Karnitin

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve bukatto tarafından 31 Ekim 2006 başlatılmıştır.

1. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    Aslında bu maddenin vitamin olarak kabul edlilip edilmeyeceği yakın zamana kadar pek de net değildi. Çünkü genel olarak memeliler bunu kendi vücutlarında üretebilmektedirler. Eksikliği de pek görülmemektedir.
    İnsan vücudunda özellikle adale dokusunda yoğun olarak bulunur. Kanda 60 mmol/L iken adale dokusunda 4 000 mmol/L ye ulaşır.

Karnitinin Etkisi ;

En önemli görevi yağ metabolizması üzerinedir.
    *Özellikle uzun yağ asitlerini hücre içersinde mitokondri denilen bölüme sokar.
    *İnsan vücudu için çok önemli olan koenzim A denilen bir madde ile karnitinin yakın ilişkisi vardır.
    *Ayni kökten gelen bir çok karnitin maddesi bazı reaksiyonlarla birbirlerine değişerek hücre ve dokularda enerji üretilmesinde rol alır.
    *Kandaki yağlardan trigliserit denilen tipini düşürücü etkisi vardır. Fakat kolesterol seviyesine etkisizdir.

Karnitin Eksikliği ;

Besinlerle alımında eksiklik olması söz konusu değildir. Ancak vücutta eksik veya hatalı üretim ile aşırı kullanımla yıkım fazlalığı sonucunda eksikliği meydana gelebilir.

Karnitinin Tedavide Kullanımı ;

Çok kısıtlı durumlarda söz konusudur. Kanda trigliserit denilen yağ asitlerinin artışında kullanılır. Tip IV hiperlipoproteinemi hastalığında çok etkilidir. Bu gün sporcuların performansını arttırmak amacıyla denenmektedir.

www.bebekkokusu.com adresinden alıntıdır.

2. Conductor

Conductor Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Meslek:
    Sporcu
    Yer:
    Muğla
    29.10.2006 itibariyle karnitin'i kullanmaya başladım. Bugün 3. tabletimi alacağım. İlk aldığımda 2 adet küçük nescafe (sek) ile kombine ettim ve yaklaşık 10 km tepe - yokuş... sağlam bir koşu yaptım hemen ardından bir kaç ağırlıklı çalışma ve karın çalışması yaptım.
    Şimdi!!
    Belki benim zorlamamadan da kaynaklanıyor olabilir ama akşam olduğunda İNANILMAZ bir yorgunluk çöktü üzerime. Erken yatayım dedim ama uyuyamadım da... İlginç!
    Bir noktayı daha belirtmek lazım;
    cafein ile kombine ettiğimden olsa gerek (sanırım) koşu esnasında olağandışı bir enerji ortaya çıkıyor. 10km koştuktan sonra 1 km de depar atabiliyorsunuz... Bu da ilginç!

Sayfayı Paylaş