Karın Bölgesi Eritme

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Bodyyci tarafından 1 Ekim 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Ben spor yapan veya yapmayan olarak da ayırmadım ki. Dediğim gibi ben sadece düşük GI gıdalar tek başlarına ne yapar ve nelere sebep olur onları kısaca yazdım standart bir bilgi verdim, benim bahsettiğim üstünde durduğum tek konu bu. :)

Zaten bu sorunların oluşma süreçleri uzun süren ve devamlılık gerektiren süreçler, aşama aşama gidiyor. Üstüne çok fazla da değişkeni var, tiroid gibi, testosteron gibi gibi... yani aslında pek basit değil ve bir kerede olmaz. Ancak, günün sonunda büyük ihtimal deriz, ve aslında bu çok ciddi bir ayrıntı, neredeyse kesine yakın demek.

Daha önce de bahsettiğim gibi, uzun vadede, neredeyse her gün düzenli olarak Insulin Spike yapıldığında tünelin ucu aynı olmasa da benzeri yerlere çıkıyor.

Yani yenebilir tabii ama hassas zamanlarda ve sürekli tüketilmemeli, çünkü o zaman etkileri başlar.

basit ve ilginç bir araştırma ekledim.
    http://jn.nutrition.org/content/131/1/99.full

Bodyyci, zeo64 ve doxux bunu beğendi.
  2. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123

Farklı şeylerden bahsetmiyoruz aslında, hayatın bir parçası olarak insülin spike sağlıksızdır. Sadece basit şekeri tamamen diyetten çıkartmaya, arada bir canımız bir tatlı çektiğinde bunu fobi haline getirmeye gerek olmadığından bahsediyoruz. Yoksa zaten kimseye "yumul şekere, kesseler acımaz seni" demiyorum. Şunu özellikle yazmıştım, "Diğer dezavantajı da basit şeker içeren besinlerin genellikle yeterli mikro besin içermemesi. Bu durumda ne kadar basit şeker alınırsa zaten kısıtlanmış kalori miktarından şekerle alınanı düştüğümüz zaman, kalanın içinde ihtiyaç duyulan besinleri almak zorlaşacaktır. Uzun vadede bu da kendi bedelini ödetir." Bu bedeli siz açıklamışsınız, uzun vadede diyabet riskini arttırır, bunun yanında vitamin-mineral eksiklikleri bir çok soruna yol açacaktır, lif eksikliği sindirim ve boşaltım sisteminde sorunlara yol açacak, hatta kolon kanseri riskini arttıracaktır vs...

O halde doğru örnek 2000 kalorilik şeker yemek değil de şöyle bir şey olur, 2000 kalorilik diyetteysek ve bir yerde baklava ikram edildiyse, canımız da istiyorsa 2 dilim yeriz. Akşam yemeğinde de bunun kalorisi kadar karbonhidratı keseriz ve hiçbir sorun olmadan diyetimize devam edebiliriz. Böylece hem keyfimizden geri kalmamış oluruz, hem insanlara kafayı yemiş gibi gözükmeyiz hem de gayet sağlıklı bir hayat sürmeye devam ederiz. Basit şeker beslenme düzenimizin değişmez parçası değil de arada bir ağzımızı tatlandırmak için kullandığımız bir şey olursa herhangi bir sağlık sorunu olmaz, kalan makro ve mikro besinleri aldığımız sürece tabi. IIFYM diyince zaten ilk akla gelen eleştiri günlük 2000 kalorilik şeker gibi şeylerdir, çok klasik. Daha önce forumda birisi "2000 kaloriyi mayonezden mi alayım yani" gibi bir şey söylemişti. Yukarıda zeo64 çok güzel açıklamış, makro ve mikro besin ihtiyaçları tamamlanacak, sadece bunu yaparken bulgur, tavuk göğsü, yulaf üçgeninde acı çekmeye gerek yok.

Bodyyci, ujohnz ve zeo64 bunu beğendi.
  3. Xcom

Xcom Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    Bodyyci bunu beğendi.
  4. Bodyyci

Bodyyci Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    Bulk dönemindeyken hacim kazanmak için basit şeker kullanılır mı yada beyaz ekmek vs ...

Yoksa hacim kazanmak tamamen aldığın kaloriye mi bağlı basit şekerin vesaire hiç önemi yok mu ?

5. Bodyyci

Bodyyci Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    konu güncel

6. elezar

elezar Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Kamu Yönetimi Mezunu
    Yer:
    Ankara
    Burda da kaloriden ziyade aldığımız besinlerin ne derece metabolizma edildiği karbin kompleks mi basit mi olmasi gerektiği gibi ikincil faktörler işin içine giriyor sanırım

Sayfayı Paylaş