Kara Şövalye: 'The Dark Knight'

Konusu 'Kültür Sanat Bilim Seyahat' forumundadır ve castorpollux tarafından 30 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara

İzleyenler çok ''bomba'' bir film olduğunu söylüyor...(batman serisinin en iyisi olduğu söyleniyor!) Sıcak havalarda klimalı serin bir salonda bol aksiyonlu ve kaliteli bir film fena olmaz! vizyonda 2.haftasına girdi film...
    Kadro zengin!
    GuardBody'nin ilgisini çeker diye düşündüm Morgan Freeman...

The Dark Knight' da, Batman suça karşı savaşını daha da ileriye götürüyor: Teğmen Jim Gordon ve Bölge Savcısı Harvey Dent’in yardımlarıyla, Batman, şehir sokaklarını sarmış olan suç örgütlerinden geriye kalanları temizlemeye girişir. Bu ortaklığın etkili olduğu açıktır, ama ekip kısa süre sonra kendilerini, Joker olarak bilinen ve Gotham şehri sakinlerini daha önce de dehşete boğmuş olan suç dehasının yarattığı karmaşanın ortasında bulurlar.(sinemalar.com alıntı)

orjinal sitesi:
    Kara Şovalye

https://www.youtube.com/watch?v=LB9ceqvxrM8
    http://www.ktunnel.com/ ile girin...

filmin posterleri:

yüksek çözünürlüklü posterler:

http://the-trukstop.com/articles/2007/images/widescreen_wallpaper_2/bat.jpg

http://www.desktopexchange.com/gallery/albums/Batman_the_Dark_Knight_wallpapers/Dark_Knight_3.jpg

http://louiemantia.com/files/desktops/The Dark Knight_f.jpg

http://www.popcritics.com/wp-content/uploads/2008/04/the_dark_knight_movie_poster.jpg

http://l.yimg.com/img.movies.yahoo.com/ymv/us/img/flickr/91/75/002449599175.jpg

http://www.reelmovienews.com/images/gallery/another-posted-for-the-dark-knight.jpg

http://www.reelmovienews.com/images/gallery/another-posted-for-the-dark-knight.jpg

http://thedarkknight.warnerbros.com/images/tdk_logo.jpg

http://www.wallpaperez.net/wallpaper/movie/The-Dark-Knight-Batman-1230.jpg

http://thereeladdict.com/wp-content/uploads/2008/04/batman.jpg

http://i293.photobucket.com/albums/mm60/XzN-Staff/The_Dark_Knight_Quad_Poster.jpg

matiasdelgado ve Karasan bunu beğendi.
  2. MT

MT Üye

Beğenileri:
    1.054
    Ödül Puanları:
    0
    Film çıkar çıkmaz imdb top 250 de 1. sıraya yerleşti aldığı puanlarla. Bir batman hayranı ve 2-3 yıldır bu filmi bekleyen biri olarak bu kadar başarılı bir film olacağını beklemiyordum. Joker, penguen vs... gibi karakterlerin tekrar tekrar batman filmlerine konu olması beni sıkmaya başladığından dolayı keşke filmde yeni karakterlere yer verilseydi dedim filme gitmeden önce. Fakat Heath Ledger' ın jokeri kusursuz canlandırması fikrimi değiştirdi.

Bazı insanlar bir süper kahraman filminin imdb de 1. olmasını hayretler içerisinde karşılıyor. Fakat atladıkları nokta batmanin diğer birçok süper kahraman gibi doğaüstü güçlere sahip olmaması. Batmanin kişisel yeteneklerini ve teknolojiyi kullanan bir süper kahraman olması batman filmlerinin istendiğinde gerçek dünyaya çok uygun şekilde yapılabileceğinin teorik olarak dayanağı. Bugüne kadar çekilen diğer tüm batman filmlerinden en çok gerçek dünyaya yakın olan ve olabilitesi yüksek olaylar içeren bir film olması kara şövalyeyi zirveye taşıyan ayrıntı oldu bence. Imdb top 250 de ilk 10 sırada kalmayı garantileyen bir film oldu tıpkı god father gibi...

İmzamda yazan cümlede filmin sonundan alıntı:
    He is more than a hero. He is our sacred guardian, our trusted sentinel, our dark knight.

Anlamı:
    O (batman) bir kahramandan daha fazlası. O bizim kutsal gardiyanımız, güvenilir koruyucumuz, kara şövalyemiz.

