Karaciğer Yağlanması

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve Vorenus tarafından 1 Kasım 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Vorenus

Vorenus Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Vancouver
    Karaciğer yağlanması; karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikmesidir. Karaciğer yağlanmasının nedenleri arasında şişmanlık, fazla alkol (içki) kullanımı, diyabet (şeker hastalığı), çeşitli karaciğer hastalıkları, fakir protein beslenmesi ve bazı ilaçların kullanımları sayılmaktadır.
    (SGOT-AST)-(SGPT-ALT) –(GGT):
    Kısaltmalar ile gösterilen bu testler karaciğer fonksiyon testleri anlamına gelir. Karaciğerin etkilendiği düşünülen hastalıklarda hekim tarafından istenilir. Örneğin alkol bağımlılarında, bu testler bakıldığında istenilen değerlerin yükseldiği görülür. Fiziksel muayenesinde karaciğer ağrılı olabilir. GGT(gama-Glutamil-Transferase) olarak isimlendirilen değer böbrek, pankreas, karaciğer, safra kesesi ve prostat epitel (deri) dokusunun hücre mebranında bulunan bir enzimdir. GGT; alkol ve bazı ilaçların etkisi ile yada akut kolesistit ( kolon iltihabı), akut pankreatit( pankreas iltihabı), karaciğer nekrozu( karaciğer dokusunun kansız kalması), ve karaciğer metastazlarında artış gösteren bir enzimdir. (AST-SGOT ); Karaciğer hastalıkları, kalp hastalıklarında yükselebilir. (ALT-SGPT) ; Karaciğer hastalıkları, kalp hastalıkları ve bazı maddelerin (ilaçlar) karaciğerdeki toksik etkileri ile kandaki değeri artabilir. Tüm bu testler genellikle karaciğerden kaynaklanan hastalıkların şüphe edilmesi durumda kanda bakılan testlerdir.

Milk Thistle :
    Vücudumuzdaki toksik ve yabancı maddeleri atma görevini üstlenen organımız karaciğerimiz:
    • Vücudumuzun kimyasal fabrikası gibi çalışarak, sağlığımızın sürdürülmesinde önemli bir rol oynuyor.
    • Yağların yıkımı-parçalanması için gerekli olan safrayı üretiyor. Kanımızdaki nikotin, alkol ve karbon monoksit gibi zehirleri zararsız hale getiriyor.
    • Aynı zamanda A,D,E ve K vitaminlerini depoluyor.
    İnsanlar üzerinde yapılan klinik çalışmalarda, Milk Thistle etken maddesi silimarin’in özellikle alkol ve kimyasal kaynaklı karaciğer hasarlarına, karaciğer yağlanmasına ve viral hepatite karşı etkili olduğu anlaşılmıştır.
    Milk Thistle, karaciğeri korurken, aynı zamanda yeni karaciğer hücrelerinin oluşmasını ve onların zarar gören hücrelerin yerini almasını sağlamaktadır.
    Günlük beslenmemizde bol su içmek, enginar, lahana gibi karaciğer desteği sağlayan besinler tüketmek, alkol-sigara tüketimini azaltmak veya bırakmak, belli aralıklarla detoks yapmak vücudun arınmasına yardımcı olmakla birlikte Milk Thistle’ın karaciğere karşı koruyucu etkisi birçok deneysel ve klinik çalışmalarla gösterilmiştir.
    Choline/İnositol (Kolin/İnositol) :
    B vitamini kompleksi üyesi olan kolin ve inositol birlikte çalışarak yağ ve kolesterol seviyelerinin dengelenmesine ve karaciğer sağlığını korumaya yardımcı olur. Kolin inositol yağ taşıyıcı özelliği ile yağların karaciğerden atılmasını sağlar.
    Kolin gibi inositolde kolestrol seviyesini düşürmeye yardımcı olur.Sağlıklı saçlar ve yağ metabolizması için gereklidir.Egzemanın önlenmesinde faydalıdır.İnositol B vitamin komplekslerinin bir parçasıdır.Beynin sağlıklı gelişmesinde ve çalışmasında etkilidir.Kolinle birlikte yağların kalp ve karaciğerden atılmasında görevlidir.
    İnositol ve kolin birlikte,vücuttaki bütün hücrelerin duvarı için gerekli bir çeşit yağ olan lesitinin üretiminde rol alırlar.Lesitin beyin,kalp ve karaciğer sağlığı için önemlidir,B1 vitamini ve A vitamininin emilimine yardım eder.Milk Thistle (yabani enginar, deve dikeni) ile birlikte kullanıldığında deve dikeninin etken maddesi olan silimarinin karaciğer üzerindeki olumlu etkilerini artırır.

