Kararsızlık sorunum var Lütfen Yardım

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve name2003t tarafından 23 Mart 2007 başlatılmıştır.

1. name2003t

name2003t Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle herkese merhaba,
    Bende forumunuza yeni katıldım ve şu anda okuma ve inceleme aşamasındayım ama okudukça kafam
    daha çok karıştı ve ne yapacağımı şaşırdım,zaten karar verememe gibi bi problemim var.
    Önce kendimden bahsediyim 27 yaşındayım, bilgisayar yazılımcısıyım uzun süre bilgisayar başında kalmak zorudayım 192 boy ve 105 kilo yum göbeğim ve kalçamda çok fazla yağlanma var.
    Evde çalışmam gerektiği için en son kendime bir tane ağırlık sehpası aldım Marcy 220 ve içi dolu bar ve iki tane 5 kiloluk ağırlık.

Benim istediğim hem göbeğimi yok edip karnımı düzleştirmek hemde gögüs ve kol kaslarımı güçlendirmek ve vücudu atletik bir havaya sokmak.Bu ikisini bir arada yapabilirmiyim ve almam gereken dumbel takımı gereklimi sonuçta güçlü kuvvetli karın,kol ve göğüs istiyorum. Bunun için nasıl bir şey yapmam gerekiyor.
    Cardio çalışması için havaların düzelmesini bekliyorum koşu ve basketbol oynamayı planlıyorum,sonrada ağırlık çalışması ve mekik.Kendi başıma gögüs kaslarımı geliştirmeye çalışıyorum ama bir taraftanda tamir edilmesi zor sakatlıklar yaşamaktan korkuyorum.Düşük Kilo fazla setlerle yüklenmek doğru olurmu başlangıç için.
    Yani 10 kilo + bar ve 25*3 set ,zamanla setlerdeki tekrarı arttırmak mı daha iyidir. Bu konularda yardımcı olursanız veya neyi araştırmam ve üzerine yoğunlaşmam gerektiğini söylerseniz o konuyu bulayım inceleyeyim.

Teşekkür ederim.

2. name2003t

name2003t Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yazdığım mesajı tekrar editleyemiyorum galiba yada ben bulamadım.

Okuduğum bir çok yazıda uykudan önemle bahsediliğiyor ben günde 4-6 saat uyku ile duruyorum erken yatamıyorum acaba bu sporu yapmak için erken yatmak önemlimidir en az kaç saat uyumak gereklidir.

3. cNyT

cNyT Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    28
    Evet erken yatmak önemli. Tavsiye edilen genellikle 8-10 saat arası bir uyku. Daha azıda belki yeterli olabilir ancak senin gerçekten çok az. Diğer sorularına daha bilgili arkadaşlar ve hocalar cevap verir. Başarılar.

4. name2003t

name2003t Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    biraz zor olacak belki bu yoğunlukta ama 8 saat uyumaya çalışmam lazım.Okuduğum yazılarda hem yağları yakarak göbekten kurtulmak hemde diğer kasları yapmak çok zor hele sınırılı bir zamanda çalışarak işte bende buna karar veremiyorum cardio mu yapsam diğer çalışmaları mı yapsam sonuçta 1,92 ye 105 kilo çok ama iğrenç bir şekilde çıkan göbeği karın çalışmaları ile indirmek mümkünmü.

ve okuduklarıma göre hep fazla ağırlık ile çalışılıyor bende mi bench için 15 kilo ile 25 yerine 25 kilo ile 10 tekrar ve 3 set mi yapmalıyım ve diğer kaslar içinde bu şekilde mi çalışılmalı.Sakatlık riski varmı?

5. asrin78

asrin78 Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MUHASEBE
    Yer:
    İSTANBUL
    dostum çok tecrübeli olmamakla beraber
    yağ yakımında karın hareketleri işin sadece%10 luk bölümü geri kalan %90 beslenmeden ibaret!
    yağların için şekeri yağı tuzu minumuma indiriceksin!
    mekik çekmekle karın eritilmiyor!mekiğe harcıycağın eforu koşmaya harca daha iyi bence!
    internetten ağırlığına göre vücutdun ihtiyacı olan kaloriyi hesapla!
    bu kaloriden daha düşük kaloride belsnemeye çalış!
    yapabildiğin kdr cardio(koşu,bisiklet)yap!
    önce yağlarını at sonra kas yapımına giriş derim ben!

