Kardiyo-Ağırlık ve Beslenme ile ilgili 2 sorum var

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve radyoaktiff tarafından 8 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. radyoaktiff

radyoaktiff Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Arkadaşlar iyi günler. 26 yaşında, 1.80 boyunca ve 82.6kg ağırlığında biriyim.

1 ay içerisinde gireceğim polislik mülakatları dolayısı ile, her ne kadar 75 kiloya düşme hedefim olsa da, en azından mülakatlara kadar 77,78 kiloya inmeye çalışıyorum. Polis parkur idmanlarında çok iyiyim lakin mülakat için en az 5 kilo vermem gerekiyor ve bunun da evde oturarak yada haftada sadece 1 gün parkura giderek olmayacağı aşikar. O yüzden geçen hafta, geçen sene de 3 ay süre ile gittiğim bir spor salonuna 1 aylık kayıt yaptırdım. Lakin işlerimden dolayı geçen ilk hafta sadece 2 gün gidebildim. Bu hafta ise düzenli olarak hafta içi 5 gün gitmeyi düşünüyorum. Bu noktada, konusunda uzman, siz değerli arkadaşlara soracağım 2 sorum var:

Öncelikle spora, yemekten yarım saat sonra 1 kapak Hardline Thermo L-Kartinitin ile gittiğimi belirteyim.

Çalışma stilim genellikle:

Kardiyo ile başlıyorum. Kalp ritmimi sürekli yükseltip indirmek için:
    - 20dk yürüyüz+koşu (5-12km/s)
    - 5-10dk (15-20km/s ) bisiklet
    - 5dk merdiven
    - Ve son olarak odaya geçip, gireceğim mülakatlara yönelik olarak 5-10dk ip atlama ve durarak-koşarak zıplama-takla atma vs ile 40-45dk da kardiyoyu bitiriyorum.

Ardından, kardiyoda harcadığım bu enerjinin kaslardan gitmemesi için sadece 2 farklı bölge ile ağırlık çalışıyorum. Bir gün Göğüs-Ön Kol yaparken diğer gün Sırt-Arka Kol, başka bir gün de Omut-Karın yapıyorum.

Bacaklarım, çocukluğumdan 18,19 yaşına kadar ciddi futbol oynadığım ve bisiklet sürdüğüm için hala çok adaleli olduğundan hiç bacak çalışmıyorum. Zira yıllardır zaten bu bacağı inceltmeye çalıştıysam da başarılı olamadım. Zaten koşmaktan şu anda bile kaslar yeterince parçalandılar. O yüzden bacak çalışırsam bacaklar komple hepten şişeceği için hiç çalışmıyorum.

Bu noktada ilk sorum şu olacak:

1 ay içerisinde düzenli 5 kilo vermek ve kondisyonumu korumak açısından yukarıda anlattığım Kardiyo+Ağırlık antrenman şekli ve sırası doğru mu? Yoksa bir eksiklik yahut fazlalık var mı? Misal ben okuduğum kadarı ile önce kardiyo, ardından ağırlık şeklinde çalışıyorum.

2. sorum ise beslenme ile ilgili. Ramazan'dan beri ekmeği ve tüm hamur işlerini hayatımdan komple çıkarttığımı belirteyim. Sabah kahvaltısında genellikle:
    Tam haşlanmış 2 normal, 2 bıldırcın yumurtası+Salatalık+Domates+Zeytin+Tahin-Pekmez ve Yeşil çay şeklinde. Ve akşama kadar başka bir şey yemiyorum. Zira hayatım boyunca günde hep 2 öğün yedim ve günde 5,6 öğün yemek ile uğraşacak kadar boş vaktim yok. 2 öğün, vücudum için yeterince sağlıklı zira bu yaşıma kadar hiç bir hastalığım çıkmadığı gibi, yaptırdığım ölçümlerde de metabolizmamın gayet sağlam olduğunu öğrendim.

Asıl sorum akşam yemeği ile ilgili. Genellikle akşam yemeğini 7,8 de yeyip, salon gece 11 e kadar açık olduğu için 9 da gidip 11 e kadar 2 saat Kardiyo+Ağırlık çalışıp çıkıyorum. Lakin yeme düzenim, bu aralar aile şehir dışında olduğu için, gurbette ki öğrencilikten kalma alışkanlıktan dolayı makarna yahut pilav şeklinde oluyor. Tabi bu ikisini de, kendime özel soslarla alışılmışın çok dışında yaptığım için parmaklarımı yiyorum :)

Sizce akşam yemeğini, spordan 2 saat önce mi yemeliyim yoksa öğlen yaptığım kahvaltı ile spora gidip akşam döndükten sonra mı akşam yemeği yemeliyim? Bu sorumu, çalışmadığımı ve genellikle evde hareketsiz olduğumu göz önünde bulundurarak cevaplandıracağınızı umuyorum. (İnşallah 1 ay sonra, ömrümün geri kalanını zaten büyük bir koşuşturma içerisinde geçireceğim için o yorgunluklar, şimdiki boş zamanlarıma sayılacak :) )

Bu 2 soruma, yukarıda bahsettiğim amacıma en kısa ve sağlıklı yoldan ulaşacağım şekilde bir yorum beyan ederseniz minnettar kalacağım.

Son düzenleme: 8 Ağustos 2016
  2. radyoaktiff

radyoaktiff Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Konuyu uzun tuttum herhalde ki cevap gelmedi. O halde 2 soruyu da bu mesaj ile özetleyeyim:

1-) 1 ay içerisinde düzenli 5 kilo vermek ve kondisyonumu korumak açısından yukarıda anlattığım Kardiyo+Ağırlık antrenman şekli ve sırası doğru mu? Yoksa bir eksiklik yahut fazlalık var mı? Misal ben okuduğum kadarı ile önce kardiyo, ardından ağırlık şeklinde çalışıyorum.

2-) Sizce akşam yemeğini, spordan 2 saat önce mi yemeliyim yoksa öğlen yaptığım kahvaltı ile spora gidip akşam döndükten sonra mı akşam yemeği yemeliyim? Bu sorumu, çalışmadığımı ve genellikle evde hareketsiz olduğumu göz önünde bulundurarak cevaplandırın lütfen.

3. VGT1

VGT1 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    8
    cok uzman sayilmam ama onemli olan ne kadar kalori aldigin 1 ayda bes kilo vermek istiyorsa ihtiyacin olandan 500 kalori kadar eksik al 1 hafta sonra kontrol et ne kadar kilo vermissin

Sayfayı Paylaş