Karaciğer Kontrolu

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Blitz tarafından 14 Mart 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Karaciğer bodybuilding sporunda kaslarla birlikte en çok yorulan organlarımızdan birisi. Doktor bir yakınımın tavsiyesiyle haftasonu kan aldırdım. Kan tahlilinin amacı karaciğerimin durumunu görmekti.
    Yapılan testler ve sonuçlar:

Sonuçlar fena değil iki adet değer yüksek çıktı bunlar SGOT ve SGPT; bunlar da kasların yorulmasından kaynaklanan yükselmelermiş, korkacak birşey yok. Ancak üst limitin 3-4 katı değerlere ulaştığı zaman tehlike çanları çalmaya başlarmış.
    Eğer siz de karaciğerinizin sağlığına önem veriyorsanız, steroid kullanıyor olun veya olmayın bu tahlilleri yaptırmaya çalışın, her ihtimale karşı dikkatlı olmakta yarar var. Doktor yakınınız olmasa bile gönderdiğim resimdeki testleri herhangi bir laboratuvarda yaptırabilirsiniz, anormal yüksek değerler çıkarsa da önlemini alırsınız.
    Herkese sağlıklı günler.

2. edobey

edobey Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    özel sektör
    Yer:
    gebze kocaeli
    testin maliyetini yazarsan seviniriz (ayrıca testin adıne kareciğer testimi ?)

3. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Testin maliyeti hakkında tam bilgim yok çünkü ben bu teste doktor yakınımızın yöneticisi olduğu laboratuvarda girdim, tahmin ediyorum 200-250 YTL civarı olur. Fiyatlar laboratuvardan laboratuvara oynar ayrıca fiş almama falan gibi yöntemler de var sanırım :).
    Testin özel bir adı yok, laboratuvarda yapılacak testler formu bulunuyor, orada; gönderdiğim resimdeki test isimlerini seçeceksiniz veya söyleyeceksiniz.

4. emrah

emrah Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Personal Trainer
    Yer:
    istanbul
    gercekten ıyı bır fıkır abı saol bunu yaptırcam bakalım bızım motor nasılmıs:D

5. destro

destro Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Selam Blitz,

Başka başlık altında başlamış olduğum karaciğer konusundaki tecrübelerimi ve bilgilerimi bu başlık altında paylaşmaya çalışacağım.

Birkaç yıl önce aşırı yorgunluk şikayeti ile doktora gitmiştim, yapılan tetkikler sonucunda sarılıktan şüphelenip detaylı testler istediler, sonuçta karaciğer fonksiyon bozukluğu ve karaciğerde yağlanma teşhisi kondu. SGOT ve SGPT (ALT ve AST olarak da geçer) olması gereken limitden 6-8 kat daha yüksek çıkmıştı. Tıbbi bir tedavi öngörülmediği için perhiz ve doğal tedavi yöntemlerini araştırdım. Bunun üzerine Milk Thistle ve Dandalion adlı bitkilerin oldukça faydalı olduğunu görüp kullanmaya başladım. 45 günün sonunda ilgili değerler limitler içerisine girmişti. Bu dönemde perhizimde hayvansal gıdalardan ve yağdan uzak durup sebze ağırlıklı besleniyordum. (Özellikle Enginar ve Kerevizinde karaciğere çok ciddi faydası var) Ayrıca sabahları aç karna birer tatlı kaşığı zerdeçal tozu ve balı karıştırıp yedim.

45 Günün sonunda doktorumda gözlerine inanamadı, zira hernekadar karaciğerin kendini yenileme özelliği olsa da bu kadar hızlı bir iyileşme beklenilmiyormuş. Yine o dönemden sonra karaciğer ile ilgili netde bulduğum her türlü yazı, paper, araştırma vs. yi okudum. Karaciğerin önemini hem teorik hemde pratik yaparak öğrendim. Sonrasında da genel vücüt sağlığıma daha fazla özen gösterip herbal supplement kullanımını arttırdım. Ancak bahsettiğim supplementlerin tamamı bitkisel ve doğal, içinde hiçbir katkı maddesi yada kimyasal yoldan elde edilmiş birşey yok.

Bu konuda gereksiz hikaye anlatmaktansa sorulara cevap vermeyi tercih ederim. Eğer merak ettiğiniz noktalar varsa bildiğim kadarı ile yardımcı olmaya çalışırım.

Sağlıklı Günler...

6. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Sağol dostum geçmiş olsun, bu işler tecrübe işi gerçekten, kesinlikle gereksiz bir hikaye değildi bu; tecrübelerimizi paylaşmalıyız kesinlikle.
    Bana da Milk Thistle ve/veya Dandelion kullan diyorsun yani. Sanırım Milk Thistle'ı bulmak daha kolay. Parayı denkleştirip en kısa zamanda alacağım, teşekkür ederim.