Karasan bunu beğendi.
  3. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    bu yorumdan sonra duramam dokuz buçuk seansı var, bu akşam bu iş bitmiştir :badgrin:

4. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    parası ve teknolojisi olan süper kahramanlara alışamadım hala..batman'de onlardan biri..Ironman de buna örnekti..
    ben daha çocuksu düşünüyorum ve doğuştan yada ölümcül bir deney sonucu oluşan kahramanları daha çok seviyorum :)

büyük güçler büyük sorumluluklar gerektirir hesabı :)

Morphling bunu beğendi.
  5. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    abartildigi kadar guzel bir film degildi bir de oscar icin sanirim zorlayip uzatmislar, baydi bir sure sonra. kisaca iron man x-men ayarinda, imdb de abartilmasi sanirim joker i oynayan aktorun olmesi yuzunden

6. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    ben ıron man filminde husrana ugradım açıkçası.ilk yarı oldukça vasat gidiyor ve ikinci yarıda biraz hareketlenme ile aksiyon alıyorsunuz fakat uzun sürmeyen bir heyecan var filimde.
    x man veya fantastik dörtlü gibi mutasyonvari içerikli filmlerde geçtiğimiz sene bence daha fazla heyecan vardı.ayrıca bu filmlerde çocukluk biraz daha ön plandaydı (özellikle fantastik dortlude).belkide bu yönü filmi cazip kılıyordu.
    batman filminin bu son versiyonunda ise izlememekle beraber yinemi batmen ve joker dedim içimden fakat sanırım bu filmde farklılık olarak jokere amaçsız dolaşan bir suçlu veya psikopat kılıfı giydirilmiş.e tabi filminde seyri bu doğrultuda biraz yön değiştirmiş.diğer açıdan batman sanırım herzamanki batman.izleyen arkadaşlar umarım bu fikrimi çürütür.

7. MT

MT Üye

Beğenileri:
    1.054
    Ödül Puanları:
    0
    Her zamanki gibi derken hangi batmanlere göre? Batmanin birçok yorumu oldu bugüne kadar. Kimi filmlerde ya da serilerde batman karakterini yerlerde süründürdüler (bakınız:batman forever, batman & robin). Batman begins ve the dark knight filmlerindeki batman yorumu batmane layik bir yorum. İlk batman serisindeki gotik gotham ve batman havası yok fakat yinede tatmin edici özelliklere sahip bir batman var bu son iki filmde. Filmde zaten batman karakteri ön planda değil. Diğer karakterlere de fazlaca yer verilmiş.

Filmin imdb top 250 de ilk sıraya yerleşmesinin Heath Ledger' ın ölümüyle alakalı olduğu fikrine katılamıyacağım. Unutmayınki imdb de oy kullanan binlerce insan var ve her insanın zevkleri, beyenileri farklıdır. Eğer okadar insan aynı noktada buluşup bu filmi beğenmişse demekki film gerçekten kaliteli bir yapıt...

8. jayjay

jayjay Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Kaliteli ama kesinlikle "overrated" benim için..İlk 50'me bile almam mesela .

9. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    batman forever ve batman robin hikayeleri fazlaca masalsı ve animasyon dahi denemeyecek kadar iticiydi.bu filmler gibi olacağını düşünerek acaba dedim.

10. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    işin tuhafı hiç sevmem süper kahramanlı filmleri,
    guardbody o konuda çok haklısın zaten o ikisi içerik kaygısından çok gişe kaygısıyla yapılmış bir filmdi...
    maskeli bir kahraman vardır çeker altına taytı sonra o köşe senin bu köşe benim garip ucubelerle ''insanlık için ''karşılıksız'' savaşa girerler...başlangıç aynı, gidişat aynı, sonu aynı...

...ama bu film gerçekten de çok farklı bir yere sahip, aradaki farkı görmek için şöyle birşey söylemek mümkün, süper kahramanların canlandırıldığı filmler çizgi romanlarından hiçbir zaman ileri gidememiştir fakat bu film, çizgi romanını bir kaç seviye üste çıkarıp farklı bir zemine oturtmayı başardı, bu yüzden ''kara şovalye'' filmin ismi.
    Batman'e ve diğer süper kahramanlara meydan okuyan aslında süper kahraman olmadığını-olamayacağını iddia eden bir kahraman ''kara şovalye''.

Film finaline doğru resmen kendini aşıyor, dialoglar ve yapılan göndermeler ''bir süper kahraman'' filmine göre değil çok iddialı felsefik içerikli bir filme göre dahi ağır ve işin güzeli ağır olmasına rağmen anlaşılır...
    Zaten filmin böylesine yoğun olacağı yönetmenin
    Christopher Nolan olmasından da belliydi. (the prestij, akıl defteri'nin yönetmenidir)
    İçerik hoş peki aksiyon nasıldı? Bence diğer Batman serilerini aratmayacak düzeydeydi. Joker'in çok ölümcül ve tehlikeli bir alet geliştireceğini düşünürken o Kara Şovalye'nin karşısına sadece ''dehası'' ile çıktı. Joker demişken film resmen Joker'in şöleni olmuş. (öldürmeyen şey tuhaflaştırır)
    Joker yeryüzünde salt kaosun sürmesini isteyen akıl almaz zekası ile Gotham'ı cehenneme çeviren, şiddet-terör eylemleri çok sofistike olan karmaşık bir insandır. Yeryüzündeki her insanın gerektiğinde kendisinden bile ''cani''olacağını ispatlamak için elinden gelen herşeyi yapmaya hazırdır. Kurduğu planlar Saw'in Testere lakaplı dahisinden bile daha kapsamlı, karmaşık ve tehlikelidir. Bazı sahneler gerçektende hiçbir filmde rastlayamayacağımız derece orjinal olması yönetmenin çevirdiği her filmi mutlaka izleme düşüncesi uyandırdı. Bir filmden beklenilen herşeyi olmasa da birçok şeyi sunmasıyla bence hakettiği yeri aldı. ( mesela herşeyin olduğu film Yüzüklerin Efendisi üçlemesi)
    Gotham'ın ona ihtiyacı olmdığını öğretti!
    Tıpkı balık verme balık tutmayı öğret sözünde olduğu gibi...işte bu yüzden Batman diğer süper kahramanlar'ın bir seviye üstüne taşındı ve adı ''Kara Şovalye'' oldu!

