Karın kası günlere bölünebilir mi?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve feritferitxd tarafından 10 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. feritferitxd

feritferitxd Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    28
    Merhaba arkadaşlar, birşey danışmak istiyorum.Karın'a çok önem veren biriyim,normalde antremanlarımın üstüne 4 hareket 4'er set koyuyorum.Ama artık zor dayanmaya başladım bitsede gitse moduna giriyorum.1 gün on 1 gün off şeklinde çalışıyorum,bunu alt karın üst karın olarak bölsem ve birgün alt karın bir gün üst karın çalışsam olurmu? Karın çalışırken tüm kaslar aynı anda çalışıyor diye biliyorum bu yüzden over training olmasını istemiyorum çünkü ağır bir antremandan sonraki gün karnım ağrıyor. Ne diyorsunuz?

2. Taylan 46

Taylan 46 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Ben haftada 1 çalışıyorum karın çok çalışmayla çıkaçak bişey değil o bölgedeki yağlar eriyince olan bişey bunu sende biliyosundur. Ama yinede max 3 kez çalışılabilir bence.

3. feritferitxd

feritferitxd Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    28
    Bunu biliyorum,yazın yağ oranımı yeterince düşürücem.O an geldiğinde karın kaslarımın şekilli ve hacimli olmasını istiyorum, ayrıca fazla çalışmayla 90 kilo olsamda görünmeye başladılar :D

4. Taylan 46

Taylan 46 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Öyle abartılacak bi bölge değil yağları yakınca zaten çıkarlar hacimini fazla arttıramazsın şekilide genetik malesef.

5. feritferitxd

feritferitxd Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    28
    Çalışmayla hacmi çok değişmiyormu cidden ? Boşunamı uraşıyordum :D

6. Taylan 46

Taylan 46 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Kafanı yorma diğer bölgelerine yüklen karın zaten yağı yakınca çıkıcak haftada 1-2 kez çalışsan yeter.
    Fazla abartma diğer bölgelerine yüklen.

7. cmrds

cmrds Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Ben kardio karin ve oblikler icin sabah erken kalkip calisiyorum agirlik antremaninida aksam yapiyorum benim icin verimli oldu diyebilirim

8. Devadam4

Devadam4 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    3 günlük bir split program uyguluyorum. Her gün için farklı sadece bir adet 4 setlik karın hareketi içeriyor. Bu şekilde benim için gayet yeterli oldu.

Sent from my iPad using Tapatalk

9. BisikletciMert

BisikletciMert Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Karın kaslarını sıkı çalıştır dinlenme günleri bırakarak 8-12 tekrar uygula her hareketi

10. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    karın çalışarak overtrain olmazsın.

Karın bir gün ağırlıkla ve bir gün ağırlıksız çalışmanı tavsiye ederim. yeterli gelmezse 3. kez de çalışırsın. merkez bölgesinin daha güçlü olması diğer tüm bölgelerde de yardımcı olur, bu yuzden abdominal ve merkez bölge egzersizlerine onem vermek guzel bir şey.

11. BisikletciMert

BisikletciMert Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Karın kası olmadım vücut kötü durur zaten kasların olsa bile üst vücutta her gün değil ama haftanın birkaç günü çalışılmalı

12. Devadam4

Devadam4 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    İnternette bi yerde karın kasımında diğer kaslar gibi overtrain olabileceği yazıyordu. Ancak olmadığını yazan yerler de görmüştüm. Net olarak hangisi doğru emin olmamakla birlikte karın kası overtrain olmuyorsa, neden ve yapısal olarak diğer kaslardan farkı nedir? Karın çalışması sonrası ertesi gün karın kaslarındaki ağrıya rağmen çalışmak gerekir mi?

Sent from my iPad using Tapatalk

13. BisikletciMert

BisikletciMert Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Her gün çalışmamalısın dinlenme günleri bırakarak

14. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Karın kası overtrain olmaz demedim, ''karın çalışarak overtrain olmazsın'' dedim, yani genel anlamda overtrain etmekten bahsettim.

Ayrıca abdominal ve merkez bölgesi kasları neredeyse her daim aktif oldukları için, her şeyde görev aldıkları için, diğer kas gruplarından çok daha dayanıklılar.

Ağrı ve ağrı varken çalışıp çalışmamak durumu ise ayrı bir konu.

15. Square

Square Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Ağırlık kullanıyormusun çalışırken ?

16. BisikletciMert

BisikletciMert Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Sporcuların bazıları her gün karın kası çalışıyor her gün olmasada haftanın 5-6 günü bile

17. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Karın kaslarınla alıp veremediğin bir durum mu var ? Neden bu kadar yüklenme gereği duyuyorsun ?
    Karın kasları o kadar büyük kaslar değiller. Fazla sıklıkta (haftada 3 kez ve fazlası) çalışmaya yanıt vereceklerini düşünmüyorum ki zaten hiç karın kası çalışarak onlara sadece hacim verirsin. Ama yağ oranın müsait değilse istediğin kadar hacim ver o istediğin şekil ortaya çıkmaz. Hantal durur.
    Ayrıca bu kasları alt karın üst karın diye ayırmak da çok gereksiz. Sen ne yaparsan yap onlar birlikte çalışır. Göbeğin alt kısımları yağlanmaya daha müsait olduğundan oradaki kaslar o yüzden belli olmuyor. Yani alt karın diye bir ayrım yok.
    Karın kasları Tip 1 Yavaş Kasılan Kaslar grubuna girer. Bu yüzden onları fazla tekrarla (12+ tekrar) çalışmak daha faydalı olacaktır.
    Overtraining olayı genel bir durum. Tüm vücudu etkileyen bir durum. Karın çalışarak kolay kolay tüm vücudu strese sokamazsın zaten. Korkacak bir şey yok.

Son düzenleme: 14 Aralık 2015
    Pink Zeppelin bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş