Karbonhidrat rejimi sağlıklımıdır zararlımıdır?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve SinanATASOY tarafından 22 Eylül 2006 başlatılmıştır.

1. SinanATASOY

SinanATASOY Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar yaklaşık bi haftadır karbonhidrat rejimi uygulamaktayım... Rejimde herkesin hem fikir olduğu konu hızlı kilo kaybı sağladığıdır.. Amaç minimum düzeyde karbonhidrat almak ve proteinle beslenmek..

Örneklemek gerekirse;

Izgara tavuk: 0 ünite
    Mantar çorbası: 15 ünite
    Kefal tava: 12 ünite
    Ciğer ızgara: 1 ünite
    Enginar: 6 ünite
    Taze bezelye: 20 ünite
    Mercimek: 48 ünite
    Kiraz: 8 ünite
    Bir adet kesme şeker: 12 ünite
    Ekmek: çok ünite :)

Günlük izin verilen karbonhidrat alımı 40-60 ünite arası sınırlı... Boy ve kiloya göre karar veriliyor.. Yani şeker ve hamur işleri yasak.. Baklagiller çok hesaplı yenebilir... Meyve ise günde 1-2 tane serbest ünite hesabını tutturmak için..

Böyle bir rejimde zarar görme olasılığı nedir?

2. dominic

dominic Üye

Beğenileri:
    213
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Vienna-Turkey
    sadece bu yazdıklarınla olmaz azda olsa pirinç, patates, kepekli ekmek tüketmelisin kilo vericem diye bu sefer vucuttaki kaslardan olmayasın diet yapsan dahi tuket. dietine karbonhidratı eklemessen sağlıksız şekilde kilo verirsin..

3. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    sanıyorum Atkins dieti yapıyorsunuz...kısa ve orta vadede etkilidir ama spor yapmıyor, özellikle de ağırlık çalışmıyorsanız bu tür dietler uzun vadede kolesterol, damar sertliği gibi sorunlar oluşturabilirler çünkü doymuş yağ açısından zengindir (en azından, spor yapanlara göre risk daha fazladır)...bol su içmeye dikkat edin zira böbrekler üzerinde baskısı vardır...

bu konu daha evvel tartışılmıştı, arama yaptırabilirsiniz...

4. SinanATASOY

SinanATASOY Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Kaslardan kaybedersin demişsin ancak bildiğim kadarıyla kasın yapı maddesi protein ve ben proteini fazlasıyla normal beslenmeden tedarik ediyorum... Ayrıca rejimde karbonhidrtı tam kesmiyor zaten sadece ilk kilo veriş genelde hızlı olduğu için ben karbonhidratı minimal seviyede tutmya çalışayım ki moral motivasyon olarak olumlu katkı sağlasın.. Zaten bu rejimi sporla destekliyorum, geçtiğimiz hafta salona yazıldım..

5. SinanATASOY

SinanATASOY Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    eye see you karbonhidrat rejimi diye arama yaptırınca bi arkadaşın kafasına göre yapıp 2 ayda 27 kilo verdiği topiği buldum açıkcası çok işime yaramadı.. bu arada kolesterol konusuna değinmene sevindim.. aklımdaydı sormayı unuttum.. şu an haftada 3 gün sppora gidiyorum.. 15 dakika bisiklet sonra ağırlık çalışıyorum.. henüz yeniyim ve önümüzdeki hafta 4 güne ilerleyen haftalarda 5 güne çıkmayı düşünüyorum.. 4'ü 5'i geçtim bu şekilde devam etmiş olsam kolesterol bakımından etkisi ne olur dengede tutabilirmiyim?

6. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    atkins dieti ya da protein dieti şeklinde aratın....

spora başlamanız elbette yararlı olacaktır, sadece bu açıdan değil her açıdan...benim size tavsiyem, bu dieti bu şekliyle çok uzun devam ettirmemeniz...devam ettirecekseniz de yağsız proteinleri tercih edin, ciğer, tava balık yerine...yani doymuş yağlar yerine doymamış yağları tüketin...ya da ilerde zig-zag karbonhidrat dietine dönün (3-5 gün düşük karb-yüksek protein, 4. veya 6.gün normal ya da yüksek karb-düşük protein devirleri şeklinde)...

7. SinanATASOY

SinanATASOY Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Tavsiyeniz için teşekkür ederim..

8. ebb

ebb Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Bildiğim kadarı ile karbonhidrat diyetinde proteini kesiyorsun ve sadece karbonhidrat tüketiyorsun. Atkins dietinde ise karbonhidratı kesiyorsun ve sadece protein tüketiyorsun. Bu arada Atkins diyetinin 2 haftadan daha uzun süre uygulanması hayati tehlike yaratabilir, tartışmalarıda uzun süredir devam ediyor, bu yüzden aklınızdan daki geçirmeyin.

Senin tanımladığın diyette sanki protein ağırlıklı beslenip karbonhidrat tüketimini kontrol altına alıyorsun.

Gerçi bir yandan karbonhidratı kontrollü tüketirken, diğer yandan kesme şeker ve ekmek nasıl olacaksa....