7. destro

destro Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Aslında illaki Milk Thistle kullan demiyorum, zira bahsettiğim gibi senin değerlerin sadece çok az limitleri zorlamış, aslında riskli grupda bulunan bir tür mantar yediğimizde bile bu kadarlık bir yükselme olabiliyormuş. Benim buradan herkese nacizane tavsiyem kaslarımıza baktığımız kadar vücudumuzun diğer parçalarına da bakalım, her ne kadar görsel bir etkisi olmasa da hayati etkileri ile bence çok daha önemliler.

Henüz herhangi bir problem yaşamadan da karaciğerimizle iyi geçinmek adına yapabileceğimiz ekonomik katkılarda mevcut, mesela ben Enginar ve Kereviz ile bilmediğim için pek hoşlaşmazdım, şimdi ise mutfağımda çok önemli yerleri var, ayrıca 200 gr zerdeçal ile 1/2 kg bal alıp sabahları aç karına içmek bile oldukça iyi bir başlangıç olabilir.
    Burada özellilkle belirtmek istediğim nokta; karaciğerimiz vücudumuzdaki en vefalı ve dayanıklı organımız zira ameliyat ile 2/3 ünün alınması durumunda bile kendi kendisini yenileyabilmesi sayesinde normal durumuna geri dönebiliyor. Pek tabi bunu son demine kadar zorlamak yerine önceden önlem almak kendi lehimize olacaktır.

Hassas olmakla birlikde değinmek istediğim bir noktada steroid kullanmak da neredeyse uyuşturucu madde kullanmak ile benzer seviyede organlarımıza zarar vrrebiliyor, keza sürekli ve yüksek dozda alkol de benzer etkiler gösterebiliyor. Hatta alkolün sürekli kullanımı yaygın olduğundan bu konudaki tecrübe ve teknik bilgi daha fazla. Alkolik hepatit denilen olgu, düzenli kullanılan alkol yada benzeri zararlı maddenin karaciğere etkisi olarak da düşünülebilir.

Özetle herkeş kendisine iyi baksın, benim yaşadığım belki çok istisnai virütik bir olgu idi ama inanın düşmanımın başına gelsin istemem, zira 12 saat aralıksız uyuduktan sonra yataktan sopa yemiş gibi yada 10km koşmuş gibi kalkıyorsun. 8 saat mesaiyi atlatmak bile zor geliyordu o dönemde.

Sağlıklı Günler...

8. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Blitz ve Destro, ikinizede Paylasimlariniz icin tskler.
    Önemli ve faydali bilgiler.

9. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Geçmiş olsun,

Bende bir süre önce kan ve idrar tahlilleri yaptırdım, ek besin kullanımına 1 ay ara vermiştim. Sonuçlarda bir sorun çıkmadı. Ancak karaciğer enzimlerine baktırmadım, SGOT ve SGPT değerlerine ek besin kullanıp ve programa ara vereceğim zaman baktırmayı düşünüyorum. Bakalım sonuç ne olacak? Birde ara verdikten sonra, tekrar yeni programa başlerken baktıracağım.

10. rroni

rroni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    memur
    Yer:
    kayseri
    Ben hiç steroid kulanmadım ama alt,sgpt normal değerler 7-40 olmasına rağmen benim ki 187 çıktı. bazan powerlift falan yapıyorum acaba nedeni bu olabilir mi? gerçekten inanılmaz canım sıkıldı bu işe, acaba hafif koşu yapmanın bu soruna bir yararı olabilir mi? bu arada destro bilgiler için sağol.

11. druiyigun

druiyigun Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Sadece karaciğer değil, protein ve kreatin kullanan arkadaşların böbrek fonksiyonlarına(BUN,Cre) da baktırması faydalı olur

12. nika

nika Üye

Beğenileri:
    98
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yönetici
    Yer:
    Bursa
    rroni, biraz geç oldu ama olsun sen yararlanmasanda başkaları yararlanır. Senin SGOT değerlerinin yuksek olmasının powerlifting ile ilgisi yok bu değerin yüksek olması karaciğer yağlanmasından hepetite kadar geniş profilde hastalık nedeni ile olabilir. Bu nedenle hepatit markırlarına baktırmalısın.

13. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Fikri görüşüm; yağı, karbonhidratı azaltarak bir diyet yapılabilir nede olsa yağ stokları yakılacaktır. Ayrıca zaten abilerimizde uyarmışlardı forumun başka sayfalarında protein kullanan biri günde 3lt altında su içmemeli falan bide kreatin varsa ki bide bu kaslarda su tutuyomuş o zaman su lt si sınırı yükseltilmeli. Bence 4lt civarı su ve az yağlı yemekler iyi gelir. Bide alkol karaciğeri çok yorar.:)

Sayfayı Paylaş