Kardiyo Zaman Kaybı(mı)dır??

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve nidalee tarafından 10 Kasım 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. nidalee

nidalee Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    Ankara
    Öncelikle herkese merhaba.

Bu siteyi spor yapmaya başladığımdan beri takip ediyorum. Bugün üye oldum ve aklıma çokca takılan bir konuyu sizlere açmak istedim görüşlerinizi almak için.

Spora başlayalı 15 16 gün oldu bir spor salonuna yazıldım ilk bir ay için bana yazılan program şu şekilde;

-Yürüme 20'
    -Eliptik 20'
    -Bisiklet 20'
    -1 Kiloluk ağırlıklarla yanlara eğilme 3*60
    -Sopa çevirme 3*60
    -Twist 3*60
    -Sehpada Diz Kaldırma 3*20
    -Sehpada Bacak Kaldırma 3*20
    -Sehpada Palet 3*20
    -Basmalı Steper 10'

23 Yaşında bir bayanım 106 kiloydum şu an 104 kiloyum. Ama istediğim zayıf olmak değil. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak. Yani zayıf olayımda ne olursa olsun demiyorum. Zaten psikolojik olarak sıkıntılı zamanlardan geçtim bu kiloyu da o dönemlerde aldım.

Gittiğim salon çok güzel ve ilgili bir salon değil. Bana gösterilenleri yapıyorum ama pekte içime sinmiyor açııkcası. Bu yüzden sürekli araştırma yapma gereği duyuyorum. Bugün gene araştırma yaparken youtube da bir videoya denk geldim. Videonun başlığı "Kardiyo Zaman Kaybıdır." İsteyenler bakabilir. Benim sorum gerçekten böyle midir sizce? Kardiyo için harcadığım zamanı ağırlık yaparak mı geçirmeliyim? Yağ yakayım derken kaslardan olmakta istemem. Söylediğim gibi amacım zayıf olmak değil sağlıklı olmak.

Şimdiden teşekkürler.

2. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Değildir ama sadece kardiyo yapmak zaman kaybıdır. Kalp sağlığı için kardiyo gereklidir bunun içinde haftada 3-4 defa 15-20 dakika yeterlidir.

Sizin durumunuzda şu var, yüksek yağ oranlarında kolay kolay kas kaybı olmaz. Vücut ne kadar yağlıysa enerji açığını o kadar yağlardan tamamlamaya meyilli olur o yüzden şu aşamada kas kaybı konusunda endişelenmeyin. Ama ağırlık çalışmak yeni başlayanlarda ve yüksek yağ oranında, bir yandan kilo verilse bile kas kazanımını sağlar. O yüzden hafiften ağırlık çalışmaya başlayabilirsiniz. Kas kütlesi arttıkça kalori harcaması da artar bu da daha çok yiyerek kilo verebilmenizi sağlar. Bunun yanında kas güç demektir, güçlenmek iyidir. Hem sağlık açısından hem günlük hayat açısından.

Benim düşünceme göre haftada 15-20 dakika kardiyo ve şu tarz bir program daha verimli olur, buradaki ilk ay programı: https://www.bodyforumtr.com/threads...layanlar-İçin-1-2-program-yapılış-şekli.8672/

Tabi burada bench press yerine makinede chest press gelebilir. Barbell curl de dumbbell curlle değişebilir daha kolay gelirse.

3. nidalee

nidalee Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    Ankara
    Cevabınız için teşekkür ederim. Haftada 5 6 gün gidiyorum hergün1 saat kardiyo yapıyorum. 20 dk indireyim o zaman.

doxux bunu beğendi.
  4. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Bahsettiğin video "Savaş Cebeci" nin videosu. Bir yandan haklı olsada genel olarak "bro" bir kanal, kendisini tavsiye etmem.
    Benim tavsiyem; 5x5 sistemde derli toplu bir programla (Stronglifts) birlikte hit cardio eklersen suan uygulayacağından çok daha iyi sonuç alırsın İdmanlar bir işe yarar. Onun haricinde iyi bir kalori takibi ile
    makroları %40-50 protein, %30-40 karb, %20 yağ şeklinde ayarlayabilirsin.
    Bunu günlük ihtiyacına göre ayarlayabilirsin. Örneğin 2000 kcal alman gerekiyorsa diyetin yüzdelerini yukarıda ki gibi ayarlayabilirsin. Bunun için; Diyet kolik, Myfitnesspalm gibi şeyleri kullanabilirsin.
    Forumda çok bro eleman var her bulduğuna atlama youtube'u kullan orada daha iyi bilgiler bulabilirsin. Forum evet bilgi bulunan bir ortam ancak isim vermek istemediğim hocalar dahi "bro" okuyup geçiyorum sadece.

Supplement olarak bcaa
    Diyet şekli olarak İntermittent Fasting'i öneririm.

Kolay gelsin.