6. ozky

ozky Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Bildiğim kadarıyla bir kaç tavsiye de ben vereyim.öncelikle ekmeği(bildiğimiz ekmek),makarnayı,patatesi,şekeri vs. kes.Kısacası yağı ve rafine edilmiş şekeri hayatından çıkar.Ekmek olarak kepek ekmeği ya da benim kullandığım geleneksel esmer ekmeği kullanabilirsin.Kilo vermek için en önemli olay doğru beslenmedir.Bunun için kendine uygun bir diyet programı edinmelisin.

Antrenman olarak da cardioya başla bence.Havaların düzelmesini bekleme.Ne kadar erken başlarsan o kadar iyi olur.Ben de kilo vermeye çalışan birisi olarak forumdan araştırdığım kadarıyla ağırlık antrenmanlarını az ağırlık çok tekrar prensibine göre yapıyorum.Bence sen de öyle yap.

Eve aldığın ağırlık sehpası kilo verme aşamasında senin işini görür diye düşünüyorum.Ama aradan 2-3 ay geçip yağlar eriyip,kaslar hafiften belirginleşmeye başladığı zaman sana yetmeyebilir :)

Umarım en yakın zamanda istediğin görüntüye ulaşırsın.Kolay gelsin.

7. ozzy

ozzy Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Kocaeli/İzmit
    name2003t merhaba. ben üniversitede öğretim görevlisiyim ve bazen günde 15 saat çalışıyorum(2. öğretimlere de girdiğim için) bazı günler ağır antrenman sonrası 2 saat veya hiç uyumadan işe gidip sabah 6:00 gece 22:00 arası ayakta oluyorum ve bunun 12 saati ders anlatarak geçiyor. aralıksız 7 aydır body yapıyorum ve ulaştığım sonuç hiç de yabana atılacak gibi değil. ben de senin gibi kararsızdım önce yağlardan mı kurtulayım yoksa bulk olup sonradan mı definisyona gireyim diye karar vermiyordum. sonunda bir şekilde ağır çalışmaya devam ettim, sofra şekeri ve tuzu kullanmıyorum, abur cubur eskisi kadar olmasa da hala yiyorum ama aldığım günlük protein miktarına dikkat ediyorum. şu anda 7 ay önceki halimden eser yok, pantolonlar şalvara döndü ve kemersiz hiçbirini giyemiyorum, bir yandan eskiden giydiğim gömlekler omuz kol ve sırtlardan patlayacak gibi olabiliyor, karnım düzeldi, göbek gitti. ama bütün bunlara rağmen muazzam bir yağ tabakam var ve hala götüremedim. ben çalışmaya normal başladım, sonradan ağır kilolarla şiddetli antrenmanlar yaptım ve şimdi de ufak çapta bir definisyonla fit hale gelmeyi amaçlıyorum. fitness la başlayıp o şekilde devam ederek harika bir vücuda sahip olabilirsin, ama hayalindeki kollara ulaşmak için vücudunu zorlaman gerekecek. benim tavsiyem adaptasyon sürecini tamamla, daha sonra ağır çalışmayla beraber cardio yap çok sıkı bir diyet yerine burda yazılan yağsız kas gelişimine yönelik diyetleri uygula ve 1-2 ay sonra aynaya bak. :)
    başarılar.

8. name2003t

name2003t Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bilgilerinize paylaştığınız için hepinize teşekkürler ve en sonunda kararımı verdim diet ve cardio ile yağları yok edeceğim ondan sonra diğer vücud aktiviteleri önce şu göbek gitmeli ondan sonra bakalım.Şimdilik metobolizmamın çalışma prensibini çıkarayım bakalım ne kadar direç gösterecek hepinize teşekkürler.

9. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    zira kol karın kaslarından ziyade sırt kasların daha kötü durumdadır özellikle rotator gurupları çünkü masa başında en çok etkilenen ve zayıflayan kas gurupları sırt kas gurubudur hem postur hemde dolaşım için sürekli oturmak çok sakıncalıdır 2 saatte bir yapılan sırt boyun egzersizi hayat kurtarır

Sayfayı Paylaş