolf_Kanuni

Wolf_Kanuni Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    2.5-3 lt'nin üzerine çıkılmamalı mı? Tamam çok abartı su içildiğinde "su zehirlenmesi" problemi ile karşılaşılabileceğini okudum ama bu 2.5- 3 lt'nin çok üstü için geçerli... Kaldı ki yazın daha çok su kaybettiğimiz için içtiğimiz su miktarı kışa göre daha fazla olmalı... Benim spor yaparken tükettiğim ile beraber yazın günlük su tüketimim 5 lt civarında oluyor.

Yazın 2.5-3 lt. üzerine çıkılmaması gerektiği ile ilgili kaynak gösterebilir misiniz?

13. sfitness

sfitness Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    karpuz kavun falan geçici bir şişme hissi veriyor bence yaz aylarında tatlı ihtiyaclarını en sağlıklı karşılıcak 2 meyve

deep_fly bunu beğendi.
  14. berbes

berbes Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    53
    1 litre kadar spor esnasında 3.5 litre kadar supplementlerle birlikte 1.5 litre kadarda gün içerisinde tüketiyorum..Kaldıki zaten kullandığım supplementlerin açıklma kısmındada günde en az 5 lt su içilmesini söylüyor..yaz ayları için 6 litre su hiç sorun teşkil etmez bana kalırsa

15. FedoR

FedoR Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    0
    Bende diet yapıyorum malum havalarda çok sıcak kavun karpuz yiyorum serinlemek için . benimde kafama takıldı acaba bunlar kilo yapar mı?

16. okko

okko Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Gerçekten hocalarımız bir açıklama yapsa karpuz kavun diette gerçekten zararlı mıdır ?

17. fsmy

fsmy Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    53
    bence definasyonda değilsen ve abartmassan zararı olmaz,antrenman önce sonrası için faydalı bile olabilir.

18. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Kavun karpuz gibi Gİ si yüksek sayılabilicek besinleri tüketirken aşırıya kaçmamak gerekir. Eğer diyetteysen daha hafif meyveler tercih edebilirsin çilek , yeşil elma , yeşil armut vs. gibi.

dishiwelet ve hasanateş bunu beğendi.
  19. Freedommm

Freedommm Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Hell
    Antrenman sonrası meyve tüketenler için karpuz en iyi tercih olacaktır.

20. lakers44

lakers44 Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    sunu soyleyebilirim ki karpuz ve kavunu dibine vurana kadar yerim. aksine hiç kilo aldırmıyor bana. o şey olduğu gibi su. ayriyetten mideyi şişirdigi için cok uzun bir sure aclık hissi olmuyor. dr. mehmet öz de ali kırcayla bir soyleşide içerdiği arjinine ve yuksek su miktarına dikkat çeker. gece saatleri dısında tuketilmesinin asla kilo alımına sebep vermeyeciğini soyluyordu. ben cok asırı tuketiyorum ona ragmen kilo almıyorum. kaldı ki gunde bir iki porsiyon tuketenler hiç korkmasın bence. abuk subuk tatlılar cikolatalar dondurmalar yiyipte , kolaları gazozları mideye indirenler karpuzdan kavundan hiç korkmasın lafta etmesin.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 18:48 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 18:45 ----------

1-Karpuz doğadaki en faydalı antioksidanları bolca ihtiva eden bir meyvedir.
    2-Harika bir C vitamini kaynağıdır.Beta-Karoten açısından zengin olduğu için çok iyi bir A vitamini kaynağıdır.
    3-Karpuz karotenler grubundan olan likopen antioksidanı açısından çok zengindir.Bilindiği gibi antioksidanlar hücrelere zarar verebilecek serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlar.Meyvelere kırmızı rengini veren likopen maddesi kanser önleyici etkiye sahiptir.Likopen prostat kanseri riskini azaltır.
    4-Karpuz bütün sebze ve meyvelerden daha fazla likopen maddesi içerir.
    5-Karpuz potasyum,magnezyum,sodyum ve tiamin açısından oldukça zengin bir meyvedir.
    6-Karpuz enerji üretimi için gerekli B vitaminleri açısından çok zengindir.Gıda uzmanları karpuzu çok iyi bir B6,B1 ve magnezyum kaynağı olarak öneriyorlar.
    7-Karpuz serinletici etkiye sahiptir.
    8-Karpuz sitrulin aminoasiti açısından zengindir.Sitrulin aminoasiti vücudumuzda başka bir amino asit olan arjinin üretiminde kullanılır.Arjinin amino asiti ise üre döngüsü içerisinde vücuttan ammonia maddesinin atılmasında görev alır.
    9-Karpuzda bulunan antioksidan maddeler Astım,kolon kanseri,kalp hastalıkları,eklem iltihabı ve prostat kanseri rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır.
    10-Karpuz yağ içermez.Enerji üretiminie yardımcı olur.
    11-Karpuz bir göz hastalığı olan Makula Dejenerasyonu hastalığının iyileşmesine içerdiği karotenler sayesinde yardımcı lur.

Kaynak:http://healthmad.com/nutrition/10-health-benefits-of-watermelon/

karpuz arjinin içermiyormuş arkadaşlar duzelteyim. citrullin içeriyormus. dolayısıyla arjinin uretimini tetikliyormuş

dishiwelet bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş