Kardiyo Yapan Biri için Whey Alım Zamanı

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve RaJeV tarafından 20 Mart 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    685
    Ödül Puanları:
    123
    Protein Shake'im içinde:

1 ölçek whey, 1 çay kaşağı creatine, 15g Dekstroz (şeker) var

Antremanı tamamlıyorum o sırada Scivation kullanıyorum. Daha sonra kardiyo geçiyorum 30-45 dakika. En son çıkarken whey kullanıyorum. Ama bu şekilde çok geç kullanmış oluyorum.

Whey'i kardiyodan önce antremana başlamadan içsem olur mu ki? İçinde dekstroz olduğu için insulin seviyemi artırırsa kardiyo yağ yakabilir miyim yine?

Sizce ne zaman kullansam?

2. Efrahim

Efrahim Üye

Beğenileri:
    220
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Avukat (Askerlik yapıyorum)
    Yer:
    Şırnak
    Antrenmandan Sonra Kullanırsan Bence Daha İyi Olur. Hem Katabolizmadan Hızlı Çıkarır Seni :D

3. pashacan

pashacan Üye

Beğenileri:
    361
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul - bakırköy
    ağırlık antremanın bitiminde cardioya baslamadan 5 dk kadar önce almak bence en mantıklısı.
    ben öyle yapıyorum
    aksi halde cardio sırasında açığa çıkan enerji ihtiyacını vücut kas proteinlerinden kullancaktır.
    bu durumda net bilgim olmasa dahi vücut alınan proteinden kullanacaktır yada kastan kullandığı kas proteinlerinin eksiğini aldığın protein dengelemiş olacaktır.
    bu sekilde yapıyorum

4. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    685
    Ödül Puanları:
    123
    Tamam bana da bu kısmı mantıklı geliyor ama içine dekstroz da koyuyorum yani içtiğim an insülin seviyem fırlayacak. O sırada yağ yakabilir miyim kardiyo da önemli olan o

5. pijamap

pijamap Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    istanbul
    Ben de bu sorunun cevabını merakla bekliyorum.

6. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    685
    Ödül Puanları:
    123
    Böyle bi yazı buldum:

İnsülin antrenman sonrası düşüş gösteren hormonlardandır. İnsülin hormonu büyüme hormonuna ters çalışır. İnsülin yağ depolanmasının başlıca sorumlusudur. İnsülin yüksek seviyelerde iken yağ yakımı imkansızdır.

7. HawkMoonX

HawkMoonX Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    ben şu antrenmandan hemen sonra bol bol basit karbonhidrat alalımda kaslarımız yanmasın olayının çok çok abartıldığını düşünüyorum. yağ oranı çok düşük olan sporcular için bu geçerlidir evet. ama yağ oranı %15 in üzerinde olan bir adamın enerji ihtiyacını bol bol bulunan yağları yerine kaslarından karşılaması bana çok mantıksız geliyor. l-carnitine kullan yağlar daha hızlı yanar kasların erimez sen de bu kadar endişelenmezsin. bu kadar ince hesap yapacaksan bir beslenme uzmanından yardım almanda fayda var

TürkYurdu ve pijamap bunu beğendi.
  8. pijamap

pijamap Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    istanbul
    Basit şeker kullanımının yağ yakımı için ters tepki gösteriyor olması bana da mantıklı geldi.
    Peki whey proteini antrenman sonrası mı, yoksa antrenman+cardio sonrası mı kullanmalıyız? Bunu merak ediyorum hala.

9. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    685
    Ödül Puanları:
    123
    İçine şeker türü bir şey koymuyorsanız kardiyodan önce için :)

10. TürkYurdu

TürkYurdu Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    0
    Kardiyo yaparken kas kaybınız için endişeleniyorsanız kardiyo ve ağırlık antremanı günlerini birbirinden ayrı tutun derim.
    Diğer her türlü durumda kaslarınız sadece ağırlık çalıştığınız gündeki kadar bir gelişim içerisine girmeyeceklerdir. ;)

