Karına giren kramp

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve deathlifter tarafından 24 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Son zamanlarda bu durum cok olmaya basladı, eskiden sadece mekik cekerken oluyordu, simdi oyle bir arttı ki, yerden dambıll alırken, ayakkabı baglamak icin egilirken, eve gelip yataga uzanırken, bir yere otururken, ani hareket edince... Surekli mide,karın bolgesine kramp girecekmis gibi oluyor ve kramp girdigi zaman oyle boyle degil yani kola bacaga girene hic benzemiyor. Olumcul bir agri.

1.75 boy, 93 kilo, 4 yildir vg yapiyorum, cok bulk bir yapı var, gobek bolgesinde biraz yaglanma var, bundan olabilir mi? Yani diyete agirlik versem, bu kramplar gecer mi, ek olarak karin kaslarina agirlik versem, cunki son aylarda mide, karın ve kardiyoyu ihmal ettim cok.

Hoca mineral eksikliginden olabilir dedi, ama mumkun degil, guclu multivitaminler ve protein tozu aliyorum, beslenme de cok iyi sekilde her gun 5-6 ogun kırmızı et tavuk sebze meyve sıfır seker ve hamur seklinde besleniyorum. Sigara alkol yok. Bana pek beslenme gibi gelmedi.

Ama inanın oyle bi agri giriyor ki sanki sis saplamis gibi acaba diyorum baska bir ariza mi var?

2. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    bendede aynı durum oluyordu.bel bölgemi inceltmeye ve yağ olarak kilo kaybetmeye başladıktan sonra kurtuldum.

deathlifter bunu beğendi.
  3. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    sayın deathlifter bu krampların karın bölgesi dışında oluyormu. artı göz kapaklarında tekrarlanan seğirme kendi kendine oluşan kıpırdama, çarpıntı felan haa bu arada spor başlayalı nekadar oldu.

4. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    atakan_irresistable,

bazen calf bolgesinde oluyor kramp onun disinda baska bir yerde yok goz segirmesi ve carpinti da yok. belirttigim gibi 4 seneyi buldu. sanırım guardboy un dedigi gibi diyete dikkat edip kardiyo ya agirlik verirsem gecer sanirim.

5. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    MAGNEZİUM eksikliğine bağlayacaktım fakat öyle kolay kolay olmaz. belirtileri hafiftir.

o halde on iki parmak ülseri gastrit ülser safra kesesi taşlanmalarından da mide krampları meydana gelir acil dahiliye doktoruna gitmeden gönce ağrı göbek üstümü altımı.

6. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    atakan_irresistable, baska bir mesajina daha not dustum. Lutfen mesajlari yazarken typo'lara dikkat edelim, cumleleri de mumkun oldugunca eksiksiz bir sekilde kuralim. Tabi ki yukaridaki mesajinda ne dedigin anlasiliyor ama mesajini okumak ve anlamak icin diger uyelerimiz caba sarfetmemeliler. Ne kadar acik ve anlasilir bir dil kullanirsan, mesajlarin o kadar dogru adrese ve kisilere ulasacaktir. Bu bir uyari degil, sadece bir hatirlatma ve rica.

saydam bunu beğendi.
  7. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    özür dilerim typo nedemek olduğunu bilmiyordum galiba type demek istedin içerik olarak tekrar özür dilerim analadım affınıza sığınaraktan bir daha yapmamaya gayret göstereceğim.

aneximandros bunu beğendi.
  8. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Atakan, ilgin ve cevabın icin tesekkur ederim. Kramp gobek orta ve altında oluyor gobek ustunde olmuyor. Bu arada mekik cekerken gecen hafta yine oldu, ozellikle sunda cok oluyor: Ayaklarınız bench masasında, sırtınız yerde 90 derece dururken yapılan mekikte hareket bittikten sonra kalkarken mutlaka giriyor kramp, normal crunch da da oluyor karın calisamiyorum neredeyse artık bu yuzden.

9. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    sayın arkadaşım,
    bunu bilmek için gözle veya uzaktan tedavi mümkün değildir. sadece sana kuskulandıklarımı söyleyebilirim zaten kim ne derse yalan söylemiş olur gerekli tetkik ve teşhisler yapılmadan sonuca varılamaz.

karnım ağrıyor semişsin sağ alt tarafında başlıyor ise apandisit diyeceğim demiyorum süphelenirim.