MT bunu beğendi.
  11. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    castorpollux filmi sayende seyretmiş kadar oldum.tabi senin anlattıkların benim eski seyrettiklerim ile örtüşmüyor.en kısa zamanda izlemek şart oldu artık.

12. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Filmin yönetmeni gerçekten üstün bir adam, ilk filmini bulup izlemiştim geçen sene, siyah beyaz, 70 dakikalık, sürpriz sona sahip bir film.
    6.000 dolara, bazı oyuncuları akrabaları arasından çıkartak seçmiş, çok beğenmiştim.
    6.000 dolara öyle bir film yababilmesi, hemde 26 yaşında, adam olacak çocuk olduğunu gösteriyordu.
    Insomnia, Memento diğer harika filmleri, cidden saygıdeğer bir yönetmen, bu filmi çok merak ediyorum, ancak bende Guardbody gibi çok olumlu beklentilerle Ironman'e gittim, korkunç bir hayal kırıklığıydı, zaten fragmanlarını gözüm tutmamıştı ama IMDB'de bir çizgi roman için çok yüksek olan 8.2 notu aklımı çelmişti, filmi izleyince geçin beyim bunları dedim, sıkıcı, zevk vermeyen bir filmdi, tek güzel yanı adamın okyanus manzaralı muazzam eviydi, gerisi fostu :D

MT bunu beğendi.
  13. BOSNAK

BOSNAK Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    ist-izmir
    guardbody ben sana ne deyim:D:D:D

14. jayjay

jayjay Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    morgan freeman trafik kazası geçirmiş ve durumu ağırmış..en sevdiğim aktörlerin başındadır , inşallah düzelir.

15. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    dvd'si ne zaman cikar bunun ya?? :(

16. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
  17. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    sağolasın.
    2008 de adı bile geçmiyor daha.2009'u beklicez..pf

aynen katılıyorum.full hd tv'ler bile zenginlik ifadesi.
    olsada izlesek o ayrı çok büyük keyif :(

18. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    dün izledim sinemada..
    filmin özellikle sonunda "batman kahraman değil o nöbetçi yada dikkatli bir koruma " lafları geçiyor..bu da ona zaten süper kahraman gözüyle bakılmaması gerektiğini gösteriyor..
    ben açıkçası beğendim..joker karakterini canlandıran şahsında filmden sonra öldüğünü duymuştum..
    joker'in varlığı filmde insanların bazı duygularının sorgulanmasını sağlıyor..zora gelince birbirlerini satmaları gibi..daha devam etmeyim sonu bellli olacak ;)

film buarada 5 dk. ara dahil 2 buçuk saat sürdü..kısa bir film değil yani..

19. hakonek

hakonek Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    bende 3. gununde izledim filmi .. film icin zaten soylenebilecek fazla birsey yok izledigim en basarılı yapıtlardan biri. joker karakteri icin bircok kişi gelmiş gecmiş en iyi kötü adam oldugunu soyluyor ben dahada ileri gidip gelmiş gecmiş en iyi film karakteri oldugunu iddia ediyorum :D ayrıca sonunda kazanan tek kötü adam galiba en azından ben baska kazanan kötü adam görmedm :D heath ledger olaganustu bir kapanıs yapmıs gercekten öldügünü duyunca fazla üzülmemiştim ama bu performansı izledikten sonra bir garip oldum herkes izlemeli tavsiye ederim..

20. Denis

Denis Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Antalya
    Kendi içimde bitirdim, bana göre yılın en iyi filmiydi.

Kanımca deha olan C. Nolan'ın yorumladığı 2. Batman filmi, gerek orjinal çizgi romanı, gerekse filmiyle hakikatten 9-15 yaş çocuklara değilde 20+ yetişkinlere hitap ediyor.

İlk filmlerdeki cıvık veya gotik Gotham City yerini nasıl yapılmış bilemiyorum ama inanılmaz gerçekçi bir kadraja ve görüntüye bırakmış.Bilgisayar efektleriyle oluşturulmuş (artık gına getiren) bir şehir yerine son derece polisiye izlenimi bırakan sanatsal bir hava verilmiş.

Çoğu otorite tarafından yılın en iyi filmi olarak kabul edilsede Akademi tabuyu yıkamamış ve bir çizgiroman uyarlamasını en iyi film dalında aday göstermemiştir.

Allah aşkına Slumdog Millionare çokmu iyi filmdi bunu yanında.

Sayfayı Paylaş