Tanrı Türk'ü Korusun.

atraksiyonlu bunu beğendi.
  5. PointQuard

PointQuard Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Önümüz kış ve cardio şart. Yaz aylarında kas çalışarak ( bazen durdugun yerde bile ) terleyebiliyorsun ama kış ayında bu pek mümkün olmuyor. Kendine ait bir program oluşturabilirsin eğer içine sinmiyorsa bir çok alternatif cardio programı mevcut. Ben bir süre daha bu programla çalışmanı öneririm ( eğer verim alıyorsan )

6. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Herkese bro diyen uzman. Süper tavsiyeler expert was here.

7. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Aynen bro.

Tanrı Türk'ü Korusun.

8. hooliqan35

hooliqan35 Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Spora yeni baslamis birine 5x5 onerip savas cebeciyi begenmiyorsun :D

Konuya gelirsek videoda her sey anlatilmis zaten. Agirlik calismasi ve haftada birkaç kez kardiyo + duzgun beslenme ile istediginizi alirsiniz

9. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    5x5 spora yeni başlayanlar için uygundur. Stronglifts zaten hayatında ilk defa salondan içeriye girmiş kişilere önerilen programlardandır.

@2pacist , ben de Stronglifts'i severim ama ülkemizde hocayım diye gezen insanların çoğunluğu da squat ve deadlift yapmayı doğru dürüst bilmediklerinden gönül rahatlığıyla tavsiye edemiyorum. Yoksa Starting Strength, Stronglifts gibi programlar en hızlı gelişim sağlayan başlangıç programları aslında.

Son düzenleme: 11 Kasım 2015
  10. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Aynen katılıyorum.

Tanrı Türk'ü Korusun.

11. hooliqan35

hooliqan35 Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Daha hareketleri bilmeyen birisi 5x5i hakkini vererek nasil yapabilir ki

12. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    İyi bir hocaya denk düşerlerse rahatlıkla yapabilirler. Kuantum mekaniği değil sonuçta ve yapa yapa form düzeltilir. Yani boş bardan başlar başlamaz hakkını vermek zorunda değil, her antrenmanda düzeltmeler yapılır. Yıllarca çalışmış insanlar bile formlarında hata düzeltmeleri yapıyorlar. Yeter ki düzgün hocaya düş. Hatta hoca falan olmasa bile yeterli Türkçe kaynağımız olsa insanlar kendi kendilerine öğrenebilirler. Ancak Starting Strength bile Türkçe'ye çevrilmedi. Youtube'da squatın, deadliftin formunun tartışıldığı Türkçe video yok (benim bilmediğim varsa link alabilirim ama hiç görmedim). Türkiye'de antrenörlüğün düzgün yapılmaması veya Türkçe kaynak olmaması da 5x5 öneren insanların suçu değil, az gelişmiş bir ülke olmamızdan kaynaklanıyor. Bu yüzden yeni başlayanlarda etkinliğini sayısız defa kanıtlamış bu programları önerenleri suçlamak yersiz. Biraz programlama okumuş insan bu programları değil split programları önerenlere çıkışır.

13. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Anlatamazsın @doxux hocam, bro deyince kızıyolarlar. Bende kendi kendime öğrendim, hocayla falan degil. Degil ingilizce kaynak Türkçeleri okumayan hocalar var.
    Birilerine program onermekte suç oldu "Bro" kafalar yuzunden.
    Youtube'da saçma sapan hocalar dolu millette onları izleyip ciddiye alıyor. Şu aralar "Ağırsağlam" var onlarda biraz elliott'tan biraz ondan biraz bundan anlatıyor.
    Şunu da söyleyim Deadlift öğrenmek için, illa ki en kral PT'ye ihtiyacımız yok.
    Biraz deneyin biri olmadı diğerini deneyin, acelemiz yok.

Tanrı Türk'ü Korusun.

14. hasanateş

hasanateş Üye

Beğenileri:
    565
    Ödül Puanları:
    103
  15. Juiceles

Juiceles Üye

Beğenileri:
    838
    Ödül Puanları:
    103
    Hocam, neden split programlara bu kadar karşısınız.

LG-P725 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

16. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci

Benim anlayamadığım siz nasıl önünüze gelene ''broscience'' diyebiliyorsunuz? Eğitiminiz mi var? Profesyonel bir sıfatınız mı var belirli konularda? Siz önünüze gelene çeşitli damgalara vurarak, ona buna üstten bakarak kime neyin damgasını vuruyorsunuz?

Bu damgaları vurabilmeniz için, herkese broscience diyebilmeniz için ya karşınızdakinin ciddi anlamda ''gerçeklik veya doğruluk payı içermeyen'' bilgiler sallıyor olması lazım, ya da sizin bir statüye sahip olmanız lazım. Bu sporlar zaten fizik veya ekonomi kadar karmaşık değil, ayrıca burası zaten bir forum, paylaşım için var. Sallayan da var, kaynak veren de var, kaynaktan öğrendiğini aktaran da var, hayatını bu aktivitelerle harcayanların tecrübeleri de var.