11. pashacan

pashacan Üye

Beğenileri:
    361
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul - bakırköy
    dextroz vs diğer tüm basit seker alımları ağırlık antremanının hemen arkasından alınması gereken toparlayıcı maddeler.
    ağırlık antremanı yaptığını varsayarsak dextrozu ağırlık biter bitmez hatta son antremanında son hareketine girmeden alabilirsin..
    mesela benim tüm ağırlık antremanlarımın arkasında bir gün mide diğer gün oblik rutinim var ağırlık biter bitmez mideye gecmeden seker alıyorum.mide bittikten sonra 5 dk dinlenip banda cıkmadan protein alıyorum
    yani proteinle seker alımını ayırman en mantıklısı olacaktır.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 11:50 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 11:47 ----------

vücudun sırayla baktığı depolar var kilon ne olursa olsun
    ancak yağ depoları en son tercih olur.
    önce basit seker depolarını orayı bos bulursa kas proteinlerini yoklar dolayısıyla kaslardan yiyecektir.
    yağ depolarını gecis bir sonraki asama.

12. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    663
    Ödül Puanları:
    123
    Gerek yok bence içmeye.

İdmanını kısa tut. 30-40dkda bitir. 20 dk cardio yap 1 saati aşmadığın sürece kas yıkımı olmaz. Bunu bir makalede okudum. Ama antrenmanını uzatırsan, off gününde yapman daha iyi olur.

pashacan sanırım yanlışını var. Vücudun enerji kullanımı sırasına göre; karbonhidrat,yağ,proteindir. Yani en son kaslara ulaşır. En azından biyoloji dersinde böyle gördük biz :)

13. pashacan

pashacan Üye

Beğenileri:
    361
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul - bakırköy
    20 dk cardio ne işe yarar asıl sorulması gereken soruda bu olur o halde

14. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.307
    Ödül Puanları:
    123
    Hit yapılırsa gayet etkili olur 20 dakikada

Efrahim bunu beğendi.
  15. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    663
    Ödül Puanları:
    123
    haftada 4 gün yaptıını farzedersek 20dk hiit kardo yeterde artar. kaldı ki fazlası zararlı ve kas kaybını arttırır.

16. svaroth

svaroth Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    Minimum 35dakika max 45 dakika koşu. bence 20dk hit bile yetersiz yağ yakmak isteyen birisi için. zaten ortalama 10dk yı buluyo yağ yakımına başlamak. şahsen 7km koşmadan bişi anlamıyorum o kardiyodan. Tabi bünye meselesi, kilo almaya çalışan birisi için saçma olur bu kadar koşu ama definasyon döneminde birisi için de 20dk az gelir.

Bu konudaki fikrim 35dk-40dk lık bi koşudan sonra powerade yada herhangi bir içecek yada ufak bi karbonhidrad kaynağı tüketip 15-20dk dakika sonra vücut sakinleşip kendine gelince ağırlığa girmek lazım.

En sağlıklısı sabah kalkınca kardiyo yapıp akşam da ağırlığa girmektir. Ancak bu da 2 defa spor 2 defa duş anlamına geldiği için bi çok kişinin yaşamına uymuyo doğal olarak.

O yüzden kardiyodan sonra ufak bi karb kaynağı alıp güzelce dinlenip sonra ağırlığı bitirmek katabolizmayı yavaşlatır diye düşünüyorum.

Tabiki yukardaki yazdıklarım tamamen benim görüşlerim ve benim vücut tipimde verim aldığım çalışma şeklidir. Kural vs değildir çünkü herkesin metabolizması ve vücut tipi farklıdır.

17. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    685
    Ödül Puanları:
    123
    Antremana başlamadan önce yarım yada 1 ölçek daha içilse sizce nasıl olur?

18. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    663
    Ödül Puanları:
    123
    blend protein ise süper olur zira ben öyle yapıyorum. kasları uzun uzun besler :D yıkım olmaz öbür alternatif ise bcaa,amino

19. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    685
    Ödül Puanları:
    123
    Hem önce hem sonra mı alıyorsun yoksa sadece önce mi?

Ben yarım ölçek önce 1 ölçek de sonra almayı düşünüyorum ama kararsızım

20. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    663
    Ödül Puanları:
    123
    önce blend protein sonra izolat&blend

Sayfayı Paylaş