Ani başlangıçlı ( akut ) veya uzun süreli ( kronik ) de olabilir (typolara dikkat ediyorum saygılar )

yukarıda yazdıklarımın anlamınıda yazdımki kendin belki birşeyler yapabilirsin ama sana tavsiyem kronik ise bu hastalığın hakkaten çok
    tehlikelidir. çünkü bu iç hastalıklarını ilgilendirir ve durduk yerede ağrımaz etki tepki meselesi. şuan için sakın ola ağrı kesici almıyorsun anlaştıkmı? fayda vermez. bunun yerine mide ağrı kesicileri
    hafif buzlu su, tost,elma suyu ve muzdur.
    diğer bir taraftan laktoz alerjin olabilir. süt içiyormuşun?

artı karın ağrısı şu hasttalıkların belirtisi olabilir.

idrar yolu enfeksiyonları
    endometriozis
    fıtık
    böbrek taşı
    kan kanseri (Allah korusun. vucudunda ben gibi morarmalar var ise. )
    safra kesesi taşı vee taşa bağlı iltehabı

dediğim gibi doktora gidip bir kan testi idrar testi ultrasonografi tomografi gibi görüntileme testleri akabinde tanıya gidiliyor.

bunlar ihtimaller diğer bir taraftan
    karın şah damarının (aorta) hastalıkları olabilir

başka ne belirtilerin var.

10. jekvek

jekvek Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    abi benımde aynı sorunum var dı mekike çekiyordum kramp giriyor oldugum yerde kalıyorum kasılma gibi oluyor bide bu son zamanlarsa sol tarafımda kaburganın alt tarafında içinde karıncalıaşır gibisine bişiler oluyorr sizce nedir kuşgularımdan kurtarın beni

11. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    aynen bu etkileri görmüştüm söylediğiniz gibi magnezyum eksikliğini giderince sorun çözülmüştü...

12. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Sayın Atakan,

Tekrar tesekkur ederim. Simdi ağrı kesici zaten prensip olarak kullanmam baska bir yerde agri olsa da. Pek ilaç kullanmayı sevmem.
    Laktoza karsi alerjim yok gunde 1litre sut icerim.
    Magnezyum eksikligine gelince gunde 2-3 tane maden suyu iciyorum, yemeklerin yanında millet kola, gazoz, yapay meyva suyu icerken ben soda iciyorum mesrubat yerine.

Sunu belirteyim, bu bahsettigim agrı sadece hareket halinde oluyor ozellikle mekik cekerken ve yerden dambıl veya barbıll alırken. Bir de bazen makine seklindeki aletlere girerken mesela leg curl, hack squat. Onun dısında otururken, yururken, kosarken, uyurken, yatarken hic olmadı.

13. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    öncelikle ağrın akut olduğunu söyleyebiliriz. yani ( ani başlangıçlı olarak) akut karın ağrısı teşhisini koymak hiç kolay değildir en azından doktor gözetinde olmasında fayda vardır eğer kronik olsa idi hastalığa bağlayabilirdik. benim tahminim akut.

Kar​
    ın organlarında oluşan çoğu uyaranlar genellikle ağrı oluşturmazlar organların kesilmesi, yırtılması veya
    ezilmesiyle a
    ğrı oluşmaz visseral ağrı lifleri mide-barsak duvarındaki gerilme ve çekilmeye duyarlıdır peritonda tümörlere bağlı çekilme, içi boş organların distansiyonu (biliyer kolik) veya şiddetli adale gerilmesi ağrı oluşturur.
    Mide, barsak, safra kesesi ve mesane gibi içi bo
    ş organların ağrı sinir lifleri kas duvarlarında sonlanır.
    en yayg​
    ın akut karın nedeni akut apandisit, akut kolesistit, ince barsak obstrüksiyonu, perfore ülser ve
    divertikülit gibi durumlard
    ır.

tanı koymamız için sizinde işbirliği içinde olup kendinizi muayene etmeniz gerekecektir. şimdi parmak uçlarınızla karın bölgenize bastırınız kayık gibi sert bir karın perforde ülserde,
    yumuşak hamur gibi şiş bir karın ise erken paralitik ileus veya mezenter trombozunda görülmekte. perislaltik hareketlerle oluşmuş olan bağırsak tıkanıklığı olabilir. ayrıca 1 litre süt içerin demişsin bu sende alerji olmadığı anlamına değil aksine olabilir manasına gelmektedir. etki süt içmen tepki ağrı olabilir.

artı maden suyu içerim demişşin maden suyun 1 lt sinde 100 mg magnezium vardır senin almam gerekn günlük 450 mg bunu maden suyundan karşılayamazsın. anca takviye olabilir.

