Kardiyo hakkındaki bazı endişelerim

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve zazac tarafından 28 Haziran 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. zazac

zazac Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba arkadaşlar

Öncelikle vaktinizi alacağım için kusura bakmayın. Ciddi ve benim tamamen bilgisiz olduğum bir konu olduğu için internetteki kaynaklara göz atmama rağmen tam olarak tatmin edici yanıtlar bulamadım.

Öncelikle kendimden bahsedeyim. 22 yaşında, 183 boyunda ve son aylarda aldığı aşırı kilolarla 98 kiloya çıkmış bir kardeşinizim. Eskiden 80-85 arası gidip gelirken, son 2-3 yılda 90'ın üzerine çıktım. Son bir yılda 2 kere kilo vermeye çalıştım, 85 e kadar düştüm fakat yine önce 90 a sonra 95 e cıktım. Artık afedersiniz göğüslerim sarkmakta, bel kenarında yağlanmalar oluşmakta ve kıyafetlerime hatta iç çamaşırlarına giremeyecek vaziyete gelmiş bulunmaktayım. Kilo vermek ve 80 kilo seviyelerine inmek istiyorum.

Maalesef spor salonuna gitme ve pahalı gıdalar alma imkanım yok. Beslenmemi mümkün olduğunca azaltmaya calışacağım, gereksiz ve yağlı abur cuburu bir kenara bırakmaya calısacağım ama çok çeşitli beslenmeye maalesef girme imkanım yok.

Araştırdığım kadarıyla benim gibi kilo vermek isteyenlerin "kardiyo" adı verilen çalışmalar yapması gerekiyormuş. Ben sadece kilo vermek ve düzgün bir görünüme kavuşmak istiyorum. Heralde bunun için en uygun çalışma benim için kardiyo olacak.

Fakat burada bazı korkularım var. Her egzersizin farklı bir nefes alma ritmi bulunmakta. Açıkçası geçtiğimiz yıllarda sporcu olan 2 arkadaşımı kaybettikten sonra bu nefes olayına daha fazla ister istemez takılmaya başladım. Yani onlar nefes yüzünden rahmetli oldular demiyorum tabiki ama, spor yaparken çok daha dikkatli olmam gerektiği bilinç altıma arkadaşlarımın korkusuyla birlikte yerleşmeye başladı.

Bu konuda hata yapmaktan ciddi anlamda korkuyorum kısacası. Sizlerden ricam, bana yazılı veya video şeklinde daha önceden hazırlanmış bana en uygun olabilecek kardiyo programıyla tanıştırmanız. Yani " şu kişinin şu videosu tam senlik" gibi öneriler yapmanız. Çok fazla teknik bilgi olmadan, sadece izleyerek yapabileceğim, nefes konusunda çok zorlanmayacağım ve tekrar ede ede kilo vereceğim bir çalışma önerebilir misiniz bana? Tamamen bilgisiz olduğum bir dünya olduğu için sizlere danışmanın doğru olduğunu düşündüm. Vermek istediğim 10 15 kilo var. Bu beni git gide zihinsel olarak sıkıtıya sokmakta. İnşallah sizlerin yardımıyla ve benim çalışma azmimle üstesinden gelebilirim.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Hepinize iyi ramazanlar.

2. Zirzopp

Zirzopp Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    Kardeşim selamlar;

Zayıflamak için tek çözüm besin kısmak değil. Günde 6 öğün yaparak ta düzenli kardiyo ile zayıflayarak güzel bir görünüme kavuşabilirsin. Tabi temiz beslenmen lazım. Temiz beslenme yağsız , şekersiz , tuzsuz gıdalar. Metronun yüksek merdivenlerinde de kardiyo yapabilirsin, Sahilde koşarak ta. Örneğin ben omuzumda sırt çantam içinde laptopum vs her metroda merdivenleri çifter çifter çıkıyorum. O benim sokaktaki kardiyom. İnsanlar mal diye bakıyorlar ama anlamalarını beklemiyorum. Kardiyo için nefes alıp verme tekniği olduğunu sanmıyorum. Ağırlık kaldıracaksan dikkat etmen lazım tabi. Ağırlığı kaldırırken nefesini vermelisin ki vücut, ağırlığın verdiği basıncın yanı sıra havayı dışarı atarak içerdeki basıncı azaltabilsin. Ağırlığı indirirken de nefesini al.

Bu olaya zayıflama periyodu olarak bakmaman lazım. Hayat tarzını değiştirirsen sonuçlar gelir. Bu spor zordur . Salonlarda ayda bir yeni yüzler gelir gider, suratlar değişir. Ama seversen bağlanırsan da kopamazsın çünkü artık hayatın değişmiştir. Çevrendekiler sana imrenen gözlerle bakar ,Özgüvenin hep zirvede olur.

3. zazac

zazac Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Selamlar sanada kardeşim,

Güzel yanıtın için çok teşekkür ederim. Normal seviyeye bi geldikten sonra zaten bu düzeni bırakmayı bir daha düşünmüyorum. Yani özellikle beslenmeme ömrüm boyunca dikkat etmeye çalışacağım. Çünkü kilo probleminin vucuda verdiği zarar ve size yaşattığı zorluklar çok fazla. Sıcaklarda özellikle insan çıldırıyor adeta...

Sayfayı Paylaş