[FONT=&quot]Tüm bu yazılanların ışığında size kişisel tecrübemden bahsetmek istiyorum . Geçen yıl yaptırdığım kan tahlillerinde ALT ve GGT yüksek çıktı . Daha sonra ultrasona girdim ve ultrason sonucunda karaciğerde yağlanma çıktı . 1 hafta diyet yaptım enginar falan yedim şekerli yağlı hiçbir şey yemedim doktor yumurta fazla yiyiyosan ondanda olabilir dedi . ALT yi biraz düşürdüm ama GGT yine düşmedi .Şunu da belirtiyim boy kilo orantımda normal 1.85’e 85 , sigara ve aşırı alkol kullanımı da yoktu . Her hangi bir kimyasalda kullanmıyordum , Spor salonunda 1,5 yıldır normal ağırlık çalışan biriyim . Doktor bana karaciğer biyopsisi de yapmaya kalktı kabul etmedim . Daha sonra netden bazı araştırmalar yaptım , spor salonundaki hocamla konuştum hocam karaciğer yağlanmasına karşı kullanabileceğim bir şey var mı , hocam dediki biz vücut geliştirme sporuyla profesyonel ilgilendiğimiz için kullandığımız bazı şeyler nedeniyle bizim karaciğerde yağlanma ve büyüme sorunu olur . Milk Thistle kullanıyorum dedi , kolin inositolü sordum bilmiyorum dedi . Neyse GNC ye gittim hem Milk Thistle hem de Kolin/İnositol aldım . Günde 2 tablet Milk Thisle 1 tablet Kolin/İnositol 2 ay boyunca kullandım .Bunların birlikte kullanımı bana açlık hissi verdi onun dışında bir yan etkisini görmedim . Sonra tekrar kan tahlili yaptırdım ve AST , ALT , GGT hepsi normale dönmüş , ultrasona girdim orda da karaciğerde yağlanma çıkmadı . Böylece bu sorunu çözdüm ve tecrübemi paylaşmak istedim . [/FONT]

Son düzenleme: 1 Kasım 2010
    enkidu, Akay, 1reex1 ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. onursal

onursal Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    su ürünleri mühendis & dalgıç
    Yer:
    samsun
    benim rejim hapları + spor haplarını baya aldım karaciğerim %100 daha fazla yaglandı ( check up yaptırdıgımda en üst deger 39 iken benim 78 çıktı ) şimdi 1 ay dinlendiriyorum yani aspirin bile almadım amaaa tekrar başlıcam

3. Vorenus

Vorenus Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Vancouver
    Alkol ve sigara kullanımı özellikle alkol kullanımıda bu değerleri arttırır . Ayrıca aşırı yağlı yiyeceklerden uzak dur . Yumurta çok yiyiosan yumurtayıda bırak o da karaciğerde yağlanma yapar .

Milk Thistle (Deve Dikeni Sütü)

Milk Thistle, karaciğeri korurken, aynı zamanda yeni karaciğer hücrelerinin oluşmasını ve onların zarar gören hücrelerin yerini almasını sağlamaktadır.

Choline/İnositol (Kolin/İnositol)

B vitamini kompleksi üyesi olan kolin ve inositol birlikte çalışarak yağ ve kolesterol seviyelerinin dengelenmesine ve karaciğer sağlığını korumaya yardımcı olur. Kolin inositol yağ taşıyıcı özelliği ile yağların karaciğerden atılmasını sağlar.

Benimde değerlerim 60a yakındı bu ikisini kullanarak 27 seviyesine düşürdüm . AST-ALT-GGT değerlerini, bunları kullanmanı tavsiye ederim . İkisini birlikte kullanmak başlarda ciddi bir açlık hissi veriyo ama zamanla alışıyosun açlık hissi vermesi dışında yan etkisini görmedim .

Ben bunları kullanmam dersen karaciğer yağlanmasına karşı kür önerebilirim .
    Ayın 15 günü uygulanacak 15 gün boyunca her gün sabahları aç karnına maydanoz-limon kürü , blendera 15 tane maydanoz koy (kalın saplarını ayıkla) limon sık 2 yemek kaşığı kadar ve bir bardak su ekleyip blender da karıştırıp içiyosun . Buna ek olarak akşam yemeklerinden iki saat sonra Lavanta çayı yapıp içiyosun . Bir tutam (4-5 g) lavantayı 300 ml (yaklaşık bir su bardağı) kaynar suya koyduktan sonra 4 dakika kısık ateşte demleyerek içiyosun .

Bunların içimi de pek keyifli değildir ama amaç sağlıksa katlanmak lazım :)

Son düzenleme: 5 Kasım 2010
    enkidu, Debug ve SAVAŞ74 bunu beğendi.
  4. onursal

onursal Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    su ürünleri mühendis & dalgıç
    Yer:
    samsun
    Arkadaşım yardımların için çok sag ol ama bana net olarak şu marka şunu öneririm dersen bide mümkünse sıvı olsun ne olduysa haplardan geldi...

Enginar macunu öneriyorlar aktarcılar , işe yararmı sence ???

Milk Thistle (Deve Dikeni Sütü) ( aktarcılarda varmı ? Hangi marka önerirsin ? ) , Kolin/İnositol hap olarak veya sıvı olarak hangi marka önerirsin ?