Buna benzer bir diyette ben yapmıştım. İlk hafta 2 kilo verdim bundan sonraki 1.5 ayda yalnızca 1/2 kilo verebildim. Bu süre içinde yaklaşık olarak 400 gram kas kaybım oldu.

Vücut, gym den sonra boşalan glycogeni geri depolamak ister, normal olarak glycogen karbonhidrattan elde edilir, ancak yeterli karbonhidrat alınmadığı zaman gerekli glycogen mecburen vücuttaki kaslardan elde edilir. Buda kas kaybı ve dolayısıyla metabolizmanın yavaşlaması demektir. Netice verilen kiloların fazlasıyla geri alınması ve kas kaybıdır.

9. SinanATASOY

SinanATASOY Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    ebb, verdiğim değerler ünite olarak yaklaşık karbnhidrat değerleriydi elimdeki listeden rastgele seçilme... onları yemiyorum, hamur işini tatlıyı komple kestim... Adı karbonhidrat rejimi, yani karbonhidrattan kısıyorum... Hafif ters mantık var ismen.. Proteinle besleniyorum...

10. ebb

ebb Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    İsmi önemli değil.

Sadece proteinle mi besleniyorsun? Yanında ne bileyim meyve sebze veya herhangi başka bir gıda almıyormusun?

Eğer öyleyse;

aynen katılıyorum. Sadece protein tüketilen diyetlerde 1-2 hafta içinde önemli kilo kayıpları gerçekten yaşanıyor, ancak bu konu hakkında çok fazla spekülasyon olduğu unutulmamalı ve bu tartışmaları dikkatli bir şekilde incelendikten sonra karar verilmelidir.

11. SinanATASOY

SinanATASOY Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Takviye olarak supradyn kullanıyorum... 5 gündür hayvansal gıdalardan başka birşey tüketmedim...

12. ebb

ebb Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    İnsan vucudunda en büyük enrjiyi beyin tüketir. İnsan beyni yaklaşık olarak toplam enerjinin %25`ini tek başına tüketir.

Beyin enerji olarak sadece glikojen tüketir, glycogen ise glucose lardan oluşur. Glukosların temel kaynağı karbonhidratlardır. Yeterli karbonhidrat alınmadığı zaman normal olmasada beyinin talimatı ile vücut cortisol salgılar ve gerek yenilerek alınan proteinlerden gereksede vücutta bulunan (kaslar) proteinlerden glukose üretilir. Böylece vücut kendini korur.

Protein alınıyor olması kasları bir nebze koruyacaktır, ama yinede kas kaybı kaçınılmazdır.

Ayrıca proteinle beraber alınan doymuş yağın zararları tek başına yeterince büyük bir sorundur.

13. teo

teo Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Kilo vermek amacıyla diet yapmak istiyorsanız;
    Katı yağları kesinlikle tüketmeyin. Bu genel vücut sağlığı açısından da gerekli.
    Sıvı yağları az miktarda ancak düzenli olarak tüketin (balık yağı, az miktarlarda zeytinyağı ve ayçiçek yağı gibi. En güzel yolu da az miktarda salatalara katmaktır).
    Karbonhidrat tüketiminizi sınırlayın ancak sıfıra ya da çok minimum değerlere düşürmeyin. Günlük karbonhidrat ihtiyacınızın yarısının altına düşmeyi tavsiye etmem.
    Protein alımını ihtiyacınız düzeyinde tutun. Daha fazla ya da eksik değil.

Karbonhidrat ve yağ alımını ihtiyacınızın yarısı düzeyine indirmeniz durumunda ciddi miktarlarda kilo verebilirsiniz. Sağlığınız üzerine negatif etkisi de fazla olmayacaktır. Vitamin alımını da unutmayın.

14. ebb

ebb Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    teo, nun söylediklerine tamamen katılıyorum. Ek olarak tüketilen karbonhidratın niteliği çok önemli. Basit karbonhidrat yerine kompleks karbonhidrat, kan şekerini yükselten karbonhidrat yerine az yükselten, rafine yerine mümkün olduğunca doğal görünen karbonhidratlardan tüketmek gerekir.

15. SinanATASOY

SinanATASOY Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Doğal karbonhidrat olarak meyva tercih edilebilirmi? Kontrollu ve doğal olmuş olur..

16. ebb

ebb Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Hayvansal protein kaynaklarının içeriğinde bulunan doymuş yağ miktarlarını kontrol ediyorum birsüredir. Bu oranlar şaşırtıcı biçimde genellikle protein miktarlarından bile fazladır.

Bu nedenle tüketilen protein çeşitide önemlidir. Bol balık, protein olarak zengin ve daha az yağ içeren tavuğun göğüs kısmı, light peynir, yoğurt, süt tüketilmesi kanımca daha doğrudur.

Son olarak, her diyetle ve birazda sabırla kilo verilebiliyor, ancak bundan daha önemli olan verilen kiloların fazlasıyla geri alınmaması ve vücuda zarar verilmemesidir.

Sayfayı Paylaş