testlerlede tanıya gidebiliriz.
    kan Testleri yapıp hemoglobin, hematokrit ve beyaz küre say
    ımları oldukça iyi bilgiler verir. Beyaz kürede bir artış

veya belirgin lökositoz, periferik yaymada sola kayma da varsa ciddi bir enfeksiyonu gösterir. Hem medikal hem de
    cerrahi iltihabi durumlarda görülen orta derecede bir lökositoz genellikle nonspesifiktir.

idrar testi idararın sallanınca köpüren çay rengi kıvamına geliyormu?

ama büyük bir ihtimalle böbrek veya üreter taşı apandisit veya aort anevrizması ile ilgili klinik şüpheleri doğrulayıcı niteliktedir. fakat daha ayrıntılı olaya mercek tutabilmemiz için daha çok belirti vermelisin bu verdiğin verilerle apandisit tanısı koyulabişklir. öğneğin bulantı kusma vb artı yüksek oranda creatin kullanıyormusun.

14. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    atakan_irresistable,

forumda birçok yerde yaptığın gibi bu başlık altında mesajlarında kendi mesajların gibi alıntılar kullanıyorsun.
    Üstüne üstlük kaynak belirtmiyorsun.

Ve bunu birçok uyarıya rağmen devam ettiriyorsun.

Yukardaki yazının kaynağını forumun saygınlığına uygun olarak herkesle paylaşıyorum.

http://www.gata.edu.tr/dahilibilimler/ichastaliklari/files/dersler/156.pdf

Yaptığınız davranış "plagiarism"dir.
    Ve etikle bağdaşmaz.
    Emeğe saygısızlık demektir.

Forumda hiçbir üyenin bu saygısızlığı yapmasına şahsen izin vermem, diğer yönetici arkadaşların da bu düşünce yapısında olduklarından şüpheniz olmasın..

O nedenle alıntı yapıyorsanız kaynak göstermenizi, sadece bu forum için değil hayatın her alanında bu etik düşünceye sahip olmanızı, son kez rica ediyorum.!

aneximandros, diez ve saydam bunu beğendi.
  15. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    atakn bonatschinin verdigi sana son uyaridir!!!!

diez bunu beğendi.
  16. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    sayın bonatcsi, - yukarıdaki yazımda kendi yazılarım bulunmaktadır lütfen iyice bakınız. sadece belirtiler kısmını copy paste etmişimdir. -aynı bunun gibi bir başlıkta link verdim my ve d.wolf "lütfen dediler bizde biliyoruz link vermeyi" dediler. bunun gibi sebeblerden dolayı sadece karın ağrısı için arkadaşın rahatsızlığı ile ilgili gata ders notlarından sadece belirtiler kısmını copy paste etmişimdir bunun aksini söyleyen yoktur. karın ağrısına iyi gelen bir ilaçda mevcut değildir zetn böyle bir ilacın tıp literatürüne geçmesi için 20 yıl onaylanmış ve kanıtlanmış olması gerekmektedir. ama bu olaya kesin bir çözüm bulmuş durumdayım sayın hocama sordum.

kendisi bu hareketler sonucu akut karın ağrısı büyük ihtimalle safra kesesi taşı imiş acil doktora görünmesi gerekiyor arkadaşımızın. ben apadiasittren süphelenieyordum hocam eğer apandisit olsaydı daha aşağıda ve şimdiye kadar çoktan doktora gideceğini belirtti. size daha faydalı olacağını umaraktan öğrenci kimliğimi scan edip göndereceğim.

17. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    D. Wolf'un belirttiği nokta durmadan bir yerlerden copy paste yapmak yerine kendi tecrübelerinizi ve kişisel yorumlarınızı forumla paylaşmanın çok daha anlamlı olacağıdır.

Mesajınızda kendi yazılarınızın da bulunduğunun farkındayım.
    Benim problemim kendi yazınız olmayan kısmıyla ilgili.
    Bir bilgiyi başka kaynaklardan copy paste ediyorsanız, hem hukuksal hem etik nedenlerden ötürü kaynak göstermek gerekir.
    Alıntı yaparken dikkat edilmesi gereken bu davranışın tıp fakültesinde de daha ilk derste öğretildiğine eminim.
    O nedenle bu davranışı forumda da uygulamanızı rica ediyorum.

atakan_irresistable, diez ve saydam bunu beğendi.
  18. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    gereken özeni göstereceğim uyarınız için minnettarım saygılarımla

bonatschi bunu beğendi.
  19. jekvek

jekvek Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    nefes alış verişle ilgili olmasın

20. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Guardboy un dediği gibiymiş

bendede aynı durum oluyordu.bel bölgemi inceltmeye ve yağ olarak kilo kaybetmeye başladıktan sonra kurtuldum.

Kilo verince geçti.

Sayfayı Paylaş