Son düzenleme: 8 Kasım 2010
  5. Vorenus

Vorenus Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Vancouver
    Sana tarif ettiğim maydanoz limon ve lavanta kürlerini uygulayabilirsin . Zor değil bunları yapmak . Alkol alma , yumurta yeme , sucuk falan yeme

Milk Thistle ve
    Kolin/İnositol bu ikisini ben GNC den aldım oradan almanı öneririm . GNC nin sitesinden bakarsın bunlara fiyatları herşeyi yazıyor . Son kullanma tarihleri falan belli için rahat olur . Ben başka markalara da bakmıştım üstünde son kullanma tarihleri falan yazmıyor . Ayrıca Milk Thistle ve Kolin/İnositol kimyasal ürünler değiller . Dediğim gibi GNC nin sitesine gir biri bitkisel ürünler kısmında diğeride vitaminler kısmında oradan bakarsın .

Enginar macunu'nun
    faydası olur mutlaka bende kullandım bir süre ama devam ettirmedim . İçinde enginar olan yemeklerde yiyebilirsin faydalı olur .

6. 007EMRE

007EMRE Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar merak ettiğim bi soru var hepimiz bu spor ile uğraştığımız için çoğumuz protein tozu,aminoasit vs. tarzı ek ürünler kullanıyoruz.Bu ürünler sağlık açısından ne kadar çok zararsız densede sonuçtu karaciğerde ayrıştırılıyor.Bu ürünlerin karaciğer yağlanmasında katkısı varmıdır acaba ?

7. Vorenus

Vorenus Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Vancouver
    Mesajın için teşekkürler , Herhangi bir yanlış anlaşılmaya yer vermemek için benim karaciğer de yağlanma problemimin supplement kullanımıyla alakası yoktu. Karaciğer yağlanmasının sebeplerinden biride yetersiz protein beslenmesidir . Yani yeterli oranda protein alımının kimseye zararı olmaz ama yetersiz protein beslenmesinin zararları olur . Ben ilk tahlillerimde fitness ağırlıklı çalışan ve daha önce 1 tane bile amino tablet almamış biriydim . İkinci tahlilimde artık ağır vücut geliştirme antremanlarına başlamıştım ve aminoda alıyodum . Tabi yanında milk thistle ve kolin/inositol ile birlikte ve ikinci tahlilimde yağlanma problemim ortadan kalkmıştı . Herşeyi dozunda aldığımız sürece hiçbir sorun yaşamayız . Protein tozunun üstünde günde 2 ölçek yazıyorsa 4 ölçek almamalıyız . Amino ların üstünde günde 6-8 tane alın yazıyorsa 15-20 tane almamalıyız. Et yemek ve etin sindirimi protein tozu almaktan veya amino almaktan daha çok karaciğerimizi zorluyor .

007EMRE bunu beğendi.
  8. 007EMRE

007EMRE Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Bu ilaçlar karaciğer yağlanmasında kesin etki gösteriyormu.Benim böyle bi problemim yok çok şükür. Ancak merak ediyorum.Sonuçta olmayacak diye birşey yok başımıza gelmeden araştıralımda :)

9. Vorenus

Vorenus Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Vancouver
    Öncelikle bunlar ilaç değil milk thistle bitkisel bir ürün Türkçesi deve dikeni sütü , kolin/inositol de bir B vitamin kompleksi , ilk mesajlarım da daha ayrıntılı açıkladım .

10. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    nedenini bilmiyorum ama milk thistle bende mide bulantısı yapıyor

11. 007EMRE

007EMRE Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Özür dilerim kaçırmışım yukarıları okumadan yorumlara daldım :eek:

12. mrgrowth

mrgrowth Yeni Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    akademisyen
    karaciğer yağlanmasının günümüzdeki yaygın sebeplerinden biride fast food ve hazır fabrikasyon ürünlerle aşırı beslenmedir.bu gıdalarda yaygın olarak kullanılan fruktoz şurubu adlı maddede yoğun fruktoz bulunur.fruktoz vucutta dokular tarafından kullanılamaz.direkt karaciğere gider.kullanlılamamasının nedeni ise insülin tarafından kandan uzaklaştırılamamasıdır.

13. BByaşamaktır

BByaşamaktır Üye

Beğenileri:
    105
    Ödül Puanları:
    0
    Deve dikeni tohumu çok pis karaciğer temizliyor

14. utkux54

utkux54 Üye

Beğenileri:
    293
    Ödül Puanları:
    73
    bende karaciğer yağlanmasından dolayı acayip sivilce vardı
    zoretanin kullandım 6 ay
    ve artık hayatdan tat alabiliyorum.

15. dumur

dumur Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Karaciğer yağlanması için doktor bana e-vitmani verdi. Acaba e-vitmanini bırakıp Milk Thistle : mi kullansam?

16. celix44

celix44 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Sayfayı Paylaş