Açıkçası şu son iki postunuzda yazdığınız bazı şeyleri, saygısızlığınızı, bunlardan yola çıkarak varmaya çalıştığınız amacınızı ve forumdan beklentinizi anlamış değilim.

hasanateş bunu beğendi.
  17. elezar

elezar Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Kamu Yönetimi Mezunu
    Yer:
    Ankara
    Hedefe göre değişir

18. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Forumdan bir beklentim yok. Ne olabilir ki? Şimdi link link isim isim verirsem işin içinden çıkamayız. Hergün onlarca bro post okuyoruz, direkt olarak seni hedef almadım neden bu tepki?
    Ayrıca şunud belirteyim bir çok şey denedim kaynakta böyleyse böyledir demedim, elimden geleni denedim. Bu bir deney sporu ben böyle yaparken keyif alıyorum herhangi bir hedefim yok. Bugünlerde de yeni şeyler deniyorum. Eğitimden kasıt sertifika ise, deadlift yapma bel kırar diyen hocalarda da sertifika var. Öyle sınava girmekle olmuyor bazı şeyler, belki alabilirim diploma sertifika herneyse. Benim tanıdığım en iyi hocaların "eğitimi" yok, ancak Youtube egobro'larından kat kat fazla tecrübe ve bilgiye sahip.
    Ben bu zamana kadar her sorunumu kendim çözdüm deneyerek, izleyerek. Kendimi böyle eğitiyorum. Her bildiğim doğru mu? Tabi ki hayır, asla dar fikirli değilim, her zaman daha kaliteli bilgi için uğraşırım. Ancak forum düzenli bir bilgi kaynağı değildir maalesef. Benim burada yazdıklarım tamamen bro elemanlaraydı, alındıysan sen bilirsin, birsey diyemem.

Tanrı Türk'ü Korusun.

19. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Karşı değilim, sadece bu yeni başlayanlar için en etkili yol değil. Reg Park'tan Arnold'a, Rippetoe'dan Lyle Mcdonald'a, Bill Starr'dan Casey Butt'a, bunun yanında dünyanın önde gelen vücut geliştirme ve powerlifting forumlarında sözü dinlenen bütün profesyonel antrenörler yeni başlayanlarda fullbody öneriyorlar. Kısaca sebeplerini yazayım, gerçi forumda daha önce de çok yazdım ama kalabalıkta kayboluyor.

Vücudun dinlenmesi için başlıca iki dokunun dinlenmesi gerekir, kas ve sinir sistemi. Kas yorgunluğu 48-72 saat içinde geçer ve aynı kas tekrar çalışmaya hazır olur. Sinir sistemi için işler daha karışık, başlangıçtaki hafif ağırlıklar sinir sistemini pek yormaz. Bu sayede 2 gün içinde yeni başlayan birisi aynı harekete tekrar girebilecek kadar dinlenir. Ağırlıklar arttıkça sinir sistemi daha uzun süreler dinlenmeye ihtiyaç duyar, bu noktada splitler gerekli olur artık. Bu da kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle 1rm'de vücut ağırlığıx1.5-2 kg squat yapabilmeye başlanan seviyeye denk gelir. Bundan öncesinde ise kaslar temel hareketlerle haftada 3 defa çalıştırılabilir ve daha hızlı gelişim elde edilir. Tabi ki bu izolasyon hareketleri için yeterli yer bırakmaz ama yeni başlayanda zaten henüz fazla kütle olmadığı için izolasyon hareketleriyle yontulması gereken bölge de pek yoktur. Aralara birkaç izolasyon hareketi serpiştirilmiş bench press, overhead press, squat, deadlift, barbel row gibi temel egzersizlerden oluşan haftada 3 gün veya A-B şeklinde bölünmüş fullbody antrenmanları başlangıç için en iyi seçenektir. Bu splitler geliştirmez anlamına gelmiyor, en baştan göğüs-biceps, sırt-triceps gibi splitlere girenler de gayet gelişiyorlar, görüyoruz zaten. Ancak bu gelişim daha hızlı olabilir, splitler başlangıç için en verimli yöntem değil.

O yüzden yabancı forumlara baktığımda yeni başlayıp program arayanlara verilen programlar Starting Strength, Stronglifts, Fierce V, ICF 5x5, Allpro, Reg Park 5x5 vs...Buraya dönüyorum, Stronglifts önerdi diye adam bir de laf yiyor, inanılmaz...

Daha ayrıntılı bilgi isteyen Mark Rippetoe'nun Practical Programming for Strength Training kitabını okuyabilirler, bilinmesi gereken hemen herşey orada özetlenmiş durumda.

Juiceles bunu beğendi.
  20. Juiceles

Juiceles Üye

Beğenileri:
    838
    Ödül Puanları:
    103
    Tesekkurler @doxux hocam.

LG-P725 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

doxux bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş